Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

YKS 2022

Bu sene sınava katılacak mısınız? Katılacaksanız hangi alandan hazırlanıyorsunuz?

• SAY puan türünden katılacağım.

Kullanılan: 4 21.1%
  • EA puan türünden katılacağım.

Kullanılan: 5 26.3%
  • SÖZ puan türünden katılacağım.

Kullanılan: 1 5.3%
  • DİL puan türünden katılacağım.

Kullanılan: 1 5.3%
  • Bu sene sınava katılmayacağım.

Kullanılan: 11 57.9%

• Kullanılan toplam oy
    19
  • Anket kapatılmış .
Bu konuda bu sene sınava hazırlanacak kişilerin birbiriyle fikir alışverişi yapabileceğini, belki biraz da sınav geyiği yapabileceğimizi düşündüm.

Ayrıca herkes şu anki hedefini (net, sıralama, üniversite, bölüm fark etmez) yazarsa bir sene sonra dönüp neler yaptığımıza bakabiliriz. Kendinize de uzun vadeli bir söz vermiş olursunuz. Burada dillendirmek eminim daha motive edici olacaktır.

Konuyu açan kişi olarak kendi hedeflerimi yazayım:

Ben eşit ağırlık üzerinden hazırlanıp Boğaziçi İşletme bölümüne girmeyi hedefliyorum. Ayrıca ilk 100 bursu için dilden de girmek gibi bir planım var ama çalışma rutini oturttuğum zaman bana engel olursa muhtemelen bir sene ertelerim bu hedefimi.

Şu an 75 civarı TYT, 30 civarında da AYT yapıyorum. 2022'ye kadar en azından 90 TYT, 45 AYT görmek isterim.

bu senekine giremedim. buna girmeyi düşünüyorum. nasipse.
fazla çalışmadan öylesine girmeyi düşünüyorum ama olur da iyi bir puan yaparsam ve iyi bir okul/bölüm tutarsa tekrardan okurum belki. özel bir hedefim yok yani.

Bu arada yetkin olduğunuzu düşündüğünüz derslerde kaynak kitap/YouTube kanalı/mobil uygulama tavsiyeleri yapabilir misiniz?

Bunu hem bu sene girecekler için hem de daha önceki senelerde girenler için söylüyorum ama kitapların seneler içerisinde değiştiğini göz önünde bulunduralım.

Kitap önerirken zorluk derecesini "başlangıç/kolay/orta/zor/çok zor" gibi anahtar kelimeler kullanırsanız veya "belli bir sayısal değer üzerinden" (7/10 veya 4/5 gibi) derecelendirme yaparsanız çok güzel olur.

Birden fazla kitap çözmüş kişiler "X kitabıyla temel at, Y kitabı ile devam et" gibi yol haritaları da çizebilirler. Ayrıca özgün bir tarzı olduğunu düşündüğünüz kitapların bu özelliklerini de kısaca belirtmeniz çok işimizi görür.

Forumdaki herkesin istediği yerleri tutturmasını umuyorum.

Hepinize teşekkürler yeniden.

Bu arada yetkin olduğunuzu düşündüğünüz derslerde kaynak kitap/YouTube kanalı/mobil uygulama tavsiyeleri yapabilir misiniz?

Bunu hem bu sene girecekler için hem de daha önceki senelerde girenler için söylüyorum ama kitapların seneler içerisinde değiştiğini göz önünde bulunduralım.

Kitap önerirken zorluk derecesini "başlangıç/kolay/orta/zor/çok zor" gibi anahtar kelimeler kullanırsanız veya "belli bir sayısal değer üzerinden" (7/10 veya 4/5 gibi) derecelendirme yaparsanız çok güzel olur.

Birden fazla kitap çözmüş kişiler "X kitabıyla temel at, Y kitabı ile devam et" gibi yol haritaları da çizebilirler. Ayrıca özgün bir tarzı olduğunu düşündüğünüz kitapların bu özelliklerini de kısaca belirtmeniz çok işimizi görür.

Forumdaki herkesin istediği yerleri tutturmasını umuyorum.

Hepinize teşekkürler yeniden.
Kadir Gümüş'ü Türkçe ve Edebiyatta deneyebilirsin anlatımı benim işime yarıyor. Benim hocam, youtube kanalı..

İlk olarak bu sene girecek olan arkadaşlara başarılar. Ben 2018 ve 2019'da sınava 2 kere sayısaldan girmiş biri olarak az biraz hatırladığım kadarıyla kaynak önerisi yapmak istiyorum.

İlk olarak Türkiye genelinde zorlanılan Fizik ile başlamak istiyorum. İlk girdiğim sene Tyt'yi hatırlamıyorum ama Ayt'de sadece 4 net yapabilmiştim bu yüzden 2.senemde en çok ağırlık verdiğim ders fizikti benim için. 2. senemde 1 kitap ve 1 deneme seti ile hazırlanıp Tyt'de sadece 1 boş, Ayt'yi de 11 net olacak şekilde bitirdim. Kitap olarak kullandığım Nitelik yayınlarının Tersyüz serisini kesinlikle öneriyorum soru formatı en azından 2018 ve 2019'daki TYT/AYT formatına çok benziyordu, daha deneye ve düşünmeye dayalı sorulardan oluşuyordu. Sınava kısa bir süre kalırken ise Nihat Bilgin'in Yks denemelerini çözmüştüm yine benim girdiğim dönem için sınav formatına daha uygundu. Son 2 seneyi bilmiyorum ama fizikte artık eskisi gibi yoğun işlemli sorular çıkmıyor o yüzden benim için baya verimli olmuştu. Ayrıca Youtube kanalı olarak '' Ertan Sinan Şahin''i kesinlikle öneririm, özellikle canlı yayınları(hala devam ediyor mu bilmiyorum) inanılmaz verimli geçiyor.

Kimya için bir öneride bulunamayacağım. Birinci sebebi müfredatı sürekli değişiyor o yüzden şuan hangi konular var emin değilim, ikinci olarak da ben kimyayı basit bulduğum için pek çalışmıyordum.( Yatırım tavsiyesi değildir, Ayt'de Fizik ve Biyoloji toplam 22 net gelip, Kimya 4 net gelince kafayı yemiştim). Tyt kimya basit zaten halledersiniz bir şekil.

Biyoloj, en sevdiğim derslerden olduğu için çözmeyi çok seviyordum 3-4 kitap bitirmiştim galiba. Hepiniz bildiği klasik Palme'yi öneririm onun dışında ben Fen Bilimleri( dersanenin kitabı diye çözmüştüm yerine başka kitap da çözebilirsiniz) ve adını unuttuğum renki kapaklı bir kitabı çözmüştüm. Youtube kanalı olarak da ''Selin Hoca''yı önerebilirm. Onun dışında kendi öğretmenleriin verdiği notlarla falan hazırlanıp Tyt'yi 1 boş Ayt'yi 11 net ile tamamlamıştım.

Matematik konusunda bence bu en fazla size bağlı olan konu. Çünkü ben ne kadar kendimi Matematiğe yatkın hissetsem bile asla Tyt matematikle baş edemedim özellikle dershane denemelerime kıyasla o sınav anının verdiği stresle bana baya yorucu geliyordu.Bu yüzden 2 sınavdada 30 sorunun 23-24 tanesini anca yapabildim( Geometriye ayrı değincem) Kitap olarak hem kendi tecrübelerim hem de diğer tanıdıklarımın deneyiminden yol alarak yine bir klasik olsa da Acil Matematiği öneririm. Ayt için ise ben Barış Ayhan'ın Kaf yayınlarından( Biraz masraflıdır güncel fiyatını bilmiyorum şu an) ve Karekök Ayt'den faydanlamıştım. ( Sınavda benden çok daha başarılı olan bir arkadaşım Karekök Ayt'yi biraz amele işi bulurdu yoğun işlemlerinden dolayı ama bilmiyorum ben 5dk boyunca 1 Türev sorusuyla boğuşmaktan acayip zevk alıyordum. )

Geometri konusunda bana zor geliyordu bazen çalışsam bile yapamıyordum o yüzden yeterince çalışmadım ben sınavda şansa ya yaparım ya yapamam diye tek bir kitapla çalıştım ama kitabının adını maalesef hatırlamıyorum, yine de güncel tarz geometri kitapları diye aratırsanız( işte kağıt katlamalı falan ) kesinlikle bulursunuz.

Türkçe konusunda sadece Tyt için konuşcam 35 net yapmıştım belki E.A veya derece isteyen biri için yeterli değildir yine de hedefi bana benzer olanlar için tek önerim paragraf çözmeleri. Benim dershane denemelerinde bi ara netlerim Türkçe'de 28-29'a kadar düşmüştü, hocama danıştığım zaman en sonunda günde 100 paragraf çözmekte bulduk çözümü. Bunu belki şuan yaparsanız burnout olabilirsiniz ama bence ilkbahar gibi sınava 2-3 ay kala bu tempoya alışmaya çalışın.

Tyt Sosyal için ben ekstra çalışmadım Lise hocalarım çok kaliteli olduğu için liseden kalma bilgilerimle yapabildiğim kadar yaptım. Yine de eğer derece istiyorsanız bunlara da kesinlikle bakın, E.A. çıkışlı arkadaşlar bu konuda daha iyi tavsiye yapacaktır kesinlikle.

Son olarak da geçmiş Yks'lere bakmayı kesinlikle unutmayın çıkmış sorular her zaman benzer şekilde yeniden çıkabiliyorum ama özellikle Matematik ve Geometri soru tarzı son senelerde çok değişti ondan 2018 öncesini bu derslerde çok kurcalamayın ama fen için kesinlikle eski LYS ve Ygs'lere bakmanızı öneririm. Yeniden hepinize başarılar, baştan kendinizi çok fazla kasmadan yavaşça tepmonuzu arttırarak çalışın eminim emeklerinizin karşılığını alırsınız. Başka bir soru veya Üniversite/Bölüm hakkında sorunuz varsa da ulaşabilirsiniz aklıma başka bir şey gelirse editlerim.

Dil alanında girecek arkadaşlar işiniz kolay.Matematik için bol problem çözüp Türkçe'de iyi bir net yaparsanız tek yapmanız gereken dil çalışmak olacaktır.Ek olarak Coğrafya ve Felsefe çalışabilirsiniz ama bu sizin diğer iki ana ders kadar zamanınızı almaz.Eğer yatkınlığınız varsa Biyoloji ve Kimya'ya bakmakta da fayda var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık