Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bir İnsan Ömründe Kaç Kitap Okuyabilir?

Bir İnsan Ömründe Kaç Kitap Okuyabilir?

• Kullanılan toplam oy
    45
Hesaplamaya geçmeden önce

Bugün Goodreads'in kataloğunda 300+ milyon kitap kayıtlıdır. Bir insan, her gün bir tane okumak şartıyla bu kitapları okumaya kalksa, hepsini bitirmesi yüzbinlerce yıl sürer. Yani imkansızdır.

Kaçınılmaz seçenek, eleme yapmak ve en iyilerini okumaya çalışmak. Lakin hangisinin okunmaya değer hangisinin değmez olduğuna nasıl karar verilecek? Çünkü seçeceğiniz kitaplar da eleyeceğiniz kitaplar da okumadığınız kitaplardır.

Önüne gelen her kitabı okumak ve en iyi olanları keşfetmek de bir seçenek olmakla birlikte bu, hem gereksiz bir sürü kitapla zaman kaybedilmesine hem de gerçekten okunmaya değer olanların gözden kaçırılmasına sebep olacak dezavantajlara sahip.

Sözün kısası, en makul seçenek, sizin okumadıklarınızı daha önce okumuş olanların yargılarına güvenmek.

Burada karşımıza "best of" listeleri çıkıyor. Bu konuda birçok kaynak olmakla birlikte, internette bulabildiğim en iyi kaynak, yaklaşık 129 büyük listenin birleştirildiği https://thegreatestbooks.org/ sitesidir. 2680 kurgusal, 1304 kurgusal olmayan (toplam 3984) kitap, en iyilerini okumak isteyenlerin istifadesine sunulmuş.

Gelelim hesaplamaya. Verilecek sayı bence kişiye göre değişkenlik gösterir. Bir standart tutturmak zor olmakla birlikte, şöyle bir yöntem bana çok makul geliyor.

Öncelikle bir kronometre alınır, hiç kasmadan normalde nasıl okunuyorsa bir sayfa öylece okunup süre hesaplanır. (Benimki 2 buçuk dakika diğer bir deyişle 150 saniye)
Daha sonra gün içinde kitap okumaya ayırılacak vakit hesaplanır. (Benim hesabımda 10 saat uyku, 10 saat iş güç, 4 saat okuma)
Ardından baştaki süre hesabına göre bir günde ne kadar okunabileceği çıkarılır. (Benim hesapta, 1 sayfa 150 saniye | 4 saat = 14 400 saniye | 14 400 bölü 150 = 96 sayfa)

Kişisel hesabıma göre günde 96 sayfa yılda 35 040 sayfa eder. Standart sayfa sayısı bir kitapta 300 olarak belirtiliyor. 35 040 bölü 300 = 116 kitap. Yılda en az 100 kitap çıkıyor. Ortalamayı 100 alalım.

Yukarıdaki listede 3984 kitap vardır (ortalama 4000). Bunu da yüze bölersek, yaklaşık olarak 40 YAPAR. Ben şu an 28'im (30 de sen ona).

Yani eğer 70 yaşına kadar yaşarsam en iyiler olarak nitelendirilen bu listeyi okuyabilirim.

Şimdi yukarıda yazdığım her şeyi boş verin.

Sizce bir insan ömründe kaç kitap okuyabilir?

Bir insan ömründe kaç kitap okuyabilir kısmına girmeyeceğim.Ama liste olayını çok sevdim karamazov kardeşler benim okuduğum en iyi kitaptır ilk sırada görmek isterdim onu arada sırayla bu listeden de kitap seçerim.

Belli bir sayı vermek çok zor. Sonuçta insan her gün kitap okuyacak ya da her gün aynı sayıda sayfa okuyacak diye bir şey yok. Sadece bunlarla da alakalı değil. Okuduğun kitap çok hoşuna gidiyorsa, kitap 400-500 sayfa olsa bile bir gün de bitirebilirsin. Ya da çok da hoşuna gitmeyen 100-150 sayfalık kitabı 1 hafta da bitirebilirsin. Ama illaki bir sayfa sayısı söylenecekse, günde 50 sayfadan 60 yılda 1 milyon küsür sayfa yapar.

Okuyabildiği kadar. :bilmem:
Şaka şaka. Kişisine göre değişir ama bence asıl önemli olan fayda sağlayacak ve zevk alabileceği kitaplar okumuş olması. Şahsen gerçekten bu profile giren 2000 kadar kitap okuyabilsek bence yeterli

Ömrünü tamamen kitaplara adamış bir manyak olsa 10 bin kitap falan okuyabilir sanırım. Ama dediğim gibi bunun için kitap okumaya çok fazla zaman ayırmak gerek. Ortalama bir insan ise 70-80 yaşına kadar 3-4 bin kitap okuyabilir sanırım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık