Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Teenage Mutant Ninja Turtles (2003-2010)

En Sevdiğiniz Ninja Kaplumbağalar Karakteri Kimdir?

• Kullanılan toplam oy
    65
İyi geceler. :)

Çocukluğumda izlediğim, şu an yeniden takip etmeye başladığım, sizin de çoğunuzun sevdiği bir seriyi tanıtmak istedim. :) Teenage Mutant Ninja Turtles; bizim bildiğimiz adıyla Ninja Kaplumbağalar.

Seriyi ve karakterleri tanıtmadan önce birkaç şeyi belirtmeliyim. Konu başlığında da gördüğünüz üzere benim tanıtacağım seri 2003 yılında yayınlanmaya başlayan Ninja Kaplumbağaları anlatacak. Bu seri dışında Ninja Kaplumbağalar'ın 2 tane daha çizgi serisi var. 1987 yılında ve 2012 yılında yayınlanmaya başlayan 2 serisi daha mevcut.

Bunu özellikle belirtmemin sebebi serilerin arasında bazı konuların farklı şekilde işlenmesi. (Örneğin Splinter ve kaplumbağaların tanışması ve dönüşmesi 1987 ve 2003'de farklıdır. 2012 serisine izlemediğim için bir şey diyemeyeceğim.)

ASLEN BİR ÇİZGİ ROMAN

Ninja Kaplumbağalar aslında 1984 yılında yayınlanmaya başlayan, Kevin Eastman ve Peter Laird'in tasarladığı bir çizgi romandır. Sonrasında çıkarılan video oyunları, filmler ve çizgi diziler hep bu çizgi romanın uyarlamasıdır. Tahmin edeceğiniz gibi çizgi romana tamamiyle sadık kalınmamış. Aşağıya da atacağım bir videoda söylediğine göre çizgi romanı daha karanlıkmış. Benim henüz inceleme fırsatım olmadı. Aşağıya ingilizcesinin linkini bırakıyorum.

https://readcomiconline.to/Comic/Teenage-Mutant-Ninja-Turtles-1984/Issue-1?id=42425
Teenage Mutant Ninja Turtles (2003)

Başlamadan son bir not daha. 2003 serisini son zamanlara kadar 3 sezon ve 78 bölümden oluştuğunu sanıyordum çünkü tekrardan izlemeye başlayana kadar daha fazlasına denk gelmemiştim ve bilmiyordum. Televizyonda da ilk 3 sezon yayınlandıktan sonra bir süre diğer sezonlar yayınlanmamış olmalı; çünkü dublajı değişmiş.

ÖNEMLİ NOT
7 sezonu da izleyen birisi benim bilgilerime ek olarak bir şeyler koymak isterse özelden ya da buraya yazarak ulaşabilir. Eğer kendisi isterse bu ilk yoruma da ekleyebilirim.

UYARI
Bu tanıtımda 2003 serisinin konusu fazla spoiler vermeden kabaca anlatılacak ve ilk 78 bölümünde ağırlıklı olarak gözükmüş karakterler tanıtılacaktır. Diğer bölümler hakkında gelen bilgiler ışığında güncellemeler olabilir.

KONU

New York'a gidiyoruz. New York'a gitme hevesiniz varsa bile sevinmeyin çünkü lağımlarına gidiyoruz. :) Bu lağımları kendisine yuva edinmiş dört kaplumbağa ve bir farenin başından geçenler anlatılıyor bu çizgi dizide. Ancak ne kaplumbağalar kaplumbağaya benziyor; ne de fare fareye. Bu yaratıklar tıpkı insanlar gibi bir hayat sürüyor; iki ayak üstünde duruyor, konuşuyor, şakalaşıyor, insanların yedikleri yemekleri yiyor, çizgi roman okuyor, araç sürüyor ve daha bir sürü şey yapıyorlar. Üstelik bu yaratıklar ninja!

Kendi yuvalarında lağımların yukarısındaki dünya ile kopuk, kendi yağlarında kavrulan ve ninjutsu eğitimleri alan dört ninja kaplumbağa ve onların hem babası hem de hocası olan Splinter'ın huzurları, yaşadıkları evi basan robot fareler yüzünden bozulur. Bu olaydan sonra ustaları Splinter'dan uzak kalan Ninja Kaplumbağalar yüzeye çıkmak zorunda kalır ve yüzeyde kendilerini bir çeteyle ve tıpkı kendileri gibi ninja olan bir grupla dövüşürken bulurlar.

Yuvalarını basan robot fareler, dövüştükleri çete ve ninja topluluğu ilerleyen bölümlerde Ninja Kaplumbağaları tek bir kişiye götürür: Shredder.

Konu anlatımı için bu kadar yeter. Daha fazla anlatmam halinde seriyi izlemeseniz bile izlemiş kadar olacaksınız yoksa. :)

KARAKTERLER

Leonardo

Ninja kaplumbağaların lideridir. İsmini Leonardo da Vinci'den almıştır. Bu ismi ona ustası Splinter vermiştir. Gözlerine taktığı bandanası mavi renktedir. Dövüşürken kullandığı iki tane katanası vardır. Sakin bir kişiliği vardır, kardeşlerine liderlik eder. Ustası Splinter'ın dediklerini ikiletmemeye çalışır. Kardeşlerinden en çok Raphael ile takışır. Kardeşleri ve diğer sevenler ona Leo diye hitap eder.

Raphael
Grubun atarlısıdır. İsmini Raphael Sanzio'dan almıştır. Bu ismi ona ustası Splinter vermiştir. Gözlerine taktığı bandanası kırmızı renktedir. Dövüşürken iki tane Sai isimli yakın dövüş silahından kullanır. Çabuk sinirlenen birisidir. Dövüşmeyi sever. En çok Leonardo ve Michelangelo ile tartışır. Leonardo ile zıt fikirlere sahip olduğu dönemler çokça yaşanmıştır, aynı zamanda küçükken grubun liderinin kendisi olacağını düşünmüştür. Bazı zamanlarda Leonardo'ya ironik bir biçimde korkusuz liderimiz demiştir. Yine de kardeşi Leonardo'yu çok sever. Michelangelo ile ise Michelangelo'nun sulu tavırları yüzünden takışır. Kardeşleri ve diğer sevdikleri ona kısaca Raph der.

Donatello
Grubun dahisidir. İsmini Donato di Niccolò di Betto Bardi (Kısaca Donatello) isimli ressamdan almıştır. Bu ismi ona ustası Splinter vermiştir. Gözlerine taktığı bandanası mor renktedir. Dövüşürken bo sopası kullanılır. İyi dövüşmesinin yanında tam bir dehadır. Kaplumbağaların kullandıkları teknolojik aletlerin hepsini kendisi yapmıştır. Bu özelliği kaplumbağalara çok yardımcı olmuştur. Kardeşleriyle genelde iyi anlaşır.Kardeşleri ve sevdikleri ona Don, Donny-Donnie der.

Michelangelo

Grubun yaramazı, açı ve en tatlısıdır. :S İsmini Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (Kısaca Michelangelo) isimli ressamdan alır. Bu ismi ona ustası Splinter vermiştir. Gözlerine taktığı bandanası turuncu renktedir. Dövüşürken 2 tane nunçaku kullanır. Michelangelo son derece eğlenceli bir kaplumbağadır. Kardeşleriyle zor bir duruma düştüğünde dahi esprilidir. Çizgi romanları, pizza yemeyi sever. Midesine acayip düşkündür. Dövüşürken "Cowabunga!" diye bağırır. Kardeşleri arasında en çok Raphael ile takışır. Çünkü Michalengelo'nun sulu tavırları en çok Raphael'i sinirlendirir. Michalengelo da kardeşini sinirlendirmekten hoşlanır ve bu konuda çok başarılıdır. Kardeşleri ve sevdikleri ona Mikey diye hitap eder.

Splinter
Ninja kaplumbağaların babası ve aynı zamanda ustasıdır. Kaplumbağalara isimlerini o vermiş, onları o büyütmüş ve ninjutsu konusunda bildikleri her şeyi onlara o öğretmiştir. Yine de kaplumbağaların ustalarının seviyesine ulaşmak için daha gidecek çok yolu vardır. Splinter soğukkanlı birisidir ve oğullarım diye hitap ettiği kaplumbağaların üzerine titrer, çok korumacıdır. Shredder ile eskiden gelen bir husumetleri vardır. Splinter dövüşürken aynı zamanda baston olarak kullandığı sopasını kullanır.

April O'Neil
Ninja Kaplumbağaların dostudur. Bir süre Baxter Stockman'ın yanında çalışmıştır. Fakat onun gerçek yüzünü gördüğünde Stockman'ın robot fareleri tarafından kovalanmış ve Ninja kaplumbağalarla da onlar tarafından kurtulması dolayısıyla tanışmıştır. Bu tanışmadan sonra arkadaş olmuşlar ve Stockman'ın laboratuvarını patlatmışlardır. Sonrasında ise aralarında büyük bir dostluk başlamıştır.

Casey Jones
Ninja kaplumbağaların bir diğer dostudur. April ile ilk başlarda anlaşamazlarken sonrasında sevgili olmuşlardır. İlk olarak Raphael ile tanışmıştır. Raphael sinirlerine hakim olamamış ve kardeşi Michalengelo'ya saldırmıştır. Bu yüzden yüzeye tek başına kafa dağıtmaya çıkmış ve mor ejderhalardan nefret eden Casey ile karşılaşmıştır. Raphael'i de ilk başta düşman olarak gören Casey sonrasında Raphael ve kardeşleriyle birlikte mor ejderhalarla dövüşmüş ve kaplumbağalarla dostluğu başlamıştır.

Casey küçükken Mor Ejderhalar babasının dükkanını yakmıştır. Bu yüzden Casey Mor ejderhalardan nefret etmektedir. Casey dövüşürken hokey sopası, beyzbol sopası gibi silahlar kullanır.

Shredder

Gelelim Kaplumbağalarımızın baş düşmanı Shredder'a. Shredder asıl adı Oroku Saki olan. Food isimli bir oluşumun lideridir. Shredder kaplumbağalarla birçok kez dövüşmüş. Birçok kez de birbirlerinin sonunu getirdiklerini düşünmüşlerdir ama sonunda her iki tarafta yanıldığını anlamıştır.

Shredder yukarıda da görüldüğü gibi bir zırh giyer ve iyi bir dövüşçüdür. Kaplumbağaların hepsi ile aynı anda başa çıkabilecek kabiliyettedir. Aynı zamanda zengin birisi olduğu için de bir sürü ninja askeri vardır ve düşmanlarına saldırması için teknolojik savaş robotları üretmek için paradan sakınmaz.

Shredder, Splinter'ın ustası ve sahini olan Hamato Yoshi'yi öldüren kişidir. Bu yüzden Splinter Shredder'dan nefret etmektedir. Shredder zalimliği ile bilinen birisidir ve başarıszlıklardan nefret eder, başarısız olanları ağır şekillerde cezalandırır.

İlerleyen bölümlerde Shredder'ın sıradan bir kötü insan olmadığı geçmişi açıklandıkça ortaya çıkar.

Hun
Mor ejderhaların lideridir. Shredder'ın en sadık adamlarından birisidir. Çok güçlü birisi olan Hun bir kaplumbağanın tek başına alt edemeyeceği bir kuvvete sahiptir. Hayvani bir dayanıklılığı vardır. Bilim adamı olan Baxter Stockman ile sürekli olarak atışır. Birbirlerinden nefret ederler. Ayrıca pabucunu dama atmasından dolayı Karai'yi de sevmez. Shredder'ın Karai'ye olan güvenini kıskanır.

Baxter Stockman
Serinin bir diğer dahisidir. Kaplumbağaları yakalamak için bir sürü icat yapmış ancak hepsinde başarısız olmuştur. Ve başarısızlıklarının cezasını ağır bir biçimde çekmiştir. Shredder için çalışıyor olmasına rağmen birçok kez ona ihanet etmiş ancak sonucunda yakalanmış ve nihayetinde yine cezalandırılmıştır. Her şeyin sonucunda yukarıdaki resimde ilk bölümlerine ait halinden bayağı bir uzaklaşmıştır. :)

Karai
Shredder'ın manevi kızı diyebileceğimiz bir karakterdir. :) Shredder tarafından büyütülmüş ve ninjutsu eğitimi almıştır. Leonardo ile arkadaşlar denilebilir. Shredder'ın yaptıklarını onaylamasa ve bazen ondan gizli iş çevirse de yine de onun yanından ayrılmaz ve ona bağlılık hisseder.

Leatherhead

Leatherhead tıpkı ninja kaplumbağalar ve splinter gibi aynı şekilde mutasyona uğramış birisidir. (Sanırım timsah- başka bir tür kertenkele de olabilir.) Kaplumbağaların dostu Shredder'ın düşmanı olan Utromlar (Utromlar kim diyorsa çizgi diziyi izle. :/) tarafından evlat edinilmiştir.

Leatherhead, kaplumbağalarla ilk karşılaştığında Kaplumbağaların ilk evini yuva edinmişti ve Utromların gezegenine gitmek için bir icatla uğraşıyordu. Ama dostu bildiği Baxter Stockman'ın gerçek yüzünü öğrendi ve Leatherhead ile kaplumbağaların dostluğu böyle başladı.

Leatherhead çabuk sinirlenen ve sinirlendiğinde gözü hiçbir şey görmeyen birisidir ve çok güçlüdür. Birebir bir dövüşte bir kaplumbağanın onu yenmesi imkansızdır.

Diğer

Leatherhead son karakterdi. Aslında Profesör Honeycutt, Traximus, şu süperman çakması karakter gibi birden fazla bölümde gözüken karakterler de var ancak yukarıda bahsettiğim karakterler kadar önemli değiller seri içinde.

Tanıtımı bitirmeye az kalmışken şuraya efsane bulduğum openingini bırakayım.
1987 serisinin tanıtımını yapmadım ama onun da openingi güzel olduğu için onuda bırakmak istiyorum.

Son olarak şuraya Ninja Kaplumbağalar hakkında az bilinenlerin derlendiği bir videoyu bırakayım. Videoyu ben hazırlamadım. Videoda ilginç bilgiler var ancak doğruluğuna kefil olamam. Yine de ilginizi çekebilir. Hem yanlış bir bilgi olursa böylelikle sizin tarafınızdan düzeltilebilir.

TANITIMIN SONU
Vee tanıtımın sonuna geldik. Yukarıda yazdığım çoğu şey benim yorumumdur. Zaten tam olarak bilmediğim bir şeyi bilgi olarak vermekten kaçındığımı yukarıda görebilirsiniz. :)

Siz ne düşünüyorsunuz Ninja Kaplumbağalar hakkında? :)

Son düzenleme:
Çocukken genellikle diğer kanallarda daha iyi bir şey bulamazsam zorunluluktan izlerdim bunu. Nedense pek hoşuma gitmezdi bu seri. Shredder'ı severdim en çok.

Severim, özellikle bilgisayar oyunlarını çok oynadığımı hatırlıyorum. 2007 yapımı bir animasyon filmi vardı o da baya güzeldi.

Bu seriyle ilgili beni sinirlendiren iki şey var. 1. si çocukluğumda oynadığım bir oyununu tekrardan oynamak için uzun süre arayıp bulamamam. Yıllar sonra öğrendim ki meğer oyun hackliymiş. Hackli versiyonlara baktım ama yine bulamadım.

2. si çizgi film görüntüleri iğrenç. Ben anlamıyorum mis gibi çizimler yapmışsın ne halt etmeye bozup Samurai Jack gibi görüntülere benzetiyorsun. İlk çizimleri sanırım 97 oluyor çok sevmiştim geçen meraktan bakayım dedim midem kalktı. Bu teknoloji falan da değil bana kalırsa. Baştan savma iş gibi geliyor bana

Kaplumbağaların hepsi ayrı güzel ama Michelangelo apayrı. Müthiş matrak, pizzayı ülkemize sevdiren özendiren ve çok arkadaşçıl.

Bu seriyle ilgili beni sinirlendiren iki şey var. 1. si çocukluğumda oynadığım bir oyununu tekrardan oynamak için uzun süre arayıp bulamamam. Yıllar sonra öğrendim ki meğer oyun hackliymiş. Hackli versiyonlara baktım ama yine bulamadım.

2. si çizgi film görüntüleri iğrenç. Ben anlamıyorum mis gibi çizimler yapmışsın ne halt etmeye bozup Samurai Jack gibi görüntülere benzetiyorsun. İlk çizimleri sanırım 97 oluyor çok sevmiştim geçen meraktan bakayım dedim midem kalktı. Bu teknoloji falan da değil bana kalırsa. Baştan savma iş gibi geliyor bana
Konu ile alakasız ama Samurai Jack'in devamı gelecek dediler geldi mi peki izlediysen?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık