Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En İyi Fantastik Seri

En İyi Fantastik Eser

• Kullanılan toplam oy
    144
Forumda birçok fantastik eser okuyan kişi olduğunu görünce böyle bir konu açmak istedim. Uzun zamandır bilgisayarımdan uzak olduğum için ancak bugün fırsatım oldu. Bazı yazarların birden fazla serisi olmasına rağmen ben en çok bilinen serilerini koymaya çalıştım.

1.
Zaman çarkı döner
Ve çağlar gelir geçer
Olmuş olan, olacak olan
Ve olmakta olan
Her An Gölgenin Altında Ezilebilir.
Bırakın Ejder bir kez daha zamanın rüzgarlarında at sürsün.

Robert Jorden'ın 14 kitaplık dev eseri Karanlık ve Işığın sonsuz savaşını anlatır. Yaratıcı tarafından yaratım anında hapsedilen Karanlık Varlık hapishanesinden kaçmak ve zaman çarkını kırmak istemektedir. Onu engelleme görevi ise Ejder'e verilir. Her çağda başka bir vücutta hayat bulan Ejder Karanlık Varlık ile zamanın sonuna dek savaşacaktır.

2.
"Üç Yüzük göğün altında yaşayan elf Kralları'na
Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar'a,
Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar'a,ölecekler ne yazık
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisine
Hepsine hükmedecek Bir Yüzük,hepsini o bağlayacak Gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda."

Tolkien'in eserinde Karanlıklar Efendisi'nin hükmüne karşı tüm özgür halkların direnişi anlatılır.Tüm canlıları kontrol etmek için Tek Yüzüğe ihtiyaç duyan Sauron tüm güçlerini yüzüğü bulmak ve özgür halkları katletmek yada köleliştirmek için kullanır. Buna engel olmak için yüzüğü yok etmek gerektiğini düşünen büyücü Gandalf bu görevi Frodo adında bir hobbite verir ve hikaye başlar.

3.
Ursula Le Guin Serisinde Ged isimli büyücünün başından geçenleri ve Yerdeniz dünyasını anlatmakta.6 kitaplık seri ilk başta 3 kitap olarak planlanmıştır. İlk 3 kitabın konuları sırası ile büyümek,cinsellik ve ölümdür. Serinin 2. kısmı ise Ged ve Yerdeniz dünyasında geçen hikayelerden oluşmaktadır.

4.
Siyahlı adam tehlikeli büyülerle dolu ölüm yolunda kaçıyor, katil kovalıyordu. Bu kovalamaca yolun sonundaki KARA KULE'de sona erecek miydi?Çılgın bir kâhin, konuşan iblisler, ölmemiş bir çocuğun ruhu KARA KULE'de kimleri bekliyordu?...

5.
Arthur Dent, basit bir yaşam süren bir dünyalı. Ford Prefect ise yıllar önce dünyada mahsur kalmış, başka gezegenden bir otostopçu. Daha doğrusu, otostopçunun galaksi rehberi adlı rehber kitap için bilgi toplarken yolu dünyaya düşmüş. Bir gün, dünyanın yok edileceği bilgisini alan Ford, arkadaşı Arthur’u bu saldırıdan son dakika kurtarır ve kendilerini bir uzay gemisinde bulurlar. Böylece Arthur’a oldukça yabancı gelen bir evrendeki maceraları başlamış olur.

6.
Bir zamanlar, dünyayı kurtarmak için bir kahraman ortaya çıkmıştı. Gizemli bir kalıtıma sahip, diyarların üstüne çöken karanlığa karşı cesurca meydan okuyan bir genç adam.
Yenik düştü.

O zamandan bu yana bin yıl geçti ve dünya, Lord Hükümdar olarak bilinen ölümsüz imparator tarafından yönetilen, kül ve sisten oluşan bir çölden başka bir şey değil. Üstelik bin yıldır bütün ayaklanmalar ağır bir hüsranla sonuçlandı.

Ancak her nasılsa umut ölmüyor. İmparatorluğun ve hatta Lord Hükümdar'ın bile sonunu getirmenin hayalini kurmaya cesaret edebilen bir umut. Planlanmakta olan yeni bir tür isyan var; tarihin en büyük soygununun etrafında inşa edilmekte olan bir isyan, dâhi bir hırsızın kurnazlığına ve beklenmedik bir kahramanın, bir sokak çocuğunun kararlılığına dayanan bir isyan.

Gecenin sahibi sisler.
Dünyanın sahibi ise Lord Hükümdar.

7.
Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı’nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starklar’ın, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.

8.
Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın alındığından daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.
Benim adım Kvothe. Belki beni duymuşsunuzdur.

Yoltaşı hanına gelen tarihçi Devon Lochees hiç beklemediği biri ile efsanevi maceracı Kvothe ile karşılaşır. Onu hayatını anlatmaya ikna eden tarihçi 3 gün boyunca bu olağanüstü adamın hayat hikayesini yazar.

9.
ANAYURT Bildiğimiz Yerlerden uzakta.Farklı bir boyutta ,Tanımadığımız Akıllı ırkların;kara Elf''lerin yaşadığı karanlık bir yer;Menzoberranzan… Soylu evin prensi;Drizzt Do Urgen .Kendi ırkında olmayan bir şey arıyor.Dürüstlük ,Bağlılık,paylaşmak gibi insana iat şeyley...Bir Yolculuk hikayesi... Unutulmuş diyarlarda,anayurdunda bulamadığı,görmediği ama hissettiği şeylerin peşinde koşan Drizt Do''Urgen''in yolculuğunun hikayesi.

10.
Bir gün Tanrı Aldur bir çocuk kalbi büyüklüğünde, kür eşeklinde bir taş aldı ve yaşayan bir ruh haline getirene kadar elinde evirip çevirdi. İnsanların Aldur Taşı dedikleri bu canlı mücevherin gücü çok büyüktü ve Aldur onunla mucizeler yarattı.
Aldur’un kardeşi Tanrı Torak, binyıllar boyunca Taş’ı eline geçirmek için yapmadığını bırakmadı. Onu engellemek için çalışan iki kişi, Aldur’un müridi Büyücü Belgarath ve kızı Büyücü Polgara idi. Belgariad, Torak’ın Aldur Taşı’nı ele geçirip dünyaya hâkim olmak için verdiği son mücadelenin hikâyesidir.

11
Eski dostlar, ayrı yollara gitmişlerdi. Şimdi, birbirlerinden saklı sırlarına rağmen yeniden bir aradalar. Savaş dedikodularıyla gölgelenmiş bir dünyadan söz ediyorlardı. Tuhaf yaratıkların, mitik varlıkların, efsanevi yaratıkların hikâyelerinden söz ediyorlardı. Sırlarından bahsetmiyorlardı. Ta ki bir gün karşılaştıkları, büyülü kristal asa taşıyan, kederli ve güzel bir kadın onları gölgelerin derinliklerine götürüp hayatlarını sonsuza kadar değiştirerek dünyanın kaderini şekillendirene kadar. Kimse kahraman olmalarını beklemiyordu. En çok da, kendileri

12.
Korku ve hayretin kol gezdiği bu öykülerde H.P. Lovercraft, bu Poe’dan bu yana okuyucuyu en çok şaşırtan yazar olarak, gotik edebiyatın klasik temalarından, kendi hayal gücünün ürünü bir dizi temaya irkilten bir elle dokunuyor. “insanoğlunun en eski ve en güçlü duygusu korkudur. En eski ve en güçlü korku da bilinmeyenin korkusudur.”

13.
Camorr şehri, tarihi boyunca pek çok soysuzluğa, yolsuzluğa, uğursuzluğa, hırsızlığa tanıklık etmiş, büyülü atmosferinde her birini tek tek sindirebilmiştir; Camorr'un Belası'nın ismi şehrin nemli duvarlarında yankılanana dek… Camorr'un Belası'nın yenilmez bir silahşor, usta bir hırsız, duvarlardan geçebilen bir hayalet ve fakirlerin dostu olduğu söylenir. İşte o efsanevi "Bela" narin yapılı, gözü kara ve becerikli Locke Lamora'dır. Locke kimsenin beceremediği bir ustalıkla zenginleri soymasına rağmen, bir başka efsanedeki büyük okçunun aksine çaldıklarından fakirlere tek bir kuruş bile koklatmaz. Locke'un tüm kazancı kendisi ve isimlerinin hakkını fazlasıyla veren hırsızlar çetesi Centilmen Piçler içindir.

Onların sahip olduğu tek ev olan ve her türlü dümen, hile ve numaralarını gerçekleştirdikleri kadim Camorr şehrinin kaprisli ve renkli yeraltı dünyası, içten içe çürümekte ve gizli bir savaş yüzünden parçalanmaktadır. Tek ayak üzerinde onlarca yalan söyleyen Locke ve çetesi, bu büyülü dünyada bu kez tek ayaklarını bile yere basamadan içerisine düştükleri ölüm oyunundan kurtulmak zorundadır.

Lyra'nın arkadaşı Roger ortadan kaybolunca, Lyra ve cini Pantalaimon onu aramaya karar verirler. Bu arayış onları çıplak, eşsiz güzellikteki Kuzey'e yöneltir. Zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadı-kraliçelerin uçtuğu ve bir grup bilimadamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir burası.

Lyra'nın bu büyük korkunun üstesinden gelebilmesi için, Kuzey Işıklarının ötesine erişen, daha dehşet verici bir şeyle yüzleşmesi gerekmektedir.

Kral katilinin yeri her zaman için bende ayrı olucak o yüzden onu seçiyorum ama ankette sürü kaliteli evren var.

Centilmen, Sissoylu gibi kendine has evrenler beni okurken kendilerine fazlasıyla hayran bıraktılar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık