Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Film-Dizi-Anime izlerken ve Manga Okurken Kullandığınız Programlar

Başlıkta dediğim gibi bilgisayar ve telefonda film-dizi-anime izlerken ve manga okurken kullandığımız programları yazalım. Olur ki güzel bir program kullanan vardır da başkaları da öğrenmiş olur.
Ön bilgilendirme yapayım.
Genelde her şeyi indirerek tüketirim, dizi-film olsun, manga olsun. Videoları da softsub olarak tercih ederim. x265(Hevc olarak da bilinir) olarak riplenen torrentleri daha çok tercih ediyorum, boyut olarak daha ekonomik oluyor.
x265 olarak ripleyen gruplardan birinin sitesi,
https://uniteam.co/
Anime için de nyaa.si sitesinde direkt arama yapabilirsiniz
One Piece için x265 torrent örneği. 732'ye kadar var.
https://nyaa.si/view/923350

VİDEO OYNATICI
Windows
MPC-HC

Asıl oynatıcı olarak Media Player Classic kullanıyorum. Her türlü işimi görüyor. Altyazı olarak en iyi verim aldığım video oynatıcı. Diğer oynatıcılarda genelde animelerde gördüğümüz .ass uzantılı altyazılar tam olarak olmuyordu bende. Altyazıyı hazırlayan kişi ekranın farklı yerlerinde çıkması için ayarlamış, ama bende ya üstte ya da altta, düz bir şekilde çıkıyordu. Mpc'nin tek sıkıntısı hızlandırma. Hızlandırırken ses bayağı değişime uğruyor. Mpc'nin bir avantajı daha var, o da SVP ile uyumlu olması. Aşağıda anlatacağım onu da.
Konu anlatım videoları veya tartışma programlarını izlerken bazen hızlandırarak izlediğimden bunun için gom player kullanıyorum.

SVP(Smooth Video Project)
Konuyu açmamın asıl sebebi.
1.5 yıl önce animefantastica sitesinde bir haber yorumunda bahsini görüp kurduğum program.
https://www.animefantastica.com/ajin-60-fps
Videoları 60 fps izlemenizi sağlıyor. Mpc ile uyumlu. Bedava versiyonunu var. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bununla alakalı daha ayrıntılı bilgiyi internette bulabilirsiniz. Videonun ve bilgisayarınızın kalitesine göre videoda kırılmalar yaşayabiliyorsunuz. Eğer iyi kalite verecek şekilde ayarlayabilirseniz akıcı olarak video izleyebilirsiniz. Yalnız işlemci ve ekran kartı konusunda ortalama üstü bir sisteminiz olsa iyi olur çünkü kalite yerine performansa yönelik çalıştırınca kırılmalar daha çok olabiliyor. Aynı zamanda bu program hardsub izlemememin sebeplerinden biri çünkü hardsubda altyazılarda feci kırılmalar yaşanıyor.
Bunun yerine Splash Player Pro kullananlar da vardır. Ben daha kullanmadım hiç, kullanan varsa burada anlatabilir.
https://www.svp-team.com/wiki/Download

Mpc-hc, K-lite Mega Codec, SVP yüklerim her format sonrası. K-Lite Mega Codec yüklerken sizdeki kurulu olan mpc'yi silmenizi ister, silmeyin. K-lite'ın kendi yüklediği mpc'de sıkıntılar olabiliyor.

Android
MX Player android için en iyi oynatıcılardan biri. Daha iyisini kullanan varsa söyleyebilir, biz de deneriz.

MANGA OKUYUCU
Windows
Cdisplayex

Okuyucu olarak CDisplayex programını kullanıyorum. Klasör olarak da, zip-rar olarak da cbr-cbz(çizgi roman formatları) olarak da açabiliyor. Çok basit bir program zaten. Ayrıca pdf de açabiliyor.
Bunu eğer mangaların cilt kapaklarını o cildin ilk klasörün ilk fotosu olacak şekilde düzenleyip, zip olarak arşivleyip cbr formatına çevirerek
altta zipi işaretle ondan sonra yukarıda zip yerine cbr yazıp tamama basarak veya herhangi zipli bir dosyayı klasör seçeneklerinden uzantıları görünür yapıp zip yerine cbr yazarak
yaparsanız ilk klasördeki ilk fotoğrafı o ciltte küçük resim olarak görebiliyorsunuz. Örnek olarak aşağıda veriyorum.
http://www.cdisplayex.com/

Cbx Shell
Zip ve cbrlerin küçük resimlerini(thumbnail) göstermek için bir program. Yukarıda bahsettiğim şey için yardımcı bir program. Gerçi her ne kadar rar dosyaları için da işe yaradığını iddia etse de rarda işe yaramadı bende, zip dosyaları için işe yarıyor. Yani direkt zip dosyalarının küçük resimlerini göstermeye yarıyor. Örnek olarak,
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/CBX-Shell.shtml

Bunlar aslında çok önemli programlar değil ama benim gibi arşiv yapanlar dosyalarının daha güzel görünmelerini sağlayabilirler.

Android
Challenger Viewer

Düşük boyutlu, basit bir program daha. Cdisplay'in android hali gibi kendisi. Programın içindeki kütüphaneye mangalarınızı aktarıyorsunuz. Oradan açabilir, kaldığınız yerden devam ederek okuyabilirsiniz. Aktarmadan da açabilirsiniz tabi.
Ekleme:
Ayarları şu şekilde yapıyorum.
Seçenekler -> Ekran
  1. Resim Görüntüleme Modu- Çoklu Görünüm
  2. Kaydırma Yönü- Dikey
  3. Sığdırma Türü- Genişliğe Sığdır
  4. Okuma Stili - Normal Soldan Sağa Doğru(Manga görümü dikey kaydırmada sıkıntı oluyor. Zaten mangalar sıralı olduğu için normal bırakmakta sakınca yok)
  5. Çerçeve Türü- İnce
  6. Sayfa Görüntüleme Modu- Tek Sayfa
Ayrıca Seçenekler-> Sistemde yönü otomatik değiştirmeyi kitle'den sensör kullan yaparsanız telefondan yatay ve dikey olarak mangaları okursunuz rahatlıkla.

PuzzMoş
Türkçe manga indirmek ve okumak için bir program. İngilizce mangalara da ulaşabiliyorsunuz. Çok kullanmıyorum ama bazen hızlı bir şekilde bir mangaya ulaşmak istersem yardımcı oluyor.
http://puzzmos.com/mosapp/
Edit: Puzzmos bendedüzgün çalışmıyor bayağıdır, yalan olmuş olabilir uygulama.

Son düzenleme:
Güzel konu. Animeler için Crunchyroll kullanıyorum ben. Orada bulamadıklarımı torrent kullanarak indiriyorum. Kasam bozuk olduğu için bu aralar ps4’un medya oynatıcısı ile izliyorum indirdiklerimi. Gayet memnunum.

Mangalar için ise ios’da scan kalitesine önem vermediğim seriler için Mangarock adlı uygulamayı kullanarak online olarak okuyorum. Çeşitli yerlerden indirdiğim cbr veya rar uzantılı mangalar için Chunky adlı uygulamayı kullanıyorum.

X265 daha tam oturmadı, o yüzden x264'e devam şimdilik.
Codec olarak CCCP kullanıyorum, mkv'lere daha uyumlu

Bilgisayarda film izlemek için Splash Pro Ex kullanıyorum. Telefonda izlediğim dizi ve filmler için de XPlayer'ı tercih ediyorum.

Manga okumadığım için o konuda program veremeyeceğim.

Challenger Viewer
Düşük boyutlu, basit bir program daha. Cdisplay'in android hali gibi kendisi. Programın içindeki kütüphaneye mangalarınızı aktarıyorsunuz. Oradan açabilir, kaldığınız yerden devam ederek okuyabilirsiniz. Aktarmadan da açabilirsiniz tabi.
Challenger Viewer'a birazcık ekleme yapalım.
Ayarları şu şekilde yapıyorum.
Seçenekler -> Ekran
  1. Resim Görüntüleme Modu- Çoklu Görünüm
  2. Kaydırma Yönü- Dikey
  3. Sığdırma Türü- Genişliğe Sığdır
  4. Okuma Stili - Normal Soldan Sağa Doğru(Manga görümü dikey kaydırmada sıkıntı oluyor. Zaten mangalar sıralı olduğu için normal bırakmakta sakınca yok)
  5. Çerçeve Türü- İnce
  6. Sayfa Görüntüleme Modu- Tek Sayfa
Ayrıca Seçenekler-> Sistemde yönü otomatik değiştirmeyi kitle'den sensör kullan yaparsanız telefondan yatay ve dikey olarak mangaları okursunuz rahatlıkla.

Ayrıca Puzzmos da çalışmıyor benim telefonda, uygulamada sıkıntı var galiba. Ana mesaja da ekledim.

Cdisplay. Eskiden Android'de PerfectViewer(Adı buydu sanırım) kullanarak okurdum fena değildi.

Vasıta olarak manga tabletten okunmalı. Bilgisayar ile dikkat edilse bile üstünkörü oluyor, detayda kaçan çok çizim, olay olabiliyor. Telefon ise küçük ve uğraştırıcı. Tablet üzerinden programsız düz olarak, ilgili sitelerden ya da sağlayıcılardan büyülte küçülte, evire çevire, daha anlaşılır bir şekilde manga okumak en iyi tercih.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık