Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Elde Edilen Bilgi'nin Manipüle Edilmesi

Kalıcı bir eser bırakmaz isek yaklaşık 200 yıl sonra bizi kimsenin hatırlamayacağı, hiç yaşamamış gibi olacağımız için doğruların peşinden koşmayı boşa bir çaba olarak görüyorum.
Dünyanın en acı gerçeği olabilir herhalde. Dünyanın gördüğü en başarılı en mükemmel insanı olup muazzam buluşlar yapsan bile gözlerin kapanınca istediğin kadar mirasın olsun sana bir katkısı yok..

Bilginin doğru ve gerçekliğinden bahsediyorsak, bana kalırsa, ne kadar uğraşırsak uğraşalım asla tam anlamıyla gerçek olana ya da doğruya ulaşamayız. (%99,999... kadar yaklaşabilsek de %0,0000...1'lik bir ihtimal her zaman olacaktır. Tabi ki bu çok uçuk bir durum.) Bence manipüle edilmemiş bir bilgiden söz edemeyiz. Matematik bile belki insan zekasının sınırlılığıyla kısıtlı olabilir.
Doğru denilen şey zamana, yere, duruma göre değişebilen bir şey olduğu için bana kalırsa bilginin doğruluğuna yönelik bakış açısı kişisel olmalı. Bilgi edinmek isteyen kişinin bilgi edinmekteki amacına yönelik düşünülmeli ve bu amaca en iyi hizmet edecek bilgi en doğru bilgi seçilmeli.
Mesela nasıl zengin olunur bilgisine ulaşmak isteyen birinin, sallıyorum, herhangi bir ekonomi kitabını okuması ve önerileni yapması ama bunun bir halta yaramaması bunun üzerine "şu makamdaki adamın yalakası ol" diyen emmioğlunun önerisini dinleyip zenginleşmeye başlayan adam için doğru bilgiyi veren emmioğlu olmuştur.
Teşekkürler. Her şey göreceli diyip kapatalım konuyu :D
Kalıcı bir eser bırakmaz isek yaklaşık 200 yıl sonra bizi kimsenin hatırlamayacağı, hiç yaşamamış gibi olacağımız için doğruların peşinden koşmayı boşa bir çaba olarak görüyorum.
Teşekkürler.

Bu biraz farklı bir yorum oldu açıkcası. Ama "bilim adamları" dediğimiz kişilerde hatırlanmak veyahut kalıcı eser bırakmak için böyle işlere giriştiklerini düşünmüyorum ben. Genel olarak "doğru" dediğimiz bir şeye herhangi birisi bile ulaşabilir/ulaşmış olabilir biraz çaba ile ama ulaşamama durumunu da göz ardı etmemek lazım bu da tabi ki biraz kişisel bir düşünceye dayanıyor. Her insan unutulacak elbet bir gün unutulmama gibi durum söz edilemez tabi gelişim oldukça ama biraz faydacı yaklaşırsak neden böyle işlere girişildiğini de anlayabiliriz gibime geliyor. Bende bazı durumlar için dediğin mantığı kullanarak hareket ediyorum ama bu gibi durumlar biraz daha incelenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık