Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tarihten Bir Söz Bırak

Bu konu tarihte gerçekleşmiş iki liderin ya da iki kimsenin, hoşumuza giden konuşmalarını ve sorulara, sataşmalara vb. verdikleri cevapları ya da söyledikleri sözleri paylaşmamız amacıyla açılmıştır.

İlk ben başlayayım.

# Napolyon İspanya'yı işgal ettiğinde İspanya kralı Napolyon'u aşağılamak amacıyla şöyle der:

"Biz onur, şan ve şeref için savaşırız, siz ise para ve toprak için."

Napolyo'nun bu çıkışa cevabı şöyle olur:

"Herkes kendisinde olmayan şey için savaşır."

#
Cumhuriyetin ilanının ardından uluslararası bir balo düzenlenir, yemekten sonra sohbet başlar ve Yugoslavya Kral'ı Atatürk'e şunları der:

"Efendim bu zaferden önce, İngilizler, Fransızlar ve Yunanlar bize gelip Türklere karşı savaşın diye yalvardılar ama biz kabul etmedik."

Bunun üzerine Atatürk yerinden kalkar, Kral'ın yanına kadar gider elini sıkar ve gözlerinin içine baka baka şunları der:

"Büyük geçmiş olsun ekselansları, verilmiş sadakanız varmış."

#
İkinci Dünya Savaşı'nda Barbarossa Hareka'tının hemen öncesinde Nazi Almanya'sı ve SSCB başarısız bir ittifak görüşmesi yaparlar. Bu görüşmede SSCB Boğazlarda bir üs ve ayrıcalık, Bulgaristan'da ayrıcalık ve Türkiye'nin doğusundan toprak vb. isteklerde bulunmuştur. Boğazların kontrolünü SSCB'ye vermeye niyeti olmayan ve Türkiye'nin de savaş sonunda kendi etki alanı altında kalmasını isteyen Almanya bu teklifi reddetmiştir. Bu olayı dönemin Alman büyükelçisi von Papen, Almanya yanlısı görünen (ki bu Türkiye'nin savaş dışı kalması için gereklidir), dönemin Dışişleri Bakanı Menemencioğlu'na olayı şöyle aktarır:

"Ruslar bizden bu (yukarıda sayılan) isteklerde bulundu, ama biz Türkiye'yi pazarlık konusu etmedik ve reddettik. Çünkü biz Türkiye ile tarihten gelen silah arkadaşlığımıza ve dostluğumuza zarar verecek bir şey yapmayız."

Harekat öncesi Türkiye'yi kendi yanına çekmek, bu olmazsa da tarafsız kalmasını sağlamak için kurduğu bu cümlelere Menemenci oğlunun yanıtı şöyledir:

"Eğer siz bu teklifi kabul etmiş olsaydınız savaşın sonucu ne olursa olsun, muhakkaki kaybeden siz olacaktınız. Çünkü Boğazların kontrolünü ve dolayısıyla Akdeniz ile Karadenizin kontrolünü Ruslara vermiş olacaktınız, bu da Almanya'nın güneyden çevrelenmesi demek olacaktı ve siz kuşkusuz kaybeden olacaktınız. Biz ise farklı bir yoldan gene kazançlı çıkabilecektik. Bu teklifi Türkiye ile olan dostluğunuz ve silah arkadaşlığınızdan dolayı değil, çıkarlarınıza uymadığı için reddettiniz. Bizim için dış politikada tarihten gelen dostluklar ve silah arkadaşlıkları yoktur, sadece çıkarlar vardır ve biz egoistiz, yalnızca kendimizi düşünürü."

(bu sonuncusunda bazı yerler eksik olabilir hatırladığım kadarıyla yazdım, daha sonra düzelteceğim)

Son düzenleme:
#John Maynard Keynes (ünlü iktisatçı) Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya ile imzalanan Versay Antlaması'nın ekonomiye ilişkin görüşmelerine İngiltere'nin temsilcisi olarak katılmıştır ve Versay görüşmelerini terk etmiştir. Bununla ilgili olarak da şu cümleleri kurmuştur:

"Bu yapılan anlaşma karşı taraf için çok aşağılayıcıdır, galipler karar veriyor karşı tarafın görüşü alınmıyor ve sadece kabul etmesi isteniyor. Anlaşma bir denge oluşturmak, bir uzlaşı ortaya koymaktan çok uzaktır, yenilen tarafın onurunu hiçe saymaktadır ve yenilen tarafın her şeyini yok etmeye yöneliktir. Bu Pirus Zaferi'dir, eğer bu anlaşma bu şekilde imzalanırsa ileride daha büyük ve daha yıkıcı bir savaşın çıkması kaçınılmazdır."

#Fransız Devrimi'nin Jakoben iktidarı döneminde Robespierre'e yakın arkadaşlarından birisi:

"Biz bu devrimi insan hakları için, insanlar için yapmadık mı? Bu kadar insanı giyotine göndermekle doğru mu yapıyoruz ?" sorusunu sorar ve Robespierre:

"Biz giyotine soyluları gönderiyoruz, ve soylular insan değildir" cevabını verir.

#Fransız Devrimi'nin Jakoben iktidarı döneminde Robespierre'e yakın arkadaşlarından birisi:

"Biz bu devrimi insan hakları için, insanlar için yapmadık mı? Bu kadar insanı giyotine göndermekle doğru mu yapıyoruz ?" sorusunu sorar ve Robespierre:

"Biz giyotine soyluları gönderiyoruz, ve soylular insan değildir" cevabını verir.
neydir? dememiş mi biri.Ulan ya,tarihten biri olsam ben kesin derdim.Yazmazlardı ama bunu muhtemelen.
Sonra doğru giyotine.

Fransız Devrimi'nin Jakoben iktidarı döneminde Robespierre'e yakın arkadaşlarından birisi:

Ve oradan bir mal atlar futursuzca,mevzuyu anlamamıştır çünkü.
Büyük bir boşlukla 'neydir?' der.Bütün salon o an susmuş ve bu mala kitlenmiştir.
Sonra bir ses yükselir 'şu malı alın buradan'.

neydir? dememiş mi biri.Ulan ya,tarihten biri olsam ben kesin derdim.Yazmazlardı ama bunu muhtemelen.
Sonra doğru giyotine.

Fransız Devrimi'nin Jakoben iktidarı döneminde Robespierre'e yakın arkadaşlarından birisi:

Ve oradan bir mal atlar futursuzca,mevzuyu anlamamıştır çünkü.
Büyük bir boşlukla 'neydir?' der.Bütün salon o an susmuş ve bu mala kitlenmiştir.
Sonra bir ses yükselir 'şu malı alın buradan'.
:hhh::hhh::hhh::hhh::hhh:

Bir rivayete göre adamlar papağan kralım çok yaşa diye geziyor diye onu astıracaklarmış. Cesaret edememişlerdir muhtemelen.

Edit: Dakikalardır gülüyorum. :D

Vaktiyle Fransa hükümet ricalinden biri Napolyon Bonapart'ı bir muharebede tenkide kalkışıp parmağını harita üzerinde gezdirerek:
- Önce şurasını almalıydınız sonra buradan geçerek burayı zapt etmeliydiniz gibi fikirler yürütmeye başlayınca... Napolyon:
- Evet, onlar parmakla alınabilseydi dediğin gibi yapardım, demiş.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık