Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Katakuri'nin Yenilgisi Vs. Mantığı

Şimdi ben bu konudan oldukça müzdarip kalmış biri olarak bir kaç şeye değinmek istedim:
Billiyoruz ki geçtiğimiz bölümlerde Charlotte Katakuri Monkey D. Luffy'e yenildi.
Bu savaşı derinlemesine incelemeyeceğim sadece bir kaç şey üzerinden gitmek istiyorum :

Monkey D. Luffy vs Charlotte Katakuri

Dövüş net olarak 879. bölümde başlıyor:​
Katakuri'nin meyve yeteneği olarak üstünlüğü ile tabi :
Luffy neye uğradığını şaşırıyor.

Ardından Katakuri'nin üstünlüğü sürüyor:

Ezici bir üstünlük söz konusu. Luffy G4'e geçemiyor. Katakuri küçümsemem diyor !!!

Ardından Luffy Kata'nın bir açığını bulup ilk kez vurma fırsatı yakalıyor:

Luffy sadece 3 kez vurduktan sonra Katakuri tekrar üstünlüğü sağlıyor tabi:

Şimdi burda bir söz dikkatimi çekmişti '' Seni yenmenin bir yolunu bulacağım''
Doflamingo'nun Law 'a kullandığı söz '' kendinden güçlüleri yenmenin binlerce bir yolu vardır''

Dövüşe dönelim :
Luffy ayna dünyasından çıktıktan sonra Katakuri'i yenmek için 2.kez karşısına çıkıyor.
Katakuri yine dövüşte üstün taraf. Fakat bu üstünlük ucu ucuna değil net bir üstünlük.
Luffy sadece dayak yemekten öteye gidemiyor haliyle:
Nefes almakta bile zorluk çekiyor Luffy. Dövüşün etkisi şiddetli ve Luffy sadece azmi ile ayakta kalan isim Katakuri şaşırıyor bu duruma:

Katakuri Luffy'nin onu yenme şansının milyonda 1 olması halinden bile korkuyor:

Buraya kadar herşey normal daha sonrasına gelelim.
Luffy saldırılardan o kadar etkilenmişti yazar durumun ciddiyetini çizerken Luffy nerdeyse ölmek üzere.
Katakuri Luffy'nin kardeşi yüzünden düştüğü durumu kendine yediremeyip kendine aynı yarayı açarak durumu eşitlemek düşüncesi ile kendini yaralıyor.

Dövüş devam ediyor.
Katakuri'nin Boundman dışında aldığı tek hasar. Onuda kendi kendine veriyor.

Ve Luffy dördüncü vites Snakeman moduna geçiyor:

Teknik nihai bir üstünlük sağlamıyor.
İki tarafta karşılıklı vuruşuyorlar.
Katakuri Snakemana karşılık verebiliyor.
Ve dövüşün sonunda iki karakterde güçlü saldırılarla vurup dövüşü bitirmek istiyor.

İki karaktede saldırılarını vurdu.
Luffy G4'ün süresi bittiği ve kafasına aldığı darbe ile parlanan zeminde düşüp bayıldı. Katakuri ise yorgunluktan yere bıraktı kendini.

Ardından uyanan Luffy karşısında Katakuri'i görünce şaşkınlıkla bakıyor. Ancak Kata sorduğu soru üzerne aldığı cevapla pes edip Luffy'i yenemeyeceğini anlayınca salıyor kendini zemine.

Şimdi

1. Katakuri ve Luffy dövüşü sizce ne kadar mantıklı oldu?
  2. Nefes almakta zorlanan Luffy ve yaklaşık 16 bölüm boyunca net şekilde üstün olan Katakuri neden 1 bölümde Snakeman'a yenildi? Sizce burda artık dövüşlerde güçten ziyade iradenin önemi vurgulanmıyor mu?
  3. Peki bu irade sadece ana karaktere mi özel?
  4. Örneğin Snack vs Urouge'de buna benzer birşey yaşanmış olamaz mı?
  5. Karakterleri Versus konularında değerlendirirken sadece gördüğümüz şeyler üzerinden mi değerlendirmeliyiz?
  6. Yoksa o karakterin kişiliği , azmi , serideki pozisyonu daha mı önemlidir?
  7. Ya da kendinden güçlü karakteri yenebilecek karakterler olamaz mı seride?

Şahsım adına vs konularında üstte yazdığım '' o karakterin kişiliği , azmi , serideki pozisyonu daha mı önemlidir? '' kısmı benim daha çok karar vermeme yoğunlaşacak zira Luffy vs Katakuri bunun temelini attı.

Sizin düşüncelerinizi merak ettim.

Bana kalırsa katakuri'nin düşmesi saçma değildi. Saçma olan luffy'nin düşmemesiydi.

Kata zaten bound man'dan 3 darbe yemiş, mızrağın yarasıyla 4 saat savaşıp kan kaybetmiş bi karakter. Mangada 3-4 dk görünse de snake man'a karşı da 40 dk savaşmış. Bu kadar hasardan sonra bi zahmet yenilsin.

Luffy ayaktayken zaman zaman kendini kaybedip kısa baygınlıklar geçiriyordu. O anlarda geleceği görüyordu.
Mızrak yediği sahneye kadar 3 küsür saat dayanması belki luffy'nin D olmasıyla ve katakuri'nin sık sık durup konuşmaya başlamasıyla açıklanabilir. Ama zaten o haldeyken bi de mızrak yiyip onun üstüne 3 saat daha dayak yedikten sonra snake man açacak kadar enerjisinin olması hiçbirşeyle açıklanamaz.

Yaşlı dede 200 milyon volt'la niye ölmediyse, alabastayı yok edecek güçteki 2,5 kilometrelik bomba bi kuşu niye öldüremediyse luffy de o yüzden yenilmedi. Çünkü mangaka öyle istedi.

Bu dövüşün irade gücü ile kazanıldığı ve Katakuri'nin artık bundan bıkıp yenilgiyi kabul ettiği benim açımdan belli. Güç olarak her türlü Katakuri daha üstün. Şu dövüşte Luffy'nin adam akıllı üstün olduğu bir yer yok. Dof dövüşü öyle değildi mesela. Luffy g4 de Dof'u ezip geçti. Ayrıca Katakuri'de kral hakisi olması ve irade olarak kaybetmesi daha öncede bahsettiğim gibi Chinjao dede Luffy'e krallarla ilgili konuşmasının bir yansımasını gördük aslında. Orada o kralları geçecek irade var mı muhabbeti yapıldı. Bu dövüşte de bize bu çizildi aslında. Şu an yine dövüşseler yine Katakuri Luffy'i dayak manyağı yapar. Benim düşüncem bu yönde.

Yıllardır Lucci dövüşü diye diye ağlayan benim için merhem olmuş dövüştür. İkisini aynı kalitede görüyorum. Gördüğüm tek eksik yanı dövüşün erken bitmesiydi. Luffy biraz daha dövse fena olmazdı.

Dövüşün başından beri Luffy'nin kazanacağı netti zaten, ki aylarca bunun tartışması yapıldı forumda. :/ Ayrıca Luffy'nin en çok tartaklandığı dövüş oldu, ki bu da ayrıca hoşuma gitti. Sağ kol yenmek çok büyük bir eşikti seri için. Mangaka da bunu hissettirmek için ezebildiği kadar ezdi Luffy'yi. Eh sonunda da karşılığını aldı bizim oğlan.

Ben Luffy'nin yenmesinde değilim çünkü zaten yeneceği belliydi. Fakat bu dövüş OP tarihindeki en absürt dövüş oldu benim açımdan.

Şayet Luffy'de bölüm bölüm vurabilse ya da kendini hissetirebilseydi diyecek birşeyimiz kalmıyordu. Luffy vs Lucci bu duruma çok güzel oturuyor çünkü o dövüş mantıklı bir çizgide gitt.

Ancak bu dövüş öyle bir çizgi çizdi ki Katakuri çocuk döver gibi dövdü Luffy'i. Yani net bir güç farkı vardı. Geleceği görme muhabetine girmek istemiyorum o zaten Katakuri'nin kendi özelliği .

Üye silindi 2781

Luffy'nin irade gücü ile aldığı bir savaştır. Katakuri gerek gözlem hakisi ile gerek şeytan meyvesinin uyanış gücü, analiz ve dövüş düşüncesi ile üstünlük sağladığı aşikar. Fakat Luffy'nin dövüşlere karşı aldığı yenilmez iradesi ve isteği ile Katakuri'nin hangi istek ile dövüştüğü ortada. Monkey D.Luffy'nin hedefi ve isteğinin ne denli büyük olduğu Katakuri'nin ise ne için savaştığı dövüşün ortasında gayet güzel bir şekilde belirtildi. Aile bağları düşük bir Big Mom Korsanlarına bağlı bir tatlı komutanı dövüşün ortasında kendi ailesi tarafından dalga geçildiği ve Luffy'e duyduğu saygı dövüşün ortasında onun daha fazla dövüşmek için sebep bulamamasına ve Luffy'nin bu dövüşte kısa sürede kendini güçlendirmesine karşı Katakuri'nin hayranlığı dövüşü Luffy'e vermesi ile sonuçlandığını düşünüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık