Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Stronghold Crusader (2002)

• Konbuyu başlatan Mihawk
  • Başlangıç tarihi

Mihawk

Firefly Studios'un 2002 yılında çıkartmış olduğu 2. oyunudur. Oyun diğer strateji oyunlara oranla çok daha farklı. Gıda üretimi olsun, ham madde üretimi olsun, teçhizat üretimi olsun tamamen farklı. içinde 12. yy. ile ilgili her türlü savaşı, kaleyi, tuzakları, askerleri, sosyokültürel faaliyetleri görebilirsiniz. Her şeyiyle çok yönlüdür.

Oyunda hem istediğin bir haritada istediğin kral/sultan/hükümdar/lideri seçip oynayabilirsiniz bunun yanında, 12. yy. dedik tabii ki de bununla ilgili bir şey olsun. Haçlı seferlerini baz alıyor hikaye kısmında. Selahaddin Eyyubi, I. Richard ve bunun yanında birkaç yaratılma karakterler de var. En son kısmında ise Kudüs'ü almak görevimiz oluyor.

En sevdiğim strateji oyunudur bu arada.

Oyun 4 temel unsurdan oluşuyor: sur, asker, ham madde ve moral.

Sur kısmı işin basit tarafı. Eğer rakibiniz teknolojik geliyorsa duvarlar güçlü olmalı. Benim tavsiyem büyük burçları kullanmanız. Bu burçların üzerilerine de, düşmana yakınsanız mancınık, değilseniz okçu aracı koyun. Çünkü çok uzak mesafeden duvar yıkıcılarını, mancınıkları indirebilir. Mancınık ise yakındaki düşmana epey hasar verir. Düşman direkt sura giriyorsa, mancınık kullanmıyorsa, surun etrafına hendek kazın. Bu onların sura erişmelerini engeller. Surların etrafına mühendislerle ateş gücü oluşturabilirsiniz. 3 tip okçu olduğu için hepsinden 2 adet olmak üzere her burca koyarsanız, rahatça savunabilirsiniz kalenizi. Çeşitli tuzaklar ise oyunu daha da zevkli kılar.

Bu oyun da asker de pek önemli değil. Tek önemli olan kısmı ise hangi rakibe hangi asker basılmalı. Eğer Arap liderlere karşı crossbowman basarsanız çok etkili olur. Eğer rakibiniz Rat gibi bir karakterse normal okçu yeterde artar bile. Saldırı gücü olarak ise en idealleri macemen ve assasinler. Hem hızlılar hem de güçlülerdir. Okçuları düşmana göre basın. Ve en önemli savaş birimi ise Atlı Okçular. Bunlardan 100 tanesi ortalamanın üstünde bir rakibi yenmenizi rahatlıkla sağlar. Tanesi 85 altın. 100 tanesi 8500 yapıyor. Biraz maddiyat olarak pahalı olabilir ama getirisi büyüktür. Olası bir düşman saldırısına karşı da beklenmedik bir şekilde karşılarına çıkar ve onları yıpratma taktiğiyle etkisiz hale getirebilirsiniz. 5 tane catapult ise suru dağıtmak için yeterlidir. Saldırmadan önce tanesi 5 altın olan slavelar ile ham madde kaynaklarını ateşe verin.

Ham madde büyük önem teşkil eder bu oyunda. Oyunun en önemli özelliği ise kaynaklar sınırsızdır. Bir taş ocağının taşı asla bitmez mesela. 4 farklı kaynak tipi var: demir, taş, odun ve yağ. Demir metal zırh ve metal silah yapımında kullanılır ve iyi bir altın kaynağıdır. Taş sur yapımında kullanılır. Çoğu yapı odun ile kurulduğu için büyük önemi vardır. Yağ ise ateş tuzaklarında ve kızgın yağlarda kullanılır. Bunun dışında besin içerikli kaynaklar da 4 tanedir: peynir, elma, ekmek ve et. Peynir, peynir çiftliğinden getirilir. Bu çiftliğin diğer bir özelliği ise peynir yapan ineğin derisinin zırh olarak kullanılmasıdır. Elma ise elma ağaçlarından toplanır, üretim seridir, idealdir. Et ise çoğu haritada yoktur. Bunun için avcı kulübesi kurarsınız ve avcı işini halleder. Bu avcılar düşmanla karşılaşınca savaşabilirler. Ekmek ise en karmaşığı. İlk önce buğday tarlası kurarsınız sonra oradan gelen buğdaylar değirmende öğütülür un olur sonra da bu unu ekmek yapan kadınlar alır ve bir binada ekmeğe dönüştürürler. Bu işlem zahmetli gibi görünmesine rağmen çok sağlam bir sistemdir. Ben hep bunu kullanırım. Bu her besin kaynağının kendine göre özellikleri vardır. Birisi hızlı, birisi çok, birisi daha fazla moral verir falan filan.

Ve en önemlisi moral. Eğer moral 50'nin altına düşerse insan sayısında azalma görülür ve işçiler yavaşça yok olmaya başlar. Bu da en büyük darbedir zaten size. Bunun için farklı besin kaynakları kullanın. Mesela 2 peynir yerine 1 elma 1 peynir daha çok moral verir. Bunun dışında inanç için bir ibadet hane, çocuklar için oyun yerleri, çiçekler, heykeller büyük oranda mutluluk puanı getirir. Bunlar sayesinde vergiyi artırıp ek gelir bile kasarsınız.

Tanıtım bu kadardı. Konu hakkında istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
eline sağlık en sevdiğim oyunlardan biridir. az oynamadık zamanında eskileri hatırlattığın için ayrıca teşekkürler.

Çok fazla mesai vermiştim buna zamanında. Zamanına göre çok ayrıntılı da bir şeydi.

Gerçekten öyleydi.

Hristiyan askerlerin masrafı ve tesislerinin kaplad8gi alan fazla diye Arap askerler yaratırdım.

Arap askerleri bilgisayara karşı tercih edilebilir. Online oyunlarda çok iş yapmıyorlar.

Güzel oyundu, hala oynanıyor mu?

1 ay kadar önce oynuyordum. Bitirdikten sonra bıraktım. Yıllar sonra tekrar indireceğime eminim.

Atlı şövalyeleri zor tutarlar.
Öyle yapmışlar biliyorum zaten de prensiplerimden caymadım yine de :d Çevrimiçi oynamadım zaten ya, 2003 gibi falandı sanki ilk bilgisayar aldığımda bunun cdsi yanında gelmişti. Ben genelde savaşı bitirince oyun bitmeden kaydederdim ve sonra oyun bitmeden devam ederdi. Tüm surları vs yıkıp haritayı düzenleyip dolduruyordum. Düşman da yok, işte sultanı haritada dolaşıma koyardım mesela, oyun parkı doldururdum vs..

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık