Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Foundation (2021-)

Yayınlayan Kanal: Apple TV+
Sezon Sayısı: 1
Türü: Dram, Bilimkurgu
Durumu: Devam Ediyor
Baş Roller: Lou Llobell, Jared Harris, Lee Pace

Foundation; insanların Samanyolu boyunca farklı gezegenlere yayıldığı bir gelecekte geçiyor. Hikâyenin merkezinde ise matematiksel verileri kullanarak olası geleceği görebilen bir tarihçi ve matematikçi olan Hari Seldon yer alıyor. Galaksinin dört bir köşesine saçılmış insanları bir arada tutan Galaktik İmparatorluk’un çökmek üzere olduğunu gören Seldon, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak adına bir Vakıf kurmak için zorlu bir yolculuğa çıkıyor.

Belki bilmiyenler vardır Foundation dizisi bilim kurgu romanlarının altın çağının önde gelen yazarlarından Isaac Asimov'un vakıf serisi adlı romanından uyarlandı.Okumayı seven, evren hakkında daha çok şey bilmek isteyen varsa türü sevenler için fevkalade bir eserdir.
Kitap olarak edinmek isteyen olursa sık alışveriş yaptığım sitelere hızlıca bir baktım şu an için ilknokta sitesinde diğerlerine göre daha uygun.

Son düzenleme:
Şiddeti hakir gören bir karakterin milleti öldürmesi ben de son damlaydı. Saçma sapan bir dizi bu. Ne bir uyarlama olarak iyi nede bilimkurgu dizisi olarak iyi.

Belki bilmiyenler vardır Foundation dizisi bilim kurgu romanlarının altın çağının önde gelen yazarlarından Isaac Asimov'un vakıf serisi adlı romanından uyarlandı.Okumayı seven, evren hakkında daha çok şey bilmek isteyen varsa türü sevenler için fevkalade bir eserdir.
Kitap olarak edinmek isteyen olursa sık alışveriş yaptığım sitelere hızlıca bir baktım şu an için ilknokta sitesinde diğerlerine göre daha uygun.
Yeni baskı mı? Yanlış hatırlamıyorsam ben lisedeyken çok okumak istemiştim ama Türkçe baskısı yoktu. Ya da ben bulamamıştım. Keşke paylaşmasaydın. Gitti maaşın yüzde onu...

Kitabını okumadım ama dizide güncele kadar geldim. Aslında kurgusunu beğendim ama işleniş bakımdan biraz sıkıntısı var gibi geldi bana. Dizinin sıkıntısı kurguyu Film tadında yapmaları olmuş. Bu kadar uzun süreli bir dizi çekeceksin ve bir bölüm anlattığın şeyi 2 bölüm sonra filan açıklayacaksın. Bu seyir zevkini baltalayan bir durum. Yani bir hikaye anlatılırken, direk bam diye farklı bir hikayeye atlanması hoşuma gitmedi. Bunu yapan diziler var ama bu kadar yapboz şeklinde yapan bir dizi yok, en azından bu kadar uzun bölüme yayan bir dizi yok diye biliyorum. O yüzden film mantığı ile işlenmiş dedim. Ama dizi de böyle bir şey kurgulanınca işler biraz karışıyor. Onun haricinde Dizi de işlenen tema hoş geldi. Bir taraf da bilimi yasaklayan bir inanç sistemini temel alan bir görüş varken diğer taraf da insanlığın kaderini bilimin etrafında şekillendirmeye çalışan bir görüş var. Bilimin son geldiği evrede Tanrı figürü olarak karşımıza İmparator çıkıyor, diğer taraf da ise klasik inanç sistemi var. (Mother, Sleeper).

Vakıf'ta,Witcher'da,Zaman Çarkı'da aynı kaderi paylaştı.
Vakıf kitabını okumadım ama bence diğerleri ile kıyaslanacak kadar da kötü olmamıș sanki. Ben beğendim fena değildi.

Vakıf serisini ben de beğendim, ama kitaplarını okusam muhtemelen beğenmezdim.
Böyle bir seriden dizi ile birlikte haberim oldu benim. Bu seri de LOTR gibi kült bir eser sanırım. İlk üçlemesi 40'lı yıllarda çıkmış ve bugüne kadar film ya da dizi şeklinde uyarlanmaması çok şaşırttı beni. Ya da uyarlandıysa bulamadım.

Vakıf'ta bence cast seçiminde hata var. "İmparator Day" cuk oturmuş mesela onun olduğu sahneleri çok seviyorum. Ama şu kasıntı nöbetçiyi gördükçe ileri sarıyordum.

Ben bunu izliyordum ama sonra izlemek için bir sebep bulamayıp, açmak bile aklıma gelmedi. Kaçta olduğumu bile unuttum.

Bazı bölümleri sıkıcıydı ama genel olarak fena değil. Konunun kitaptan bağımsız ve kötü ilerlediğini söylüyorlar ama bakalım. Bence diğer sezonlar kaliteli olursa sıkıntı yok.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık