Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Soğuk Savaşı SSCB kazansaydı?

Dünya daha mı iyi olurdu yoksa daha kötü mü ?

• Kullanılan toplam oy
    39
Bugünkü tartışma konusu "Soğuk Savaşı SSCB kazansaydı?" sorusu üzerine olacak.İlk önce hatırlatmak üzerine kısa bir bilgilendirme yapacağım,ondan sonra iki tane soru soracağım.

Soğuk Savaş Nedir:

Soğuk Savaş ABD ve SSCB arasında gerçekleşen bir rekabet dönemidir.Bu dönemde bu 2 devlet nükleer silahlara sahip olduğu için birbirleriyle savaşa girmekten kaçınmış,farklı devletlere yardım ederek nüfuz alanı kazanmaya çalışmışlardır.

Soğuk Savaş döneminde Doğu Bloku(Kırmızı) ve Batı Bloku(Mavi).

Batı Bloku(Kapalı Mavi),Açık Mavi(tarafsız ülkeler),Mor(Doğu Blokuna yakın ülke),Kırmızı(Doğu Bloku),Kapalı Kırmızı(Sovyet etkisinde)

Soğuk Savaşın Sonu:

SSCB ekonomisi, Afganistan savaşına girmesiyle beraber artık zor duruma girmeye başlamış ve SSCB içinceki devletler yavaş yavaş bağımsızlığını ilan etmeye başlamıştı. 1991 yılında SSCB, 12 cumhuriyet devletlerin katılımıyla beraber lağvedilmişti. ABD ise tek süpergüç konumuna erişmişti.

Alternatif tarih:

Biz ise 1991 yılında SSCB'nin değil ABD'nin bu soğuk savaşı kaybetmesini ve parçalanması üzerine düşüneceğiz.Burda siz kafanıza göre bölebilirsiniz ama daha anlaşılabilir olması bakımından Alaska'nın SSCB'ye katıldığını ve ABD'nin Güney ve Kuzey olarak bölündüğünü düşünelim.

Sormak istediğim sorular:

1)Türkiye açısından etkisi nasıl olurdu?Komünist bir rejim bizi mi beklerdi?

2)Dünya açısından etkisi nasıl olurdu?Dünya daha mı iyi olurdu yoksa daha kötü mü?

Son düzenleme:
Rusya, Amerika gibi farklı topluluklardan oluşmadığı için. Bu da daha milliyetçi ve faşizan bir politika benimsemelerine yol açacaktır. Zaten halihazırda ülkelerinde Lidere yönelik eleştiriler bile suç sayılırken, Kazanırlarsa dünyada nasıl yönetim şekillerini yapacağını kanıtlar niteliğinde. Ha bu arada bu baskıcı yönetimden dolayı da 3. dünya savaşı kaçınılmaz olurdu.

Rusya, Amerika gibi farklı topluluklardan oluşmadığı için. Bu da daha milliyetçi ve faşizan bir politika benimsemelerine yol açacaktır. Zaten halihazırda ülkelerinde Lidere yönelik eleştiriler bile suç sayılırken, Kazanırlarsa dünyada nasıl yönetim şekillerini yapacağını kanıtlar niteliğinde. Ha bu arada bu baskıcı yönetimden dolayı da 3. dünya savaşı kaçınılmaz olurdu.
Rusya Amerika'dan daha çok etnik unsur barındırıyor yav.

Sovyet topraklarında 12 devletin vatandaşları var yalnız. Kırgızlar,Özbekler,Finler,Estonlar,Ukraynalılar v.s Tabi Rus kültürünün empoze edilmesi adına Rus dili her yerde zorunlu ama Cumhuriyet içindeki vatandaşlar kendi dilleri ve kültürünü korumayı başarabilmişler.(Günümüzde görüldüğü gibi) Mesela Baltık ülkelerinde Sovyetleştirme politikası başarısız olmuştu. Sovyetler hiçbir baltık vatandaşına kültürünü empoze edememişti.

Bu filmi önceden önermiştim; ama yine de dillendirmenin iyi olacağını düşündüm.

Bu ekteki film. Tamamen Sovyet dönemine ait bir propaganda filmidir. Ne demek istediğime hak vereceksiniz zaten. Amerika'da aynı şekilde propaganda filmi çokça yapıyor; ama bu filmi izleyerek, iki tarafın propaganda filmlerindeki zihniyet farklılıklarını göreceksiniz.

0 yazıyla sıfır tarix bilgimle az sallayayım:d
Tc komanist olmazdı. Fakat %0.22 gibi oy oranları yerine bir extimal meclise girebilirlerdi.
Ortadoğu güllük gülistanlık olurdu. Kızıl Ordunun postalı jonny postalına benzemez. Mhhhhhhhhhhhhhh

0 yazıyla sıfır tarix bilgimle az sallayayım:d
Tc komanist olmazdı. Fakat %0.22 gibi oy oranları yerine bir extimal meclise girebilirlerdi.
Ortadoğu güllük gülistanlık olurdu. Kızıl Ordunun postalı jonny postalına benzemez. Mhhhhhhhhhhhhhh
Bizi yiyorsun sende yav.

T.C'nin arkasında ABD kalmayacağı için SSCB İstanbul da nüfuz sahibi olmak adına baskılayıp komünist bir rejim getirmez mi?Her ne kadar Stalin'den sonra Stalinist politikalar son verildiyse de Sovyetlerin İstanbul hayali yıkılana kadar vardı gibi geliyor bana.

Sovyet topraklarında 12 devletin vatandaşları var yalnız. Kırgızlar,Özbekler,Finler,Estonlar,Ukraynalılar v.s Tabi Rus kültürünün empoze edilmesi adına Rus dili her yerde zorunlu ama Cumhuriyet içindeki vatandaşlar kendi dilleri ve kültürünü korumayı başarabilmişler.(Günümüzde görüldüğü gibi) Mesela Baltık ülkelerinde Sovyetleştirme politikası başarısız olmuştu. Sovyetler hiçbir baltık vatandaşına kültürünü empoze edememişti.
@Eustass Captain Kidd Yazılarınızı okumadan önce, kendi yazımın eksik olduğunu farkettim. Amerika, aynı coğrafyada farklı farklı etnik yapılar ile beraber toplumu bir arada tutuyor ve zorla asimile etmiyor. Ruslar ise, direkt slavlaştırıyor. Bu politika Osmanlı'nın Türkleştirmesine de pek benzemiyor.

Bizi yiyorsun sende yav.

T.C'nin arkasında ABD kalmayacağı için SSCB İstanbul'u da nüfuz sahibi olmak adına baskılayıp komünist bir rejim getirmez mi?Her ne kadar Stalin'den sonra Stalinist politikalar son verildiyse de Sovyetlerin İstanbul hayali yıkılana kadar vardı gibi geliyor bana.
Öcü gibi görüyor(du) komanistliği necip milletimiz. Xatta pkk bile bayrağındaki orak çekici kaldırmak zorunda kalmıştı o dönemlerde yamulmuyorsam:d Komanistten çok çekti bu xalq. İmkansız yani:d Ancak muhalefet olarak barınabilirdi komanist parti.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık