Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kitapların Dizi ve Film'e Uyarlanması Hakkında

2.Yol sizin için sorun teşkil eder mi etmez mi?

• Benim için sorun teşkil eder

Kullanılan: 13 56.5%
  • Benim için sorun teşkil etmez

Kullanılan: 10 43.5%

• Kullanılan toplam oy
    23
Bir öykü kitap formundan sinema formuna dönüştürülürken üzerinde hiçbir değişiklik yapılmaması neredeyse imkansız ve çoğu zaman da anlamsız hatta o öykünün sinemasal değerine zarar verebilecek bir çaba. Yine de bunu başararak güzel sonuç alanlar var elbette, mesela Zack Snyder'ın Watchmen filmi ki bunda bile çeşitli farklılıkların olduğunu her iki versiyonu da tüketenler bilirler.
Hatrı sayılır bir farklılık yok :confused:

Hatrı sayılır bir farklılık yok :confused:
Zaten aşırı sadık ve başarılı bir uygulama olarak örnek verdim, ama onda bile farklılıklar var. En fazla olacağı bu. Ha tabii hikaye olarak aynı olması Watchmen filmini çizgi romanının kendi alanında olduğu kadar sinemada kıymetli bir iş yapmıyor. Farklı anlatım formları.

Mekan ve hikayedeki ''küçük'' ve aşırı yan karakterlerde ki değişikler önemsiz ancak ana karakter değişince soğuyorum ben tamamen. Olayın vuruculuğu gidio. Mesela zenci ana karakter beyaz olursa sanki ana karakter o değilmiş hissi veriyor. Özellikle cinsiyet değişikleri. Bi aralar her şeye kadın ana karakter, feminizm vs koymaya çalışıodular ve ben sosyal medyadan koptum o kadar büyük bir problem yani. Ya koy kadın haklarını savunan şeyler koyda niye adamı kadın yapıyon ya. Yada kadını adam.

üç farklı senaryo için görüşlerimi söyleyeyim.
1) sjw, gay, zenci vb. topluluktan parası olan birisi gidip bir eserin haklarını satın alıyor, bir yönetmen/senariste film çekmesi için para veriyor vb. ve karakterleri benim istediğim şekilde değiştireceksiniz diyorsa;
- eğer ana karakterlerde değişiklik yapılmış ise, bu yapımı izlemem. özünde sevdiğim bir eserin içine sıçtıklarını düşünürüm. yan karakterlerde değişiklikler yapılmışsa izleyip ona göre karar veririm.

2) yönetmen/senarist bu filmin daha çok izleyiciye hitap edebilmesi için filmdeki karakterlerin biri asyalı olsun, asyalılar izlesin, biri zenci olsun zenciler izlesin, biri ispanik olsun ispanyollar izlesin, gay olsun lgbtq lar izlesin diyorsa;
- izlemem, zaten kalitesiz bir film olur.

3) kitaptaki beyaz karakteri en iyi oynayabileceklerden biri bir zenci oyuncu ise, vurdulu kırdılı filmde asyalı oynatıyorsa, yönetmenin arkadaşı, daha önce çalıştığı oyunculardan biri olduğu için değişiklik yapılmışsa, karakterin beyaz, zenci vs. olması hikayeyi de etkilemiyorsa;
- bu tür bizi daha çok izlesinler, yok benim seksüel tercihimi tüm dünyaya göstereyim yerine, bu filmi nasıl daha kaliteli çekeriz amacıyla yapılan değişikliler bence olabilir.

İyi bir film çıkarmak için kaliteli bir kitap kullanmak gerekir.
Kötü film için zaten konuşmaya gerek yok.

Bir kitap kaliteliyse ayrıntılar özenle düşünülüp tasarlanmıştır.
Rastgele yazılan kitap zaten kalitesiz bir kitaptır.

Kitap yazarının özenle seçtiği ayrıntılar değişirse kitabın bütünlüğü bozulur.
Eğer kitabın kalitesi sehpanın üzerinde parlayan mum ise bütünlük sehpadır. O yıkılırsa mum da devrilir. Belki yerde hafif hafif yanmaya devam eder ama parlaklığından çok şey kaybeder.

Neticede güzel olan şey olduğu gibi güzeldir.

İyi bir film çıkarmak için kaliteli bir kitap kullanmak gerekir.
Kötü film için zaten konuşmaya gerek yok.

Bir kitap kaliteliyse ayrıntılar özenle düşünülüp tasarlanmıştır.
Rastgele yazılan kitap zaten kalitesiz bir kitaptır.

Kitap yazarının özenle seçtiği ayrıntılar değişirse kitabın bütünlüğü bozulur.
Eğer kitabın kalitesi sehpanın üzerinde parlayan mum ise bütünlük sehpadır. O yıkılırsa mum da devrilir. Belki yerde hafif hafif yanmaya devam eder ama parlaklığından çok şey kaybeder.

Neticede güzel olan şey olduğu gibi güzeldir.
Ortada en basitinden koskoca Alfred Hitchcock örneği varken çok yanlış bir önerme.

Ortada en basitinden koskoca Alfred Hitchcock örneği varken çok yanlış bir önerme.
Aslında önerme yanlış değil de eksik olabilir. Kendi zevkime göre yorumladığımı belirtme gereği duymamıştım ama gerekliymiş.
Bahsettiğin adama gelirsek hiçbir filmini izlemedim. Genel olarak eski film sevmem.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık