Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Öneri] Harici HDD kullanımı

Bu sefer farklı bi konuyla karşınızdayım arkadaşlar 2009'da anime manga dünyasına geri dönüp birşeyler yapmaya karar verdiğimde uygun maddiyatı 2010'da anca ayarlıyabilmiştim.Bu konuda 2010'da aldığım ve 5 senedir kullandığım ve hâlâ kullanmakta olduğum 1TB'lık western digital hdd'imden baz alarak sizlere yararlı olacağını düşündüğüm bir liste hazırladım.Umarım yararlı olur.
1-Hdd alırken mutlaka ikikere düşü'nün
Günümüzde hddler artık uygun fiyatlı olsalarda birçok arkadaşımız için kolay ulaşılabilir şeyler değildir.Peki hdd alırken ilk önce neye dikkat etmek lazım.Öncelikle belirliyeceğiniz şey hdd'yi nasıl kullanacağınız yani çok mu sık yanınızda gezdireceksiniz yoksa genel olarak evinizde/ofisinizde mi duracak.Bu neden bu kadar önemli derseniz şöyle açıklıyayım taşınabilir harici disklerde artık ne kadar usb 3.0'la hızları artmış olsada güç kaynakları usb kablosu üzerinden sağlanmaktadır bu da belli bir oranda performans kaybı demektir.Bunun yanında adaptörlü modeller kendine ayit bir güç kaynağı olduğundan belirtilen verilere daha yakın kaliteli bir performans sunmaktadır.Dolayısıyla daha iyi bir verim alırsınız.
Diğer bi önemli dikkat etmeniz gereken husus markalardır piayasada her ne kadar yerleşmiş markalar olsada firmaya ve geçmişine çok dikkat etmek lazım.Başlıca markalar arasında sayabileceklerim toshiba,western digital,verbatim,segate bu markalar diğer markalara kıyasla veri deoplama dünyasında öbür markalara kıyasla daha deneyimli üreticilerdir.Alıcağınız zaman öncelikle bu markaları göz önünüzde bulundurmanızı tavsiye ederim.
2-HDD kullanırken
Harddisk kullanmayı zaten herkez biliyordur ben burda biraz ayrıntılara değinicem.İlk olarak HDD'nizde saklıyacağınız verilerin listesi'ni önceden hazırlayın kaç GB ne kadar yer kaplıyacak bunlar elinizde mutlaka bulunsun.Çünki HDD'nizi veresiye doldurmak ömrünü kısaltır.Arşivinizi yaparken HDD'nize çok aşırı yük bindirmeyin verilerinizi 10-20GB'lık parçalar halinde atmanızı tavsiye ederim ve bu sırada ara ara 3-5dk HDD'nizi dinlendirin.Çok fazla saklamıyacağınızı düşündüğünüz büyük verileri hdd'nize atmamanızı öneririm zira basite indirgersek hdd dediğimiz şey bir nevi pikap(plak çalar) mantığıyla çalışmaktadır.Aynı taşplak gibi bir plaka ve bu plaka üzerinde ileri geri haraket eden bir iğne vardır.Eğer çok sık veri yükleyip silerseniz plaka zamanla üstüne yazılamaz hale gelir(bad sector).
Kullanım konusunda son husus olarak harici disk'inizi ağzına kadar doldurmayın.Disk'inizin alanına bağlı olarak misal benim hdd'im 1TB ben bu alanın 100GB'ını asla doldurmuyorum boş bırakıyorum tabi 100 biraz fazla siz bu alanı 50-70GB olarak ayırabilirsiniz.HDD'nizi fazla doldurmanızda kullanım ömründen götürmektedir bu yüzden olan yerinizi dikkatli kullanmakta fayda var.
3-Nasıl muhafaza edilmeli
Benim tavsiyem HDD'nizi 7/24 pc'ye bağlı açık bırakmayın kullanmadığınız zamanlarda muhakkak fişten/usb'den çıkararak güç bağlantısını kesin.Taşınabilir modeller için önerim çok sık gezintideyseniz hdd'nizi sarsılmıyacak bir şey içinde muhafaza etmeniz kullanım ömrüne bi artı katacaktır.Evde kullanılan modellere gelirsek hdd'nizi kullandıkdan sonra işiniz bittiğinde güçten kesin ve 5dakika dinlenip kendi kendine soğudukdan sonra kaldırın.Evinizde hdd'yi üstüne sarsılmıyacak sabit durmasını sağlıyacak bir yerde muhafaza edin.Birde hdd'nizi soğudukdan sonra yerine koyarken bir buz dolabı poşeti'nin içersine koyup öyle yerine koyun bu sayede içine toz dolmaz hava akımlarından etkilenmez.

Uzun zamandır bu kadar uzun bi yazı yazmamıştım.Muhtemelen bir çoğu bildiğiniz bilgilerdir lakin ben genede paylaşmak istedim.Umarım yararlı bulmuşsunuzdur.Sizinde hdd kullanımında bu tarz kendinize özgü yararlı yöntemleriniz var ise paylaşmanızı dilerim :).

Hocam eline sağlık.1 Tb lik Hdd ler kaç lira ediyordur 2014 yılında ? Geçen sene 500 gb lik sordugumda 200-300 arası tutar demişlerdi almamıştım kazıktır diye :D

Hocam eline sağlık.1 Tb lik Hdd ler kaç lira ediyordur 2014 yılında ? Geçen sene 500 gb lik sordugumda 200-300 arası tutar demişlerdi almamıştım kazıktır diye :D
Bir dönem bu hdd'lerin üretildiği asya ülkelerinde büyük tropikal fırtınalar sel baskınları oldu üreticiler çok zarar etti o dönem fyiatlar çok yüksetti hatta hdd'lerin garanti süresi 1 yıla kadar düşürülmüştü.Şu ara 2014 günümüzde ortalama fiyatlar 1TB için 140-260TL arasında değişiyor piyasada.Tabi markasına göre daha da artabiliyor.

14 unde a101e 2 farkli model gelecek. WD my passport ultra 1tb (3yil garantili) 175tl seagate 1tb (2 yil garantili) 149 tl. Belki yardimci olur.

Bir dönem bu hdd'lerin üretildiği asya ülkelerinde büyük tropikal fırtınalar sel baskınları oldu üreticiler çok zarar etti o dönem fyiatlar çok yüksetti hatta hdd'lerin garanti süresi 1 yıla kadar düşürülmüştü.Şu ara 2014 günümüzde ortalama fiyatlar 1TB için 140-260TL arasında değişiyor piyasada.Tabi markasına göre daha da artabiliyor.
teşekkürler :D

14 unde a101e 2 farkli model gelecek. WD my passport ultra 1tb (3yil garantili) 175tl seagate 1tb (2 yil garantili) 149 tl. Belki yardimci olur.
teşekkürler :D

Güzel ve yararlı bir konu olmuş özellikle arşiv yapmak isteyen ben ve benim gibi arkadaşlar için gayet yararlı olacaktır teşekkürler.

Benimde bu sabah haberim oldu. A101 ve bimin aktuellerini takip ediyorum normal fiyatlardan daha ucuz oluyor. Gecen hayta 16gblik toshibanin hafiza kartini(20 lira) a101e gelmis. Haberim yoktu. Evlat acisi gibi koymustu. Keske forumda boyle bi konu olsa. Takip edebilen arkadaslar her hafta guncellese. Cunku 10-15 lira daha ucuza satiliyor bazi urunler aktuelde ve ogrenci adama buyuk para bu.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık