Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Türkiye ile Azerbaycan Birleşseydi?

Sizce neler olurdu

• Kullanılan toplam oy
    32
Belki başlıktaki bu soruyu bir soru olarak değilde bir hayal,istek olarak çoğu yerde dillendirildiğini görmüşsünüzdür. Bende bu deyiş üzerinden bugün alternatif tarih konusu açmaya karar verdim.

Dile getirenlerin düşündükleri şeyi inceleyelim:

Mesela şöyle fotoğraflar atarlar:

Daha geniş türk halklarının birleşmesini ise şöyle(Bu sonraki konumun ana konusu olacaktır):

Günümüzde ise tamamıyla daha farklı bir vaziyet almış durumda bu gibi düşünceler. Mesela:

Konumuzua gelirsek bu deyiş Azerbaycanlılardan da duyulsa da en çok Türkiye Türklerinden duyulduğunu konusunda herkes hemfikirdir diye düşünüyorum ama 1991 yılında Azerbaycan, SSCB'den bağımsız olduğu zaman Türkiye ile Azerbaycan'ın birleşmesini savunan bir Azerbaycan Cumhurbaşkanı vardı. O da tabi ki herkesin bildiği Ebulfez Elçibey. Ebulfez Elçibey 1992-1993 yılında Devlet Başkanlığı görevini yürüttü.

Ebulfez Elçibey hakkında bir görsel.

Ebulfez Elçibey'in hayali birleşik Azerbaycan-Türkiye Cumhuriyetini kurmaktı ama bunu gerçekleştiremeden Haydar Aliyev ve Suret Huseynov tarafından yerinden edilerek tüm hakları elinden alınmıştı. Aliyev Cumhurbaşkanı olurken,Huseynov başbakanlık koltuğuna gelmişti. Bazı yerlerde Aliyevler'in Rusya'nın Azerbaycan'da ki çıkarlarını korumak adına yerleştirdiği de iddia edilmektedir. Tabi bu ikili arasında da bir çatışma vardı çünkü Huseynov Başbakanlığa elindeki askeri güç sayesinde gelmişti ve bu da Haydar Aliyev için bir sorundu.Bu ikilinin hakkında bu kadar şey bilmek yeterli.

Ebulfez Elçibey Birleşik Türkiye-Azerbaycan konusunda baya istekli iken Türk tarafında onun kadar büyük ve böyle bir isteği yoktu. Azeri-Ermeni savaşı başladığında, yardım çağrısı istediği zaman Türk Hükümeti onu yalnız bırakmıştı.

Şimdi ben bunları neden anlattım diye sorabilirsiniz. Cevabım:

Neden anlattığım hakkında bir fikrim yok. İçimden geldi.

Şimdi ben burda tarihi değiştirerek, biz 1991 yılında Azerbaycan-Türkiye'nin birleştiğini düşüneceğiz. Siz daha farklı bir yılda bu birleşmeyi düşünebilirsiniz konuya bağlı kalma koşuluyla ama tarihsel bir konu olduğu için 1991 daha tutarlı olacaktır. Ben durum biraz daha geniş olduğu için genel bir soru sormak istiyorum ama aklıma takılan bir ek soruyu da izninizle sormak istemekteyim.

Evet sizce neler olurdu?

Ek Soru: Günümüzde herkesin iddia ettiği kadar iyi şeyler bizi mi beklerdi?(kişisel bir sorum)

Bu tarz konular acilabiliyor muydu buraya ya?

Bir kac tane azerbaycanli arkadasim var. Dediklerine bakilacak olursa azerbaycan toplumunun buyuk oranda birlesmek ya da kaynasmak gibi bir hayali ya da istegi yok.

Siz elmayi seviyorsunuz diye elma da sizi sevmek zorunda degil.

Başlıktan konu sahibini tanıma.

Elçibey'i darbe ile indiren (haydar aliyev) KGB ajanıdır ve yüksek mevkidedir. SSCB de generaldir. Kesinlikle Türklük ile alakası yoktur. Elçibey'in Rusya güdümünden çıkıp Türkiye ye yakınlaşacağını anladığı gibi onu devirmiştir. Bizim siyasetçilerimiz de Elçibey gibi Atatürkçü bir lideri devirirken izlemişlerdir.

Eğer birleşme gerçekleşseydi çok daha gelişirdik.

1 Hazar denizine ulaşacağın için tarımdan tut her alanda avantajı büyük.
2 Doğalgaz ve petrol maliyeti ile cari açığın çok düşüyor.
3 İran üzerindeki Azerbaycan Türkleri üzerinde etkin artıyor. sayıları azımsanmayacak kadar çok. o noktada İran'ın sana düşmanca politika gütmesi zor.
4 ülkedeki sünni ağırlıklı din baskısı azalır. yüzde 90 şii olan azeriler sayesinde içerdeki alevi şii unsurlarında sorunları azalır, cem evi, ibadethane, vs konuları onaylanır.
5 Avrupa'nın bize bakışı değişir, İstanbul'dan Hazara kadar güvenli ticaret yolları. köprü ülke, enerji satan ve enerji yollarını belirleyen bölgesel güç aktörü ülke.

Son düzenleme:
Finlandiya'yı niye ayrı tuttunuz yav, onlar da dahildi normalde.
Finland is best land
Ben sadece dile getirilen düşünceleri göstermek istedim. Bu gibi düşünce dile getirenler sanırım Finlilerin Türkik özellikleri olduğunu bilmiyor da olabilir.

Hiç görmedim.

Gerek yok. İyi forumlar.
Twitter'ı bıraktığındandır.

Teşekkürler. İyi forumlar.

Bu tarz konular acilabiliyor muydu buraya ya?

Bir kac tane azerbaycanli arkadasim var. Dediklerine bakilacak olursa azerbaycan toplumunun buyuk oranda birlesmek ya da kaynasmak gibi bir hayali ya da istegi yok.

Siz elmayi seviyorsunuz diye elma da sizi sevmek zorunda degil.
Bunun gibi alternatif tarih hakkında en az 6-7konum daha var. Sanırım açılabiliyormuş.

Teorikte o olur, bu olur diye dunya kadar maddeler siralanabilir gibi dursa da bu ort*d*gulu kafa yapisini degismeyecegini dusundugumden bi' nane olmazdi diyorum.

Ornek: Faturalardaki enerji tuketim bedelinin dusuk olmasini beklerdim ama onu da bilmem ne vergisi ile tolere ederlerdi zaten, lol.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık