Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Zoro ve Sanji Arasındaki Güncel Güç Dengesi

Sizce hangisi ?

• Kullanılan toplam oy
    466
Zoro'nun Luffy'den güçlü döndüğünü düşünüyorsun yani?
Bence yakın güçte döndüler. Luffy Dof ve Craker indirerek Kata ile dövüşebilecek seviyeye geldi.
Gelelim Enma'ya. Enma'nın kısa vadede ve uzun vadede Zoro'ya katacağı güçler var. Her ne kadar daha güçlü kesiş atsa da Zoro'da olmayan birşeyi kullanamaz. Sadece var olan potansiyeli ortaya daha hızlı çıkarır. Üstüne bir de kontrol altına almak ve alışma süreci geçirmek gerekiyor. Kılıç resmen sert bir eğitmen gibi. Haki kontrolü sağlamak zorunda bırakıyor Zoro'yu. Bu sayede Luffy'nin Dof ve Cracker dövüşü gibi sağ kol öncesi mücadeleleri yerine böyle güçlenecek King öncesi. Artı olarak düzenli yaptığı antremanları var zaten. Enma'dan önce ben de "King'i yenemez önce ara adımların atılması lazım, Jack kafi" diyordum. Ancak son durum King'i işaret ediyor. Enma'nın uzun vadeli avantajı hakiyle işlendikçe daha da iyi bir kılıç haline gelecek olmasıdır.

Enma ile yolunu yaptı Mangaka. Ağacı kesmek isterken koca bir alanı kesti kılıç. Şimdi de alışma döneminden geçti. Kılıca çok daha hızlı alışıyormuş Zoro sırf elindeki Wado İchimonji ile aynı Demirci tarafından yapıldığı için. Aynı zamanda Zoro'ya kılıca alışırsam daha da güçlü olacağım diye laf söylettiriyor Mangaka.

Siz bence Zoro'nun bundan öncesindeki sınırının gördüğümüze yakın bir seviye olup olmadığını tartışın.:D
Ağacı kesmek isterken uçurumun kenarını kesmesi zaten Zoro'da olmayan bir güç değil. Haki kontrolü için kılıç bir eğitmen görevi görüyor resmen. Enma kararmadan önce Shusui'den daha iyi bir kılıç değil. Tek farkı potansiyelini ortaya çıkarmaya zorluyor seni. Hızlı alışmasına kılıf uyduruldu Wado'yu yapan kişi bunu yaptı diyerek. Hani sadece Oden hakimiyet kurabilmiş ya... Argüman olacak bir tarafı yok onun. Evet kılıca alışırsa daha güçlü olacak, çünkü üstte de açıkladığım gibi kılıca alışmak başlı başına haki kontrolü eğitimi. Yani Zoro'ya olmayan bir güç bahşedilmedi. Sınırının da önceki gördüklerimiz olmadığını ikimiz de biliyoruz. Dof+Cracker aşamalarını Enma'ya alışma süreci ve antreman şeklinde geçirip King'e yürüyecektir. Ha Luffy'den bile çok zorlanabilir belki, o ayrı. Ama alacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Yaptığın çıkarım cidden çok ilginç.

Zoro'nun hakisini çektiği ilk anda kılıcı kontrol altına almasında Wado'nun etkisi yok. Zoro direk kendi gücü veya kılıç ustalığındaki yeteneğiyle kontrol altına aldı. Ondan sonra kısa sürede alışmasının nedeni ise Wado ve Enma'nın aynı ustanın elinden çıkması sayesinde. Bunun içinde adam ömrünü verdi. Kaç yaşından beri kılıç ustası olmak için çalışıyor ve Wado kaç senedir adamın elinde. Sen karakterin kaç senedir çalışıp, Wado ile uzun zamandır dövüşmesini es geçiyorsan bir şey diyemem. Ancak şunu bilmeni isterim. Bir elinde Wado diğer elinde Enma var diye kılıca alıştı diye bir şey yok. Başka biri; bir eline Wado'yu diğer eline de Enma'yı alsa yönetemezdi. Yaptığın çıkarım bu yüzden ilginç ve mangadan uzak.
Sonuna kadar katılıyorum. Ben bir de Sanji suit aldı Zoro da Enma'yı aldı denilip aynı kefeye konmasını anlamıyorum. Zoro'nun yıllardır yaptığı eğitimler görmezden geliniyor. Zoro'nun geldiği noktaya gelmeden Enma kontrol altına alınabilir miydi? Bunun bedelini adam yıllardır ödemiş zaten. Hayretler içinde okuyorum gerçekten.

Yaptığın çıkarım cidden çok ilginç.

Zoro'nun hakisini çektiği ilk anda kılıcı kontrol altına almasında Wado'nun etkisi yok. Zoro direk kendi gücü veya kılıç ustalığındaki yeteneğiyle kontrol altına aldı. Ondan sonra kısa sürede alışmasının nedeni ise Wado ve Enma'nın aynı ustanın elinden çıkması sayesinde. Bunun içinde adam ömrünü verdi. Kaç yaşından beri kılıç ustası olmak için çalışıyor ve Wado kaç senedir adamın elinde. Sen karakterin kaç senedir çalışıp, Wado ile uzun zamandır dövüşmesini es geçiyorsan bir şey diyemem. Ancak şunu bilmeni isterim. Bir elinde Wado diğer elinde Enma var diye kılıca alıştı diye bir şey yok. Başka biri; bir eline Wado'yu diğer eline de Enma'yı alsa yönetemezdi. Yaptığın çıkarım bu yüzden ilginç ve mangadan uzak.
Kılıçların böyle karakteristik özellikler varken Wado ile uyum sağlamayacağını mı düşünüyorsun?

Bence yakın güçte döndüler. Luffy Dof ve Craker indirerek Kata ile dövüşebilecek seviyeye geldi.
Gelelim Enma'ya. Enma'nın kısa vadede ve uzun vadede Zoro'ya katacağı güçler var. Her ne kadar daha güçlü kesiş atsa da Zoro'da olmayan birşeyi kullanamaz. Sadece var olan potansiyeli ortaya daha hızlı çıkarır. Üstüne bir de kontrol altına almak ve alışma süreci geçirmek gerekiyor. Kılıç resmen sert bir eğitmen gibi. Haki kontrolü sağlamak zorunda bırakıyor Zoro'yu. Bu sayede Luffy'nin Dof ve Cracker dövüşü gibi sağ kol öncesi mücadeleleri yerine böyle güçlenecek King öncesi. Artı olarak düzenli yaptığı antremanları var zaten. Enma'dan önce ben de "King'i yenemez önce ara adımların atılması lazım, Jack kafi" diyordum. Ancak son durum King'i işaret ediyor. Enma'nın uzun vadeli avantajı hakiyle işlendikçe daha da iyi bir kılıç haline gelecek olmasıdır.

Ağacı kesmek isterken uçurumun kenarını kesmesi zaten Zoro'da olmayan bir güç değil. Haki kontrolü için kılıç bir eğitmen görevi görüyor resmen. Enma kararmadan önce Shusui'den daha iyi bir kılıç değil. Tek farkı potansiyelini ortaya çıkarmaya zorluyor seni. Hızlı alışmasına kılıf uyduruldu Wado'yu yapan kişi bunu yaptı diyerek. Hani sadece Oden hakimiyet kurabilmiş ya... Argüman olacak bir tarafı yok onun. Evet kılıca alışırsa daha güçlü olacak, çünkü üstte de açıkladığım gibi kılıca alışmak başlı başına haki kontrolü eğitimi. Yani Zoro'ya olmayan bir güç bahşedilmedi. Sınırının da önceki gördüklerimiz olmadığını ikimiz de biliyoruz. Dof+Cracker aşamalarını Enma'ya alışma süreci ve antreman şeklinde geçirip King'e yürüyecektir. Ha Luffy'den bile çok zorlanabilir belki, o ayrı. Ama alacağını düşünüyorum.
Ben sürekli bundan şüphe ediyordum. Bir kaç yerde de buna dair yorumlarım var. Luffy'nin Katakuri karşısında düştüğü durumu gördükten sonra acaba biz çok mu şey bekledik eğitimlerden diye bir kuşkuya düşmüştüm. O sıra Zoro'nun gösterdiği kadarının da sınırına yakın gücü olabileceğini de söylemiştim.

Şimdi bu var olan potansiyeli ortaya çıkarmak için öyle bir kılıca gerek yok düşmanın seni zaten Luffy'de olduğu gibi ölümüne zorlarsa var olan potansiyelin de açığa çıkıyor. Luffy'nin var olan potansiyeli g4 'ü eğitimde kullandıkça ortaya çıkmadı. Katakuri karşısında gördük. Rayleigh diyor ki hakideki gerçek potansiyelin ölümüne dövüşlerde ortaya çıkar. Yine Luffy'nin, sonrasında ,Big Mom karşısında ölüm kalım meselesinde eğitim aldığını görüyoruz.

Siz Enma'ya sanki Zoro'ya yük bir şeymiş gibi bir algı kurmaya çalışıyorsunuz hacı. Kılıcın iki ucu keskin bir şey olduğu açık ama Zoro'nun aynı haki yükleme ile elde edemeyeceği kesişi bu kılıç yapıyor. Kılıcın olayı sadece senin dediğin gibi haki çekmek değildir.

Öyle çok saçma oluyor. Bu kılıca gerek olmadan Zoro normal bir kılıca da istediği kadar haki yükler ve yine aynı boyutta kesişini atar. Eee öyle bir bakış açısıyla Enma'nın hiçbir değeri kalmaz. Fazla zorlamaya gerek yok. Oda Zoro'nun kendisine de söyletiyor. Kılıca alıştım mı daha da güçlü olacağım. ''Even stronger'' denmiş. Kılıca aldığın da zaten gücünün arttığını ima edecek bir kullanım bu. Alışınca daha da artacak gibisinden anlıyorum. Sonra hızlıca alışmasını bir sebebe bağlıyor. Aynı demircinin elinden çıktı diye Zoro bu kılıçlara kısa zamanda alışacak buna hazır olun diyor Mangaka.

Cümlelerin hepsini kasıtlı seçiyor Mangaka. Sonrasında nasıl oldular bu kadar güçlendiler demememiz için. Şimdiden algıyı kasıyor ifadelerle. Oda da algıcı.:D Hem de yılların algıcısı.

Edit: Ama eğer Zoro'nun bir kılıca yükleyebileceği haki sınırı varsa ve bu sınır Zoro'nun hakideki uzmanlığı ya da doğrudan kılıcın kendisi ile alakalıysa, o zaman işler değişir. Bu anlamda kılıç bir nevi hakiyi daha fazla yükleyebilme aracı olur ki işte o zaman değeri ortaya tam anlamıyla çıkar.

Son düzenleme:

Bilemiyorum, Zoro'nun Luffy ile aynı güçte veya çok yakın güçte dönmesi ihtimaline mantıklı bir gerekçe bulamıyorum. Neden çizer fikir değiştirsin ki birden? Ayrıca Zoro o kadar güçlüyse neden Luffy'yi kaptan olarak kabul etsin ki derim ondan sonra. Çok saçma olur.

Zoro, Enma'yı Sanji'ye verse yeter yenmesi için. Sanji bütün hakisi emilmiş bir şekilde yerde yatar olay biter ;)

Ben sürekli bundan şüphe ediyordum. Bir kaç yerde de buna dair yorumlarım var. Luffy'nin Katakuri karşısında düştüğü durumu gördükten sonra acaba biz çok mu şey bekledik eğitimlerden diye bir kuşkuya düşmüştüm. O sıra Zoro'nun gösterdiği kadarının da sınırına yakın gücü olabileceğini de söylemiştim.

Şimdi bu var olan potansiyeli ortaya çıkarmak için öyle bir kılıca gerek yok düşmanın seni zaten Luffy'de olduğu gibi ölümüne zorlarsa var olan potansiyelin de açığa çıkıyor. Luffy'nin var olan potansiyeli g4 'ü eğitimde kullandıkça ortaya çıkmadı. Katakuri karşısında gördük. Rayleigh diyor ki hakideki gerçek potansiyelin ölümüne dövüşlerde ortaya çıkar. Yine Luffy'nin, sonrasında ,Big Mom karşısında ölüm kalım meselesinde eğitim aldığını görüyoruz.

Siz Enma'ya sanki Zoro'ya yük bir şeymiş gibi bir algı kurmaya çalışıyorsunuz hacı. Kılıcın iki ucu keskin bir şey olduğu açık ama Zoro'nun aynı haki yükleme ile elde edemeyeceği kesişi bu kılıç yapıyor. Kılıcın olayı sadece senin dediğin gibi haki çekmek değildir.

Öyle çok saçma oluyor. Bu kılıca gerek olmadan Zoro normal bir kılıca da istediği kadar haki yükler ve yine aynı boyutta kesişini atar. Eee öyle bir bakış açısıyla Enma'nın hiçbir değeri kalmaz. Fazla zorlamaya gerek yok. Oda Zoro'nun kendisine de söyletiyor. Kılıca alıştım mı daha da güçlü olacağım. ''Even stronger'' denmiş. Kılıca aldığın da zaten gücünün arttığını ima edecek bir kullanım bu. Alışınca daha da artacak gibisinden anlıyorum. Sonra hızlıca alışmasını bir sebebe bağlıyor. Aynı demircinin elinden çıktı diye Zoro bu kılıçlara kısa zamanda alışacak buna hazır olun diyor Mangaka.

Cümlelerin hepsini kasıtlı seçiyor Mangaka. Sonrasında nasıl oldular bu kadar güçlendiler demememiz için. Şimdiden algıyı kasıyor ifadelerle. Oda da algıcı.:D Hem de yılların algıcısı.

Edit: Ama eğer Zoro'nun bir kılıca yükleyebileceği haki sınırı varsa ve bu sınır Zoro'nun hakideki uzmanlığı ya da doğrudan kılıcın kendisi ile alakalıysa, o zaman işler değişir. Bu anlamda kılıç bir nevi hakiyi daha fazla yükleyebilme aracı olur ki işte o zaman değeri ortaya tam anlamıyla çıkar.
Mangada söylenen şey, kılıcın sahibinden ryou çekip, amaçlanandan fazla kestiği. Tam olarak bu. Kılıç kendi kendine fazla kesmiyor. Ryou çekip kesiyor. Ryou kimin? Zoro'nun? Zoro kendisi öğrenebilir mi o derece salmayı? Evet. Kendisinin ya hani. Sen son kısma katılmıyorsun. Bence kendisi de o kadar haki salabilir, sadece ryou formu tam bilmiyor. Bir ihtimal Ray'in Luffy'ye bahsettiği kadarını biliyordur. Enma, aynı sınıfa ait Shusui'den ne kadar üstün olabilir ki? Bir kılıcın daha ne yapması gerekiyor? Hakini çekiyor işte. Mangada söylenenden başka birşey aramaya gerek yok. Kılıca alıştığında neden daha güçlü olacağını zaten açıkladım. Kılıç haki kontrolü için zorluyor seni ve bu sayede hakini daha iyi kullanmanı sağlıyor. Challenge yani Zoro için. Sürekli yanında seni zorlayan bir eküri gibi. Bir kılıçtan daha ne bekliyorsun ki Shusui'den farkı bir bu, bir de karartılıp daha iyi hale getirilerek uzun vadeli güçlenme sağlaması.

Oda algı ustası katılıyorum. Altyapısını yaptı, "iki günde alıştı peh, nesi zormuş bunun" demeyelim diye.
Bilemiyorum, Zoro'nun Luffy ile aynı güçte veya çok yakın güçte dönmesi ihtimaline mantıklı bir gerekçe bulamıyorum. Neden çizer fikir değiştirsin ki birden? Ayrıca Zoro o kadar güçlüyse neden Luffy'yi kaptan olarak kabul etsin ki derim ondan sonra. Çok saçma olur.
Oda'nın fikir değiştirdiği yok bence. Zoro hep kararlı, iradeli, zirveleri hedefleyen biri oldu. Oden gibi Roger ve WB'nin etkilendiği bir adamın kılıcı ona emanet edildi. Hele de kılıçları ondan geriye kalan en önemli eşyalarken. Nidai'yi de teklif edebilirlerdi, aynı dereceden bir kılıç o da. Oda, Enma'yı uygun gördü. Bir gün önce Zoro'ya sen kimsin çeken Kawamatsu bile ne muhteşem bir adam dedi. Oden'in kılıcına layık, geleceğin en güçlü kılıç ustası, KK'nın sağ kolu. Bu çok ciddi bir seviye. Ve Bm-Kata, Kaido-King gibi bir fark beklemem çünkü her tayfanın dinamiği farklıdır. Roger ve Ray gibi birbirlerine yakınlar. Ortada tayfa bile yokken, maceraya atılan iki kişi, ortak. Sonradan Luffy'nin doğal karizması sayesinde kaptan olarak benimsedi işte.

İyi de ödül niye yakın o zaman? Kata o ödülü gücü ile aldı da Smoothie katliam yapa yapa mı aldı? Bir de yanlış hatırlamıyorsam Smoothie, Kata'dan daha genç. Ödül=güç değil ama fikir veriyor sonuçta. Jozu desen Jozu vs Marco tartışması yapıldığını hatırlıyorum ben. Aralarında öyle ciddi bir fark göremiyorum. Beckman-Roo (Veya Yasopp.) falan belirsiz ama bence onlar da yakındır.

Sağ kollar elbet farklı, o yüzden sağ kol zaten.

İsimlere takılma, mesele ön plana çıkma. Bir savaşta Mom tayfasında ön plana çıkacak olan ilk iki kişi Kata ve Smoothie olur. Kaido için zaten kimlerin çıkacağı ortada. Yoksa şu an için mangaka üç güçlü adamı öne çıkarıyor. İşte üç tatlı komutan, yıkımcılar falan. Ama neticede bunlar kendi içlerinde de farklı bir yerdeler. Hepsi Jack gibi "abi" çekerek bunu göze sokmayabilir ama biz okuyucu olarak bunu anlayabiliriz, önemli olan o. Yoksa konum olarak bakarsan King, Queen ve Jack yıkımcı olarak, yani aynı şekilde adlandırılıyorlar, peki bunlara güç olarak eşitler mi diyeceğiz? Konumuz Zoro- Sanji arası güç kıstası. Dolayısıyla tayfada güç olarak bulundukları konum önemli. Sen sağ-sol kol demek yerine ikinci- üçüncü adam de istersen.

Ben genelde üçüncünün ikinciye yakın olduğunu gördüm. Evet, elbette istisnalar vardır. Sağ kol- sol kola ciddi fark atıp kaptana daha yakın olabilir. Ama ben burada böyle bir şey göremiyorum. Sorun Sanji için bir sey yapılması değil, Zoro için bir şey yapılması. Luffy bu adamın yaptığı işlerin on katını yaparken, adamı kaptana yakın göstermeye çalışıyorlar. Wano için konuşacak olursak biraz önce de söylediğim gibi muhtemelen Zoro, King'i alırsa Sanji de Queen'i alacak ama gene söylediğim gibi Zoro gene Luffy'e yakın gösterilmeye çalışılacak. Buradaki sorun Zoro fanları yani. Yoksa bakarız Zoro, King'i yener, Sanji beşinci adamı falan, eyvallah, Zoro ciddi fark atmış deriz. Yahut Zoro, King'i çerez gibi yerken Sanji ucu ucuna yener, eyvallah Zoro uçmuş deriz. Ama gerçekçi olalım, böyle olma ihtimali düşük. Peki Zoro King'i, Sanji de Queen'i zorlanarak yense Zoro fanları bunu kabul edecek mi sence? Hepimiz etmeyeceğini biliyoruz. Hem de Luffy, Kaido ile uğraşıp diğerlerinin yaptığı işin on katını yapmış olacakken. Kısacası sorunumuz fanlık.
Ödül yakın da ne kadar yakın.Kaido tayfasına göre daha az ödüllü olan bir tayfada bile 127 milyon fark var Kata ile Smoothie arasında.Smoothie ile Cracker arasındaki ödül farkı 72 milyon zaten.Bana göre Smoothie Kata'dan daha çok Cracker'a daha yakındır ve ödüllerde zaten bunu gösteriyor.Kaido tayfasında bunun gibi bir şey yok iki üst düzey komutan ve onlara göre biraz daha az üst düzey komutan var.Marco-Jozu'nun da çok yakın olduğunu düşünmüyorum ben.Keza Beckman-Roo'da öyle.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık