Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsanın Doğada Yaşanan Olaylara Müdahalesi Hakkında Bir Soru

Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız?

• Kullanılan toplam oy
    54
Herkese iyi akşamlar. Bugün aklımda takılan bir soruyu tartışmya açmak istedim.

Konuyu okuyarak cevap veriniz

Ben eskiden doğa belgeselleri izleyen biriydim, doğayı gözlemlemeyi severdim. Doğa belgesellerinde uzmanlar doğayı tanıtırken ve onu gözlemlerken doğadaki olaylara müdahale etmez. Mesela bir yılan, sincabı öldürmeye çalışır ama sincabı kurtarmak yerine yılanın avını nasıl yediğini gözlemler ve aktarır. Burda ise bu belgeseyi izleyen kişiler "Aa tatlı sincabı nasıl da öldürdü!" gibi tepkiler ve kafasında sorular ortaya çıkar. Bu bir acıma mıdır üzüntü müdür derseniz bilmiyorum size kalmış nasıl adlandırmak. Benim aklımda bu gibi sorular vardı ve bunu neden hayal ederek denemiyoruz dedim ve bu konuyu açmaya karar verdim.

Soru:

Bir tavşan sürüsü veya bir sincap sürüsü farketmez hangi hayvan olacağı ama bir hayvan sürüsü düşünün. Bu hayvan sürüsünü ise araya almış bir aslan sürüsü var. Siz ise bu olaya tanıklık ediyorsunuz ve araya alınan sürüyü kurtaracak alet ve edavatınız v.s var.

Sizce bu durumda, doğadaki bu olaya müdahale edilip hayvan sürüsü kurtarılmalı mı kurtarılmamalı mı?Neden?

Evet soru bu kadar basit ama bana göre cevaplaması zor. Neden mi?

Olası 1-2 sonucu inceleyelim:

1)Araya alınan hayvan sürüsünü kurtardığımızı düşünelim. Bu hayvan sürüsünü kurtarırsak Aslanların açlıktan ölme ihtimali var. Yani hayvanları kurtarayım derken başka hayvanları öldürmüş olabilirsiniz. Ve bu da doğadaki olaya müdahale etmek anlamına geliyor. Bu sadece aslanların ölümüyle sonuçlanmasından ziyade daha da büyük sorunlara yol açabilir.

2)Eğer bu olaya müdahale etmezseniz bu sefer de araya alınan hayvan sürüsünü kurtarma durumunuz varken ölüme terk etmiş olacaksınız. Kendinizi suçlu hissetmeyecek misiniz? Ama iyi bir yanı doğadaki olaya müdahale etmeyerek doğadaki işleyişi bozmamış olacaksınız.

Evet aklıma gelen ilk ihtimaller bunlar ve soru ise yukarıda. Cevabınız nedir?

Silinmiş Üye

Doğada kötü, iyi gibi kavramların olduğunu düşünmüyorum. Doğada her şey gereklidir ve hepsi bir döngüdedir. O yüzden doğanın hiçbir işine karışılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Doğaya müdahale edildiğinde neler olabileceğini geçmişte gördük.Günümüzde de görüyoruz.Bu yüzden herşeyi akışına bırakıp hüküm süren kaotik düzeni bozmamalıyız.

Bu aynı araya alınmış waifu problemi gibidir. Nobara chanı araya alsalar kurtarmaz mısın @prokiritya?

Fayda önemlidir. Mesela kameraman neden kurtarmıyor çünkü kurtaramaması onun faydasına.

Silinmiş Üye

Doğaya müdahale edildiğinde neler olabileceğini geçmişte gördük.Günümüzde de görüyoruz.Bu yüzden herşeyi akışına bırakıp hüküm süren kaotik düzeni bozmamalıyız.
Doğanın kaotik bir düzende olduğunu düşünmüyorum. Her şeyin bir avı ve avcısı var. Eğer bundan bahsediyorsak hayatta kalmak için tabii ki öldürmek zorunda kalacaklar.

kurtarmam sincaplari. yeterince iyilerse zaten hayatta kalirlar, degillerse elenirler. orman kanunlarini insan kanunlariyla okuyamazsiniz.
Kurtarmam, doğaya karışmaya gerek yok.
Sincaplar aslanlar tarafından yerken ve bu ana şahit olduğunuzda da bu düşünceniz yine de sabit kalacak mı? Mantığınız bunu onaylarken doğru olarak kabul ederken, Vicdanınız buna evet kurtarmaya gerek yok diyecek mi?

Karşı çıktığımdan değil bu soru yanlış anlamayın. Sadece olası sonuçlarından birini soruyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık