Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Toriko Eleştirisi

İyi günler ahali !!!

Bugün, bugüne kadar yazılmış en uzun eleştiri konusu ile karşınızdayım. :)

Öncelikle bu konuyu açtığım için Şimabukuro Sensei başta olmak üzere Toriko serisinin yayımından basımına, yazımından editine, reklamından pazarlamasına kadar emeği geçmiş herkesten ve Korsanfan ahalisi içinde bulunanlar ile yurtdışından çevrimdışı bu konuyu okuyan gurbetçi gurme fanlarından çok çok özür diyorum, kardeşlerim. :(

Bildiğiniz üzere yaklaşık üç yıl önce Koca Ana'nın Hasır Şapka tayfası tarafından tokatlanıp indirileceği üzerine forumun ilk ve büyük iddiasına girmiş idik. Bu süreçte Koca Ana fiziken düşmüş, takla atmış, yuvarlanmış, bilincini kaybetmiş ama bir türlü inmemişti ve Hasır Şapkalar kaybedince biz de kaybetti sayılmış, girdiğimiz iddia uyarınca ise verdiğimiz sözleri cebren ve hile ile yerine getirmiştik. Şahsım adına yerine gelmeyi bekleyen tek söz Toriko hakkında bir eleştiri konusu açmak idi, bugüne kısmetmiş. :)

Konuya başlamadan önce biraz Toriko'nun manga dünyasındaki yeri hakkında bilgi vermem gerekiyor. Toriko bildiğiniz üzere gelmiş, geçmiş ve gelecek en iyi şonen serisidir, bu maddi bir gerçeklik olup inkar edilemez. Peki böyle bir seri nasıl eleştirilebiliyor ? Bu husus tamamen Toriko'nun yapısından kaynaklı bir durum. Örnek vermek gerekirse Toriko bir aşure gibidir, içinde tohum, meyve, kuru yemiş, şeker ve sair sayısız nesne var. Bu nesneler tek başına tatsız olabilir, bazı insanlar tatlının içinde fasulyenin ne işi var deyip aşure yemeyebilir, bazıları ise aşureyi sevse bile aşurede nar olmaz deyip nar ayıklayabilir, Toriko'ya gelen eleştirilerin bir kısmı bunun gibi serinin bütününe bakılmaksızın, beğenilmeyen bir ayrıntıya takılınmasından kaynaklanıyor. Bir kısım eleştiri ise aşurenin hiç sevilmemesinden yahut da ben aşureyi sıcak severim, soğuk yemem veya tam tersi denilmesinden yani serinin içeriğinden bağımsız olarak türünden kaynaklanan eleştiriler.

Bu konu dahilinde ise bugüne kadar Toriko hakkında yapılmış tüm eleştirileri derlemeye çalıştım ve eleştiri başlığı altında değerlendirilebilecek sayfaları tespit edip konuya ekledim. Bu hakikaten uzun ve zor bir süreç oldu. Bu konuyu açacağım diye tüm seriyi ve seri ile ilgili yazılmış neredeyse tüm mesajları tekrar okudum. Ev sahibi niteliği taşıdığım için eleştiriler hakkında yorum yapmıyorum, eleştiri başlıklarını sizin değerlendirmenizi istiyorum. Yapılan eleştiri için haklı veya haksız diyebilirsiniz yahut eksik varsa ekleme yapabilirsiniz :)

KONU ÇOK FAZLA RESİM İÇERDİĞİ İÇİN SAYFALARIN AÇILMASI UZUN SÜREBİLİR, BİRAZ BEKLEYİNİZ

1- Toriko'daki kas çizimleri abartılı ve itici, o ne öyle kaslı kaslı erkekler !!!

Bu başlık altında serideki bir kısım kas gösterilerini ekledim. Sakın bende de var deyip ıkınmayın, fıtık olursunuz, benden söylemesi. :)

2- Toriko serisinde her şey bizim dünyamızdan alınıp bire bin katılarak anlatılıyor !!!

Bu başlık altında seride yer alan bizim dünyamıza yapılan atıfları ele alıyoruz.

3- Toriko serisinde fanservis yok, güzel ve seksi kadın karakter yok, var olan kadınlar yaşlı, genç olanlar ise erkek gibi !!!

Bu başlık altında serideki kadın karakterlere bakıyoruz.

4- Toriko serisinde ecchi yok, hentai yok, cinsel ilişki yok, cinselliğe yapılan atıflar ise insanı cinsellikten soğutuyor !!!

5- Google'a Toriko yazınca ılık bir esinti oluyor. O kadar kaslı erkek toplanıp ne yapıyor ? Toriko ile Komatsu ilişkisi nereye gidiyor ? Komatsu mu Gaymatsu mu belli değil !!!

Bu başlık altında, eleştirmenlerin homoseksüel bulduğu sahnelere göz atıyoruz.

6- Komatsu sürekli olarak korkuyor, ağlıyor, zırlıyor, Toriko san deyip haykırıyor, gerek korkudan gerekse mutluluktan sürekli ağlıyor, ağlıyor da ağlıyor !!!

Bu başlık altında Komatsu'nun korktuğu, korkudan veya mutluluktan ağladığı sahnelere göz atıyoruz.

7- Komatsu, seride gelen giden, uçan kaçan, yatılı kalan ve bir bakıp çıkan, tanıdık tanımadık herkes tarafından gereksiz şekilde övülüyor !!!

Bu başlık altında Komatsu'nun yüzüne karşı veya zımnen övüldüğü sahnelere bakıyoruz.

8- Food Hack Komatsu !!! Komatsu bütün malzemelerin bugunu buluyor, milyon yılda pişen yiyecekler tek dokunuşla halloluyor !!!

Bu başlık altında Komatsu'nun ''Pişirmeyi basitleştirme ve süresini kısaltma'' yeteneğine göz atıyoruz.

9- Toriko serisinde malzeme, aşçıya adeta gel beni kes ye diyor !!!

Bu başlık altında ''Malzemenin Aşçıyı Seçmesi'' ile ilgili sayfalara bakıyoruz.

10- Toriko serisinin teması yemek, o kadar adam yemek için savaşıyor, başkarakter Toriko'nun amacı ise Hokage olmak değil, KK olmak değil, birilerini korumak değil, ziyafet menüsü yapmak !!!

Bu başlık altında serinin temasına ve başkarakterin amacına dair sayfalara bakıyoruz.

11- Toriko serisinde mangaka iyi yere tezgah açmış, adam yemek yiyor güçleniyor, yemek yiyor iyileşiyor, sadece yemek yiyor !!!

Bu başlık altında serinin temel mantığına dair sayfalara bakıyoruz.

12- Toriko'daki seviyeler atari gibi artıyor. Bir rakibi yeniyorsun, pat, daha güçlü yeni rakip geliyor. !!!

Bu başlık altında serideki seviyenin yükselişine dair sayfalara bakacağız.

13- Toriko ninjutsu bilmiyor, büyü yapmıyor, kılıç kullanmıyor, vites atmıyor boyuna Serdar ORTAÇ gibi çatal fırlatıyor !!!

Bu başlık altında Toriko'nun çatal fırlatma sahnelerinden birkaçına bakacağız.

14- Toriko'nun iç dünyası şampiyonlar ligi gibi, herkesin içinde 1 şeytan var Toriko'da 3 tane !!!

Bu başlık altında Toriko'nun iç dünyasını ziyaret ediyoruz.

15- O bir kuş, hayır o bir uçak, hayır o süperman, hayır hayır o Gurme Dünyası Saga !!! Gürme Dünyası ışık hızında işlendi, rüzgar gibi geçti, manganın sonu aceleye geldi !!!

Bu başlık altında seride işlenmeyen konulara değineceğiz.

16- Seride en güçlü rutin diye bir teknik var, ne istersen o oluyor, adam salisede ülser olup salisede iyileşiyor !!!

Bu başlık altında 'En Güçlü Rutin'e kısaca göz atalım.

On numara seridir. Eğer sonları aceleye gelmeseydi herkesin adını bildiği bir seri olurdu ama ne yazık ki o kadar bilinen bir seri değil. Buna rağmen gereksiz mevzulara girmeden anlatmak istediğini güzel bir biçimde anlatıp veda etmiştir bizlere. Bu konudan sonra tekrar bir ara okuyacağım seriyi.

Serinin tek sıkıntısı manga sayfaları dışında Wallpaper yapılacak çalışmaların bulunmaması. Tek sıkıntısı bu.

Bana say deseler ben bu kadar eleştiri sayamazdım. Favorim 16 numara. Harbi ne boş bir teknikti ya o öyle.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık