Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Güzellik Göreceli midir?

Güzellik göreceli midir ?

• Kullanılan toplam oy
    197
Merhaba arkadaşlar, konu ismi çok net zaten açıklama gereği duymuyorum. Sadece bahsettiğimiz güzellik insan güzelliği diyeyim.

Öncelikle araştırmalar gösteriyor ki insanlar karşısındaki insanının çekici olup olmadığını 5 saniyeden kısa bir sürede hatta çoğumuza göre saniyelik olarak
belirleyebiliyorlar. Yani birine güzel ya da çirkin derken -içimizden- baya acımasızız. Peki bunu belirlerken neye göre belirliyoruz ?
Biraz araştırma yapınca bunları üç temel başlıkta topladım.

Simetri

Simetrik yüzler daha çekici gözükür. Mükemmel bir simetriden bahsetmiyoruz burada sadece genel olarak simetrik olmalıdır.

Ortalamaya yakın yüzler

İnsanlar ortalamaya yakın yüzleri seviyorlar. Belirgin elmacık kemikleri güzel dursa da çok belirgin olması iyi değildir. Ya da gözlerin birbirine ne cok yakın ne uzak ortalama olması gerekir. vs.

Hormonlara bağlı tercihler

Hormonlarımızın güzellik seçiminde etkisi var. Kadınlar erkeklerde kemikli çene ve yüz yapısını tercih ederlerken erkeklerde kadınlarda biraz daha feminen görünen daha yuvarlak hatları tercih ederler. Erkekler bu konuda biraz daha geniş ama. Kadınlar için ideal erkek yüzü kemikli diyebiliriz ama erkekler için bunu demek biraz zor .

Bu maddeler evrensel güzellik tanımını karşılayan başlıca etmenler. Peki bir insana güzel dememiz için illa bu şartların hepsine sahip olması mı gerekir? Hayır.
Ya da bu şartlara sahip biri direkt çekici mi olur ? Hayır
Marco Jaric'in yüzü güzel bir örnek. Gözlerine siyah çizgi çekseniz bu kişinin çok yakışıklı olduğunu düşünebilirsiniz maskülen yüz hatlarından dolayı. Ama öyle değil. Bu adamın yüzü gözlerin ne kadar önemli olduğunun örneği. Yüzde ki en karakteristik şey gözdür. Ve yüzün görünümünü en fazla değiştiren şey desek yanlış olmaz.

Bir başka resim Tom Cruise'dan geliyor. Sadece göz çevresi değişmiş Tom reisin yüzü gece ile gündüz kadar farklı duruyor.(Kalite için kb)

Diyelim ki cok maskülen bir yüz yapısı ve maskülen bir göz çevresi olsun. Andreas Eriksen isimli bu abi güzel bir örnek. Kendisinin yüz hatları kaşı gözü aşırı maskülen olsa ve cok yakışıklı olsa da bu abiden daha az maskülen gözüken cok daha fazla yakısıklı erkekler vardır. İnsanlar biraz daha ortalama yüzleri seviyor genellemesine güzel bir örnek. Yapay zeka olsam gördüğüm en yakışıklı erkek derdim ama değiliz Allaha şükür.

Kadın örnek verelim birde. Hadid kardeşlerden gidelim.

Bella Hadid yüz yapısı daha maskülen bir kadınken Gigi meleğim daha feminen duruyor. Kedi canını senin denir cinsten. Kadınlarda maskülen yüz daha az sevimli olsa da kimi bella der kimi gigi der. Ama gigi daha güzelde neyse..

Simetri için örnek verelim. İnsanlar simetrik yüzleri daha çok severler ama bu mükemmel simetri demek değildir.
The Office'teki bu müdür abimizin yüzünü de simetrik yapmaya çalışınca daha az çekici bir görüntü ortaya çıkmamış mı ?

Sağ simetrinin yine daha çok gideri olsa da hala tartışmalı. Bence her türlü orjinal hali daha güzel.

Şu resmi de bırakayım .

Fazla uzatmak istemiyorum yazılacak çok fazla şey var işin evrimsel boyutundan çevresel boyutuna, güzelliğin yöresel ve evrensel olarak farklılıkları vs. gibi ama analiz konusu olarak açmadım.
Sadece sizin fikirlerinizi merak ediyorum maksat muhabbet olsun, anket sonucunu merak ediyorum.

Ben kendi fikrimi de belirteyim. Ben güzelliğin büyük ölçüde göreceli olmadığını düşünüyorum. Ünlülerden örnek vermek gerekirse yukarda dediğim bella hadid mesela bana güzel gelmiyor.
Ben ve çoğu insanın yaptığını düşündüğüm hata şu ki, ben bella hadid'i güzel bulmuyorken onu tutup başka ünlü güzel kadınlarla karşılaştırdığım için bulmuyorum. Yoksa yolda görsem tabi ki güzel bir kadın bella :D
Aynı şeyi Ryan Gosling ve Alessandra Ambrossio içinde düşünüyorum. Milletin ayılıp bayıldığı kadar güzel değiller ama ortalama yüzlere göre de daha güzel yüzleri var. Beğeni görecelidir. Güzellik biraz daha az göreceli bana göre.

Anket seçenekleri hakkında çok düşündüm ama net cevaplar olmasını daha güzel buldum.

Konu açmakta ne kadar zormuş ya artık her gördüğüm konuya like atıp geçicem bu nedir arkadaş :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık