Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Asoiaf vs Orta Dünya

A Song of Ice and Fire vs Orta Dünya (Middle Earth)

• Kullanılan toplam oy
    73
@Riddick bulduğun sebep sebep değildir :D Sebepler içinde bir sebep vardır, sebebin üstünde bir sebep vardır.
Aynen öyle:)
Ben GOT sadece ilk 2 kitabı okudum Orta Dünya'nın hepsini. Orta Dünya çok başka eser herşeyiyle, gecilebilirmi tabiki ama ona adanmış bir ömür lazım sanırım. Got en büyük sıkıntısı popüler kültürün dışında kendine has bir özelligi yok. Ejderha, ölüler ordusu, büyü, mit'ler ve benzeri gibi, bunları inanılmaz kurgulamayı başardıgı için bu seviyede zaten.
Ormanın çocukları var, ayrıca diğer serilere göre gerçekçiliği çok daha fazla. Bir kişiyi mi öldürmek yoksa binlercesinin savaşıp mı ölmesi bunu mesala sorgulatabiliyor. Jaimenın povlarına bakınca onunda haklı olduğu çok yer var. Yazar bu gerçekçiliği güzel başarıyor.

Aynen öyle:)

Ormanın çocukları var, ayrıca diğer serilere göre gerçekçiliği çok daha fazla. Bir kişiyi mi öldürmek yoksa binlercesinin savaşıp mı ölmesi bunu mesala sorgulatabiliyor. Jaimenın povlarına bakınca onunda haklı olduğu çok yer var. Yazar bu gerçekçiliği güzel başarıyor.
Haklısın en büyük özelliği inanılmaz kurgusudur, gerçekçiliği belki de Fantastik kurgunun zirvesidir. Ormanın derinliklerin de yaşayan boyları küçük, çoçuklara benzeyen bir ırk. En az 10 farklı platform da kullanılmıştır belkide. Direk alıntı orası. Mesela Orc'ları örnek alalım daha üzerine görmedim ben bunlar kadar iyi düşman ordusu nasıl böyle oldukları filan da çok iyi yanstılmış, hiyeraşileri, sevip sevmedigi şeyler, kime neden itaat etikleri filan harika yanstılıyor. Bunun gibi özgün argümandan bahsediyorum.

Duruma şöyle bakıyorum Got tavanına çok yakın müthiş bir seri ama Orta Dünya'nın tavanı çok yüksek sen kendi zirvene ulaşsan dahi onun tavanı aşırı yukarı. Nedeni de genişletilmiş evren konusun da büyük sıkıntıları var GOT. Essos asıl kıta hakında az bilgi var, tarih konuları zayıf, tek bir dönem üzerinden şekilleniyor hikaye. Eski zamanlar hep bir hikaye, efsana üzerinden kısa şekilde karakterlere anlatılıp geçiliyor. Bunları birleştirip, detaylandırıp mantık üzerinde bize sunması ne kadar zaman ister demi. Tabi sıçıp batırma ihtimali de yüksek. Tolkien Londra saat kulesine bakmış ve ondan esinlenerek Barad-dur kalesi aklına gelmiş köşeye not almış yıllar sonra onu kullanmış. Ömrü yetmemiş bile oğlu ve notları olması bilmicez bile. Adamın zamanı olsa o Tarihi olayları detayladırsa kim bilir neler ortaya çıkardı.

Asoiaf'ın Orta Dünya'ya göre çok eksiği var. Westeros tarihçesi dışında diğer bölgelerin tarihleri hakkında yeterli bilgimiz yok. Az biraz Essos işte.

Westeros'ta bile İlk İnsanlar'dan sonrasını biliyoruz. Kuzeydeki Daimi Kış Toprakları'nı hiç bilmiyoruz. Bu Ak Gezenler nereden geldiler, amaçları ne bilgi yok.

İlk İnsanlar Essos'tan geldi. Peki Essos'a nereden geldiler?

Ha Asoiaf her ne kadar Britanya tarihi uyarlaması olsa da güzel eserdir politik bir kurgu olarak. Ama Orta Dünya olabilmesi için daha çok emeğe ihtiyacı var.

LOTR evreninin sadece filmlerini izledim ama Asoiaf evreninin bir çok kitabını okudum ve diziyi izledim.

Lotr çok daha büyük ve yaratıcı bir dünya ama ben Asoiaf'ı her zaman kendime daha yakın hissettim.O Orta Çağ havası ve krallıklar.Düşük ama sağlam fantastik ögeler aşırı yüksek fantastik ögelerden daha güzel bana kalırsa...

Daha önce de aynı tartışma olmuştu, gene söyleyeyim. Fantezi yazarı evren nasıl yaratıldı da şu zamana geldi anlatmak zorunda değildir. Gerçek hayatta bile böyle bir şey yok. Al sana 10 farklı yaratılış miti.
https://m.haberturk.com/yasam/haber/31997-yaratilisa-dair-10-farkli-mit
Kitapta tanrı var mı yoksa tanrılar sadece olağanüstü güçler mi belli değil. Bu yönden Asoiaf Zaman Çarkı ve Yüzük gibi halkın yaratıcı, Tanrı vb. kesin bildiği bir hikaye değil. Ve İlk İnsanlar nereden geldi demek de Amerika'ya Avrupa'dan gelenlerin kökenini sormaya benziyor biraz da. Yani onlar da anlatılabilir ama bu biraz da gereksiz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık