Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Gutts tarafından gönderilen profil mesajının yorumları

 1. Gutts
  Gutts
  Orada alıntılamayı unuttuğum için buradan yazayım dedim mesajı düzenleyince gelmiyor bildirim :S
  1 May 2016
 2. GrandeL
  GrandeL
  Söylediğim filmlerin hepsi doğrudan yahut dolaylı olarak bağımsızlık savaşını ve savaşın içinde olan kişileri işliyor. Ama şöyle bir durum var, filmler genel olarak Amerikan izleyicisine yönelik olarak yapıldığı ve izleyiciler filmlerde geçen olayları bütün hatları ile bildikleri için film yapımcıları olayları derinlemesine aktarmak
  1 May 2016
 3. GrandeL
  GrandeL
  yerine işlenen hikayede arka planda cereyan eden hadiseler olarak işliyorlar. Bu yüzden bu filmleri tarihi öğrenmek için izlemen yanlış bir davranış olur.

  The Crossing filmi savaşın tepesindeki lider Benjamin Franklin'i işlediği için diğer filmlere göre savaşı daha fazla derinlemesine aktarıyor. Öncelik olarak o filmi izlemeni tavsiye ederim.
  1 May 2016
 4. GrandeL
  GrandeL
  Ama demin de dediğim gibi filmler savaşı senaryo için trajedi üretmek amacıyla araç olarak kullanıyor, eğer filmleri tam olarak kavrayabilmek istiyorsan, bunun ötesinde bağımsızlık savaşını hakkında kapsamlı bir donanım edinmek istiyorsan konu ile ilgili kitapları okuman yahut belgeselleri izlemen elzemdir.
  1 May 2016
 5. GrandeL
  GrandeL
  Araştırma yaptığım zamanlarda İngilizce'yi henüz öğrenmediğim için Türkçe kaynak olarak R. Allison'un Amerikan Devrimi ve David McCullough'un 1776 Amerikan Bağımsızlık Mücadelesi kitaplarını okumuştum. Yeterli olmaktan çok uzak bir okuma ama savaşın genel hatlarını öğrenmeme epey yardımcı olmuştu bu kitaplar.
  1 May 2016
 6. GrandeL
  GrandeL
  Uzun süredir konu ile ilgili ileri okuma yapmak istiyorum ama yoğunluktan dolayı bir türlü uygun fırsatı yakalayamadım.

  (Profil üzerinden yazışmak tam bir işkenceymiş arkadaş.)
  2 May 2016
 7. GrandeL
  GrandeL
  İç savaş ile ilgili filmlerden demin söylediğim Spielberg'in Lincoln filmini şiddetle tavsiye ederim, ayrıca bu film iç savaşın yıkıcı ve trajik yanlarını kronolojik bir düzende öğrenmene epey yardımcı olur. ABD tarihinin en kaliteli başkanlarından biri olan A. Lincoln hakkında da geniş bir literatüre sahip olursun.
  2 May 2016
 8. GrandeL
  GrandeL
  İç savaşla ilgili filmlerin çoğunluğunu izlemedim -iç savaşla ilgili çok çok fazla film çekilmiş(çoğunluğu dolaylı olarak işlese de) durumda- ama iç savaşı doğrudan işleyen filmlerden aklıma gelenler arasında Glory(1989) Field of Lost Shoes (2014) filmlerini tavsiye ederim.
  2 May 2016
 9. GrandeL
  GrandeL
  Hepsinden önce Halil İnalcık'ın çevirisini yaptığı "Amerika Tarihi" adlı kitabı okumanı tavsiye ederim. Yazarları bariz bir şekilde muhafazakar bir çizgi izliyor olsalar da ABD tarihini yeni öğrenenler için çok değerli bir kaynak niteliği taşıyor(Türkçe kaynaklar arasında).
  2 May 2016
 10. GrandeL
  GrandeL
  Bu arada, Amerika manyağı değilim, diğer ülkelerin tarihi de, daha doğrusu tüm insanlık tarihi en çok ilgili çeken konular arasında.
  2 May 2016
Yukarı Çık