Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] One Piece'de Kehanet ve Joy Boy Poseidon

• Konbuyu başlatan Üye silindi 5781
  • Başlangıç tarihi

Sizce Kehanetlerin taşınması Deniz Kralları ile mi olmuştur?

• Evet

Kullanılan: 7 26.9%
  • Kısmen

Kullanılan: 18 69.2%
  • Hayır.

Kullanılan: 1 3.8%

• Kullanılan toplam oy
    26
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üye silindi 5781

Herkese merhabalar , bu yazımı aslında Genel Tartışmaya yazmıştım , bazı arkadaşlar konu olarak da bunu yazmamı istedi. O yüzden bu yazımı bir konu açarak karşınıza sunuyorum. Aslında yazı silüet ile ilgiliydi ama silüetin dışında kehanet olayında da bir olaya rastladım. Bu olaya da değinmek isterim.
İlk öncelikle serideki efsane/kehanet olarak bahsedilen ilk olaydan bahsedelim.
Aslında burada tam olarak kehanet değil , burada Korsanlar Kralı tayfasında geçen bir dedikodudan daha doğrusu bir efsaneden bahsediliyor
Shanks , ''Şeytan meyvelerinin Deniz Şeytanlarının reenkarnasyonlu hali olduğunu duymuştum.'' diyor. Bu Korsanlar Kralı tayfasında geçen bir söz , Deniz Şeytanı'nın reenkarnasyonlu hali olduğu için bu Şeytan meyvesini yediğinizde yüzemiyorsunuz. Bu Shanks'in açıkladığı ve duyduğu şekilde Şeytan meyvesi tanımı. Tekrar etmekte fayda var bu dedikodu veya Shanks'in duyduğu bilgi Korsanlar Kralı tayfasında geçen bir bilgi.
Ardından birkaç yüz bölüm sonra Shanks'in bu bilgisinin yanında Şeytan Meyveleri hakkında bir bilgi daha veriliyor.
Şeytan Meyveleri Reenkarnasyon şeklinde döngülerini sürdürüyorlar.
Meyveyi yiyen bir kişi ölümünden sonra meyvenin ruhu cansız olan kullanıcıdan çıkıp bir başka meyvenin içine girerek o normal o meyveyi , şeytan meyvesine dönüştürüyor.
Yani yüz bölüm öncesinde Shanks'in şeytan meyveleri hakkında bahsettiği reenkarnasyon olayı tam olarak olmasa da bir reenkarnasyon içeriyor ama bu bilgiyi nereden duyduğu belli değil.
Shanks gördüğümüz ve bahsettiğim gibi bir bilgi duyduğundan bahsediyor , herhangi bir şekilde yazılı bir yerden okuduğunu belirten hiçbir şey söylememiş. Ki zaten o yüzden ''Duymuştum.'' diyerek cümlesini sonlandırıyor.
Peki ya Kehanetler veya efsaneler yazılı olmadığı sürece nasıl aktarılır? Bu denli eski , yüzyıl öncesinin ögesi olan efsaneler/kehanetler nasıl oldu da günümüze ulaşabildi?
Bunun cevabını yazının sonunda vereceğim.
Otohime'nin bir sözüne değineceğim. Yazının ana çıkış sebebi.
Otohime aşağıda gördüğünüz panelde iki kişiden bahsediyor.
''Bir özel deniz kızı(Poseidon'dan bahsediyor.) ile o deniz kızının(Gene Poseidon) gücünü iyi kullanmaya rehberlik edecek ''bir kişi'' (Muhtemelen Luffy) bir araya gelecek ve işte tam da o zamanda Dünya değişecek. Efsanelerin dediği şey de bu!''
Şu an elimizde bir efsane var. Bu efsane nasıl nerden kim tarafından öğrenilmiş Otohime bunu nereden öğrenmiş hiçbir şey bilmiyoruz.
Otohime ölürken bir söz de söylüyor bu da çarpıcı bir söz ve özellikle son bölümlerde çokça adından bahsettiren bir söz.
''Bana verdiğiniz sözü sadece birazcık daha tutmaya çalışın... Bu ülkenin gerçek güneşin altında olacağı güne kadar...''
Şimdi burada gariptir ki Otohime ''Bu ülkenin gerçek güneşin altında olacağı güne kadar sözünüzü tutun'' diyor ve hemen ardından ''sadece birazcık daha'' diyerek o günün yakında olduğundan bahsediyor.
Bu size bir şeyi hatırlattı mı?
Joy-Boy'un Özürü
Yaklaşık 900 yıl önce Fish-Man Adası sakinleri, Joy Boy olarak bilinen harika bir adama sözleştiler. Joy-Boy , Noah'ı Poseidon'un yardımıyla yükseltmeye çalıştı, ancak Fish-Man Adası'na verdiği sözü tutamadı . Ancak Balık Adam Adası, belli bir gün gelene kadar Noah'ı güvende tutacaklarına söz verdi.
Otohime'nin açıkça bahsettiği durum Joyboy'un verdiği sözün gerçekleşmesi durumuydu. Bilin bakalım bu dileği gerçekleştirecek kişi kim?
Zamanında Poseidon'a yani Shirahoshi'ye ''Seni bir gün gerçek ormanlarda gezdireceğim.'' diyen Luffy.
Luffy de tıpkı Joy-Boy gibi Shirahoshi'ye söz vermişti ve Otohime o günün sadece birazcık daha gelecekte olduğundan bahsediyordu.

Oden Flashback'ine ve o meşhur 1000. bölüme geri dönüyoruz.
Oden 20 yıl önce yazdığı günlüğünde tıpkı Otohime gibi bu olayların ne zaman yaşanacağını biliyordu. Sonuçta Kaido yenilince , Kaido'nun 1001. bölümde dediği gibi Korsanlar Kralı olma yolunda en büyük adım atılacak ve aynı yıl içerisinde Luffy hayalini gerçekleştirecek. Otohime bariz bir şekilde bazı gerçekliklerden haberdardı ki bu efsaneyi duymuş ve Oden'in flashback boyunca ''Joyboy ortaya çıkacak.'' gibi ithamlarda bulunmasına yakın cümleler sarfetmişti. İki flashbackte de ''Şafak'' , ''Güneş'' gibi terimler oldukça fazla kullanılmış ve bir kehanetten bahsedilmişti.
Aynı şekilde Oden FB'sinde Neptune'de tıpkı karısı Otohime gibi bir kehanetten bahsediyor ve hatta Otohime'den daha da detaylı bahsediyor.
Farklı cümleler ama aynı anlamlar , Neptune bunu söylerken Otohime ile henüz evlenmemişti , bu detayı da söyleyeyim.
Gene aynı soruyu sorarak yazıyı devam ettiriyorum.
Bu efsane tam olarak ne ve bunu hem Otohime hem Neptune hem de Oden parça parça nasıl biliyorlar , zaman dilimlerini dahi nasıl biliyorlar?
Bu soruyu sorduktan sonra yazının en başındaki sorumu cevaplıyorum.
''Kehanetler veya efsaneler yazılı olmadığı sürece nasıl aktarılır?'' cevap açık basit ve net , bunun cevabı aslında günümüzde de böyledir. Efsaneler yazılı olmadığı sürece ''Nesilden Nesile'' sözler ile aktarılır. Bunun sebebine gelirsem aynı efsaneden bahseden sadece 3 kişi yok bu efsaneden ''Deniz Kralları'' da haberdar.
Ama bu deniz kralları çıtayı aşarak efsane bir şekilde tıpkı Oden'in raftel yolculuğunun ardından yazdığı cümleler gibi sayısına sayısına zamanı zamanına nokta atışı yapıyor.
''Çok uzun zamandır bekliyoruz.''
''İki hükümdar YENİDEN buluşacak.''
''Doğuma 10 , büyümeye 15 yıl kaldı.''
''Vakit neredeyse geldi ve bu sefer her şey yolunda gidecek.''
Roger bu sözleri duyunca ne mi dedi?
''O sesin gerçeği söylediğine eminim.''

Bu sözler tıpkı yukarıda dediğim gibi Poseidon ve Luffy'ye ait doğuma ve büyüme kısmı direkt olarak Poseidon'a ait.
Efsanelerin yazılı olmadığı sürece ''Nesilden nesile'' aktarıldığını söylemiştim. Bu efsanenin taşınmasında büyük rol oynayan bizzat Deniz Kralları olabilir.
Deniz Kralları 800 yıl önce veyahut herhangi bir zaman diliminde İLETİŞİME GEÇTİKLERİ bir kişi sayesinde bu efsane dediğimiz sözleri aldı , Oden ve Roger'a taşıdı.
Oden de bu sözleri günlüğüne yazarak Yamato'ya taşıdı.
Oden'in zamanı zamanına denk yorum yapması aslında bize garip gelmemeli çünkü Oden her şeyi bilen bir adam , Raftel'i gördü ve Dünya'da öğrenmediği olay neredeyse kalmadı zira Deniz Krallarından da zamanı zamanına bilgi almış.
Basit bir şekilde 20 yıl sonra Dünya'nın çalkalanacağını görebilirdi. Çünkü ,
Neptune'ün dediği gibi
''Her birkaç yüzyılda bir , deniz tanrısı yeniden doğar.'' bu yüzyılda da Shyarly'e ve Deniz krallarına göre bu tanrının doğmasına..
10 yıl kaldı.
Doğmasına 10 yıl büyümesinden de tam 15 yıl geçti. Shirahoshi şu an tam olarak 15-16 yaşlarında. Efsane , birkaç yüzyıl gibi belirli bir periyotta doğan Deniz tanrısını zamanı zamanına nokta atışı yapmıştı.
Deniz Kralları tam olarak bu zaman diliminde iki kralın buluşacağından bahsediyor.
Deniz'i yöneten denizlerin asayişini sağlayan Poseidon yani Shirahoshi ile
Grand Line'in her noktasını gezerek Laugh Tale'e varan karanın kralı yani korsanlar kralı Luffy'nin buluşması...
Bu yüzden Oden'in 20 yıl içerisinde bu savaşın patlak vereceğini bilmesi gayet makul. Eğer Eiichiro Oda herhangi bir şekilde seride zaman atlaması yapmazsa (ki yapacağını düşünmüyorum serinin bitmesine 4.5 yıl kaldı gibi bir yorum yaptı.) Luffy'ler One Piece hazinesini tam olarak Oden'in dediği gibi ve bunu Deniz krallarından da duyduğu gibi 20 yıl sonra bulacak.

Deniz Krallarının kehanet aktarmasında büyük bir rol oynadığı açık lakin akıllarda sadece ve sadece tek soru yatıyor.
Tek soru şu..
Bu efsaneyi nesilden nesile taşımasına vesile olan ilk kişi kim ve nasıl zamanı zamanına biliyordu?
Her şeyin sesini duyan bir kişi olduğuna eminiz ki Deniz Kralları ile iletişim kurabilsin. Tıpkı Luffy ve Shirahoshi gibi.
Bana kalırsa bu kişi One Piece hazinesini bırakan kişi ve tıpkı Luffy gibi değişik canlılarla iletişime geçebilen Joy Boy yani Neşeli Çocuk veya 800 yıl önce yüzyıllık periyotta doğan Poseidon'un 800 yıl önceki temsili kişisidir.
Bu sorunun zamanı zamanına bilme kısmında bir ipucu yatıyor. Joyboy her nasıl olduysa tehlikede olduğunu anlamış , Kozuki Hanesi Wano kapılarını kapatmış (HAtta Joyboy için poneglifi yazan da bu haneden bir kişi.), Joyboy bir özür poneglif'i bile yazdırmıştı , Toki keza Kayıp Yüzyıl sırasında Oden'in zaman dilimindeki Dünya'ya gelmişti ve Wano'yu arıyordu.
Oden'e göre sınırların kapanmasının sebebi Wano'yu ''Devasal bir güçten kurtarmak.'' içindi.
Dünya tıpkı Whitebeard'ın Oden'in One Piece bulununca Dünya'nın halini belirttiği gibi 800 yıl önce de tam olarak kasıp kavrululuyordu/ alt üst oluyordu adeta.
Joy Boy'un(veya Poseidon'un) tamı tamına 800 yıl sonra bunu gerçekleşeceğini bilmesi veya başka bir şekilde söylemek gerekirse Joyboy'dan bu bilgiyi alan Deniz Krallarının zamanı zamanına nokta atışı yapması nasıl gerçekleşmişti?
Zaman Zaman meyvesi ? Veya tıpkı Shyvalary gibi 800 yıl önce de bir medyum vardı ve tıpkı Roger'ın shyvalry'den bilgi alması gibi Joyboy da o kişiden bilgi alıp bunu Deniz Krallarına , Poseidon'a anlatmış olabilir. Deniz Kralları da nesilden nesile bu bilgiyi 800 yıl boyunca sadece '' Her şeyin sesini duyabilen.'' kişilere anlatmıştır.
Bu konu hakkındaki fikirlerinizi bekliyorum.
Ama bana kalırsa kesin bir şey var ki Deniz Kralları şu an o kehaneti yayan yegane varlıklar , dediğim gibi sadece ''Her şeyin sesini duyan'' kişiler bu bilgiyi alıp başkasına aktarabiliyor.

Yazıyı nedense Toki'nin son sözü ile bitirmek istedim. Önceki teorilerimi okuduysanız ve D.'lerin ''Şafak'' olayına hakimseniz bu söz size çok şey ima edecektir.

''Sen Şafağın farkında olmayan AY'sın.''

Sonuç:
Deniz Kralları , uzun zaman önce bir kişiden belli bir zulmün ne zaman son bulacağına dair bilgi aldı. Deniz Kralları daha sonra bu zamanı zamanına aldığı bilgiyi nesilden nesile aktardı. Bu kehaneti başlatan kişi , Deniz Kralları ile iletişime geçebilen birisi ya her yüzyılda bir doğan Poseidon ya da Joy Boy'un tam kendisi. Yani ortada anlamsız , nerden çıktığı belli olmayan bir kehanet yok. Otohime-Neptune ve Oden'in bahsettiği , gelecekle ile ilgili kesin zamanı zamanına yapılan yorumlar (aynı) kehanete bağlı.
Joy Boy'un bu bilgiyi daha doğrusu bunu ön görmesi de Kayıp Yüzyılda Madam Shyvarly gibi birisinin varlığı sayesinde veyahut başka bir şekilde öğrenmişti.
Joy Boy bir şekilde geleceği gördükten veya daha doğru bir deyimle bildikten sonra tehlikede olduğunu anlayarak Balıkadam adasına verdiği sözü yapamayacağını anladı ve Kozuki Hanesi'ne bir Özür Poneglif'i yazdırdı , ardından Kozuki Hanesi Joy Boy'a inanarak kendilerini devasal bir güçten korumak için sınırlarını kapattılar. Joy Boy en sonunda arkasında bir One Piece hazinesi bırakarak Antik Krallığında silinmesi ile beraber hayata gözlerini yumdu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel konu eline sağlık.

Bu konuya kader mevzusunu da ekleyebilirsin.

Özellikle serinin başında çokça dillendirilen bir mevzu. Örneğin Luffy denize ilk açılıp ödülü aldığında köyünün belediye başkanı bu şans mı yoksa kader mi diyor. Yine BB, Luffy elinden kaçırdığı zaman kaderden bahsediyor. Bende bu konu hakkında bir teori hazırlamayı düşünüyordum.

Yani deniz kralları Roger Oden Luffy gibilerin kulağına efsaneleri/kehanetleri fısıldıyorlar onlarda başkasına.... efsaneler/kehanetler böyle doğuyor.
Bilgi Ponegliflerini pas geçmemek gerek.
Oden 20 yıl sonra bir grup güçlü korsanın Kaido'yu devireceği bilgisinin kaynağı nedir sence?

Üye silindi 5781

Yani deniz kralları Roger Oden Luffy gibilerin kulağına efsaneleri/kehanetleri fısıldıyorlar onlarda başkasına.... efsaneler/kehanetler böyle doğuyor.
Bilgi Ponegliflerini pas geçmemek gerek.
Oden 20 yıl sonra bir grup güçlü korsanın Kaido'yu devireceği bilgisinin kaynağı nedir sence?
20 yıl sonra Deniz Kralları iki hükümdarın buluşup Dünya'yı daha iyi bir hale getireceğini söylüyorlar.
Aynı şekilde bu Wano'nun sınırları ile ilişkili bir durum da.
Yani bu bir grup korsan eğer Dünya'yı daha iyi bir hale getireceklerse Wano'nun sınırlarını açacaklar , açmak zorundalar.
Wano'nun sınırlarını açmalarında ise en büyük engel Kaido.
Deniz Kralları bunun kesin olacağını söylüyor , o yüzden Oden de Kaido'yu devireceği bilgisine kesin bir şekilde ulaşmış oluyor. Bir nedim Tümden gelim yapıyor gayet de mantıklı.
Her şey aslında böyle mantıklı hale geliyor.

Yaklaşık her yüzyılda bir Poseidon dünyaya geliyor dendi yani 800 yıl ile günümüz arasında illa ki başka Poseidonlar gelmiştir ve onlarda ileri nesle bildiği kadarını aktarmıştır.

ilk şanks ve buggy konuşmasında benim dikkatimi çeken asıl ilgi odağı meyvelerden çok da önemi bulunmayan buggynin söylemi oldu :d orda buggynin basit düşünce yapısını görmemizi sağlasa da acaba gerçekten denizin altında bi gömü olması ve şeytan meyvelerinin kullanıcıların buna ulaşmasını engellemek için tasarlanmış olup olmayacağı spekülasyonuna varıyorum asfdlkf belki de buggynin sonradan uyduruktan bi hastalık geçirmesinin sebebi de budur :ddd spekülasyonu devam ettirip ileride gerçekleşmesi mühtemel tiç ve luffy olaylarına geleyim. tiç in luffyden meyvesini çalacağı teorileri üzerinden bu spekülasyonu yürütürsem luffy belki de raftele meyvesi alındıktan sonra çıkacak :d neyse azcık at fava bekle gibi kıytırık teori üreteyim dedim.

ayrıca balıkadam adası bana hep garip gelmiştir. bi fanusta yaşayıp özgürleştirilmeyi bekliyorlar son kehanete göre :d luffy yıktığında yani fanustan çıkıp güneşe kavuşacaklar. teknolojileri de ilginç, kim neden böyle bi yer kumuş mesela :S garip. neyse otohimenin roger ve tayfası ile karşılaştıklarını hiç görmedik dimi :S hafızam beni yine yanıltıyor mu, belki de roger sonradan tek başına çıktığı yolculukta son hazırlıkları tamamladı ve ekstra bilgiler verdi, kim bilir :d öncesinde kehaneti bilmeleri de poseidon un tekrar tekrar doğuşudur zaten varolan kehaneti yaşını almış insanla yine dillendirebilirdi ama evet şarly gibi k.hakisi güçlü birilerinin kralları duyması olası ve güzel bi ayrıntı. ayrıca geleceğin de ucundan görmesi de ya kendi k.hakisinin uzantısı veya o da deniz krallarının luffy ile karşılaştıktan sonra geleceğe bakması ve şarlynin burda bi dillendirici olması gibi. şarly aslında zamanın geldiğini balıkadam halkına bildiriyor gibi oldu burda krallar sayesinde.

neyse, tiç luffynin meyvesini çalar ve meyvesiz kişiler op adasını bulabilir diye sallamaya devam edersem, belki de şirahoşi rafteldeki op hazinesini tüm insanların görebileceği bi yere taşımada yardımcı olacaktır. belki momonun da bunda yardımı olacaktır, onun da şirahoşi gibi işbirlikçisi bi antik canlı var sonuçta.

eline sağlık bu arada, tekrarların biraz yorsa da temiz anlatmışsın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık