Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
Kötülük yapmış bir insan, hatta size ya da bir başkasına büyük bir kötülük yapmış insanın sürünmesini mi tercih edersiniz yoksa tam anlamıyla rehabilite olup hayata, topluma kazandırılmasını mı?
Vahşice suçlar işleyen bir insanı tekrardan topluma kazandırabileceksek o zaman baştan bu tür kişileri tespit edip suç işlemelerini önlemek daha mantıklı. Mesela zorunlu eğitim süresince her yıl bir kez okullara psikologlar gelip her öprenci ile konuşabilirler. Farz edelimki yinede bu suçu işledi, ben topluma kazandırılmasını istemezdim. Muhtemelen ruh hastası olan bu arkadaş her zaman patlayacak saatli bomba gibi olurdu. Ayrıca bu sistem suistimal edilebilir. Tecavüz fantezisi olan bir insan ceza almak yerine tedavi edileceğini bilse, tecavüzü rahatlıkla eder, hatta ceza almayacağının rahatlığıyla olabilcek en uç noktalara taşırdı. Gerçekte ise bazı hastalıkların tedavisi mümkün değil. Mesela psikopatlar ne yaparsa yapsın suç işlediğini kabul etmeyen, etse bile her zaman kendilerini haklı gören kişiler. İnsanların sadece %1 ila %3 ü antisosyal kişilik bozukluğuna sahip. Buna rağmen hapishanelerdeki insanların yarısı anti sosyal kişilik bozukluğuna sahip insanlar. Bu kişilik bozuklukları arasında en çok suça meyilli olanı olarak görülüyor ve tedavisi yok. Kısaca özeti şu.
1-) Çok kısıtlı duygular.
2-) Çok kısıtlı empati yada empatinin tamamen olmaması.
3-) Suça meyilli olmak ve o tür aktivitelerden zevk almak.
4-) Kronik yalan söylemek.
5-) Narsistlik. Ne yaparsa yapsınlar kendilerini daim haklı görmek.
6-) Çocukluklarında hayvanlara eziyet etmek.

Ölüm cezasının bir caydırıcılığı yoktur.

Sen tecavüzcüyü öldüreceğini açık ve net beyan edersen, o tecavüzcü gider tecavüz ettiği kadını/adamı/çocuğu keser, paramparça eder, saklar, yer, cesedine tecavüz eder veya türlü türlü şey. Kurban tecavüze uğradığıyla kalmaz, birde üstüne katledilir.

Senin için soğuyacak diye daha fazla insanın ölmesine göz yumacaksın.
Kaç tane insanımızın aynı anda ölmesine izin vereceksin?

Katiller öldürülmez. Adam zaten ölüm cezası varken bile bile adam öldürmüş. Kıtır kıtır insan kesmek isteyen adamlar ölüm cezasının olduğu ülkelerde kıtır kıtır adam kesiyor zaten. Amaç ne? Hani caydırıcılık? Adam genede cinayet işliyor. Eee?

Siyasal suçlular öldürülmez. Kimseyi bir başka kesimin gözünde kahraman yapmaya lüzum yok. Bir caydırıcılık yok.

Suçlunun yeri hapishanedir, akli dengesi yerinde değilse akıl hastanesidir.
Vergilerimizi boşamı veriyoruz? Besleyeceğiz. Halk hizmetinde çalıştıracağız. Rehabilite etmeye çalışacağız. Hücreye atacağız. Açık/kapalı cezaevine koyacağız.

Öldürmeyeceğiz.

Kana kanla karşılık veren toplumlar daha orman kanunlarından çıkmamıştır.

Ölüm cezasını savunan adamın kendiside katil ruhludur. Sadece hislerine meze ve bahane aramaktadir.

Canavarlara canavarca yaklaşmak bizide bozar. Asıl canavarın canavarlığından bir şey götürmez. Bizim hislerimiz, kanımız kirlenir.

Daha güzel günler için çocuklarımızı seveceğiz, onlara iyi eğitim vermeye çalışacağız, sosyal hizmetlerimizi geliştirip kötü bakıma maruz kalan çocuklarımıza daha iyi bakım hizmeti sunacağız. Insanlarimızı cekirdekten iyi yetiştireceğiz, kotu durumda olan vakaları koruyacağız, destek olacağız her alanda rehabilite edeceğiz. Suçu böyle azami seviyeye indireceğiz. Bunları söyleyen yok.

Adamlar gelmiş burda orta çağı savunuyor. Caydırıcılığı olmayan bir şeyi canavarca hisleriniz yüzünden meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz. Eğitim her bireye şart demek ki.
Karanlık dehlizlere bakmaktan kapkara olmuşsunuz. Yazıklar olsun

Kötülük yapmış bir insan, hatta size ya da bir başkasına büyük bir kötülük yapmış insanın sürünmesini mi tercih edersiniz yoksa tam anlamıyla rehabilite olup hayata, topluma kazandırılmasını mı?
Edit: Soruyu yanlış anladım sanırım. Kötülük bana yapılınca benim ne istediğimse, rehabilitesi mümkünse tedavi görsün isterim. Sürünmesi bana birşey kazandırmaz. Çok uç bir kötülükse mesela ailemden birini öldürmüşse, ölmeli.
Bu ne kadar kaynak harcanacağına göre değişir. Uç vakalarda tam anlamıyla rehabilite mümkünse, bunun maddi yönü de tartışılmalıdır. Milyonlarca lira kaynak akıtacaksın oraya. Emeklilik sistemi gibi değil bu (Yaşlılar iş gücüne katılmazsa temelde taşınması gereken yüktür genç nüfus tarafından). Her bireyin topluma hayatının bir döneminde katkı sağlaması gerekir. Ancak bir caniyi rehabilite etmek için devletin milyonlarca lirasını oraya kanalize etmesi yerine; eğitime, bilime, sanata ayırmasını isterim. Sorduğun sorunun ucu çok açık olunca böyle alakasız bir cevap gibi görünmüş olabilir. Öyleyse affola. Ayrıca bir caninin tam anlamıyla rehabilite olabileceğini varsaydım. Gerçek bu değil tabi ki.

Sen tecavüzcüyü öldüreceğini açık ve net beyan edersen, o tecavüzcü gider tecavüz ettiği kadını/adamı/çocuğu keser, paramparça eder, saklar, yer, cesedine tecavüz eder veya türlü türlü şey. Kurban tecavüze uğradığıyla kalmaz, birde üstüne katledilir.

Katiller öldürülmez. Adam zaten ölüm cezası varken bile bile adam öldürmüş. Kıtır kıtır insan kesmek isteyen adamlar ölüm cezasının olduğu ülkelerde kıtır kıtır adam kesiyor zaten. Amaç ne? Hani caydırıcılık? Adam genede cinayet işliyor. Eee?

Siyasal suçlular öldürülmez. Kimseyi bir başka kesimin gözünde kahraman yapmaya lüzum yok. Bir caydırıcılık yok.

Vergilerimizi boşamı veriyoruz? Besleyeceğiz. Halk hizmetinde çalıştıracağız. Rehabilite etmeye çalışacağız. Hücreye atacağız. Açık/kapalı cezaevine koyacağız.

Öldürmeyeceğiz.

Ölüm cezasını savunan adamın kendiside katil ruhludur. Sadece hislerine meze ve bahane aramaktadir.

Canavarlara canavarca yaklaşmak bizide bozar. Asıl canavarın canavarlığından bir şey götürmez. Bizim hislerimiz, kanımız kirlenir.

Daha güzel günler için çocuklarımızı seveceğiz, onlara iyi eğitim vermeye çalışacağız, sosyal hizmetlerimizi geliştirip kötü bakıma maruz kalan çocuklarımıza daha iyi bakım hizmeti sunacağız. Insanlarimızı cekirdekten iyi yetiştireceğiz, kotu durumda olan vakaları koruyacağız, destek olacağız her alanda rehabilite edeceğiz. Suçu böyle azami seviyeye indireceğiz. Bunları söyleyen yok.

Adamlar gelmiş burda orta çağı savunuyor. Caydırıcılığı olmayan bir şeyi canavarca hisleriniz yüzünden meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz. Eğitim her bireye şart demek ki.
Sen çok naifsin belki de... Herkes geri kazanılabilir mi? Ya da kazanılsa bile onca kaynak onlara kanalize edilmeli midir? Belli şartlar altında ölüm cezası makul benim gözümde. Ne katil ruhluyum, ne kapkarayım. Dünyada yaptıklarıyla yaşamayı hak etmeyen insanlar olduğuna inanıyorum sadece.

@Kehribar Sürekli caydırıcılıktan bahsetmişsin, ölüm cezasını caydırıcı olduğu için savunmuyorum.

Kaldı ki işlenen suçların önemli bir kısmı anlık gelişen olaylar ve karşı koyulamaz duygu patlamaları neticesinde gerçekleşir. Fail o sırada yaptığı eylem karşılığında alacağı cezayı düşünemez haldedir. Hal böyleyken suçtan tamamen arınmış, tertemiz bir toplum inşa etmek mümkün olmadığı gibi bunu sadece cezai işlemler ile en aza indirmekte imkansızdır. Suç oranını en aza indirmek, cezai işlemlerle birlikte çok çok iyi bir eğitim ve topluma sunulan imkanların iyileştirilmesiyle mümkün olur. Elbetteki bazı durumlar için bu da yetersizdir.

Ölüm cezasını savunuyorum çünkü yaşamaması gereken insanlar, sen kabul etsen de etmesen de var ve var olmaya devam edecek. Suç işlemekten, insanlara, toplumlara, devlete ve değerlere zarar vermekten zevk alıp, bunu misyon haline getiren insanlar varken, bu kesim için ölüm cezası az bile kalır ama işkence bana pek insani gelmiyor, o yüzden öldür gitsin daha iyi!

Bir de bu dünyada yaşamıyormuşsun gibi hissettirdi bana konuşmaların. Yeryüzünde bu kadar kan akarken, öldürmeyip, kan dökmemekten bahsetmek, seni her an öldürebilecek olan insanların ekmeğine yağ sürmektir, bu yüzden düşüncelerin bi hayli ütopik geliyor bana. Öldürmek doğamızda var... Sen buna ortaçağ kafası diyorsun ya, insanlık o çağdan çıkmadı, çıkamadı farkında değilsiniz.

Kaldı ki ''öldürmek için kullanılan pek çok şey'' senden benden çok daha iyi eğitim almış, daha bilgili, bizlerden çok çok daha iyi konumlarda bulunan insan ve toplumlar tarafından üretilip, amaçlarından bir tanesi öldürmek olan insan, örgüt ve oluşumlara servis ediliyor... Bizde burada, ölümler olmasın, öldürmeyelim diye naralar atalım!

Son olarak, bazı durumlarda savunmak için öldürmen gerekir. Ben savunmak, korumak için öldürmekten yanayım...

Öldürmeyeceğiz.

Tamamen katılıyorum söylediklerine.
1-) İdam cezasinin uygulanmasının caydırıcı bir etkisi olmaz, suç oranları düşmez
2-) idamın geri dönüşü olmaz
3-) ceza sisteminde her sanık eşit savunma hakkına sahip değildir
4-) Türkiye nin hukuk sistemine güvenmiyorum. Kararlar politik olacaktır. Hükümetin el üstünde tuttuğu işadamlarının çocuklarının isledigi adi suçların da adil yargilanacagini düşünmüyorum
5-) idam en ağır ceza değildir, cezanın yerini bulması için tahrik indirimi vs yapmamak kafidir, ömür boyu hapis ölümden beterdir
Not; idam cezası olsaydı Öcalan vs idam edilseydi memlekette iç savaş cikardi (bu bir gerçekliktir)
Not2; idam cezası olsaydı 15 temmuz sonrası onlarca kişi fetöyle ilgisi olmamasına rağmen idam edilecekti

Şu da Türkiye deki idamlarla ilgili
http://m.bianet.org/bianet/siyaset/12143-80-yilin-utanc-listesi-idam-kurbanlari

Memleketi kurtarmak isteyen geleceğe bakar, gelecek çocuklardır. Sosyal yapimizin, eğitim sisteminin, tablet telefon ve tvlerin, dinlerimizin, milliyetçiliklerimizin, siyasetimizin mahvettigi çocuklar nasıl kurtarılır onlari konuşmak lazım. Şu kiz gibi evlatlar yetiştirilse birak idam tartışmalarını mevcut cezaevleri kütüphanelere, müzelere çevrilir

itiraf yada deliler kesin olduğu halde idama karşı olanlar müslümanda olsa cahildir,illa kendi başlarına gelmesimi gerek anlamaları için, işkenceye lüzüm yoktur.

Ülkemizde esas alınacak hiçbir adalet sisteminde suçu sıfırlayamazsın. Böyle ütopik şeylerin gerçekleşmesi için ütopik bir ülke olmak lazım. Biz ütopikliği asgari ücretin 1200 lira olması gibi milyon tane şeyle yaşıyoruz ancak..

Bu ülkede vatan hainini, tecavüzcüyü tecavüze uğrayan kişi/lerin ya da ailesinin, terör maduru olan kişi/lerin ya da ailelerinin binbir zahmetle kazandığı ekmeğiyle beslemek adalet değil, çağdaşlık ve modernlik hiç değil saçmalığın dik alasıdır.

Doğru mu yanlış mı diye çok detaylı düşünmedim ama yaşamayı hak etmeyen insanlar olduğuna bende inanıyorum.O yüzden bazı insanların ölmesini isterdim.İşkenceye falan gerek yok.Varlıklarının olmaması yeter.Kendi ülkemiz için konuşursam muhtemelen çok iyi olmazdı ama.Adalet kavramına zarar gelirdi muhtemelen.Amacından çıkabilirdi.Yine de günümüzde çocuk istismarcıları,vatan hainlerinin falan hapiste beslendiğini,yaşadığını düşünmek beni sinir ediyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık