Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] 2 Yıl Öncesi ve Sonrası Güç Dengesi

Evet arkadaşlar Forumda 2 Yıl önceki karakterleri bir çok forum üyesinin çok zayıf görmesinden ötürü böyle bir konu açma gereği duydum.

Öncelikle 2 yıl önceki savaşlar ile zaman atlaması sonrası savaşlar arası en belirgin fark. Zaman atlaması öncesindeki savaşlar şeytan meyvesi ağırlıklıyken şuanki savaşlar daha çok Haki üzerinden gidiyor. Şimdi neden böyle söylediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Haki'nin ilk kullanıldığı bölüme gidelim. Tabiki balığa kol veren Şenkse dönmeyeceğiz. Gerçek ilk kullanıma;
Enelin rahiplerinden birisi, Satori önce Luffy'nin Tabanca vuruşunu savuşturuyor. Sonrasında Sanji'nin saldırı yapacağı yeri söyleyip resmen rakibiyle dalga geçiyor.
Burada da Haki ile meyveyi harmanlayan Eneli görüyoruz. Gerçekten serinin bu zamanları için çok hayranlık verici bir yetenek.

Burada yine hakiye yapılmış bir ufak bir referansı görüyoruz.
Geldik Kuja'nın meşhur hakisine, Luffy burada basit bir okun yıkıcılığına şaşırıyor. Fakat bu "haki" kavramı Margırıt için çok bilindik, basit bir kavram.
Ama gelin bir de şuna bakın
"En büyüklerin savaşı"nda yer alan bir Koramiral, kendisinin Logia formuna birinin dokunabilmesine şaşırıyor ve aa demek bu haki diye de tepki vermiyor "demek bu Kujanın hakisi" diyor çünkü One Piecete zaman anlamasına kadar Haki hakkında kırıntılar olsa da zaman atlaması öncesi daha çok bölgesel bir kavram. Skypiea, Amazon Lily.. vs.
Şu sayfadaki cümleyi bir çok kişinin Elit Kumandan ayarı gördüğü Ace kuruyor. "Sen duman ben ateş biz yenişemeyiz be kardeş." - Ace :a:

Acele etmeyin basit bir argümanla Ace eziklemesi yapmıyorum aynı Ace bunu da yapıyor. Bunun nedeni bariz Haki odaklı değil Şeytan Meyvesi odaklı bir güç dengesi hakim 2 yıl öncesinde. En büyüklerin savaşında bile öyle.
Logia formuna vurulmasına şaşıran Smokerdan, Haki öğrenen Smokerın astına.. bu bile bir çok şeyi özetliyor.
Ya da Ace'e denk yeteneğe sahip Smokerın şu düştüğü hal. Bu sayfa geçmişe baktığında bize çok şey anlatıyor.
Şimdi forumdan birisi çıkıp yav Lee, yarım saattir ne anlatıyorsun hakiyi ilk detaylı anlatıldığı, aktarıldığı kısım Bölüm 597 dese. Bir şey diyemem. Şuan 1006. Sayıdayız ve Bu kavramın derinlemesine öğrenilmediği bölüm sayısı hakili bölüm sayısından fazla.

Zaman atlaması öncesi:
Bir İmparatorun sadece Üç Elit Komutanında haki gücü görmüşken şimdi Big Mom korsanlarında

Smoothie, Katakuri, Cracker gibi Elit Komutanlar dışında Pekoms, Tamago, Perospero, Cabaletta, Counter, Cadenza, Tamago, Daifuku, Oven hatta Raisin gibi bir adamın bile kullandığını gördük.

Şimdi tutupta, Haki kavramının üzerinden bir defa bile geçilmediği bir ortamda ortaya çıkan Crocodile veya Haki kavramı tam oturmamışken görünmüş Gecko Moriah, Rob Lucci, Magellan gibi Hikayesel önemi hala devam eden serideki önemli adamların yanında anılan bu tür isimleri tutupta, İmparatorun Oven, Sasaki gibi çöp adamlarıyla bir tutmak yersiz ve manasız.
Hani şu seride Rakuyo, Fossa, Blamenco, Namur, Izo, Haruto gibi karakterin önemi neyse yukarıda saydığım Koca Ananın çöplerinin de serideki yeri konumu ve gücü o. Savaş Lordları seride 4 İmparator ve Donanmayla birlikte güç dengesini koruyan bir yapı İmparatorun 3,4 elit kumandanı dışında hiçbiriyle mukayese edilemez.

2 Yıl önceki Luffy, Magellana diz çöktürmüş. Zoro, Kuma'yı çizmiş. 2 Yıl önceki Luffy, Gecko Moriahı yenmiş, Lucci'yi yenmiş, Crocodile'ı yenmiş.. hiçbir önemi yok. İki yıl önceki Luffy çöp güçte bir karakter değil ciddi ciddi zaman atlaması öncesi Luffy, Vista, Ace gibi bir komutanla karşılaşsa üstte yazdığım isimler gibi yenemeyeceğini, zarar veremeyeceğini falan mı sanıyorsunuz ? Yeterki gerekli ortam oluşsun. Luffy yine işini yapar.

Jimbei, Crocodile, Ivankov, Teach ve tayfası, 6 Seviye mahkumları gibi üst düzey elemanlarla boğuşmuş ve çok üst düzey bir performans sergilemiş Magellan gibi (aynı zamanda Hapishane dayanmayacağı için gücünü kısıyor.) bir adamı ciddi ciddi Pica ile karşılaştırıyorlar. Bu bile Haki kavramının One Piece takipçileri için nasıl bir serap oluşturduğunu gösteriyor.

Pica > Magellan
Franky > Crocodile

İyi Forumlar... :)

Son düzenleme:
Düz denizci erleri haki biliyor. Kuş kafesi itemeye geliyorlar.
Tutmuş Filo Amirali Sakazuki, Haki Kullanıcıları sinir bozucu diyor.

Hakinin kullanıldığı ilk bölüm Skypia değil. İlk kez Roronoa Zoro kullandı.

Bu önemli bilgiyi verdikten sonra.. Düşüncelerine büyük ölçüde katılıyorum. İki yıl önceki çoğu adam iki yıl sonrasında da sağlam güçlü olarak dönecek. Hakinin iki yıl sonraki kadar ön planda olmaması bir yanılsama yaratıyor. Yoksa iki yıl önce de bal gibi haki vardı. Hem de daha Arlong Park'tan itibaren.

Akainu'nun yaptığı logia savunmasının yorumlandığı yanlı biçimi kolay kolay hiçbir yerde görmedim ben.Adam Marco ile Vista'nın atağını gözlemiyle muhtemelen farkedip,logia meyvesiyle boşluk yaratıp saldırıdan sıyrılmasına rağmen,iki tane üst düzey komutan hiçbir şey yapamıyor algısı çekildi her amiral ile ilgili konuda.Aynı Akainu'ya dalan sonuç elde edemeyen Marco 2 tane üst düzey komutan çok ciddileşmemişken uzun bir süre onları tutup berabere hatta üstün dövüşen bir durumda güncelde.Bu mantıkla Akainu 2 King 2 Queen'i de ölümün eşiğine gelmeden yenebilir xd.Yorumlanırken ortadaki durumlar,karakterlerin güçlerinin farklılığı gibi konularda hep bir atlama oluyor.Aynısını Kaido Boundman'i teklediğinde de yaşadık.Onda da Luffy'nin nasıl bir şekilde dövüştüğü ve gözlem kullanamadığı unutuldu.Sonrasında olanlar açığa çıkardı gerçeği gene.

Hakinin kullanıldığı ilk bölüm Skypia değil. İlk kez Roronoa Zoro kullandı.

Bu önemli bilgiyi verdikten sonra.. Düşüncelerine büyük ölçüde katılıyorum. İki yıl önceki çoğu adam iki yıl sonrasında da sağlam güçlü olarak dönecek. Hakinin iki yıl sonraki kadar ön planda olmaması bir yanılsama yaratıyor. Yoksa iki yıl önce de bal gibi haki vardı. Hem de daha Arlong Park'tan itibaren.
Vardı ama küçük kırıntılar halinde

Ben haki konusunda biraz daha farklı düşünüyorum bence haki şu şekilde işliyor seride;
Seride hakinin bir çok yerde farklı bir isim ile söylendiğini gördük ben bu hakilerin hepsinin farklı olduğunu düşünüyorum mesela vanoda haki vücuda değil kılıca basılıyor ve buna ryou deniyor. Bence her ülkenin kabilenin farklı bir haki kullanım tarzı var ve buna göre isimlendiriliyor orada smoker demek bu kujanın hakisi diye ekliyor bunun sebebi bence kujada kullanılan haki ile normal hakinin farklılıklarının olması.

Kırıntı mırıntı değil yav bariz kullanımlar var. Bunları es geçip ilk haki taa Skypia'da kullanıldı demen olmamış bence. Büyük hata. Hele Roronoa Zoro kullanırken es geçmen daha daha büyük hata! Kınıyorum seni.
Kırıntı derken savaşlarda ufak tefek roller alıyor demek istiyorum şimdikinin onda biri kadar etkili değil.
Akainu'nun yaptığı logia savunmasının yorumlandığı yanlı biçimi kolay kolay hiçbir yerde görmedim ben.Adam Marco ile Vista'nın atağını gözlemiyle muhtemelen farkedip,logia meyvesiyle boşluk yaratıp saldırıdan sıyrılmasına rağmen,iki tane üst düzey komutan hiçbir şey yapamıyor algısı çekildi her amiral ile ilgili konuda.Aynı Akainu'ya dalan sonuç elde edemeyen Marco 2 tane üst düzey komutan çok ciddileşmemişken uzun bir süre onları tutup berabere hatta üstün dövüşen bir durumda güncelde.Bu mantıkla Akainu 2 King 2 Queen'i de ölümün eşiğine gelmeden yenebilir xd.Yorumlanırken ortadaki durumlar,karakterlerin güçlerinin farklılığı gibi konularda hep bir atlama oluyor.Aynısını Kaido Boundman'i teklediğinde de yaşadık.Onda da Luffy'nin nasıl bir şekilde dövüştüğü ve gözlem kullanamadığı unutuldu.Sonrasında olanlar açığa çıkardı gerçeği gene.
Reis katılıyorum da konuyla alakası ney ?

Kırıntı derken savaşlarda ufak tefek roller alıyor demek istiyorum şimdikinin onda biri kadar etkili değil.

Reis katılıyorum da konuyla alakası ney ?
En başta Akainu'nun 2 yıl önceki yaptığı hareketin 2 yıl sonra gördüğümüz kadarıyla tanımlanabilmesinden dolayı ortaya konuyla doğrudan olmasada dolaylı olarak bağlantılı olduğunu düşündüğüm ve attığım bir cümle işte .d

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık