Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Öneri] Top Listeleri İçin Bir Sıralama Yöntemi

Puan mı yoksa oy sayısı mı?

• Puan daha önemli

Kullanılan: 4 33.3%
  • Oy Sayısı daha önemli

Kullanılan: 1 8.3%
  • İkisi de önemli

Kullanılan: 6 50.0%
  • İkisi de önemsiz

Kullanılan: 0 0.0%
  • İlgilenmiyorum

Kullanılan: 0 0.0%
  • Sanane bizim neyi seçeceğimizden

Kullanılan: 1 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    12
Konusunu açmaya değer bir mesele mi emin değilim ama ufak bir öneri, farklı bir yöntem olsun diye açmaya karar verdim.

Yıllardır kullandığım ve sonuçlarından gayet memnun olduğum bir yöntem var. Eminim içinizde böyle yapanlar vardır. Uzatmadan direkt mevzuya gireceğim.

Temel önermem şu: Sıralamalarda nitelik değil nicelik daha önemlidir.

Mesela IMDB gibi veya Myanimelist gibi Top listeleri, serileri varsayılan/default olarak puanlama sistemine göre sıralar.

Bu sistemde olan şudur. Bir seriyi 30 bin kişi puanlar ve ortalaması 7 puan çıkar. Başka bir seriyi 5 bin kişi puanlar ve ortalaması 7,5 çıkar. Bu durumda 5 bin kişinin puanladığı seri, sıralamada 30 bin kişinin puanladığı seriden daha önde olur. Çünkü puanı daha yüksektir. Biraz radikal olacağım ama bence bu saçmalık. Bu verdiğim örneğin bana söylediği şey şu. Bu seriyle 5 bin kişi ilgilenmiş; bu seriyle 30 bin kişi ilgilenmiş. Öyleyse 30 bin kişilik seri ilgilenmeye/izlenmeye/okunmaya daha değerdir.

Fikrime katılmayabilirsiniz. Zaten tüm sıralamalar özünde sübjektiftir. Ancak ben seçimlerimi bu yönteme göre yaptığımda hep daha zevkli bir okuma/izleme tecrübesi yaşadım.

Uzun lafın kısası şahsi önerim şu. Top listelerinde eğer mümkünse sıralamayı puanlara göre değil oy sayısına (number of votes) göre seçin. Sonuçlardan daha memnun kalacağınıza inanıyorum.

Myanimelist'te maalesef böyle bir seçenek yok. Bu yüzden serilerin oy sayısına tek tek bakmanız gerekiyor. Ancak boş bir vaktimde Myanimelist'teki Manga, Manhwa ve Manhuaları buna göre sıralayıp bu konuya liste şeklinde, diğer sıralamayla karşılaştırmalı olarak yerleştirmeyi düşünüyorum.

İkisi de önemlidir ama bence puan daha önemli. Örneğin Jujutsu Kaisen çok daha fazla değerlendirilmiş diye Hajime no İppo'dan iyi demem. Rainbow nisha rokubou no shichinin az değerlendirme almış diye çoğu serinin arkasına koymam.

Puan, oy sayısına bağımlı bir değișken olduğu için oy sayısının daha önemli olduğunu düșünüyorum.

Bu șuna benziyor. Bir ülke düșünün, ülkenin %85'i gidip oyunu kullanıyor ve bu oyların cogunluguna göre o parti iktidar oluyor. Ama bu oy kullanan kișilerin sayısını %100'e çıkarsak sonuç ne olur sizce?

Puan sonuç, oy sayısı sebeptir. Sonucu belirleyen ise sebeptir. Ben ne yaziyom neyse... Sonuç olarak bence en önemli șey oy sayısıdır.

Puan, oy sayısına bağımlı bir değișken olduğu için oy sayısının daha önemli olduğunu düșünüyorum.

Bu șuna benziyor. Bir ülke düșünün, ülkenin %85'i gidip oyunu kullanıyor ve bu oyların cogunluguna göre o parti iktidar oluyor. Ama bu oy kullanan kișilerin sayısını %100'e çıkarsak sonuç ne olur sizce?

Puan sonuç, oy sayısı sebeptir. Sonucu belirleyen ise sebeptir. Ben ne yaziyom neyse... Sonuç olarak bence en önemli șey oy sayısıdır.
Mesela uç bir örnek: Myanimelist'in Top Manhwa listesinde, puanlama sistemine göre 125. sırada olan Girls of the Wild's, Oy Sayısı siteminde 7. sıraya yükseliyor. Aradaki fark bu kadar büyük olunca istesem de göz ardı edemiyorum. 64.000 kişi durup dururken niye oy versin bu seriye.

Mesela uç bir örnek: Myanimelist'in Top Manhwa listesinde, puanlama sistemine göre 125. sırada olan Girls of the Wild's, Oy Sayısı siteminde 7. sıraya yükseliyor. Aradaki fark bu kadar büyük olunca istesem de göz ardı edemiyorum. 64.000 kişi durup dururken niye oy versin bu seriye.
Bot filan kullanıyor olabilirler mi aynı twitterda takipci kasma botları gibi. Ama genel olarak düșündüm ben, yoksa kitleler manipüle edilip oy sayısı çokluğuyla haketmediği bir puanıda alabilir. O yüzden bu tür hilelerin olmadığı tarafsız bir ortamda en belirleyici özellik oy sayısıdır bana göre. Ne kadar oy o kadar farklılık demek.

Bu konu hakkında çok șey yazılabilir aslında. Bu konu șeye benziyor. Dağdaki çobanla benim oyum bir mi karșılaștırması gibi. Neden bu söze benzettiğimi açıklamaya çalıșacam da çok uzun bir yazı olacağından vazgeçtim :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık