Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Kibrit İçi

İlk olarak beş dayım tarafından oynanan, kimin tasarladığı tam olarak bilinmeyen bir kibrit oyunu.

Kurallar ve Puan Sistemi:

Yuvarlak masa aracılığıyla minimum iki kişiyle oynanır masanın tam ortasında bir su bardağı bulunmaktadır.

Kibrit markasının ön yüzü üste gelecek şekilde kibrit masanın ucuna yerleştirilir ve ilk atışla oyuna başlanır. Ön yüz üste gelmezse atış geçersiz sayılır.

Atış sonrası kibritin masanın dışına çıkması veya tekrar ön yüzünün üste gelmesi durumunda oyuncu puan alamaz ve atış sırası bir sonraki oyuncuya geçer.

Eğer oyuncu el içinde belirli bir puana ulaştıysa (mesela 60 olsun) kibirt masanın dışına çıkmadan ön yüzü üste gelirse 60 puan hanesine yazılır ve diğer oyuncuya sıra geçer fakat belirli bir puana sahipken kibrit masanın dışına çıkarsa o el içinde aldığın tüm puan gider.

Sırasıyla puan sistemi şöyledir;

Kibritin ön yüzü üste gelirse 0 puan;
Kibritin arka yüzü üste gelirse 5 puan;
Yatay durursa 10 puan;
Dik durursa 20 puan;
Bardağın içine girerse 30 puan;
Bardağın yanında düz durursa 50 puan;
Bardağın yanında yatay durursa 100 puan;
(Oyunu uzun süreli oynayan oyuncuların bile oynadığı süre zarfında bir kaç kez başardığı bir sayıdır.)
Bardağın yanında dik durursa puan sınırı ne olursa olsun başaran kişi maçı kazanır. (Henüz bunu yapabilen bir oyuncu olmadı.)

(Bu puanlar farklı versiyonlarında 5, 10, 15, 20, 30 ve 50 şeklinde ilerler.)

Oyunun hedef skoru genellikle 300, 500 ve 1000 arasında değişir. Takımlı şekilde de oynanabilir.

Ek Bilgiler:

Bardağın içine giren atışlara "Bardak İçi" denilir. Oyunun kibritin içiyle direkt olarak bir bağlantısı olmadığından bazıları oyunun orjinal ismini "Bardak İçi" sanmaktadır.

Masanın dışına çıkan atışlara "Kirmankelek" denilmektedir. Bir el içerisinde çok yüksek puan kazanan insanlara kirmankelek yapması için söylenen aşağıdaki gibi bazı kalıplaşmış sözleri vardır;

"Eşeden, köşeden yallah".
"Paldür küldür yallah".

Oyun dayımlara ait olsa da oyunu kimin bulduğu bilinmemektedir.

Son düzenleme:
Şimdi kibriti masanın ucuna yerleştiriyoruz deyip sonra atıcaz demişsin. O nasıl oluyor tam olarak?

Bununla beraber masadan ne kadar uzak bir mesafeden kibrit kutusunu atıyorlar?
Elimde tam olarak santimetrik ölçüler yok.

Anlaşıldı ufak bir tanıtım videosu çekersem daha sağlıklı olacak. Kısa bir süre zarfında konuya eklerim.

Yer sofralarında oynanıyor bu oyun, yufka açmak için kullanılan masalar daha küçük oluyor. Aşağı yukarı iki farklı çeşit masada oynanılıyor ben bu oyunu küçükken oynadığımda büyük masalarda bardağa ulaşacak kadar kuvvetli atamazdım. Ama şuan da bile küçük masa daha öncelikli tercihim.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık