Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Karma Teori

Teori tutar mı? Tutmaz mı?

• Olmuş bu, tutar.

Kullanılan: 12 80.0%
  • Hiç olmamış, tutmaz.

Kullanılan: 3 20.0%

• Kullanılan toplam oy
    15
Eveeeet. :ehe:
Yazacağım dedim o zaman ''Selam'' diyerek başlayayım...

Geçen gün bir Karasakal'ın tayfasında ''10. Tİtan kaptan kimdir'' adlı konuda @Siyah Ateş ve ondan baya bir zaman önce @Gutts Crocodile'ın BB'nin tayfasının titan kaptanlarından olabilecekleri söylenmişti. Bende o zamanlar gerek Crocodile'ın kişiliği gerek ise ''Tek tabanca'' şeklinde takılması sebebiyle kimsenin emrinde çalışmayacağını söylemiştim. Gerçekten de öyle düşünüyorum. Fakat bir konuda merakım ile beraber bir şeyler okurken çok enteresan ve güzel şeyler yakaladım. Bunları da sizinle paylaşmak istedim eskiden yazdıklarım ile beraber...

Şimdi Crocodile'ın ''Kaptan Hook'' adlı kişiden esinlenildiği artık az çok bilinen bir şey. Bu Mangaka tarafından resmi olarak açıklanmasa da bu konu hakkında pek çok kişi bu şekilde düşünüyor. Neden böyle düşünüldüğünü bilmeyenler için şöyle kısa bir açıklama yapayım.

Kaptan Hook, Peter Pan'ın baş düşmanı olan bir korsan kaptanı. İsmini kaybettiği sağ elinin yerine taktığı kancadan almaktadır. Peter Pan, onun elini bir düello sırasında kesip denize atmış, sonra da iri bir timsah bu eli yutmuştur. Kaptan Hook daha sonrasında bu timsaha bir çalar saat yutturmuş ve bu sayede timsahın gelişini önceden duyabilmiştir. Şimdi burada net olarak esinlenilen yerler var. Crocodile'ın benzerlikleri şöyle bir baktığımızda ismini bilmememiz, kaybettiği elinin yerinde kanca olması, beslediği iri timsahlar ve çalar saat. Bu tam olarak bir çalar saat değil ama mesaj olarak da olsa şöyle bir sahne mevcut. Diğer benzerliklere sonra değineceğim...

Bunlarla beraber Kaptan Hook için eskiden Karasakal'ın ''Marinel başı'' denilen pozisyonunda olduğu söyleniyor. Bu Marinel başı ''Tümen komutanı'' gibi bir şey oluyor seri içinden baktığımızda. Karasakal tayfasında ise bu konum ''10 Titan kaptan'' olarak nitelendirilmiş vaziyette. Crocodile dediğimiz kişi gerçekten bir şeyler peşinde ise gösterilmeyen kaptan olabilir. Fakat ID'ye baktığımda bu biraz olmayacak bir şeymiş gibi geliyor. Fakat Aokiji gibi bir denizcinin bile orada olması sebebiyle Crocodile'ın da bir şeyler planlaması muhtemel orada. Yani Karasakal ''Ben herkesi etrafıma topladım, kimse beni tutamaz'' derken büyük ihtimalle içten baya büyük bir darbe yiyecek...

Kaptan Hook'un tayfasından bahsediliyor. Biliyorsunuz ki Karasakal ''Korsan cenneti'' şeklinde oluşturduğu bir adası var. Peki ''Titan Kaptan'' seviyesinde olmayan pek çok karakter nasıl bir hiyerarşi de sıralanacak? Muhtemelen bu ''Titan kaptan'' denilen tümen komutanlarına katılmış olacaklar. Bu Kaptan Hook'un tayfa ise baya kalabalık. Mr Smee denilen biri tayfanın baş subayı ve 2. adamı olarak görülüyor. Bununla beraber diğer tayfa üyeleri Cecco, marangozu Alf Mason, Kara Murphy, aşçısı Eucrates Cookson, Whibbles, Noddler, Foggerty, Skylights, Damien Salt, Ed Teynte, Chas Turley, Alan Herb, Canary Robb, Guadjo-mo, Black Gilmour, George Scourie, Preston, Harbuckle, Sharky ve Bones'tur.
Evet Daz Bones. Tıpkı Bones ismi gibi 2 yıl sonrası bu isme benzer ya da aynı isimde olabilecek karakterleri göreceğiz muhtemelen...

Bill Jukes,Kara Murphy, Cookson gibi kişilerin geçmişte başka bir tayfada bulunduğu söylenmiş. Kaptan Hook'un elini kaybetmeden önce ki ismi bilinmiyor demiştik. Lakabı ise ''Kara bıyık'' olarak söylenmiş. Kaptan Hook'un esinlenildiği Crocodile ise ''Beyaz bıyık'' denilen kişiye yani WB'ye meydan okuyor...
Kaptan Hook'un aslında iyi bir aileden geldiğini, Eton ve Balliol kolejlerinde okuduğu söylenmiş. Onepiece de ise bununla ilgili şöyle bir bağlantı yakaladım...

SBS'lerden birinde soruyu soran kişi Crocodile-Doflamingo-Mihawk'ı ayrı sevdiğinden bahsediyor, bu tarz bir şeydi. Bunların çocukları ile ilgili bir soru tarzında bir şey soruyor.
Mangaka da şunu çizerek cevap veriyor.

-Mihawk'ın oğlu tıpkı Mihawk gibi egolu şekilde konuşuyor. Mihawk'a ''tavşan'' falan diyor. Biliyorsunuz Mihawk'ın meşhur sözü ''Ben tavşanları avlamak için her şeyini kullanan aptallara benzemem'' :D
-Doflamingo'nun oğlu kendisi gibi çakal. ''Baba paramı çaldırdım, bana para versene'' gibi bir şey söylüyor. :D
-Crocodile'a geldiğimizde ise çok alakasız bir şey var. ''Ödevlerimi yaptım baba'' gibi bir cevap veriyor. Bunu ilk gördüğümde bir anlam verememiştim. Onepiece gibi korsan serisinde birinin ödev-okul gibi şeylerle ilgilenmesi garip gelmişti hele de bir korsanın oğlunun. Fakat şu kaptan Hook'un kolejde okuduğunu gördüğümde şaşırmak ile beraber Mangaka'yı gerçekten tebrik ettim...

Diğer bir olay ise Crocodile'ın hakkında ki teoriler. Ivankov sebebiyle bunlar almış başını gitse de onepiece kronolojisine baktığımızda bu pek imkan dahilinde bir olay gibi görünmüyor. Esinlenildiği Kaptan Hook için denilen diğer bir şey ise ''Gerçek isminin açıklanmasının bugün bile İngiltere'de skandal'a yol açacağını söylenmesi, giysilerinin Stuart kralı II. Charles'i andırması ve kanın diğer insanlardan farklı asil bir renkte aktığının söylenmesi aslen kraliyete yakın, asil bir aileden geldiği izlenimini uyandırmaktadır. Biliyorsunuz ki Dof gibi egolu, kutsal ejder soyundan gelip kendini ''tanrı'' statüsünde gören biri gelip Crocodile'a ortaklık teklif etti. Crocodile'ın cevabı ise ''Kendini benimle aynı seviyede görme'' gibi bir şey oldu. Bunu söylemesinin sebebi sadece güç ile değil de bu sebeple olabilir mi? Doflamingo bir kutsal ejderdi fakat o statüden kovulmuş biri en nihayetinde. Peki Crocodile, Dof'un aksine kovulmamış fakat farklı şartlarda bir ayrılış gerçekleştirmiş olabilir mi kutsallardan? Kendisi zaten Hükümet'i hiç sevmeyen, nefret eden biri. Eğer Dof gibi belli sırları biliyorsa ve bu şekilde bir ayrılış gerçekleştirmiş olması gayet olası bu benzerlikler sonrası. Zaten Croc ve Dof arc'ı arası benzerlikler dağları taşları aştı...

Yine aynı şekilde Kaptan Hook'un gemisinin ''Varolmayan ülke'' denilen bir yerde demirlendiği söyleniliyor. Bu yer Onepiece de bildiğimiz kadarıyla ''Tanrı Vadisi'' ya da ''Raftel'' şimdi ki adıyla ''Laugh Tale'' denilen yerden başka bir yer olamaz. Fakat Onepiece çerçevesinde baktığımızda böyle bir şey imkansız gibi duruyor. Fakat bu gemi bir antik silah olabilir ya da onu simgeliyor olabilir...

Bu ''Varolmayan ülke'' denilen yer hakkında şöyle bilgiler geçiyor.

-Kayıp çocuklar ve canlıların yaşadığı, hayali ve uzak bir yer.
-Bilinen en büyük özelliği büyümeyi durdurmasıdır.

Kısacası bir nevi ölümsüzlük...

Şimdi bu iki durumla bağlantılı olarak Onepiece ile çok şeyi bağdaştırabiliriz. Onepiece de gerçekten varolmayan ülke konumunda bir ada mevcut ''Laugh Tale''. Bununla beraber bu adada hayat var mı yok mu bilmiyoruz. Fakat gerçekten de böyle bir ada varsa ki var. O adada bu hikayeden esinlendiyse orada gerçekten yaşayan kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer gerçekten yaşıyorlarsa orada hiç yaşlanmadan yaşıyor olabilirler, şimdi yaşamıyorlarsa bile geçmiş hakkında böyle bir fb görebiliriz. Hatta belli noktalarda tüm ırkların bir arada yaşadığı bir mini ütopya bile görmemiz olası olabilir.

Tüm bunların dışında yine çok net bir şey olan. Büyümeyi durduran, yaşlanmayı engelleyen bir yer olması. Onepiece açısından bakarsan bunu bir yeteneğe vermişler gibi duruyor. Law'ın meyvesi ''Ope Ope'' ve ''Sonsuz gençlik ameliyatı'' denilen bir yeteneği mevcut. Doflamingo da bunun peşindeydi zaten. Peki bugün Im dediğimiz karakter çok özel biri gibi duruyor, Gorosei'lerin bile önünde diz çöktüğü ve efendileri olarak gördükleri biri. Öncesinde ''Im Kimdir'' diye bir bağlantılı teori yazmıştım. Hatırlayanlar olur belki baktılarsa.
[Teori] - Im kimdir? | One Piece Türkiye Fan Sayfası, One Piece Türkçe Manga, One Piece Bölümler, One Piece Film (korsanfan.com)

Orada da Im'ın ''Buda'' ve Japonya'nın ilk Kraliçesi olarak adlandırılan ''Himiko'' denilen kişiden esinlendiğini söylemiştim.
Himiko dediğimiz kişi kayıtlarda hiç yaşamamış görünüyor tıpkı Im gibi biri. Çin kaynaklarında insan üstü bir kişilik olarak gösterilmiş ve halk tarafından tanrılaştırılmış ''Tanrı kraliçe'' olarak görünmüştür. Böyle bir şey Onepiece de kendilerini ''Tanrı'' olarak gören kutsallardan bile daha üst seviyede olan Im'den başkası olmuyor. Himiko'dan bahsederken ''Çalkantılı bir dönemde tahta çıkmış ve ülkeye huzur getirmeyi başarmıştır. Bununla beraber hiç evlenmemiştir'' deniliyor. Seride kayıp yüzyılın olduğu çağlardan önceye bakarsak savaşların olduğunu görüyoruz. Bununla beraber artık ne oluyorsa Onepiece evreninde tarihin bir kısmı siliniyor ve bir nevi dünyaya huzur getiriliyor. Tabi bunu ne şekilde ve nasıl yaptıkları tam olarak belli değil. Yani Himiko'nun çalkantılı bir devirde tahta çıkıp ülkeye huzur getirmesi olayı muhtemelen ''Ölümsüz'' olan Im'ın çok geçmiş çağlarda dünyada bir şeyleri değiştirip tarihin bir kısmını yok etmesi ile birlikte tüm dünyaya huzur getirmesi ile bağdaştırılabilir.

Himiko için ''Tek bir dokunuşunun ölüm ve yıkım getirir. Kendi generallerinden oluşan bir ordu Himiko'yu yakalayıp şeytan denizinde hayat olmayan bir adaya sürüyorlar. Mezarı ise o ulaşılmaz dağların altında'' film de bu şekilde tasvir ediliyor Himiko. ''Şeytan denizi'' ve ''Hayat olmayan ada'' ve ''ulaşılamaz dağları'' One piece ile bağdaştırabiliriz. Eğer yüzyıllar önce sürgün yemiş ve daha sonrasında ''ölümsüzlük'' ile birlikte dünyayı değiştirmiş bir karakter olarak çıkabilir karşımıza bu IM.

Burada bunları anlatmamın sebebi Im'ın seride gerçekten bir ''Tanrı'' olarak karışımıza çıkabilecek oluşu. Fujitora'nın değimiyle ''Dünya hükümeti kendini tanrı falan mı sanıyor?'' Gerçekten de öyle sanıyor ve Akainu'ya ''Senin bir önemin yok'' tarzında konuşan Goroseiler'in bile önünde diz çöktüğü ve tanrı olarak gördüğü ''Im'' diye biri çıkıyor karşımıza.

Şurada Peter Pan'ın ''Varolmayan ülke'' denilen yerde, romanda resmedilen bir sahnesini görüyoruz.
Peter Pan'ın ''Varolmayan ülke'' denilen yerde kaval çaldığı sırada arkada resmedilen gemi ise Kaptan Hook'un gemisi için söylenen ''Varolmayan ülkede bir koyda demirlidir'' denilen gemi.
Dediğim gibi bu gemi antik silahı temsil ediyor olabilir. Mesela Plüton...
Tom'un Roger'a Oro Jackson'u yapması, mesela bu bir gemi ve muhtemelen antik silahı bulunduruyordu. Peki ne oldu o gemi ve antik silaha?

Şu da Raftel'in gösterilmesi, varolmayan ülke ile benzerliği var gibi...

Bununla beraber eğer Raftel'e gidilirse gerçekten orada sadece Hasır şapka tayfasının gitmeyeceği düşüncesindeyim bunlarla birlikte. Mesela Roger ve tayfası gidiyorlar ama gittiklerinde sadece tarihi öğrenip gülüp geçiyorlar. Fakat serinin o noktası geldiğinde Raftel'in isim ve efsanesi dışında bir önemi kalmayacak gibi. Çünkü Luffy'nin mottosu ''Denizlerde özgürce dolaşmak'' bir nevi. Olay hükümetin yıkılmasına kadar gidecek bu noktada. Bu noktaya geldiğinde artık Raftel ile açığa çıkmasıyla birlikte ''Büyük korsanlar çağı'' sona erecek çünkü...

Bugün Luffy sürekli ''Korsanlar Kralı olacağım'' falan diyor durmadan. Ünvan olarak alacaktır zaten yaptıklarıyla fakat asıl olay gerçekten bu değil gibi görünüyor.
Rayleigh'in ''Tüm denizi fethetmek'' ile ilgili yaptığı konuşma ve Luffy'nin cevabı.

Şu da macera olayını dile getirmesi. Yani hazine, adadın var olup olmaması bir şey ifade etmiyor Luffy için. Heee ünvan bu şekilde alınacaksa zaten oraya muhtemelen ''En güçlü'' haline yakın bir seviyede gidecektir.

Kısacası Tanrı Vadisi ya da Laugh Tale de büyük olaylar kopacak. Ya da ondan önce kopmuş olacak ve oraya sadece Hasır şapka tayfası gitmeyecek. Karasakal ve pek çok korsan tayfası, Hükümet güçleri muhtemelen tamamen harekete geçecek. Bu arc Kaido düştüğü anda büyük olaylar patlak verecek zaten dünyada. Bir de Kaido'nun yanında BM de düşerse ortalık gerçekten karışır seri içinde.

Fakat burada şöyle bir sorun var. Şimdi son adaya giden KK olacak deniliyor. Peki son ada sırrı ortadan kalkarsa ne olacak? WB'nin sözleriyle Raftel'in yeri söylemek ile gidilebilecek gibi duruyor. Peki neden bulunmuyor? Onepiece de gökyüzü adasını gördük, bunun tersi olan denizin altında bir ada da gördük balık adamlara ait olan.
''Varolmayan ülke'' olayından bahsettim, orada '''Var olmayan ülke'nin durumu belirsizdir. Barrie'nin orijinal eserinde gerçek dünyaya "Anakara" denilir, bu da Varolmayan ülke'nin küçük ve sadece uçuşla ulaşılabilecek bir yer olduğunu belirtir'' deniliyor bu da bu konu hakkında güzel bir ipucu olabilir. Bugün Poneglerin işaret ettiği yerin birleşiminde ''Laugh Tale'' var deniliyor. Peki bu birleşim noktasında bir ada olması imkansız gibi bir şey. Hiç mi şans eseri kimse bu birleşim alanından geçmiyor. O noktaya gelindiğinde bu adaya doğrudan ulaşılamayan bir engel çıkacak büyük ihtimalle. Tanrı Vadisi ortadan kaybolmuş, Raftel de mi bu şekilde silinmiş? Ya da ''Varolmayan ülke'' olayında ki gibi gökyüzünde ya da küçük olduğu için mi bulunamıyor? Konuyu çok daha uzatmayarak biraz da soru işaretleriyle bırakayım. Son büyük savaş denilen ''kaotik savaş'' gerçekten son adada mı olur? Yoksa bunların hiçbiri gerçekleşmez sadece Hasır şapka tayfası Laugh Tale'e gidip tüm tarihi öğrenip geri mi döner?

antik silah muhabbetini güzel bir şekilde bağdaştırmışsın ama diğer konularda sana hak veremem sbs olayı ise odanın genellikle geyiğine yaptığını düşünüyorum yada gizem yaratmak istiyor bilemem ama tutacağını düşünmüyorum. Ayrıca rafteli ne gökyüzünde nede denizin dibinde olduğunu düşünmüyorum sadece etrafı sislerle ve şelalelerle kaplı bir ada olarak düşünüyorum.

Raftel aslında dünyanın kendisi. Herkes adayı arıyor ama aslında aradıkları şey soyut bir kavram. Laugh Tale de, sona ulaşıp eli boş dönenlerin kahkahasını simgeliyor. Finalde karmakarışık kahkahalar duyacağız. Mutlu sonla bitecek.

antik silah muhabbetini güzel bir şekilde bağdaştırmışsın ama diğer konularda sana hak veremem sbs olayı ise odanın genellikle geyiğine yaptığını düşünüyorum yada gizem yaratmak istiyor bilemem ama tutacağını düşünmüyorum. Ayrıca rafteli ne gökyüzünde nede denizin dibinde olduğunu düşünmüyorum sadece etrafı sislerle ve şelalelerle kaplı bir ada olarak düşünüyorum.
Kesinlikle bu antik silahı göreceğiz, o noktada görebilecek olmamız olası. SBS olayı geyiğine olan çok yer var, evet. Fakat diğer türlü olarak mesa verdiği ya da bilgi olarak açıkladığı pek çok şey de var bunu da gözardı etmemek gerekli. Dediğin gibi tutmayabilir, ben bir bağlantı ve esinlenme üzerinden gittim. Arkadaşlar da önceden bu tarz bir durumda karşımıza çıkabileceğini söylemişlerdi, onunla ilgili de bir şeyler görünce bir araya toplamak istedim genel olarak. Tutarsa benimdir, tutmazsa hiç benim olmamıştır! :D

Raftel aslında dünyanın kendisi. Herkes adayı arıyor ama aslında aradıkları şey soyut bir kavram. Laugh Tale de, sona ulaşıp eli boş dönenlerin kahkahasını simgeliyor. Finalde karmakarışık kahkahalar duyacağız. Mutlu sonla bitecek.
Gerçekten de pek çok karakterin güldüğünü görebiliriz seri sonu. Zaten ''gülüş'' olarak pek çok karakterin kendi stili ve şekli var enteresan şekilde. Bunun anlamı ve olayı açıklanmamıştı yanlış hatırlamıyorsam, bir anlamı olabilir. Fakat Raftel'in soyut bir kavram olmadığı artık kesin gibi. Crocus'un açıklamasında Raftel'in bir ada şeklinde gösterilmesi, gerekse sonradan yapılan açıklamalar böyle bir yerin kesin olarak varolduğunu ama ulaşılamadığını kanıtlar nitelikte. Joy Boy'un yaptığı şeyler gerçekten bu şekilde tepki verdiriyor muhtemelen herkese orada. Yani büyük ihtimal ile sadece ''tayfa'' değil ''dünya'' bu bilinmeyen tarihi ve Joy Boy'un yaptıkları öğrenilince kahkaha ile birlikte dünyanın şuan ki durumu baya değişecek.

La adam her arcı birbirleriyle tekrarlıyor karakterleri değiştirerek. Onun ne yapacağı belli olmaz... :D
Ya Oda'nın tekrarladığı şeyler de kendi yarattığı klişeler aslında :D. Temalar falan orijinal her arcın tekrar etmediğini hesaba kat arclar gayet iyi aslında Skype bile.

Neyse bu arada Crocodile tümen komutanıdır dediğimi hatırlamıyorum :hmm:. Ama belki beyin fırtınası yaparken ihtimal olarak öne sürmüşümdür. Ancak Croco'nun Karasakalla alakalı bir işler çevirmesi mantıklı bence.

Kaptan hookun elini yiyen timsah onun tadını çok beğendiği için sürekli peşindeydi ve hook onun geldiğini duymak için saat yutturmuştu diye hatırlıyorum.Şimdi burda madem kaptan hook var o zaman bi peter pan ve birde peşindeki timsah olması gerekirdi sanki diye ekleme yapayım.One piece gizemi açıklaması ortaya çıkması 5 senede biter ama bence seri yine devam ettiricek izlenimi verdi bana.Bu minklerin adası zooyu çeken filin durumu üstündeki ada, balıkadamların nuh gemisini çekecek olan dev deniz kralları, gökyüzü adası ve aydaki enelin bulduğu robotlar insan izleri bu gibi gizemlerde mevcut.Bunları durumlarının açıklanmadan veya hikayeye eklenmeden bitmesi imkansız gibi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık