Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Mektup Kim Tarafından Yazıldı? Mektupta Yazanlar Doğru mu?

• Mance Rayder

Kullanılan: 0 0.0%
  • Stannis Baratheon

• Asha Greyjoy

• Wyman Manderly

• Diğer

• Tamamı Doğru

• Tamamı Yanlış.

• Kullanılan toplam oy
    3
Kuzey'de dönen komplolar dışında diğer bir önemli mevzu ise Ramsay Bolton tarafından gönderilen "pembe mektuptur". Ele alacağımız teoride ise bu mektubun Ramsay Bolton tarafından gönderilmediği ve Jon Kar'ı kışkırtıp, Kışyarına harekete geçmesi için yanlış bilgiler verildiği hakkındadır.

Sahte kralın öldü piç. Yedi gün süren mücadelede sahte kral ve bütün adamları ezildi. Kralın sihirli kılıcı bende. Bunu kralın kırmızı fahişesine de söyle. Sahte kralının dostları öldü. Kafaları Kışyarı duvarlarının üstünde. Gel de onları gör piç. Sahte kralın yalan söyledi. Sen de yalan söyledin. Bütün dünyaya Sur’un Ötesindeki Kral’ı yaktığını duyurdun ama onu, benim karımı kaçırması için Kışyarı’na gönderdin. Karımı geri alacağım. Eğer Mance Rayder’ı geri istiyorsan, gel ve onu al. Mance Rayder’ı bir kafese tıktım. Onu senin yalanlarının kanıtı olarak bütün kuzeye göstereceğim. Kafes soğuk ama Mance için, onunla birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım. Karımı geri istiyorum. Sahte kralın kraliçesini istiyorum. Sahte kralın kızını ve kırmızı cadısını istiyorum. Sahte kralın yabanıl prensesini istiyorum. Sahte kralın küçük prensini istiyorum, şu yabanıl bebeği. Ve Leş’imi istiyorum. Onları bana gönder piç. Gönder ve seni ya da kara kargalarım rahatsız etmeyeyim. Onları benden sakla ve o piç kalbini yerinden söküp yiyeyim.

Mektup imzalanmıştı; Ramsay Bolton, Meşru Kışyarı Lordu.

Ejderhaların Dansı- Jon Pov'u

Mektup önemli bilgiler içeriyor:

Stannis Baratheon ölmüş ve kılıcını Ramsay Bolton almış.
Arya'yı(Jeyne Poole) kurtarmak için Kışyarı'na Jon tarafında gönderilen Mance Rayder ve 6 Mızrak eşi yakalanmış. Ramsay kadınlar öldürüp, Mance Rayder üşümesin diye pelerin yapmış.
Ramsay'in evleneceği çakma Arya(Jeyne Poole) ve Leş(Theon) kaçmış.
Sur'a saldırmaması şarıtıyla Ramsay şunları istiyor; Stannis'in eşini,kızını, Melisandre'yi, Leş'i, Arya'yı, Mance Rayder'ın oğlu ve eşi Val'ı istiyor.

Peki bu bilgiler gerçek mi veya kuzeyde dönen bir komplonun parçası mı, yoksa Stannis'in, Jon'u ikna etmek için oynadığı küçük bir oyun mu? Gelin göz atalım.

RAMSAY BOLTON

Mektup pembe mühürle kapatılmıştır.
Mektubu yazan kişi Ramsay Bolton olarak ilan ediyor.
Mektubun tonuna bakarsak Ramsay Bolton'un kişiliğine uymaktadır.
Jon daha önce de Ramsay'in el yazısını görmüştü, farklar varsa bunu belirtebilirdi.
Ramsay, Stark oğlanları yaşıyorsa bile onları öldürmek için can atıyor, Jon her ne kadar bir piç olsa da sadist kişiliğini düşünürsek Jon'u kışkırtmak için yalan bilgiler vermiş olabilir.

"Oğlanlar ne kadar çabuk gelirlerse, onları o kadar çabuk bir şekilde tekrar öldürürüm."
Ejderhaların Dansı- Ramsay Bolton-Theon Pov'u

Ramsay'in, Stannis'e saldırmak istediğini biliyoruz.

“Şimdi, Stannis’i ezme zamanıdır. Derinorman’a yürümeme müsaade et.”
Ejderhaların Dansı- Theon Pov'u

Karşıt Görüşler

Ramsay'in önceden gönderdiği mektuplarda; deri parçası ve kahverengi mürekkep; muhtemelen kanla yazılmıştır, ama bu sefer bundan söz edilmemiştir.

Ramsay'in gönderdiği ilk mektubun tasviri:

"Parşömen sıkıca dürülmüş ve bir parça sert, pembe mumla mühürlenmişti."
Ejderhaların Dansı-Asha Pov'u

"Mektup sıkıca dürülmüş ve bir parça sert, pembe mumla mühürlenmişti."
"Ejderhaların Dansı-Jon Pov'u

"Sivri uçlu ve büyük harflerle, Ramsay Bolton, Hornwood Lordu, diyordu imza. Jon başparmağının ucuyla dokunduğunda kahverengi mürekkep pul pul dağıldı."
Ejderhaların Dansı- Jon Pov'u

"İmzalar, isten ve kömür katranından yapılmış üstat mürekkebiyle atılmıştı ama imzaların üstündeki mesaj sert bir el tarafından kahverengi mürekkeple özensiz bir şekilde karalanmıştı."
"İlk kelimeler, “Bu mektubu demiradamların kanıyla yazıyorum,” idi. "
"Asha kardeşinin öldüğüne inanıyordu. Ölü olması bundan iyidir. Kucağına bir deri parçası düştü. Asha deri parçasını muma tuttu, deri tamamen yanana ve alevler parmaklarını yalayana kadar kıvrılarak yükselen dumanı izledi. "
Ejderhaların Dansı-Asha Pov'u

Bolton mührü yerine ona benzer olan pembe mühürle(balmumu) kapatılmıştır.
Mektupta Ramsay Bolton, sahte Arya'yı geri istemektedir. Bunun için Arya'nın Sur'a kadar gittiğini düşünmesi gerekiyor. Fakat sözde Arya, Sur'a kadar gitmiş olsa bile Jon onun Arya olmadığını anlayacağı için istemesi ahmakça olacaktır.
Roose Bolton'un, Frey ve Manderly askerlerini gönderdiğini biliyoruz, ama Ramsay'in bu askerlere önderlik ettiğine dair bilgi yok.
Ramsay Bolton, Stannis'i yenseydi zaten Theon'u ele geçirmiş olacaktı.
Tormund mektubun sahte olabileceğini söylemiştir.

“Eğer bir kalemim ve bir hokka üstat mürekkebim olsaydı, aletimin kolum kadar uzun ve kalın olduğunu yazabilirdim ama yazmak bunu gerçek yapmazdı.”
Ejderhaların Dansı-Tormund- Jon Pov'u

MANCE RAYDER

Abel anagramını kullandığını düşünürsek, okuryazar olduğunu varsayabiliriz.
Kara Kargalar söylemi Yabanıl ve Mance Rayder tarafından Gece Nöbetçileri tanımlamak için kullanılır.
Mance Rayder bu olayları bilen birkaç kişiden birisidir.
Jon ve Yabanılları, Kışyarı'na çekmek için atmış olabilir.
Melisandre'nin, Mance Rayder'ı öldürmediğini varsayarsak ikilinin bir planı olduğunu düşünebiliriz. Ki mektupta "kırmızı fahişesine de söyle" yazıyor, buradan Melisandre'ye bir mesaj göndermiş olabilir.

Karşıt Görüşler

Mance Rayder'ın mektup yazacak, mührü çalacak ve kuzgunlarla mektubu gönderecek ne zamanı ne de erişimi var. Mektubu göndermesi zor.

STANNIS BARATHEON

Jon'u Kışyarı Lordu yapmaya çalışıyor.
Elinde Theon ve bir tane Bolton Üstadı olduğu için tüm bilgileri almış olabilir.

"Gelinini geri istiyor. Leş’ini istiyor."
Kış Rüzgarları-theon Pov'u

Yukarıda Theon'un söylediği ifadelerin aynısı mektupta da geçiyor; "Karımı geri istiyorum. Ve Leş’imi istiyorum.". Theon

Stannis'in kaldığı Crofters köyünde 2 tane kuzgun var. Bunlardan bir tanesi Sur'a gitmek için eğitilmiş olabilir. Öncesinde de Derinorman kalesinden Sur'a bir kuzgun göndermitşi.

"Stannis kelimeyi bir kırbaç sesi gibi parçalarcasına söylemişti.“Bir üstadın kuzgunu bir yere gider, sadece tek bir yere. Bu doğru mu?”"
Kış Rüzgarları-theon Pov'u

Yabanıllarda kral ve kraliçe gibi unvanlar olmadığı için Ramsay, Mance'ten Val hakkındaki bilgiler alsa bile ondan prenses diye bahsetmesinin hiçbir manası yok. Diğer yandan Stannis ısrarla Val'dan prenses ve Mance Rayder'ın oğlundan da prens diye söz ediyor.
""Eğer prensesi de burada bırakırsam, ona göz kulak olacağına dair söz verir misin?”
O bir prenses değil. “Nasıl isterseniz Majesteleri.”"
Ejderhaların Dansı- Stannis ve Jon- Jon Pov'u

Stannis bir planı olduğundan söz etmişti.
Stannis, Braavos'a paralı asker almak için giden bir şovalyesine ölme ihtimalinden bahsediyor. Belki planı kendisini ölü gibi göstermektir.

“Belki bu savaşı kaybederiz,” dedi kral suratsızca. “Bravoos’ta öldüğümü duyabilirsin. Bu gerçek bile olabilir. Buna rağmen paralı askerlerimi bulacaksın.”
Kış Rüzgarları-Theon Pov'u.

Karşıt Görüşler

Jon harekete geçse bile gereken zamanda Stannis'e katılması zor.

Stannis'in elindeki kuzgunların Sur için eğitildiği belli değil.

"Üstad kaşlarının üstündeki teri koluyla sildi. “Tam olarak öyle d-değil, Majesteleri.Genelde öyle, doğru. Ancak bazıları iki kale arasında gidip gelmeyi öğrenebilir. Bazı kuşlar çok yeteneklidir. Ve uzun zamanda bir, öyle bir kuzgun bulunur ki kuş dört-beş kalenin adını öğrenebilir ve emredildiğinde oraya uçabilir. O kadar akıllı kuşlar yüzyılda bir gelirler.”

Stannis kafeslerdeki kara kuşları işaret etti. “Bu ikisi o kadar zeki değildirheralde.”

“Hayır Majesteleri. Keşki öyle olsalardı.” "
Kış Rüzgarları-Theon Pov

ASHA GREYJOY

Asha, Ramsay'den önceden mektup aldığı için onun üslubunu, mührünü ve imzasını biliyor.

Theon her şeyi Asha'ya anlatmıştır.

"Kelimeler aceleyle Theon’un ağzından döküldü. Ona hepsini anlatmaya çalıştı, Leş‘i ve Dehşet Kalesi’ni ve Kyra’yı ve anahtarları,ona yalvarılmadığı müddetçe deriden başka her şeyi alan Lord Ramsey’i. Ona kızı nasıl kurtardığını, kale duvarından karlara nasıl atladığını anlattı.

"Uçtuk. Abel bunla ilgili bir şarkı yazsın, uçtuk." Sonra da ona Abel’ın kim olduğunu anlattı ve aslında çamaşırcı olmayan çamaşırcı kadınlardan bahsetti. "

Kış Rüzgarları-Theon Pov'u

Asha uzun süredir Stannis'in yanında olduğu için Jon ve Melisandre hakkında bilgi sahibi olması olası.
Asha özgürce dolaşabildiği için kuzgunlara erşimi var.

Karşıt Görüşler

Kuzgunların hangi kalelere gideceğine dair bilgimiz mevcut değil.
Jon'a mektup gönderse bile gereken zamanda desteğin gelmesi zor.

WYMAN MANDERLY

Boltonlara ihanet etmeyi planlıyor.
Wyman, Stannis'in, Theon ve Sahte Arya'yı ele geçirdiğini bilmiyor. Bu yüzden o ikisinin Sur'a gittiğini düşünerek onlar hakkında yazmış olabilir. Ramsay'ın, Theon'a Leş dediğini biliyor.
Stannis kaybetmiş olabilir, ama bu Boltonlar için bir pyrrhus zaferi olabilir. Kışyarı'nda olduğu için rahatlıkla bu bilgiyi öğrenen Wyman, Jon'u kışkırtmak için göndermiş olabilir.
Wyman, Kışyarı'nda olduğu için Mance Rayder ve eşlerinin idamından haberdar olabilirdi.
Wyman daha önce de düşmanı kandırmak için müteffiklerini kandırmıştır. Freyleri ve Boltonları kandırmak için Ser Davos'a sahte idam düzenlemiştir. Burada da müteffik olarak gördüğü Jon'u çekmek için böyle oyun oynamış olabilir.

"Lordum, size karşı hiçbir kötü duygu beslemiyorum. Balıkadam Meclisi’nde gösterdiğim kin, Frey dostlarımızı memnun etmek için sergiledim bir fars oyunuydu.”
Ejderhaların Dansı- Davos Pov'u "

Tamamen ilgisi olmasa da; mektuptaki "piç" vurgusuyla Wyman ve Ser Davos arasında geçen sohbetteki piçlere duydukları öfkeyi hatırlattı. Jon'u kışkırtmak için özellikle piç vurgusu yapmış olabilir.

"“Karın(Piçin) böyle kara olduğu görülmüş şey midir?” diye sordu Lord Wyman."

Wyman her ne kadar Kuzeyli bir hane olsa da, bulunduğu konum itibariyle Yabanıl kültürüne aşina değildir, Bu yüzden "prenses" ve "prens" diye söz etmiş olabilir. Veyahut bunları Davos'tan duymuş olabilir. Stannis de Val ve Mance Rayder'ın oğlu için prenses ve prens diye bahsediyordu.

Karşı Görüşler

Wyman hareket edemeyecek kadar şişman ve kimseye güvenmeyek kadar dikkatli birisidir. Kışyarı'ndan mektup göndermesi zor ve tehlikeli olacaktır.

SONUÇ

Ortada bazı bilgilerin doğru bazı bilgilerin ise şüpheli olduğu bir mektup var. Sizce bu mektup gerçekten de Ramsay'ın gönderdiği bir mektup mu, yoksa Jon'u harekete geçirmek için yazılmış bir mektup mu?

Kaynaklar

https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/2clfz7

Son düzenleme:
Mektuptaki bilgiler her türlü fake orası kesin.
Stannis'in ölmediğini zaten biliyoruz, burada bir komplo var Jon'a karşı onu birisi celallendirmek istiyor belli ki. Ama Jon en son öldürülmüştü geri döner mi bilemiyorum. Geri dönerse bir şeyler yapmaya başlayacaktır ama mektubu Kuzeyli Lord'lar göndermişte olabilir.

Bana kalırsa bu mektup işini planlayan Ramsay gibi geliyor ama burada da Jeyne'nin Arya olmadığını bilen Jon için neden böyle bir bilgi yazsın ki o da muamma maalesef.

5. kitabı yarım yamalak okudum baştan söyleyeyim. Reddit mesajındaki yorumlara da bakındım.
Eldeki verilere göre ya Ramsay'ın kendisi ki Mance Rayder'ı ele geçirip işkence ile çözmüş ve her şeyi öğrenmiş. Veya Jon'u Kışyarına çekip 3. kitapta yaptığı Jon Stark Kışyarı Lordu teklifini dayatma ile gerçekleştirmek isteyen Stannis Baratheon. Hele ki Jon Kışyarına gelip Jeyne Poole'un Arya olmadığını da doğrulayınca elde kalan tek Stark kanının Jon olması Stannis'in dayatmasının altyapısını artıracak bir etken. Tabi Rickon Stark'ın sağ olduğu ve Manderly ve Glover'ın onun izini sürdüğünden habersiz.

Mektuptaki bilgiler her türlü fake orası kesin.
Stannis'in ölmediğini zaten biliyoruz, burada bir komplo var Jon'a karşı onu birisi celallendirmek istiyor belli ki. Ama Jon en son öldürülmüştü geri döner mi bilemiyorum. Geri dönerse bir şeyler yapmaya başlayacaktır ama mektubu Kuzeyli Lord'lar göndermişte olabilir.

Bana kalırsa bu mektup işini planlayan Ramsay gibi geliyor ama burada da Jeyne'nin Arya olmadığını bilen Jon için neden böyle bir bilgi yazsın ki o da muamma maalesef.
Stannis ve Ramsay arasındaki savaş aslında Ejderhaların Dansı kitabında olması gerekiyordu, ama Martin kitap çok uzun olduğu için ve savaşı daha iyi yazmak için kesmiş. Kış Rüzgarlarındaki Theon Pov'unda Stannis'i görsek bile büyük ihtimal geçmiş zamanı anlatıyor. O yüzden yaşıyor mu belli değil.

Umarım yaşıyordur, Westeros'un gelmiş geçmiş en iyi komutanlarından birisi Ramsay'e ölmemeli. Ki Ramsay'e eşlik edecek Manderly ordusu var, Stannis bilmese de onunla ittifak olmayı kabul ettiler. Bu durumda kaybetmesi çok için çok ahmakça bir sebep gerekiyor. Boltonara ekstra yardım gelmezse.

5. kitabı yarım yamalak okudum baştan söyleyeyim. Reddit mesajındaki yorumlara da bakındım.
Eldeki verilere göre ya Ramsay'ın kendisi ki Mance Rayder'ı ele geçirip işkence ile çözmüş ve her şeyi öğrenmiş. Veya Jon'u Kışyarına çekip 3. kitapta yaptığı Jon Stark Kışyarı Lordu teklifini dayatma ile gerçekleştirmek isteyen Stannis Baratheon. Hele ki Jon Kışyarına gelip Jeyne Poole'un Arya olmadığını da doğrulayınca elde kalan tek Stark kanının Jon olması Stannis'in dayatmasının altyapısını artıracak bir etken. Tabi Rickon Stark'ın sağ olduğu ve Manderly ve Glover'ın onun izini sürdüğünden habersiz.
Stannis, sahte olduğunu bilmese de Arya'yı duvara yolluyordu. Sahte olması Jon'u bence de daha çok ateşleyecektir, Stannis mektubu göndermese bile bir şekilde istediğini almış olacak gibi.

Stannis ve Ramsay arasındaki savaş aslında Ejderhaların Dansı kitabında olması gerekiyordu, ama Martin kitap çok uzun olduğu için ve savaşı daha iyi yazmak için kesmiş. Kış Rüzgarlarındaki Theon Pov'unda Stannis'i görsek bile büyük ihtimal geçmiş zamanı anlatıyor. O yüzden yaşıyor mu belli değil.

Umarım yaşıyordur, Westeros'un gelmiş geçmiş en iyi komutanlarından birisi Ramsay'e ölmemeli. Ki Ramsay'e eşlik edecek Manderly ordusu var, Stannis bilmese de onunla ittifak olmayı kabul ettiler. Bu durumda kaybetmesi çok için çok ahmakça bir sebep gerekiyor. Boltonara ekstra yardım gelmezse.
Umarım dizideki gibi yapmazlar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık