Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] One Piece Gerçek Teorisi

Teori bana ait değil ama savunduğum bir teori olduğu ve belki bilmeyenler vardır deyip konusunu açayım dedim.

Geçtiğimiz aylarda #onepiecereal hashtagı ile bir sürü tweet atılmıştı. İnternette THE ONE PIECE IS REAL diye aratıp sonuçlara bakabilirsiniz.

One Piece Gerçek teorisi bizden birisine ait. Yani bir yabancıya ait değil. Asialogy kendi youtube kanalında aylar önce bu teroisini anlatmıştı. Hatta kendi sitelerinde de mangadan sayfalarla göstermişti. Dilerseniz oradan okuyabilir veya youtube kanallarından izleyebilirsiniz. Ben çok kısa özet geçeceğim.

One Piece’in rengi, sesi, kokusu, ağırlığı, büyüklüğü, canlı mı, cansız mı vs hakkında bir bilgi yok. Mangada One Piece’i görünce nasıl anlayacağız?

Bu teoriye göre one piece gerçekten gerçek. Yani Luffy'nin aradığı one piece, gerçek dünyada bizim elimizde tutup okuduğumuz manganın ta kendisi. İyi ama nasıl? Cevap aşağıdaki spoilerde. Sonrasında neden böyle olduğunu anlatacağım.

Luffy, nikanın hayal ettiği her şeyi gerçekleştirme gücü sayesinde zaten elde etmiş olduğu çizgi gücü ile de dördüncü duvarı kıracak ve kendisinin bir manga karakteri olduğunu öğrenecek. Luffy dördüncü duvarı her şey sesini duyma gücü sayesinde, mangakanın fırça sesi, veya konuşma sesini duyarak yapacak. Aradığı one piece adındaki hazinin aslında gerçek hayatta okunan bir manga olduğunu öğrenecek ve bunu bilecek. Diğer hiç kimse bunu hissetmediği için luffy en özgür insan olacak. Ayrıca luffynin hayali de tanrı ile konuşmak. Luffy'nin tanrısı onu çizen mangaka olduğu için, luffy dördüncü duvarı kırdığında tanrı ile de konuşmuş olacak. Ayrıca 800 yıl önce yaşayan joy boy ise eichiro oda silüetinde birisi. Çünkü one piece'i raftele bırakan 800 yıl önceki joy boy. One piece mangası gerçek hayatta eichiro odanın hazinesi, ün, şöhret para ona one piece sayesinde geldi. Seriye gerçek hayattan bir sürü karakter sokan mangaka, seriye kendini dahil etmek istese nasıl dahil ederdi? Elbette one piece mangası içerisindeki hazinenin sahibi olan 800 yıl önceki joy boy olarak koyardı. Seri sonunda da 2 joy boy bir birleri ile konuşacaklar.

Teorinin dayanak noktası One Piece dünyası ile bizim dünyamızın esinlenme veya ilham şekline değil doğrudan bire bir bağlantılı olmasına dayanıyor. Bildiğiniz gibi one piece dünyasında gerçek dünyadan esinlenme bir sürü karakter var. Aşağıdaki resimden bazılarına bakabilirsiniz.

Mekan ve başka şeyler de var ama onları da koymayacağım. Biliyorsunuz ki son bölümlerde bir tane daha gerçek dünya ile bağlantılı bir şey gördük. Mangada insanın ruhunun 21 gram olduğuna dair bir ifade geçti.

Shanks

Arada shanksin bahsi, ryumanın gizemi gibi farklı açıklamalar da var ama onlar teoriyi desteklemekten ziyade neden böyle oldu vs gibi konulara değiniyor. Mesela shanks için diyor ki; denize atlayan 2 çocuk olsaydı birisi nika meyvesi yemiş olsa, diğeri ise shanksin tanıdığı luffy olsaydı shanks nika meyvesi yemiş olan çocuğu kurtaracaktı. Shanksin derdi luffy değildi. Shanks luffynin nika meyvesi yediğini çok iyi biliyordu. Luffynin aranıyor posterinde nikanın fotoğrafını görünce joy boyun geldiğini anladı ve harekete geçme vakti dedi. shanks meyveyi neden yemedi? Shanks de roger da diğerleri de ileride gelecek olan günümüzde henüz doğmamış bir çocuğun joy boy olduğunu biliyorlardı. shanks bu yüzden nika meyvesini yemedi. Onu luffy yiyince acaba bu çocuk o joy boy mu diye düşündü. Bahsini ona yatırdı. Editörün kol keselim dramatik olsun etkisi de olunca senaryo ve diyaloglar buna göre gelişti. Mesela mihawk, tek kollu birisi ile düello yapmam dedi. Neyse..

Önemli olan one piece'i bulmak değil. Önemli olan doğru zamanda doğru kişi olan joy boy'un one piece'i bulması gerektiği. Mesela roger buldu. Sonuç? Ne oldu? Onun bulması değil, joy boyun bulması gerekiyor. İyi de bu one piece'i bulmak neden bu kadar önemli ki? Bu işin içinde korsanlar kralı olmanın dışında başka bir iş var. Mesela one piece'in adı neden one piece? Roger bir hazine arıyordu. Bu hazinen adı one piece değildi. Hazineyi bulduktan sonra insanlar one piece'e neden piece adını verdi? Hazineye adını verenin roger olmadığını biliyoruz. Mesela roger'a halk korsanlar kralı dedi. Mantıklı. Tüm adaları gezdi vs. Son adaya gülünç masalı diyen de roger. Mantıklı çünkü one piece için komik bir hikaye dedi. İyi de halk one piece'in ne olduğunu bilmediği halde neden one piece dedi? Mangada halkın bu adı verdiği yazıyor.

Ryuma

Ryuma konusu ise şöyle. Oda beyefendi 1000lerce karakter oluşturduğu halde neden gidip ryuma gibi başka bir seriden bir karakteri yani gerçek dünyada başka bir manganın ana karakterini one piece'in içine dahil etti? Sıfırdan bir karakter neden oluşturmadı? Aslında bu da one piece'in gerçek olduğuna dair bir ipuçu. Çünkü bir karakterin bir seride kendini oynamasına beşinci duvarı kırmak deniyor. Yani eichiro oda, zaten ryuma ile 5. duvarı kırmıştık, luffy'nin 4. duvarı kırması neden size garip geldi ki diyebilir. Ayrıca 800 yıl önce yaşamış olan kendi silüetinde çizeceği joy boy'un sağ kolu da gelmiş geçmiş en güçlü kılıç ustası olan ryuma olması cuk otururdu. Zoro da ryuma tipinde ve bugünkü joy boyun sağ kolu. Asialogy diyor ki ben de oda olsam kendimi joy boy olarak seriye dahil eder ben de ryumayı kendime sağ kol yapardım.

Eichiro oda, serinin sadece yazarı değilmiş. Aynı zamanda zoronun inanmadığı tanrı, yani seriye doğrudan müdahale eden tanrı. Aslında eichiro oda, manganın aynı zamanda bir karakteri. Kendisi Güneş tanrısı Nika. Kendisi bu konuda açıklama yapmamış ama şimdi yazınca fark ettim adının neden nika olduğunu. Bildiğiniz gibi japonca ni 2 demek. 2 tane joy boy olduğu için ve luffy de ikinci joy boy olduğu için adı nika olabilir. Belki de ilk joy boy güneş tanrısı nika değil ichika gibi bir şey olarak anılıyordu. Ama mangaka aynı zamanda serinin tanrısı olduğu için herkese nika diye yutturdu. Bu kısımdaki teori benim fikrim. Orjinal teoride bu yok. Neyse.

Toki

Oden'in yavuklusu Toki, her ne olduysa bir anda gelecekten kehanetler söylemeye başladı. Bunu da oden geldikten sonra yaptı. Çünkü oden, raftelde one piece mangasını gördü. Geleceği öğrendi. Karısına bahsetti. Karısını 20 yıl sonra olacakları biliyordu. Ama mangada tüm ayrıntılar verilmedi. Oden olan biten her şeyi günlüğüne de yazmıştı. Neyse oden gitti, kaidoya savaş açtı ve geleceği değiştiremeyeceğini gördü. Benim sınırım buraya kadar dedi. Aslında tanrı oda'nın ona sınır koyduğunu ve geleceği değiştiremeyeceğini anladı. Oden'in de roger'ın da toki'nin de geleceği bilme sebebi rafteldeki tamamlanmış one piece. Kendi hikayelerini okudular ve kendilerinin çizgi karakter olduğunu anladılar ama bunu hissetmediler. Belkide orada tanrı oda onlarla konuştu ve sadece rollerini oynadılar. Orası muallak. Fakat şu kesinki one piece komik bir hikaye ve gelecekten bilgi içeriyor.

Oden öleceğini biliyordu. Bu yüzden de haşlanmak için doğdum dedi.

Toon Force

Asialogy, one piece'in ne olduğunu kaido dövüşünde anlamış. Youtube videosunda da günlerce bu duruma güldüğünü söylüyor. Çünkü diyor ki one piece'ı yıllardır okuyoruz. Elimizde tutuyoruz, ama one piece ne acaba diyoruz. Roger ve tayfası da one piece'e değil, biz gerçek hayattaki okuyucuların elinde one piece olmasına rağmen one piece ne acaba deyip okumalarına kahkahalarla güldü. Çünkü bu komik. Yani eichiro oda şöyle bir hikaye yazmış; bir karakter olsun, one piece diye bir şey arasın ama aradığı şey içinde bulunduğu manga olsun. Adam ağacı ormanda gizlemiş. Düşünsenize imza töreni var. Elinizde one piece ile gidip imzalatıyorsunuz ve one piece'in ne olduğunu soruyorsunuz. Komik lan bu :D

Yukarıdaki manga sayısında kaido, luffynin karikatür kitaplarından çıkmış gibi olduğunu söylüyor. Gibi mi? diyor teori sahibi. Luffy gerçekten de bir manga karakteri değil mi? İşe bu cümleden sonra luffy'nin aradığı one piece'in gerçekteki manga olduğunu anlamış ve karnı ağrıyana kadar gülmüş.

Boyutlar

Teoride boyutlardan bahsediyor. Mesela luffy ayna dünyasına girdi çıktı, bluenon dünyasına girdi çıktı. Hiç bir gün demeki ya benim yaşadığım dünya da bir üst boyutun içindeyse? İşte luffy bunu fark edecek. Bir manganın içinde olduğunu anlayacak. Çünkü luffy, boyutlara zaten alışık.

Sahneler

Luffy bildiğiniz gibi birçok sahnede elini uzatıyor üstelik bunu manga sayfasından dışarı çıkaracak gibi yapıyor. Aşağıdaki resimde de eline one piece tutuyor. Aslına o resimdeki luffy, biziz. Elimizde one piece'yi tutuyoruz.

Gelelim beyazsakala. Ne demişti beyazsakal?

Peki luffy 4.duvarı nasıl kıracak? Resim aşağıda. Kral haki çarpışması sırasında bulutlar değil gök yüzü yarılıyor. Peki o aralıktan yukarı çıksak nereye geçeriz? İşte luffy muhtemelen öyle bir an gelecek ki kral haki çarpışması sırasında o yarıktan mangakayı fark edecek. Belki de kolunu uzatıp onu yanına çekecek ve sen kimsin diyecek. Her şeyin sesini duyma gücü sayesinde o yarıktan bir ses geldiğini muhtemelen bir gün duyacak.

One Piece’nin adı neden One Piece?

Luffy, One Piece’in nesi? One Piece’in One Piece’si. One Piece ne demek? Bir parça demek. Yani Luffy One Piece’nin bir parçası. Zoro da bir parçası. Sanji de diğerleri de. Adalar da kılıçlar da şeytan meyveleri de. Hepsi One Piece’nin bir parçası. Hepsi birleşince gene One Piece oluyor. Çünkü One Piece bir hikaye. Bir hikaye de bir parça değil midir?

Teoride kaba hatlarıyla böyle. Merak edenler sitelerinden okuyabilir. Biraz hızlı yazdım yazım hatası olmuş olabilir kusura bakmayın.

Merak edenler için teori videosunu koyayım. Ben kaba taslak tüm ayrıntılara ve sorulara cevap vermeden es geçtim. Shanksin kolu, luffynin neden lastik olduğu, herşeyi sesi, Roger neden güldü, Roger neden ben ölmeyeceğim dedi, ray neden acei kurtarmaya gitmedi. Hepsi videoda.

Son düzenleme:
Bunun kadar saçma az teori okudum, giden vaktime üzüldüm. Bunu yazıyorum ki sizin de vaktiniz boşa gitmesin.
One piecede o kadar çok saçmalık gördük ki. Tam da bu teori saçma olduğu için tutacak işte 😂 sana hatırlarsan birkaç ay önce sence luffy dördüncü duvarı kırar mı demiştim. Sen de evet demiştin. Kırarsa teori tutacaktır. Kırmazsa tutmaz. Zaman gösterecek. Ben tutacağını düşünüyorum. Çünkü one piecein bir hikaye olduğu gelecekten bilgi verdiği henüz doğmamış bir kişinin onu bulması gerektiği belli. Bu da shanksin neden meyveyi yemediğini açıklar. Shanks de vegapunk gibi beyaz dönüşümü biliyor. Fotoyu gördü ve harekete geçme zamanı dedi. Elbette insanlardan gizlemek için lastik meyvesi diyordu o da. Neyse zaman gösterecek. Luffy dünyanın en özgür insanı olmak istiyor. Dördüncü duvarı kırarsa gerçeği öğrenerek mental manada da özgürleşecek.

One piecede o kadar çok saçmalık gördük ki. Tam da bu teori saçma olduğu için tutacak işte 😂 sana hatırlarsan birkaç ay önce sence luffy dördüncü duvarı kırar mı demiştim. Sen de evet demiştin. Kırarsa teori tutacaktır. Kırmazsa tutmaz. Zaman gösterecek. Ben tutacağını düşünüyorum. Çünkü one piecein bir hikaye olduğu gelecekten bilgi verdiği henüz doğmamış bir kişinin onu bulması gerektiği belli. Bu da shanksin neden meyveyi yemediğini açıklar. Shanks de vegapunk gibi beyaz dönüşümü biliyor. Fotoyu gördü ve harekete geçme zamanı dedi. Elbette insanlardan gizlemek için lastik meyvesi diyordu o da. Neyse zaman gösterecek. Luffy dünyanın en özgür insanı olmak istiyor. Dördüncü duvarı kırarsa gerçeği öğrenerek mental manada da özgürleşecek.
Roger ve yanındakiler neye güldü?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık