Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Çizgi Gücü (Toon Force)

Toon Force, Türkçe adı ile Çizgi Gücü isimli güç, çizgi karakterlerin sahip olduğu bir güçtür. Genel perspektiften bakıldığında, var olabilecek en büyük güç olduğu söylenebilir.

Çizgi Gücü'nün en büyük güç olmasının sebebi, içinde herhangi bir mantık unsurunun bulunmamasıdır. Yani Çizgi Gücü'ne sahip olan bir karakter istediği her şeyi yapabilir. Ayrıca hiçbir şekilde öldürülemez ve yok edilemez. Çizgi Gücü'ne sahip olan bir karakterin hakkından ancak ondan daha efektif şekilde Çizgi Gücü kullanabilen biri gelebilir. Örneğin bu gücü en etkili kullanabilen karakterlerden biri olan Bugs Bunny'nin hakkından Yoyo Dodo gelmiştir. Bu karakterin Looney Tunes içindeki en güçlü Çizgi Gücü kullanan karakter olduğu söylenir.

Çizgi Gücü ilk olarak 1930'lu yıllarda yeni yeni ortaya çıkan Amerika kökenli çizgi filmlerde kendini göstermiştir. Daha sonra diğer ülkelerdeki çizgi filmlerde de bu güç başka karakterlere kullandırılmıştır. Örneğin Toriyama'nın Dr. Slump isimli serisinde yer alan Arale Norimaki karakteri Çizgi Gücü kullanabilir. Bu yüzden SSJ2 Goku ve SSJ3 Vegeta birlikte daldıkları halde onu yenememiştir. Yine birkaç Japon animesinde bu güce sahip olan karakterler vardır. Yani bu güç sadece Amerikan kökenli çizgi karakterlere has değildir.

Çizgi Gücü'nün herhangi bir sınırı yoktur. Bu gücü en üst düzeyde kullanan karakterler aslında çizgi film karakteri olduklarının farkındadır. Normal hikaye işleyişinde hikaye, hikayeyi yazan kişi tarafından yönlendirilirken, Çizgi Gücü'ne sahip karakterlere bu işlemez, istedikleri halde onlar hikayeye kendileri yön verebilir ya da gerçek dünya iletişime geçebilirler. Örneğin Bugs Bunny elini ekrandan içeri uzatıp çizerin elindeki kalemi alabilir ve istediği şekilde çizerek hikayeyi devam ettirebilir. Freakazoid kamera arkasına geçip, yönetmen ile muhabbet edebilir. Temel Reis olarak bildiğimiz Popeye zor durumda kaldığı bir anda ıspanak bulamazsa, seyirciler ona ıspanak verebilir.
Çizgi Gücü'nün mantık dışı halleri gerçek hayattaki insanlar tarafından gayet normal görülür. Space Jam filminde Michael Jordan'ın yerdeki ufacık bir deliğe çizgiden bir halatla çekildiğini görenler hiçbir tepki vermemiştir ya da Maske filminde Maske karakterinin yaptığı saçmalıklar kimse tarafından tuhaf karşılanmaz. İzleyici olarak biz de öyleyizdir. Örneğin Road Runner'ın peşinden koşan Wile E. Coyote karakteri sıklıkla yüzlerce metrelik uçurumlardan düşmesine ya da tonlarca ağırlıktaki kayaların altında kalmasına rağmen kendisine hiçbir şey olmaz. Bizler de seyirci olarak bunca şeye maruz kaldığı halde neden ölmediğini sorgulamayız. Filmlerde gördüğümüz Çizgi Gücü'nün normal karşılanması da tam olarak buradan çıkan bir sonuçtur.

Çizgi Gücü her ne kadar sınırsız potansiyele sahip olsa da tek bir sınırlaması vardır, o da komik olmasıdır. Ayrıca Çizgi Gücü kullanan bir karakter karşısındaki rakibe ciddi anlamda zarar veremez ya da onu öldüremez. Bazı serilerde Çizgi Gücü'nün kullanımı belli şartlara bağlanmıştır. Örneğin Wile E. Coyote ve Road Runner isimli seride asla değişmeyecek 11 adet kural vardır. Ben bu kuralların sadece Çizgi Gücü'ne atıf yapanlarını yazacağım:

1. Road Runner hiçbir şekilde Coyote'ye zarar veremez.
2. Hiçbir dış etken Coyote'ye zarar veremez.
3. Road Runner her zaman için yolda koşmalıdır.
4. Her zaman için Coyote'nin en büyük düşmanı yer çekimidir.
5. Coyote her zaman için başarısız olmalıdır.

Yukarıda görüldüğü gibi Coyote de Çizgi Gücü kullanabilen bir karakter olmasına rağmen, bu kuralları aşamaz. Zira her karakterin Çizgi Gücü kullanma becerisi aynı değildir. Bu gücü en etkili şekilde kullanan karakterlere örnek olarak Bugs Bunny, Freakazoid, The Mask, Uncle Granpa, Mickey Mouse, Woody Woodpecker ve Animaniacs verilebilir.

Son düzenleme:
Güzel konu.Ancak çizgi film kuralları diye biliyordum ben bunları güç şeklinde değil.

Ayrıca gremlinler tavşanı madara ediyordu diye hatırlıyorum ama başka türlüydü sanki.Onlarla baş edemiyordu deli olmuştu hatta.

Örneğin bu gücü en etkili kullanabilen karakterlerden biri olan Bugs Bunny'nin hakkından Yoyo Dodo gelmiştir. Bu karakterin Looney Toons içindeki en güçlü Çizgi Gücü kullanan karakter olduğu söylenir.
Dodo'lara sahip çıkalım.

Konu güzel. Gif ayrıca güzel. Eline sağlık. Genişletilesi bir konu. Gerçi sonsuza dek gider.

Güzel konu.Ancak çizgi film kuralları diye biliyordum ben bunları güç şeklinde değil.

Ayrıca gremlinler tavşanı madara ediyordu diye hatırlıyorum ama başka türlüydü sanki.Onlarla baş edemiyordu deli olmuştu hatta.
Sadece çizgi filmlerde olmadığı için Toon Force deniliyor ismine. Bugs'ı ciddi manada madara eden üç karakterden birisi Gremlin. Diğer ikisi Yoyo Dodo ve Cecil Turtle.

Cidden bunun konusunu açtın mı? :D Cevabım değişmedi. Akainu.
Akainu, Çizgi Gücü'ne sahip değil.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık