Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
Geçmişte bazı yerlerde toplumun güvenliği için gerekliydi. Ancak günümüzde ölüm cezasına hiç gerek yok.

Ölüm cezasına layık olacak kadar büyük bi suç işlediyse toplumdaki en zor işleri ağır şartlarla ve yüksek güvenlikle bunlara yaptıracaksın. insanların vergileriyle bunlara yetim çocuk gibi bakmak yerine topluma yararlı bi hale getirmek daha mantıklı.

Biri aileme zarar verse ben o kişiyi öldürmek isterim. Ama idam yetkisi kimseye verilmemeli. Bi insanın böyle bişeye karar vermeye hakkı olmamalı.

Burada konuyla alakasi olmadigi icin dinleri ve dinler tarihini tartismayacagim, Tevrat'tan örnek verdim cunku neredeyse butun dinlerde insanligin ortak degerleri ve erdemleri asagi yukari ayni sekilde belirlenmistir. Budizmde de Hristiyanlikta da Islamiyette "oldurmeyeceksin" kurali sabittir.

Kuran'i da okudum.

Mesru olan da yasal olan da hukuki olan da degisir, degisecektir. Etik olan, adil olan, insancil olan, aydinlik olan degismez.
Sen biraz daha araştır bence. Öldürmeyeceksin tabiki ama suçsuzları, masumları.
Bu arada bende ölüm cezasına karşıyım.İnsanlığa faydalı bir şey için kullanılmalılar.

Ölüm cezası gerektiren suçun işleniş biçimiyle ilgili somut deliller var ve fail ile ilgili ortada hiç bir şüphe yoksa ölüm cezasının uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

Masum insan katli, tecavüz, vatan hainliği gibi suçlara yeterli delil ve kanaat neticesinde -işkence olmadan- idam cezası verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Not: Vatan hainliğinden kastım: devlet sırlarını diğer ülkelere sızdırmak, terörizme destek gibi suçlardır.

Bence buradakiler de dahi kimse bu hükmü verebilme duygusunun sarhoşluğuna kapılmıyacağını iddia edemez. Hele ki şimdiki koşullarda bunu uygulamak, pehh. Yani ne demiş Gandalf " ölüm hakkında bilgeler bile karar veremez ". Siz bir geçmiş silmek isteyebilirsiniz ama bir gelecek silmek bambaşka şey. Affedilmeyecek şeyler vardır elbet ama yine de affedilmeyecek şeylerden daha iyi diyebileceğim bir şey değil idam.

Ben idamın ağır suçlar için ödül olduğunu düşünüyorum. Şimdi size olabilecek kötü bir senaryo yazacağım, kimileri için düşünmesi bile rahatsız edici olabilir. Spoiler içine aldığım kısmı atlayabilirsiniz.
Ruh hastası bir adam küçük kız çocuklarını kaçırıp evindeki zindana kilitliyor. Aylarca kızları alıkoyup işkence ve tecavüz ediyor.
Bence bu adamın hak ettiği ceza kesinlikle idam değil. Bunca şeyden sonra bu adamın ibret olması gerekir. 5 dakikada öldürülmesi açıkcası kimseyi tatmin etmez, ne kızları ne de ailelerini.

Bu kadar ağır suçların yine çok ağır cezaları olması lazım diye düşünüyorum. Onun dışında bu kadar olmasa da yine ağır suçlar işleyenler hayat boyu ağır şartlarda bedavaya çalıştırılmalı, daha hafif (hırsızlık, dolandırıcılık gibi) suçlar içinse ceza, suçun büyüklüğüne göre bedavaya çalıştırmak yada sınır dışı edilmek olabilir.

Son düzenleme:
2018 yılında siyasilerin bizi böyle bir tartışmanın içine itiyor olması saçmalık. İdam cezası yanlıştır. Adalet devletin temelidir. Ve Adalet ile intikam aynı şey değildir. Bugün insanların intikam arzusuyla idam istediklerini görüyorum, bunu belki adalet zannediyorlar ama adalet, intikam hırsına yer veremez derecede kutsaldır. Bunu adalet için istediğini söyleyip cezaların caydırıcı olmamasından yakınanlar ise yine yanılgı içindeler. En hassas konulardan biri çocukların cinsel istismarı örneğin, özellikle ceza kanunundaki son düzenlemenin ardından bu suça karşı cezalar çok ciddi bir derecede, hatta toplumun intikam arzusunu tatmin etmek için temelsizce işe girişildiğinden olacak ki saçmalıklarla dolu. Mesela, 15 yaşında olup 14 yaşındaki başka bir çocukla cinsel münasebette bulunan çocuğun müebbet hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyordu yanlış hatırlamıyorsam. Evet, AB sürecinde cezaların hafifletildiği doğrudur. Daha sonrasında tekrar düzenlemeler yapıldı, TCK'da pek çok suçun cezası Avrupa'daki muadillerine kıyasla ağır ama Türkiye'de suç oranları daha yüksek. Çocuklarımızı sapıklardan korumak istiyoruz, evet ama bugün Türkiye'de suç oranları yüksekse bunun nedeni cezaların caydırıcı olmaması diyemeyiz, bunu görmek zor değil, araştırmalar var. Uygulamada ne yapabiliyorsun, sorun bu. "Ensest suç olsun" demek kolaydır ama gerçeklikte hane içi istismarlarla nasıl mücadele edebiliyorsun ki, mesele bu. Yargıdan ziyade toplumsal reformlara, hukukun üstünlüğünün ve toplumun yargıya güveninin tekrar sağlanmasına ihtiyacımız var; bu çok açık. Buraya çok çok beğendiğim(ki tartışmayı görünce aylar önce okumuş olmama karşın hemen aklıma o geldi) bir gazete yazısı bırakmak istiyorum.

http://t24.com.tr/yazarlar/cemal-tu...dongusu-uygar-toplumlarin-adalet-duzeni,19160

"Karşılıklı intikamlar döngüsüne hapsolmuş toplumlar, uygar bir toplum olarak varolma şansını yitirir. Sürekli karanlık üreten bu döngüden kurtulup uygarlık kapısından geçmenin ilk şartı adaletin ve evrensel hukukun, devletin ve uygar bir toplumun tek temeli olduğu gerçeğine bir an önce uyanmaktır."

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık