Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Wano Hakkında 1

Selamlar herkese. Bu konuda bazı detayları ve düşüncelerimi manga kareleri ile süsleyip önünüze sunucam şimdiden afiyet olsun.

Şöylede bir müzik bırakayım kafanız ütülensin.

Saçmalamaya Wano'nun coğrafi konumundan başlayayım.

Wano suyun altında!

Evet arkadaşlar başlıktanda anlayacağınız üzere Wano-kuni'nin denizin altında bir kara şehri olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlamayın denizin altında! Dibinde değil.

Bu kanıya nereden vardım? Wanoya girdiğimizde bazı detaylar gözüme çarptı.

Sazanların okyanusta ne işi var?

Wanoya doğru giderken Sunny-Go'ya yükselen akıntıların yanında dev sazanlar eşlik ediyor.
"Bunlar tatlı suda yaşamıyorlar mı? Burada nasıl hayatta kalabiliyorlar?" diyor Sanji.

Şuan bir nehirdeyiz!

Su bir denize göre çok berrak! Öyle ki suyun en altındaki en küçük sazanı bile görebiliyorsun.
Bu arada bu sazanlar nereye gidiyor harbiden? Nehirde olduğumuzu belirtiyor Brook.

Nehir nedir? Bunun açıklamasını tabi ki yapmayacağım. Bildiğinizi varsayıyorum ve sadece işime yarayacak yerini özet geçiyorum.

"Kimi durumlarda ise bir başka suya ulaşmadan yer altında kaybolduğu ya da tamamen kuruduğu da görülmektedir."

Nehirin içinden göklere kadar yükselen tepelere dikkat!

Sazanlarla birlikte nehirin yukarısına tırmanıyoruz. Birbiri ardına gelen bu bilgileri unutmayın ve benimle birlikte devam edin .d

Şelaleye tırmanıyorlar!

Normalde aşağı doğru akması gereken şelalenin yukarı doğru akması? İlginç.

"Şelaleye doğru tırmanıyorlar" lafının ardından "nedeeeen?" diye bir soru geliyor bunun cevabını birazdan vereceğim.

Tatlı su olduğuna göre şelalenin tepesinde dev bir su kaynağı olmalı! Yoksa Wano ülkesi yukarıda mı? diyor Nami ve sazanlarında yardımıyla şelaleyi tırmanıyor bizimkiler.

Girdaba dikkat!

Bizimkiler yukarı çıkıyor lakin yukarıda tayfayı güçlü bir girdap bekliyor :D Girdabın içine çekiliyorlar ve Luffy'i Sunny ile birlikte ayrı bir yerde görüyoruz.

Şimdi sazanların neden şelaleyi tırmandığının cevabını vereyim. Cevabı girdapta saklı.
  1. Bir engelle karşılaşan su veya hava akıntısının dönerek ve çukurlaşarak yaptığı çevrinti, ters akıntıların oluşturduğu dönme, eğrim, çevri, burgaç, anafor.
Bir engelle karşılaşan su akıntısı? Sürekli yükselen ırmak ve ırmağın sonunda yukarı doğru tırmanan bir şelale.

Kinemon daha önceden uyarmıştı!

"Orada bir set var... Geldiğiniz zaman bunu size sümüklü böcekten açıklarım. Bahsettiğim şey Wano'ya girişi engelleyen bariyerlerden birisi!"

Girdap bir engelle karşılaşan su akıntısının hareketleriyle oluşuyormuş. Yani ırmağı engelleyen bir şey var ve bu Kinemonun bahsettiği set. Bu set Wanoya girişi engelleyen bir bariyer görevi görüyor.

Peki set nedir?
  1. toprağın kayarak akmasına ya da suyun yayılmasına engel olmak amacıyla önüne yapılan kalın duvar.
  2. bulunulan yerden daha yüksekte olan düzlük.
İki maddede Wano'ya cuk diye oturuyor.

İlk maddedeki kalın duvar bu sahnede ırmağın sonunda şelalenin arkasında yükselmesini sağlayan bir duvar.

Şelalenin arkasında katı bir duvar olduğu kesin. Zira şelalenin içinde ağaçlar görüyoruz. ;)

İkinci madde, yani bulunan yerden daha yüksekte olan düzlük belirtileri ise ırmağın giderek yukarıya çıkması ve en sonunda bu düzlüğün bariyerle birlikte son bulması.

Yani arkadaşlar sürekli yükselen ırmak aslında Wano'nun (düz zemin) üstündeki bir tatlı su akıntısı.

Sırf resimle anlatmak için paintin ...

Aklımdaki tam olarak bu değil ama çizim konusunda yeteneğim -'nin altında olduğundan anca bu kadar resme dökebildim. Umarım şey edebilmişimdir .d

Yazı ile özet geçecek olursak:

1- Kinemon'un bahsettiği bariyeri tayfa aşamadı ve Wano'ya normal yolla değil yasak yolla girdi.
2- Bariyer görevi gören set yüzünden su akıntısı bir engel ile karşılaştı ve şelalenin tepesinde büyük bir girdaba sebep oldu.
3- Bu girdap bizimkileri içine çekip Wano'ya attı.
4- Su çok şeffaf olduğundan suyun içindekiler rahatlıkla havayı görebiliyor. (Balıkları neden göremiyorlar o zaman:hoo: )

Velhasıl kelam Wano suyun altındaki bir kara ülkesi.
Ülke dış dünyaya kapalı +
Ülke dış dünyaya su yoluyla kapalı olduğundan martılar gazete bırakamıyor bu sayede ülkeye gazete yoluyla bilgi giremiyor.

Diğer tespitim ise son sayının 10.sayfasının sol üst kısmındaki iki baloncuk.

"Lütfen bizi kurtar!! Toprak çok hızlı batıyor!! Böyle giderse okyanusun dibine kadar batacağız!"

Toprak çok hızlı batıyor bunun sebebi Shinobunun meyve gücü. Ve Wano'nun altındaki okyanus akıntısı. Shinobunun çürüttüğü toprak altındaki okyanusun cıvıklaştırması yüzünden biraz daha hızlı batıyor. Öyle ki Chopper guard point kullanıyor.

En önemliside son cümle! Okyanusun dibine kadar batacağız! :p

Wano suyun altında bölümünü son iki tahmin ile bitirip diğer saçmalığa geçeyim.

1- Wano tatlı suyla kaplı. Zunisha Wano için bir vakum görevi görecek. Wano'nun üstündeki tatlı suyu emip ülkeyi dış dünyaya coğrafi olarak açacak.

2- Bu ahtapot Surume'nin kız kardeşi :D

Şimdi geçelim 1 yıllık zaman atlamasına...

Ben bu kapağı başka bir teorimde Kanoda 1 yıllık zaman atlaması olacağını söyleyerek yorumlamıştım. Kapaktaki ejder fikrimi değiştirdi ve bu kapağın Wano'ya bir gönderme olduğunu düşündüm. Tabi Wano'da Usop'un kılık değiştirmiş tipini görünce ihtimaller daha fazla arttı.

Ejder alevli bir şekilde çizilmiş. Bu ateş festivaline bir gönderme olabilir.

Dikkatimi çeken tayfanın en yaşlı üç üyesinin yüzlerinin sol üstünde bulunan şimşek işareti. Üçünüde aynı yere çizmiş :hoo:

Şimdi en altta yazan "YIEAR" dan yürüyelim. YIEAR Oda'nın yaptığı bir kelime oyunu. I aslında 1 bunu ona çok benzeyen "ı" harfini YEAR kelimesinin arasına sıkıştırarak yapmış. Oda aslında burda 1 year yani 1 yıl demek istemiş.

Usopp'un yaşlı çizilmesi, tayfanın en yaşlı üyelerinde şimşek işareti olması ve kapakta "1 yıl" kelime oyunun olması.

1- 1 yıllık zaman atlaması olacak.
2- Şimşek işareti bunun hızlı bir şekilde olacağını imgeliyor olabilir yani Toki.
3- En yaşlı üyeler tehlike altında.

Bu da bitti geçelim diğer saçmalığa. Bu saçmalık Sentomaru ile alakalı.

Daha önceden Shutenmaru'nun Sentomaru olduğuyla alakalı bir teori yazmıştım. Bu teori tutmadı Shutenmaru başka biri çıktı lakin ben aralarında hala bir bağlantı olduğunu düşünüyorum.

Sentomaru Kintaro adlı bir Japon halk kahramanı tarafından esinlenilmiş. Kintaro ise Ashigara dağında büyümüş. Ashigara-Ashura?

Sentomaru'nun kıyafetinde tomoe sembolü var. Tomoe sembolünün ne olduğunu ekşiden özet geçeyim.

yinyang (bkz: taijitu) benzeri japon figürü. temelde virgüle benzeyen bir şekli vardır, zaten tomoe de japoncada virgül demek oluyor galiba. yinyangın aksine ikili üçlü dörtlü formlarda olabilir. sanırım en yaygın olanı şu şekil. ayrıca samurayların sembolü olarak da benimsenmiştir.

Samurayların sembolü olarak benimsenmiş.

Ayrıca Sentomarunun esinlenildiği Kintaro adlı karakter orjinal hikayede Kaidomaru olarakta biliniyormuş. Bir kelime oyunu daha ;)

Kintaro Raiko ile birlikte Shuten Doujiyi yenmiş!

Kintaro = Sentomaru, Shuten Douji = Ashura Douji

Ashura Douji'nin diğer adı Shuten Maru, Ashura Douji'nin soyismi ise Shuten Douji adlı şeytani karakterin soyismi ;)

Ayrıca Sentomaru'nun teknikleri ve vücut yapısı sumo güreşçilerini andırıyor.

Ashura Douji ve Sentomaru arasında bir bağlantı olabilir.

Neyse... Uykum geldi burada bitireyim. Aklımda tonla şey vardı burada bırakacağımı hiç düşünmezdim. :( Kalanını sonra konuya ilave ederim ya da başka bir başlık altında açarım artık.

Perde2'de görüşmek üzere!

İyi sabahlar. :sapkali:

Son düzenleme:
Wano'nun coğrafi konumu çok mantıklı geldi. Tutma ihtimali yüksek. Ayrıca kapak hikayesi ayrıntısı da iyiymiş. Eline sağlık.

Eline sağlık, yatmadan denk geldim. Öncelikle Wano'nun su altında olduğu konusunda ikna olduğumu söylemeliyim. Yazının devamını okurken Luffy ülkeyi gerçek anlamda dışa açsa nasıl olur diyordum ki, Zunisha cümleni gördüm aynı anda. Açıkçası şimdilik bu olasılığı cebe attım. Bir ejderin boka batırdığı Wano, başka bir ejderin eliyle gün yüzüne çıkacak. Momo'nun emriyle. Şahsen Wano setlerini yıkımcıların yaptığını düşünüyordum, onu da diğer cebim de tutuyorum.

-Zaman atlaması olmalı fakat tekrara düşmeden okuyucuyu sıkmadan fazlasıyla güç elde edilmeli Kaido için. Genel kanı bu. Toki Toki no Mi bu duruma nasıl bir olanak sağlar bilinmez veya sağlayabilir mi, veya başka bir meyve gücü. Fakat bu en kabul edilebilir güçlendirme metodu olur benim açımdan. O yüzden o kısmı da sevdiğimi belirteyim. Desteklediğin kapak resmi de makul.

-Sentomaru ve Shutenmaru ilişkisine ise katılamıyorum. Sentomaru ve amcası Kizaru zaten japon hikaye ve mitolojisinden alınan karakterler. Daha Wano'nun adı yokken tasarlandılar. Ayrıca Sentomaru ve Shutenmaru'nun kan bağının olması Sentomaru'yu da samurayların soyundan yapar. Lakin Sabaody de hem 2 yıl önce hem 2 yıl sonra Zoro ile karşılaştığında aurasını sezememişti. Ben Amaterasu ve Kintaro olarak simgelenen bu iki karakterin Wano'ya geleceği şeklinde yorumlamıştım çok öncesinden beri bu durumu. Bu konuda pek fikrim de değişmedi. Hatta yeni PX'leri büyük savaşta Sentomaru emrinde görmemiz çok olası.

edit: başlığı değiştir bence, ön yargı yaratıyor. Wano karalamalarım falan daha güzel olur.

Son düzenleme:
Güzel bir teori olmuş başta su altında fikri çok mantıklı gelmedi çünkü luffy girdaba çekilirken tayfanın diğer üyeleri sanji tarafından geppo ile gemiden ayrılmışlardı.Wano ya nasıl girdilero_O... 1 yıllık zaman atlamasını iyi düşünmüşsün bu konuda baya soru işareti geldi aklıma tayfa nasıl güç kazanacak bu 1 yıllık süreçte gibi? Her tayfa üyesi tek tek yıkımcıları dövüp güç mü kazanacak? Sentomaru kısmı da saçma geldi..
Yine de eline sağlık eğlenerek okudum :)

Şeytan meyvelerinin ham maddesi burdan çıkıyordur falan demiştik senle beraber ama antisinin burdan çıkıyor olması şaşırttı :D Belki de antisiyle beraber çıkarılıyordur belli mi olur.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık