Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Yardım] Fayda gördüğünüz okuma teknikleri

Uzunca bir aradan sonra kitap okumaya geri döndüm, kitapların güzelliğini heycanını unutmuşum.Önceleride fazla hızlı okuyamazdım fakat 300 sayfalık normal boyda orta puntoda basılmış bir kitabı 22 günde bitirince üzüldüm ki severekte okudum kitabı ona rağmen.
İnternette okuma hızı arttırma ile alakalı zibilyontane içerik var biliyorum fakat o kadar kafam karıştıki, en iyisi sizlerin yardımını rica etmek olacağını düşündüm.Lütfen kendi denediğiniz ve ''evet ben bu yöntemi denedikten sonra gerçekten etkili oldu'' dediğiniz yöntemlerin kaynaklarını paylaşırsanız sevinirim.Bu arada amacım ışık hızında okuyup bitirmek falan, yine anlayarak fakat en azından yarı yarıya daha hızlı okumak istiyorum. Belki burda paylaşılanlar başka kitap okumak isteyenlerinde işine yarar.

Yks hızlı paragraf okuma teknikleri araştır şahsen bence bir halta yaradıkları yok.
Gözle okuma olayı var bir arkadaşım vardı.
Dedi bı sure denedim 10 soruda 1 2 yanlışım çıkardı süre azaldi ama artık ,7, 8 yanlışım çıkıyor dedi. Yani bu tip şeylerin olması için epey uzun bir süre uygulaman lazım ki algı lama şeklin ve seviyen değişsin. Bir kitabi hızlı okumak bana göre marifet değildir. İleride aaa böylemi olmuştu dersin. Sindire sindire okumak en makul olanı bence.

Silinmiş Üye

Genel olarak bolca okursan gelişir. Refleks haline gelir. İnternette okuma hızını ölçmek ve geliştirmek istersen buyur. Hızlı okuma çalışmaları var 4 tane. Kesin işine yarar.

Sık sık kitap okumak önemli. Ama canını sıkma sen okumaya devam et bir bakmışsın artık çok hızlı okursun :)

Yks hızlı paragraf okuma teknikleri araştır şahsen bence bir halta yaradıkları yok.
Gözle okuma olayı var bir arkadaşım vardı.
Dedi bı sure denedim 10 soruda 1 2 yanlışım çıkardı süre azaldi ama artık ,7, 8 yanlışım çıkıyor dedi. Yani bu tip şeylerin olması için epey uzun bir süre uygulaman lazım ki algı lama şeklin ve seviyen değişsin. Bir kitabi hızlı okumak bana göre marifet değildir. İleride aaa böylemi olmuştu dersin. Sindire sindire okumak en makul olanı bence.
Zaten maksadım öyle hipersonik hızda okumak değil 300 sayfalık normal boyuttaki bir kitap için 22 gün bana biraz falza geldi kendim şahsen göz ile okuma yapıyorum paragraf,paragraf okuyorum anlamada sorun yaşamıyorum.Lakin bazıları koca bir satıra bakıp okudum diyor nasıl yapıyorlar merak ediyorum :D
Genel olarak bolca okursan gelişir. Refleks haline gelir. İnternette okuma hızını ölçmek ve geliştirmek istersen buyur. Hızlı okuma çalışmaları var 4 tane. Kesin işine yarar.
Sadece ekranda akan yazı olsa yakalamak ve takip etmekte sorun yaşamam şu ana kadar yaptığım çalışmalarda gözle takip anlama açısından bana en çok uyanı sadece biraz yavaş kalıyor gibi hissediyorum insanların devasa kitapları kısa sayılabilecek sürelerde okuduklarını görünce nasıl yaptıklarını anlamaya çalışıyorum fakat internet bu konuda baya kirli hangisini deneyeceğime karar veremedim.

Zaten maksadım öyle hipersonik hızda okumak değil 300 sayfalık normal boyuttaki bir kitap için 22 gün bana biraz falza geldi kendim şahsen göz ile okuma yapıyorum paragraf,paragraf okuyorum anlamada sorun yaşamıyorum.Lakin bazıları koca bir satıra bakıp okudum diyor nasıl yapıyorlar merak ediyorum :D

Sadece ekranda akan yazı olsa yakalamak ve takip etmekte sorun yaşamam şu ana kadar yaptığım çalışmalarda gözle takip anlama açısından bana en çok uyanı sadece biraz yavaş kalıyor gibi hissediyorum insanların devası kitapları kısa sayılabilecek sürelerde okuduklarını görünce nasıl yaptıklarını anlamaya çalışıyorum fakat internet bu konuda baya kirli hangisini deneyeceğime karar veremedim.
Hipersonik olmasını istemiyorsan bol bol kitap okuman yeterli. Zamanla hızlanıyor zaten. Bunun yanında kendini sürekli biraz daha hızlı okumaya zorla. Verimin artar. Bunun yanında okuduğun kitap 300 sayfa olabilir ama içindeki kelimeler veya kitabın karmaşıklık seviyesi yüksek olabilir. Bundan kaynaklıdır belki.

Uzunca bir aradan sonra kitap okumaya geri döndüm, kitapların güzelliğini heycanını unutmuşum.Önceleride fazla hızlı okuyamazdım fakat 300 sayfalık normal boyda orta puntoda basılmış bir kitabı 22 günde bitirince üzüldüm ki severekte okudum kitabı ona rağmen.
İnternette okuma hızı arttırma ile alakalı zibilyontane içerik var biliyorum fakat o kadar kafam karıştıki, en iyisi sizlerin yardımını rica etmek olacağını düşündüm.Lütfen kendi denediğiniz ve ''evet ben bu yöntemi denedikten sonra gerçekten etkili oldu'' dediğiniz yöntemlerin kaynaklarını paylaşırsanız sevinirim.Bu arada amacım ışık hızında okuyup bitirmek falan, yine anlayarak fakat en azından yarı yarıya daha hızlı okumak istiyorum. Belki burda paylaşılanlar başka kitap okumak isteyenlerinde işine yarar.
Merhaba ''300 sayfalık kitabı 22 günde okudum'' demişsin ama her gün ne kadar zamanını verdin, ya da her gün okudun mu? Bunlar önemli noktalar bence. Mesela sürekli okuyamıyorsan 10-15 dakika okuyup ara veriyorsan bu, kitabın seni yeterince meşgul edemediğini, ilgini ve dikkatini yeterince çekemediğini gösterir. Eğer sorun böyle bir sorunsa motivasyonunu yükseltecek şekilde okumalısın. Bu konuda verebileceğim tavsiye özellikle merak ettiğin, ilgini çeken kitaplara yönelmen, aynı zamanda okuduğun kitapla ilgili çevrendeki insanlarla konuşman olabilir. Eğer günlük kitap okuma süren az ise, kademeli olarak her gün artırmayı deneyebilirsin.
Eğer sorun okumaya zaman ayırmak değil de okurken yavaş okumak ise, bu konuda da şunları söyleyebilirim: Çevrendeki dikkat dağıtıcı öğelerden ne kadar etkilendiğine bakabilirsin. Okuduğun kitabı ne olarak gördüğüne göre de okuma süren değişiyor, ben normal bir roman okurken bir saatte 30-40 sayfa okuyorum ama okuduğum kitap vizede sorumlu olacağım bir kitap olunca aynı sürede 10-15 sayfa okuduğum oluyor. Yani kitaptaki bilgiyi ne kadar özümsemek istediğine göre de fark ediyor. Tüm bunlardan bağımsız olarak sadece hızlı okumak için, sessiz bir ortamda olmanı ve okuduğun kısımları içinden tekrar etmemeni tavsiye edebilirim. Çoğu zaman okurken içimizden de kendi sesimizle tekrar ederiz fark etmeden, bu bence okuma hızını yarı yarıya düşüren bir etken .
Okuma zaman geçtikçe gelişen bir şey, aynı zamanda kitaba bakışın da değişiyor tabii ki. Okumaya devam etmeni ve kendi yolunu bulmanı tavsiye ederim.

Düzenli okumak kadar günün hangi saatinde verimli olduğun önemli. Bu saatlerde 30 dakikada daha çok kitap okuyabilirsin. Ben misal geceleri okurum yanıma da kahve mi alırım kapımı kapatırım sarı ışığı vücudumun arkasından açarım(önümden açarsam dikkat dağıtır) öyle okurum. Şarkı odaklanmamı sağlıyor bunu da öneririm.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık