Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

İngilizce (Reader At Work) Okuma Kulübü

Arkadaşlar merhaba. Biliyorsunuz ki günümüzde İngilizce bilmeyeni adam yerine bile koymuyorlar. Benim bu seneki hedeflerim arasında İngilizcemi geliştirmek de mevcut. Eminim içinizde benim gibi İngilizcesini geliştirmek isteyenler bolca vardır.

İngilizce metin okumaları yaparken hepimizin karşılaşacağı en büyük problem şu. Okuduğunuz metinde anlayamadığımız bir gramer yapısı olduğunda o yapının gramerde hangi konuya denk geldiğini bulamıyorsunuz. Bu yüzden öğrenemiyorsunuz. Bunun üstesinden gelmek için iki seçenek var:

1: O yapıyı işaretleyip geçmek ve düzenli gramer çalışarak o konuyla gramerde karşılaştığınızda geri dönmek. Tecrübeyle sabit, çok yıpratıcı bir süreç bu.
2: İngilizcesi sizden daha iyi olan birine sormak. Bu büyük bir kolaylık lakin o kişiyi bulmak ayrı bir problem.

İşte bu problemleri (özellikle ikinci problemi) aşmak için bu konuyu açtım.

Konunun ismini İngilizce Okuma Kulübü olarak açacaktım ancak belli bir kaynak üzerinden gitmek daha istikrarlı olacaktır diye düşünerek bu şekilde yaptım.

ODTÜ'nün 90'larda hazırlamış olduğu iki ciltlik Reader At Work I ve II kitaplarındaki metinler bugün bile hala ilk tercih edilen metinler. Çok büyük bir ihtimamla ve sıkı bir işçilikle hazırlanmışlar. Bugün hala ODTÜ'de hazırlıkta okutuluyorlar. Her bir cildinde ortalama 200 metin bulunuyor.

Konunun formatı şu şekilde. Reader At Work'teki sırasına göre metinleri okuyacağız.

Okumalarımızın iki temel hedefi olacak:

1: O metindeki gramer yapılarını tespit etmek. Diğer bir deyişle gramerde hangi konuya denk geldiğini bulup adını koymak.
2: Metindeki kelimeleri öğrenmek.

Standart bir okuma sıklığımız olmayacak. Bir metni üstteki iki hedefe layık şekilde tamamladığımızda sıradaki metne geçeceğiz.

Bu konuda forumdaki İngilizce bilen arkadaşların yardım ve destekleri çok büyük olacaktır.

NOT: DURUMA GÖRE KONUYA BURADAN DEĞİL DİSCORD YA DA TELEGRAM TARZI BİR PLATFORMDAN DA DEVAM EDEBİLİRİZ.

İstikrarlı 4-5 kişi bile olsak, konuyu devam ettirmek için yeter bana. Ne diyorsunuz arkadaşlar? Lütfen ben varım diyenler yazsınlar.

Son düzenleme:
Reader at Work değil de, devam kitapları olan More to Read 1-2'yi okumanızı tavsiye ederim, yine Odtü'nün hazırlıkta okuttuğu kitaplar. Reader at Work serisi çok basit kalıyor çünkü.
More to read 1'i pre-intermediate sınıflarına falan okutuyorlardı. Çat pat bilen biri için çok ağır bir kitap değil. Özellikle ilk kısımları daha kolay. İkincisi biraz daha advanced bir kitap, ama birincisini tamamen bitirince sıkıntı olmaz bence. Metinler olarak da ikinci kitap epey iyi, ben seviyordum.
Kitapları okumuştum ben, o yüzden baştan sizle okuyamam ama yardımcı olabileceğim bir yer olursa her zaman sorabilirsiniz.

Umarım bu mesaj için yıldırma yemem şimdi, kurları Türkçeye çevirmek istemedim. :d

Zamanında 1'i bitirmiştim. Tabi pek çalışmalarını yapmamıştım. Anladığımı geçiyordum direk. 2 sini de belirli bir yere kadar çalışmıştım aynı şekilde. Epey zaman geçti üzerinden ama çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Seviyesi düzenli artıyordu. Bunlar gibi bir de Yargı yayınlarından Reading Plus var ona göz atmıştım o da baya iyi bence.

Konuya gelince gramer tespiti yapabileceğimi sanmıyorum ama fırsat buldukça ben de okuma parçalarını okur ilgili ve bilgili arkadaşların tespitlerini zevkle okurum. Konu için teşekkürler.

Bu arada bu kitaplarda yer alan metinler de arada epey ilgi çekici olabiliyor diye hatırlıyorum.

Reader at Work değil de, devam kitapları olan More to Read 1-2'yi okumanızı tavsiye ederim, yine Odtü'nün hazırlıkta okuttuğu kitaplar. Reader at Work serisi çok basit kalıyor çünkü.
More to read 1'i pre-intermediate sınıflarına falan okutuyorlardı. Çat pat bilen biri için çok ağır bir kitap değil. Özellikle ilk kısımları daha kolay. İkincisi biraz daha advanced bir kitap, ama birincisini tamamen bitirince sıkıntı olmaz bence. Metinler olarak da ikinci kitap epey iyi, ben seviyordum.
Kitapları okumuştum ben, o yüzden baştan sizle okuyamam ama yardımcı olabileceğim bir yer olursa her zaman sorabilirsiniz.

Umarım bu mesaj için yıldırma yemem şimdi, kurları Türkçeye çevirmek istemedim. :d
Direk Mor to read'ten girersek biraz ağır olabilir. Baştan hayalleri suya düşürmeyelim.

Kitabın ilk metinleri şu seviyedeydi.
O yüzden grup az çok biliyorsa bence diğerlerine gerek yok diye düşündüm. Ama benimkisi bir öneri sadece, sizin bileceğiniz iş tabii. :)
Mesele şu. Ben de bu metni okuduğumda ne yazdığını anlıyorum ama asıl hedefimiz gramer analizi yapmak.

Örneğin ilk cümleyi ele alalım. "54 yaşındaki Sam, New Jersey'de küçük bir kasaba olan Rosebudludur." Tamam güzel.

Peki bu cümlenin özne ne? Ana fiili nerede? İsim cümlesi mi yoksa fiil cümlesi mi? is from Rosebud'u neden iki virgül arasına aldı? Bunun gramerdeki ismi ne? "Yaşındaki" ve "olan" eklentilerini ben nereden çıkarıyorum? Bunların gramerdeki yeri ve ismi ne?

Yani metni bu gibi sorularla okumak ana hedefimiz. Bu yüzden temelden başlamak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık