Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

İzlediğiniz Son Film

Kazablanka
Yönetmen: Michael Curtiz
Yıl: 1942

Bu filmi hep görüyordum bir bakayım dedim. Beğeneni çoktur, kült film, Hollywood geleneğinde belki kanonik bir konumu var ama şahsen standart model bir Hollywood filminden başka bir şey göremedim ben. Klasik aşk üçgeni. Sevgilisine aşkla, kocasına saadakatle bağlı bir kadının hangisini seçeceğine karar verememesinden doğan iç çatışma... Şema belli. "Ayy acaba hangi kararı verecek?" diye merak bile etmedim. Sonunu izlemeden kapattım filmi.

Olayın ne 2. Dünya Savaşı zamanında geçmesi ne nazi zülmünü bir komutan üzerinden anlatması ne de Fransız sömürgesi olan Kazablanka şehrinde geçmesi bana pek bir şey ifade etmedi çünkü bunlar da kurgunun tali unsurlarıydı. Buralarda yaşanmaz Amerika'ya, özgürlükler ülkesine kaçalım propagandası da cabası.

Fakat bir şeyden bahsetmek lazım ki o da Ingrid Bergman. Bilmiyorum katılan olur mu ama bu kadın mükemmel bir oyuncu. İlk kez Güz Sonatı'nda izlemiştim. O kadar iyiydi ki kendisinden tiksinmiştim resmen filmde.

Meşhur bir gösterge çok dillendiriliyor; karakterin yüzüne yakın plan, duygusal yakınlığı dile getirir diye. Yönetmenin (İngmar Bergman) marifeti olacak ki tam tersine her yakın planda tiksintim daha da artmıştı kadına. Amaç da buydu ve çok iyi başarmıştı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık