Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Roronoa Zoro - Gözlem Haki

Evet, uzun zamandır aklımda olan konular serisinin farklı bir dalıyla karşınızdayım :) Ya da bu konuları "Zoro'yu anlayalım, anlatalım" çatısı altında mı birleştirsem ne yapsam ?

Öhömm. Forumumuzda belli bir kesim ya da bu konuda gerçekten bilgisi olmayan bir kesim, Zoro'nun sürekli kaybolmasını ya da yolunu bulamamasını gözlem haki ile bağdaştırıp bu çürük temel üzerine kurduğu mantıkla Zoro'nun genel anlamda gözlem haki özürlüsü olduğunu düşünüyor. Ben de bu konuda yanlış olduğunu düşündüğüm bu mantık/algı/düşünce yapısını yıkmayı amaçlıyorum. Keyifli okumalar.

Bildiğiniz gibi gözlem hakinin çeşitli türleri var. Bunları;
  • Radar tipi gözlem haki,
  • Geleceği gören gözlem haki,
  • Algısal/sezgisel gözlem haki olmak üzere ayırabiliriz.
Kimisi bu algı/sezgi olayını aura olarak yorumluyor. Özellikle Zoro başta olmak üzere Usopp ve son gözlem haki gelişimiyle Luffy'de bu yorumlama şeklini gördük. Aslında radar tipi gözlem haki hariç diğer gözlem haki türlerinin temelinde biraz da olsa geleceği görme kabiliyeti var.

Peki Zoro bu gözlem haki türlerinden hangisini ya da hangilerini kullanabiliyor ?
Geleceği görme hariç; radar ve algısal/sezgisel gözlem hakilerini..

Not: Özellikle algısal/sezgisel gözlem haki türünde anahtar kelime, "bilmek" ve "önceden görmek"tir. Zoro'nun ilk gözlem haki örnekleri algısal/sezgisel gözlem haki olduğu için sahneleri bu kelimeleri aklınızda tutarak değerlendiriniz.

Örneklere geçelim. Bakalım Zoro gözlem hakiyi ilk ne zaman daha sonrasında da nerelerde kullanmış..

Arlong Park

Evet, Arlong Park. Belki birkaç kişi itiraz edecek ya da kabul etmek istemeyecek ama Zoro ilk defa burada gözlem haki kullandı. Bu anlamda tayfadaki ilk gözlem haki kullanıcısı da Zoro oluyor sanırım ;) Bu örneği daha önce veren oldu mu bilmiyorum ama ben 3-4 senedir hiç denk gelmedim.

İlk sayfada Zoro, Yosaku ve Johnny'den kılıçlarını kendisine vermesini istiyor. Yosaku-Johnny de hay hay diyip kılıçlarını Zoro'ya doğru atıyor. Kılıçlar Zoro'ya doğru yaklaşınca Yosaku ve Johnny panik oluyor çünkü Zoro kılıçları almak için herhangi bir hamle yapmıyor. Yosaku ve Johnny en son "kılıçları istemiyor muydun neden yakalamaya çalışmıyorsun" diyerek bu konuya vurgu yapıyor.

İkinci sayfada ise Yosaku ve Johnny Zoro'nun kılıçları yakalayamacağını ve muhtemelen kesileceğini düşünerek korkudan çıldırıyorlar ancak hemen alt panelde Zoro kılıçları bakmadan alıyor ve Hachi'nin saldırısını atlatmayı başarıyor.

Sonuç olarak Zoro, kılıçların nereden ve hangi açıyla geleceğini görmemesine rağmen kılıçları alarak algısal/sezgisel gözlem haki kullanmış oluyor.

Arabasta

Daz Bones'un Zoro'yu kayalar altında bıraktığını zannettiği saldırısından sonra Zoro ayakta. Ayakta olmasının sebebi kayaların nereye düşmeyeceklerini bilmesi. Bu bilgiyi mümkün kılan tek şey ise gözlem haki. Aksi halde vahiy yoluyla bunu bilemeyeceği için kayaların altında yatıyor olurdu. Mangaka bunun bir tesadüf olduğunu düşünenler olmasın diye hemen aynı sayfada Zoro'ya, kılıcının onlarca kaya arasında hangisinin altında olduğunu bildiğini de gösteriyor. Yine bu bilgiyi edinmesi ancak gözlem haki ile mümkündür. Zoro kılıçları hissediyor şeklinde bir savunma yapacak olan varsa... Zoro sadece lanetli kılıçları ya da şeytani ruha sahip kişileri hissediyor. Söz konusu kaya altındaki meito ise, lanetli meitolar sınıfında yer almayan Wado İchimonji ;)

Water 7

Water 7-Enies Lobby güzergahı.. Zoro denizci kaptanı T-Bone ile karşılaşıyor. Zoro tren üzerinde, T-Bone raylarda olmasına yani çok yakın olmamalarına rağmen Zoro T-Bone'un güçlü olduğunu söylüyor. Hemen aklımıza Mihawk'ın Baratie'de söylediği cümle geliyor:

"İyi bir kılıç ustası, kılıcını çekmeden rakibiyle arasındaki güç farkını bilir"

T-Bone ile karşılaştıktan hemen sonra yapılan saldırıların hepsinden sıyrılarak yine bir gözlem haki örneği gösteriyor. Zoro saldırıların nereye gideceğini bilerek kendini buna göre ayarlıyor. T-Bone da bu duruma şaşırarak dikkat çekiyor zaten.

Enies Lobby

Zoro ve Kaku dövüşünün ilk sahneleri... Zoro, Kaku'nun saldırısını önceden görüp kılıcını yere saplayarak blokluyor. Üstelik bunu rankyaku ve 72 poundluk top saldırısının çarpışmasının oluşturduğu toz bulutundan etkilenmesine ve Kaku'nun soru hızına rağmen yapabiliyor! :a:

Zoro, Kaku'ya saldırmak için hazırlık yapıyor. Kaku Zoro'nun ne yapacağını anlayıp kendisini buna göre ayarlıyor. Yani aslında burada Kaku da gözlem haki kullanıyor.

Hemen sonraki sahnede ise bu sefer Zoro Kaku'nun kendisini ayarladığını görüp ona göre saldırısını çıkarıyor ve Kaku'yu kesiyor. Kaku daha önceki karakterler gibi bu duruma şaşırarak yine gözlem hakiye dikkat çekiyor.

Bu sahneyi ötekilere göre biraz daha fazla severim. Çünkü burada karakterler arasında bir satranç oyunu havası var. Kaku, Zoro'nun ne yapacağını görüyor, Zoro ise Kaku'nun ne yapacağını görüp ona göre saldırı yapıyor :a:

Thriller Bark

Bu sefer de Kuma'nın pati toplarının arasından büyük bir konsantrasyonla sıyrılan Zoro'yu görüyoruz. Bu tür sahnelere gözlem haki değil diyen kişiler olursa iki yıl sonra aynı tarz saldırıdan kurtulan kişiler var ve bu sahneler direkt gözlem haki örneğidir. Hatta buraya 1-2 tanesini atayım da sonradan uğraşmıyım :(

Görüyorsunuz ki Luffy de aynı şekilde onlarca su tanesinden sıyrılıyor ve mangaka hemen birine yorum yaptırarak gözlem hakiye işaret ediyor; "sanki hepsinin nereye gideceğini biliyor".

Başka bir örnek:

Sabaody Park

Kutsal ejderin mermisinden sıyrılıyor. Bir benzerini Luffy, çakma Luffy'nin mermisinden sıyrılarak yapmıştı.

Usopp ve Brook başta olmak üzere tayfanın geri kalanı savaştıklarının pasifista mı Kuma mı olduklarını başta bilmiyor ve ayırt edemiyorlar. Brook, ya bu gerçek olansa diyor, Usopp bunlardan kaç tane var diyor vs. Hatta
Sanji bile gerçek olsun ya da olmasın bunlardan bir tanesiyle daha dövüşemeyiz diyor. Yani hangisinin gerçek olup olmadığı kendisi açısından da bir muamma. En son Zoro Kuma'yı gördüğünde onun pasifista değil gerçek Kuma olduğunu anlıyor. Halbuki hepsi Kuma'yı gördü değil mi ? Ama sadece Zoro gerçek olanı biliyor.

Sabaody Park 2

Evet, bu iki sayfa ile birlikte iki yıl sonrasına geçtik ve zamanın değişmesiyle birlikte gözlem haki çeşitliliği de artıyor ve Zoro radar tipi gözlem hakiyle adaya kimin, kaçıncı sırada geldiğini biliyor. Yok efendim radar tipi değildir diyenler için..

Sanji 7. gelen değil mi ? Luffy de 9. gelen. Buna göre Zoro'nun aradaki 8. geleni bilmesi için Zoro'nun Sanji'den ayrıldığı ya da Zoro'nun başka bir Hasır Şapka ile buluştuğu bir sahne olması lazım. ? Ama yok. Hatta Sanji, Zoro bir daha kaybolmasını diye onunla birlikte kalıyor. Bu yüzden Zoro'nun 8. kişinin geldiğini bilmesi gerekir ki Luffy'ye "sen 9. sun" diyebilsin değil mi ? ;) Devaaaaammm.

Balıkadam Adası

Sanji cebir hesabı yapıyor, Zoro "gerek yok; onlar elit denizci askerleri değiller" diyor. Demek ki denizci askerleri ile Balıkadamlar arasındaki güç farkını ayırt edebiliyor ki bunu söylüyor. Kişiler arasındaki güç seviyesini belirlemek de gözlem hakiye bağlı bir tespittir.

Zoro, Hyouzu karşısında. Daha karşılaşır karşılaşmaz Zoro Hyouzu'nun güç seviyesini kestirir, kendisine rakip olamayacağını bilir ve "iyi bir antrenman olacak" der. Zaten daha sonra da Hyouzu'ya "kurbağa" şeklinde seslenerek onu ne kadar güçsüz gördüğünü bir kez daha ifade ediyor.

Sahnede Monet, logia formuna giriyor ve Nami-Chopper ikilisinin peşine gidiyor. Nami Zoro'nun neden kendilerine doğru koştuğunu anlamadığı için bunu sorguluyor ve biraz da tırsıyor. Choppi de Zoro'nun neden kendilerine doğru koştuğunu anlamadığı için beni kalkan yapma diyor ve o da korkuyor. Hemen ardından Monet tam bizimkileri deşecekken Zoro araya giriyor ve olay anlaşılıyor. Monet'i logia formunda olmasına rağmen takip eden Zoro'nun tekrar gözlem haki kullandığı bir sahne...

Zou

Zou ekibi ormanda gezinirken Zoro Carrot'un varlığını hissediyor. Yine Usopp "bir şey mi duydunuz" diyerek kendisinin hissetmediği bir şeyin farkına varan Zoro'nun gözlem hakisine vurgu yapıyor.

Wano

Zoro, büyük bir hızla gelen oku hissedip Tsuru'nun hayatını kurtarıyor.

Bu iki sayfada Zoro, Kiku'yu bilerek korumuyor ve kendisini hafiften tersliyor. Zamanında bunun için Zoro'yu eleştiren şahsiyetler tekrar ve tekrar hüsrana uğruyor. Çünkü Kiku, kimsenin kendisini korumasına ihtiyaç duymayacağı kadar güçlü biri çıkıyor. Zoro bunu gözlem hakisiyle bildiği için bu şekilde davranıyor. Hatta bakın mangaka bunu bir de kimin ağzından dile getiriyor:

:byee:

Bazı sahneleri tartışmaya neden olabileceği için konuya eklemedim. Bazı arcları da incelemedim. Sadece aklıma gelen sahneleri ele aldım. Lakin buna rağmen bile bir sürü sahne derlenmiş oldu. Zoro'nun yön konusunda yaşadığı sorunun gördüğünüz gibi gözlem haki kullanmasıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Gözlem hakinin tanımında, içeriğinde ve işlevinde yön bulmakla bağdaştırabileceğiniz ya da bununla ilgili olan bir veri yok çünkü. Gözlem haki=pusula değildir. Öyle olmadığını da Zoro bizzat göstermiştir. Özellikle dövüş içerisinde olmak üzere Zoro çok aktif ve etkin bir şekilde gözlem haki kullanabilmektedir.

Devam edecek...

Son düzenleme:
Eline sağlık, Roronoa Zoro Zırh Haki konusu bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Edit: Reklam alınır, mesaj taşınır.

Son düzenleme:
Yine güzel konu yine emek var ama bu seferki konunun amacını anlayamadım açıkçası. :D Bu @Densetsu no Samurai ne yapmak nereye varmak istemektedir ey ülkücüler? K.haki kullandığını düşündüğün sahneleri derleyip toplamak mı istedin yani?

Birkaç yeri itiraza açık olmuş, kafamız ağrımadan, banlar olmadan geçinirsek ne ala. :D Eline sağlık tekrardan DnS.

Eline sağlık, Roronoa Zoro Zırh Haki konusu bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Sağol. Aklımda o da. Ama arc sonuna bırakıcam onu.

Yine döktürmüşsün. :sapkali:
;):sapkali:

Birkaç yeri itiraza açık olmuş, kafamız ağrımadan, banlar olmadan geçinirsek ne ala. :D Eline sağlık tekrardan DnS.
Neresi mesela ?

Yine güzel konu yine emek var ama bu seferki konunun amacını anlayamadım açıkçası. :D Bu @Densetsu no Samurai ne yapmak nereye varmak istemektedir ey ülkücüler? K.haki kullandığını düşündüğün sahneleri derleyip toplamak mı istedin yani?
Ben o kadar yazdım amacını da sen bul Allah Allaaaaah. Her şeyi devletten beklemeyin kardeşimmm :oleyo:

Ellerine sağlık. 2 yıl öncesine dair örnekleri genel olarak çok zorlama buldum açıkçası.

Ben o kadar yazdım amacını da sen bul Allah Allaaaaah. Her şeyi devletten beklemeyin kardeşimmm :oleyo:
Beleşçiyim ben arkadaş istediğimi vereceksin uzatma!

İtiraz edilecek yerler var bence ama en çok gözüme batanı Arlong sahneleri oldu. K.hakiye dair hiçbir şey göremedim ben orada. Bu yetenektir, histir, başka bir şeydir adına ne dersen de. Yani gözlem olmadan da yapılabilecek şeyler bunlar. Nami ve Usopp'un bile Enel'in saldırılarından kaçabildiği bir evrende her sıyrılmaya ya da harekete k.haki demenin manası yok açıkçası. İtiraz edilecek birkaç tane sahne daha var aslında ama onları yazmaya gerek yok şimdilik.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık