Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kaido'yu Zoro'nun Öldürme Olasılığına Dair

Ne düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    227
Selamlar :sapkali:

Kaido'yu öldürenin Zoro olacağına dair, ''ZKK'' da denilen meşhur teoriyi herkes biliyordur. Çok konuşuldu, hala da konuşuluyor. Buna pek çok kanıtın olduğunu düşünenler var ve genelde Ryuma ile paralellik kuruluyor. Şu zamana kadar kesin gözüyle bakmasam da, ihtimal verirdim. Hatta teoriler ve her detaydan yapılan çıkarımlar ile de pek aram olmaz normalde. Neyse, bu seferki ilginç. 1000. sayı geldi çattı, Zoro büyük şovunu yaptı ve şu anda King ile eşlemiş durumda. Üstelik, sonrasında acı çekeceği bir durumda. Muhtemelen ''Hala mı bu mevzu?'' diye çıkışan olacaktır ama ben ''nasıl, ne zaman, ne şartlarda'' soruları ile ilgilenmeyip, taze bir olayı baz alarak ve yorum da katarak bir şeyler sunmaya çalışacağım. Öyleyse bir bakalım.

944 muhabbetini hatırlayan elbet vardır. Bir zamanlar 784. sayıdaki bu kapak üzerinden, 944. sayıda Zoro ile ilgili önemli bir şey olacağı düşünülüyordu. Ne oldu? Çıkmadı denilebilir. Şöyle bir bakınca, ondan önceki bölümlerde Yasuie'nin ölümü ve Hiyori'nin anlattığı SMILE vukuatı Zoro'da büyük bir hiddet uyandırmıştı. Yani, Zoro'nun Kaido ve Orochi'yi devirmek için kişisel bir nedeni olmuştu. Aslında epey kilit bir nokta, değil mi? Zoro da bu hiddetini 944. sayıda Orochi'ye yönlendirdi. Yine de hepsi bu.

Dediğim gibi, Zoro'nun tamamen kişisel hiddetini görüyoruz. Kaido ve Orochi'nin ülkeye yaşattığı acılardan ötürü inanılmaz öfkelendiği kuşkusuz. 944. sayı bize en azından bunu sundu ve belki de ufak bir ipucu görevi gördü. Peki, 944 sayısı sadece bunu mu ifade edecekti? Sanırım hayır. Bu, ark düşmanımızın ta kendisi olabilir.

Evet, son çıkan Vivre Card'da Kaido'ya denk gelen Vivre Card numarası 944'ten başka bir sayı değil. Tesadüf her zaman bir olasılıktır, ama böyle de denk gelir mi? Hadi biraz irdeleyelim.

Zoro'nun mezar taşına oturduğu ilk görsele tekrar bakınız. Kırmızı okla belirttiğim yerleri gördüyseniz, hadi onları da açıklayayım.

944 yazan mezar taşı: Zoro'nun 944 sayılı bir mezar taşına oturduğunu görüyoruz. Kaido'nun mezarına diyelim mi peki? Yorum sizin. İkinci soru: Kaido'nun mezarıysa bile, üstüne oturan Zoro diye illa o mu öldürecek? Ancak cevap: Kaido'yu öldürmekten bahseden hiç Luffy olmamıştır, Zoro olmuştur. Ayrıca, mezar taşında ''20 aralık, pirates (?)'' gibi yazılar da görüyoruz. Onları nasıl yorumlarız bilemiyorum. Korsan olan Kaido, tamam. Peki 20 aralıkta mı bu bölüm olacak? Bu sene mi? Seneye mi? Ya da ne manaya geliyor? Bu kadar irdelemek zorlama olabilir. Halihazırda bir manası olabilir veya ileride bir mana kazanabilir, göreceğiz.

Zoro'nun tişörtü: Yazılar İspanyolca. Üst ve alttaki yazılar birleşince, ''El que ríe el último, ríe mejor'' yani ''Son gülen iyi güler'' yazıyormuş. SMILE mevzusu ve tam da denk geldiği 944. sayı ile bu lafı bağdaştırmak yanlış olur mu? Olmuyor. Zoro'nun tepkisini gösterdiği sayı, bu sayı. Son gülen iyi güler, denmesi gariban SMILE kurbanlarını direkt mi yansıtıyor peki? Sanırım evet, özellikle de Ebisu Kasabası'nı yansıtıyor. Ne de olsa sözün anlamı şöyle: ''Bir konunun üzülecek ve sevinilecek aşamaları sona erdiği zaman sevinilecek durum ağır basmışsa geçmişteki sıkıntılar ve zorluklar unutulur, hep sevinilir.'' Yasuie'nin felsefesi buydu. Wano selamete kavuştuğunda olacak durumu yansıtıyor da olabilir, SMILE'ı zaten yansıtıyor. Neyse, sonuçta bu söz de Zoro'ya yüklenmiş. Ebisu halkı, Yasuie, Toko, Hiyori ve hatta Killer gibi kişilerle ark boyu ilişki kuran Zoro oldu neticede. Cuk oturur. Kendisine artı olarak yazıp devam edelim, tabii isteyen istediği şekilde yorumlayabilir. Bağıntı ortada.

Tişörtü biraz daha inceleyelim: Yazının haricinde, kurukafa görüyoruz ki bu direkt olarak ölümün işareti. Zoro değil de, altta mezar taşının olduğunu varsaydığımız Kaido'ya yöneltilebilir. Peki, bir de yazıdaki ''ultimo'' sözcüğünü sözün tamamından bağımsız alalım. ''Son, final'' manaları taşıyor bu sözcük. Yani Wano Ark'ının sonu ve bu son Kaido'nun ölümü ile olacaksa ki olacak, şafak mevzusu bunu belirtiyor, bu sözcüğü buna yorabilir miyiz? Destekçilerden birisi olmuş olur teoriye, dediğim gibi böyle şeyler zorlama da olabilir. Net seçilen ikinci sözcükte de ''mejor'' yani ''daha iyi, en iyi'' yazıyor. Bundan bir şey çıkmaz diye düşünüyorum, tişörtten bu kadar. Devam edelim.

Mezardan uzanan mavi el: ''Ondan ne çıkacak yahu, amma zorladın!'' denilmesi normal ama Kaido'nun mavi bir ejder ve hibrit formunun elinin de böyle olduğunu belirtmekte fayda var. Bunu da geçelim.

Marimo mezar taşı: Yeşillik mi, yosun mu artık her neyse mezar taşını kaplamış. Ne mi diyeceğim? Marimo lanetinin Kaido'yu ölümden sonra bile sarıp sarmaladığını görmüyor musunuz? :ehe:

Evet, bu konuyu açma sebebim buydu. Kaido'ya verilen 944 numarası ve Wano olay örgüsünün 784. sayıdaki kapakla uyumu bahsetmeye ve bir konu olarak açmaya değerdi. Kendimce gerekli gereksiz yorumladım, ZKK'nin olabilirliği açısından büyük bir destek sağladı bence bu olay. %100 mü denir? Kesinlikle tartışılır, neticede bundan rahatsız olabilecek veya hikayenin şu anki durumu gereği olanaksız görecek pek çok kişi vardır. Ancak bana kalırsa bu, Zoro'nun hak ettiği bir şey. Öyleyse, son bir şeylerden bahsederek ve yorumumla da konuyu toparlayıp bitireyim.

Black Maria'nın 992. sayıda söylediği bir şarkı var. Bu da gündem olmuştur illa ki ama tekrar bir değineyim.

''Karlı bir gecede buluşmak isteyenler asla buluşamadılar. En nihayetinde ay ışığı altında buluştular.''

Neden bahsediyor? Romantik bir şarkı ancak vurgulananlar hikayede bir mana taşıyor mu? Tabii ki. Bu panelden sonraki sayfa, karlı bir havada dövüşen 9 Kızıl Kın ve Kaido'yu göstermeye başlıyor. Yani, sıradan bir aşk şarkısı olsun diye konulmamış. Burası belli. İlginçtir ki şarkıda, ''karlı bir gecede buluşamadıkları'' söyleniyor. Kınlar Kaido'yu öldüremedi, Kaido da ölme isteğine mi ulaşamadı? Mana bu olabilir mi? Böyle düşündüğümüzde şarkı, sahiden de mana kazanıyor. O zaman, ''ay ışığı altında buluşacaklar'' öyle mi? Belki de şafaktan önce alacakaranlık veya her neyse, Kaido'nun öleceği vakit budur. Zoro kastediliyor demek abes olmayabilir. Neden? Son bölümlerde Shimotsuki Ailesi'nin ne kadar gözümüze sokulduğu bariz, Shimotsuki ''donmuş ay'' demektir. Şarkının tarifi gibi resmen. Bu konuda ne düşünürsünüz bilemiyorum. Ben Oda'nın bu doğrultuda ilerlediğini hissetmeye başladım. Neyse, Ay ışığı altında buluşmayı önceki mantığa göre yorumlarsak, Kaido ölme isteğine kavuşacak ve Zoro da öldürme isteğini yerine getirecek. Pek oturaklı.

Şimdi son konuya geleyim. Şu ana kadar kiminizin aklına yatmış, kiminizin de mantığına ters gelmiştir muhtemelen. Bazı açık örneklerin olduğunu gerçekten düşünüyorum ama dediğim gibi, kesin böyle olacak diye lanse etme amacım yok. Fakat mantığa neden ters geldiği kısmına bir bakalım. Sorunsallar şöyle herhalde, ''Kaido'yu Luffy yenmeyecek mi? Kaido ölmek zorunda mı? Zoro, Luffy'ye bırakmadı mı? Zoro beleşçilik yapıp yarı ölü Kaido'ya mı konacak? Ödüller nasıl olacak? Zoro'nun yaptıkları yetmedi mi? King dövüşü ve ilacın etkisinden sonra Zoro nasıl olacak da bunu yapacak?'' hepsinin bilincindeyim. Yazı başında bunları göz ardı edeceğimi ve sadece bahsettiğim olayı ele alacağımı demiştim. Şimdi kısa bir cevap vereyim. Arkadaşlar, her şey olabilir. Anlatımsal açıdan Oda, hepsini oturtabilir. Günün sonunda ölmek isteyen Kaido, öldürmek isteyen de Zoro. Luffy yenecek, devirecek ve çok da büyük şeyler yapacak ama sonda ayakta kalamayabilir. Kaido ise, Kaido'luğunu ortaya koyup kötü durumda olmasına rağmen hala ayakta kalabilir. Ejder olup her şeyin kökünü kazımak ister belki. Buralar işlenebilir. Böylece günü ve ülkeyi kurtaran Zoro olabilecek ve Wano halkının gözünde efsaneleşecek. Wano, Zoro için özel. Bir şeyler bağlanacak. Beklenen paraleller bunlar değil mi zaten? Zoro ayağa kalkabilmek için artık Queen'in Sanji'ye karşı son koz olarak kullandığı Buz İblisi iğnesini kendine vesaire mi kullanır, böylece Buz İblisi olup ''donmuş ay'' mevzusuna daha çok uyar falan. Bakın, benden bile zayıf denebilecek ama gayet de olası bir senaryo çıkıyor. Bekleyip görelim öyleyse.

Okuyan herkese çok teşekkür ederim. Yorumlarınızı bekliyorum. :sapkali:

Eklemeler

Zaman zaman buraya gelip bir şeyler eklemek istiyorum. Hepsini tamamlayınca güncellediğime dair bildirici bir mesaj yazacağım.

1)
@Capori

Son düzenleme:
Kaidou'ya tüm tayfanın dalacağını düşünüyorum. Lufi önderliğinde savaşı kazanırken son vuruşu malum kılıç ön planda olmak üzere Zoro yapar. Eline sağlık. Heyecan dorukta.

Kaidou'ya tüm tayfanın dalacağını düşünüyorum. Lufi önderliğinde savaşı kazanırken son vuruşu malum kılıç ön planda olmak üzere Zoro yapar. Eline sağlık. Heyecan dorukta.
Luffy hiçbir zaman düşmanlarına ortak dalmadı ne tayfa bunu teklif eder ne de Luffy izin verir

Sürekli tek düze giden bir seride böyle bir şey büyük renk katar.
MArineford savaşından sonra seriye tekrar ivme kazandırabilecek bir olay olabilir.
Ama çok tekdüze aynı hikayeyi çizip duran yaşını başını almış ölümünü bekleyen birisinden beklediğim hareketler değil.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık