Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bebek Hitler'i Öldürmek

Bebek hitleri öldürür müydünüz?

• Kullanılan toplam oy
    102
Öncelikle herkese merhaba. Bu konuda ahlak felsefesinin bir tartışması olan "Zamanda geriye gidip Adolf Hitler'i öldürmek ahlaki olarak doğru mudur yanlış mıdır" sorusunu sormak istiyorum sizlere. Burda ortaya çıkan problem ise ne olursa olsun bir bebeğin öldürülmesi ahlaki olarak doğru mudur ? Bir kişinin hayatına karşılık milyonlarca insanın hayatını kurtarmak ahlaki olarak doğru mudur? gibi cevabı belirsiz ve tartışmaya açık sorular çıkmakta. Bu sorulara hep beraber bir cevap arayalım istedim ve böyle bir konu açtım.

İlk önce yaptıkları hakkında kısa bir özet geçmek istiyorum.

Adolf Hitler ne yapmıştı?

Hitler iktidarı ele geçirdikten ve partisi NSDAP parlementoda çoğunluğu elde ettikten sonra parlemento'yu fesh etmiş ve her şeyi kendine bağlamıştı.Bunları yaptıktan sonra ilk işi muhalifleri hapse atmak olmuştu.Muhaliflerden sonra ideolojik zıtlık sebebiyle Komunistlerde aynı muamele görmeye başlamıştı. Hitler bazı savaşlara girdikten sonra sıra yahudilere gelmişti ve bu sefer yahudileri hapsetmek yerine katletmeye başlamıştı. Holocoust olayı bunun en önemli örneği olarak gösterilebilir. Holocoust olayında 6-10 milyon arası yahudinin öldüğü söyleniyor ve Nazi partisinin onlar üzerinde deneyler yaptıkları biliniyor.Sadece bununla sınırlı kalınmıyor maalesef yaptıkları. Ondan sonra parti içinde, paranoyaklaştıktan sonra bu sefer kendine yakın kişileri intihara zorluyor. Çöl Tilkisi Rommel,ailesinin ölümüne karşı intihar etmeye zorlanmıştı Kuzey Afrika savaşı sonrasında ve ailesinin kurtulmasına karşılık intihar etmeyi tercih etmişti. Ondan sonra savaş suçu sayılan, 3-5 milyon arası Sovyet savaş esirlerinin(Kızıl ordu birlikleri) Hitler'in emriyle öldürüldükleri de ve yine deneye tabi tutuldukları da bilinmekte. Savaşı kaybetmeye yakın artık cephe de asker kalmadığı için 14 yaşındaki çocuklara bile ellerine silah verip cepheye gönderdiği durumlarda söz konusudur.

1.Dünya Savaşı sonrası Almanya

Versay Barış Antlaşması ile Almanlar büyük şeyler ödemek zorunda kaldılar.

1)Sedan savaşında ilhak edilen Alsas-Loren Bölgesi fransızlara bırakıldı
2)Almanya tüm savaş tazminatlarını ödemeye mahkum edildi.
3)Almanlar tüm savaş ekipmanlarını,savaş uçaklarını,savaş gemilerini itilaf devletlerine bırakmak zorunda kaldı.
4)Almanya Afrika,Çin kiralık bölgesi ve Pasifik Adalarındaki haklarından vazgeçti.(Sömürge)
5)Doğu'da Polonya Almanya'nın bazı topraklarını ilhak etti.
6)İmparatorluk yıkıldı.

Bunlardan sonra Alman ekonomisi yavaş yavaş toparlanmaya başlarken 1929 Ekonomik Buhranında çok kötü etkilendi. Bu buhran öncesinde büyük bir hiperenflasyon meydana geldi ve 1$=4.2Milyon Alman markına eşit oldu.

Kısa bir özet halinde yaptıkları bunlar. Çokca sorular ortaya çıkıyor ama ben bu soruları 4 soruda toplamak istiyorum.

1)Böyle bir kişiyi daha bebekken öldürmek her şeyi çözmeye yeter mi ?

2)Geçmişi değiştirirsek gelecek değişir mi yoksa bu yine de yaşanır mı ?

3)Milyonlarca insanın hayatına karşılık bir insanın hayatı feda edilmesi ahlaki olarak doğru mudur?

4)Bir bebeği sırf bu yüzden öldürmek ahlaki olarak doğru olur mu ?

Son düzenleme:

Üye silindi 1004

Atıyorum ben zamanda yolculuk yaptım. Bebek Hitler’in karşına çıktım ama, o beni öldürdü. Yine aynı durum mu söz konusu olur?

Konu ile alakalı derin tarihi ve sosyolojik bilgilere sahip olmamakla beraber tamamen kafa yürüterek söyleyeyim, Hitler'i daha Hitler olmadan öldürseydik bile başka biri Hitler olacaktı zaten. Sonuçta Hitler doğuştan Hitler olarak gelmemişti dünyaya, onu Hitler yapan etmenler başka birini de Hitler olmaya itecekti ya da Hitler'in yaptıkları yine de bir şekilde olacaktı. Tarihin bu vahim kısmında ana unsur belki de Hitler olsa da tek etmen Hitler değildi sonuçta.

• Like
Tepkiler: Pan
1- Yetmez. Yerine daha düzgün birisi gelmediği sürece o dönemde aynı olaylar yaşanabilirdi. Devlet adamlarının iyisi olmaz. Ayrıca büyük isimlerin arkasında gizli büyük isimler her zaman vardır.
2- Değişir ama farklı versiyonu yaşanabilir. Daha iyiye gideceğinin garantisi yok.
3- Doğrudur.
4- Doğrudur.

Geçmişe, Hitler'in çocukluğuna gitme gibi bir durumum olsa büyük ihtimal Streusen'in Big Mom'da yaptığı gibi yapardım. İlerde de kendimi general falan yaptırır, önemli bir konuma getirtirdim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık