Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Zoro Kim? (Çeviri)

Teoriyi beğendiniz mi?

• Kullanılan toplam oy
    70
Merhabalar. Bu sefer hazır Wano başlamışken Zoro hakkında bir şeyler çevirmek istedim. Keyifli okumalar.

Orjinali: https://orojackson.com/one-piece-theories-and-speculations/zoro’s-past-the-abandoned-hippo.2849/

Giriş:

Aslında Roronoa Zoro, Buggy’nin koruması olarak onun mürettebatının bir parçası olacaktı. Ama Oda, bunun gerçekten aptalca bir fikir olduğunu fark ederek, bu düşüncesini bir kenara bıraktı ve Zoro'yu bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz 3 kılıçlı bir korsan yaptı. Ama neden?

Oda neden unutulması kolay olacak(Buggy'nin tayfasında olsa) olan bir karakteri alıp onu böyle ikonik birine dönüştürdü? Oda, bizim henüz görmediğimiz , Zoro'nun karakter oluşumunda, hayalinde ve arka plan hikayesinde bu şekilde ironik bir karakter olmasına imkan sağlayacak hangi değeri gördü? Muhtemelen asla bilmeyeceğiz. Ama Wano Arkı'nda Roronoa Zoro'nun geçmişini öğreneceğiz. Ve ben bundan bahsedeceğim. Zoro'nun gerçek hikayesini anlatacağına inandığım orjinal bir teorim var ve şu soruya gerçekten cevap verecek:

Zoro Kim?

1. Sanji'nin Paraleli:

Başlamadan önce söyleyeyim. Nasıl ki Tüm Kek Adası Arkı'nda Sanji'nin geçmişine odaklanıldıysa Wano Arkı'nda da Zoro'nun geçmişini odaklanılacak. Tüm Kek Adası Arkı'nda Sanji'nin bize gösterilen geçmişine bakarak Zoro'nun geçmişinin nasıl olacağına dair fikir edinebileceğimize inanıyorum.

Pek çok teorisyen Zoro'nun Sanji'ye benzer bir geçmişi olacağını düşünüyor. Birçoğu Zoro'nun kraliyet çizgisinden ya da belki de Shogun'un soyundan geleceğini söylüyor. Bence bu tamamen yanlış. One Piece'in başlangıcından beri, Zoro ve Sanji hiçbir zaman bir araya gelemediler ve sürekli birbirleriyle savaşıp birbirlerine hakaret ettiler. Onlar basitçe bunu yapmıyorlar (bir araya gelmiyorlar) ve birbirlerini anlayamıyorlar. Bu yüzden bu kadar çok teorisyenin, Zoro'nun benzer bir geçmişe (kral vb..) , neredeyse Sanji'yle aynı geçmişe sahip olmasını istemeleri beni şaşırtıyor.

Düşünün, eğer Zoro güçlü bir kraliyetin parçası olsa, bu Sanji ve Vinsmoke'e benzer bir durum olurdu. Nihayetinde birbirleriyle ilişki kuracakları ortak noktaları olurdu. Zoro ve Sanji'nin oturup birbirleriyle ilişki kurduğunu hayal edebiliyor musunuz? Benim için çok sarsıcı olurdu. Oda, onları birbirlerini anlamayan ve birbiriyle zar zor arkadaşlık kurabilen kişiler olarak yazdı. Ve bu, benim anlatmaya çalıştığım şey, Zoro ve Sanji'yi paralel olarak yazdı, aynı yöne gidebilirler ama ortak bir noktada buluşmazlar.

Ancak bu, Sanji’nin geçmişinin Zoro’nunki ile bir bağlantısı olduğunu doğrulamamaktadır.
Oda'nın, Zoro’nun geçmişini Sanji’nin tam tersi bir zıtlık olarak göstereceğini düşünüyorum. Böylece, Sanji’nin geçmişinden öğrendiklerimizi kullanabilir, tersine çevirebilir ve Zoro'nun geçmiş hikayesinin ne olduğu hakkında bir fikir ortaya çıkarabiliriz.

Sanji, Kuzey Mavi'deki güçlü kraliyet ailesinden. Güçlü, asil. Burdan yola çıkarak, Zoro korkulmayan veya güçlü olmayan insanlardan geldi ve Zoro sosyal hayatta alt sınıfa ait bir aileden geldi.

2. Tarihsel Zemin:

Zoro'nun zıttı olan Sanji’nin geçmişi bize belirsiz bir fikir verir. Fakat korkmayın, Oda'nın bize açıkladığı ayrıntılardan çıkarılan bir başka gerçek vardır. Gerçek şu ki, Wano Kuni bu serinin şimdiye kadarki en tarihsel arkı olacak. Bizler yüzlerle yıl önce Japonya'da olduğu gibi Wano'nun da kendini dış dünyaya kapatma şeklinde bir politika izlediğini biliyoruz. Wano'da samuray, ninja, shogun ve daimyo'nun olduğunu biliyoruz. Kinemon'un söylediklerinden yola çıkarak kadınların mütevazı davranması bekleniyor. Bu gerçekler, adaya bir Edo Dönemi hissi veriyor.

Daha önce söylediğimiz üzere Zoro'nun fakir ve soylu olmayan bir arka plan hikayesi var. Peki, Edo Dönemi Japonya'yasında buna benzeyen bir şey var mı? Cevap, Evet.

Japonya'da, Burakumin olarak adlandırılan ve ezilen bir etnik grup var. Onlar sosyal düzenin dibindeydiler ve diğer sosyal sınıfların özel durumlarda statülerini değiştirebilmeleri gibi bir değişim izni onlarda yoktu. Onların itaat etmeleri bekleniyordu ve onlarla iletişim kurmak yasaktı. Aslında onlara “pislik bolluğu” anlamına gelen Eta deniliyordu ama bu çok aşağılayıcı kabul edildi ve Burakumin olarak değiştirildi.

Neden dışlanmış olduklarına dair sebepler çoğaltılabilir. Ama tahmin etmek gerekirse: Budizm(Zoro'nun saldırılarının pek çok ismini aldığı din) Japonya'ya getirildiğinde, etin kesilmesi, suçluların idam edilmesi ve ölümle uğraşan diğer işlerin hor görülmesinden dolayı. Burakumin tüm bu işleri yaptı. Onlara hinen (insan olmayan) denirdi, Zoro'nun birçok kez insan olmadığı söylendi. Çoğunlukla Zoro'nun insanüstü dayanıklılığından dolayı, ama en önemlisi:

Eğer Samuray yapmak isterse, ortaya herhangi bir sebep sunmaksızın Burakumin'i öldürebilir.
Burakumin aynı zamanda samuray olamayan tek sınıftı. Ve bu benim için son derece ilginç, çünkü Sanji’nin geçmişine geri dönersek, çocukken bir kılıç kullandı. Judge, Sanji'yi kılıç kullanma konusunda Sanji'yi eğittiğini söyledi.

Eğer bu durumu benim Zoro-Sanji paraleri kuralına uygularsak Sanji, Germa ile kalsaydı bir kılıç ustası olurdu. Eğer Zoro geldiği yerde kalsaydı, (sınfından dolayı) kılıçları kullanmayı bile öğrenemezdi. Tam olarak Japonya’nın bir parçası gibi.

3. 802. Bölüm Renkli Kapağı:

Şimdi, umarım söylediklerim size mantıklı geliyordur, ama eminim ki bu bazı insanlar için yeterli değil.Ve bunu anlayabilirim , çünkü tarihsel olarak bağlantı kurması, Oda'nın Zoro'yu oluştururken ilham almak için ona(Burukamin) baktığı anlamına gelmez. Ama ben, 802. bölüm renkli kapak hikayesinde Oda bilinçli olarak Zoro'nun geçmişi ve Wano ile olan bağlantısı hakkında bize ipuçları verdiğini düşünüyorum.

İlk olarak , sahne çizilirken Japonya’dan esinlenilmiş ,bu yüzden daha detaya girmeden küçük bir bağlantı var. İkincisi, Zoro'nun okuduğu gazetede, yakından bakarsanız okunabilen kanji(Japonca) var. Arlong Park'tan Sandman'a göre, gazetede yazan sözler “Su aygırı(Hippo) ailesi kaçtı”.

Siz sadece su aygırlarıyla alakalı bir atıf olduğunu düşünebilirsiniz, ama biraz farklı düşünün. Bence, Zoro'nun ailesine atıfta bulunuyor.

Oda'nın bahsettiği su aygırları, normal su aygırları değil. Tabelaya bakarsanız, Dango Shop(Dango: Bir Japon tatlısı). Tabeladaki yazı çevrildiğinde ''Soyguncu'' ya da ''Yol Kesici'' anlamına gelir. Bu şekilde bir yaşam hangi alt sınıf için olası bir durumdur?

Artı, Yetişkin su aygırının aynı Zoro gibi yara izleri var.
Ve bebek su aygırı, Zoro ile beraber kılıç kullanan tek kişi, bu da benim ikna olmamı sağlıyor.

Oda bu şeyleri bir sebepten sakladı. Su aygırlarının, Zoro'nun ailesini temsil ettiğine inanıyorum ve gazetedeki hikaye Wano'dan nasıl kaçtıklarını açığa çıkarıyor, bu yüzden Zoro bu kadar ilgileniyor.

Ama neden su aygırları seçildi? Su aygırları genellikle iğrenç "pis" yaratıklar olarak düşünülür, aynı Burakumin'lerin ''pislik bolluğu'' olarak görülmesi gibi. Bence bu, Zoro’nun kökenine dair teorimin, dışlanan Burakumin klanından ilham alındığında destekliyor. Oda'nın onları Wano'da ne olarak adlandıracağını bilmiyorum, ama şimdilik onlara Hippo Klanı olarak bakalım.

4. Zaman Çizelgesi:

-Wano'nun ilk dönemlerinde, Hippo Klanı büyük ölçüde ülkenin kurulmasında rol oynamışlardı. Onlar hayvani gücü, vahşi doğası ve Ashura'yı kullanma kabiliyetiyle, ülkelerini diğer krallıklardan ve sonrasında dünya hükümetini oluşturan krallıklardan korudular. Yani Wano'yu kuran klan sebebiyle oldu.

-Fakat onlar, diğer samuraylara ve soylu klanlara bir tehdit olarak görülüyorlardı, bu yüzden onlar yıkıldı.

-Wano 'nun yöneticileri politik güçlerini kullanarak halkı,Hippo Klanı'nın şeytan olduklarına ikna ettiler ve Hippo Klanı'nı temel haklardan mahrum eden yasalar çıkardılar.

-Hippo Klanı, kurmak için çok çaba sarf ettikleri krallığa isyan etmediler. Onlara karşı olan kötü tutumu onurlu bir şekilde karşıladılar, ancak yüzlerce yıllık sistematik baskıdan sonra, klan korkutucu doğasını yitirdi ve zayıf, hizmetçi ruhlu köylülere dönüştü.

-Yıllar geçtikçe, bazıları bütün teşebbüsler başarısızlığa uğramasına ve yakalandıklarında derhal infaz edilmesine yol açsa da, adadan ayrılarak ayrımcılıktan kaçmaya çalışacak kadar cesurdu.

-Bunlar arasında Zoro'nun annesi ve babası da vardı. Bir gecede, henüz doğmamış oğullarıyla birlikte adadan kaçtılar.

-Tüm denizlerin en zayıfına, Doğu Mavi'ye kaçtılar, bir aile olarak güvenli ve mutlu bir yaşam sürdüler. Wano'nun mültecilerinin yaşayıp ev olarak gördükleri Shimotsuki Köyü'ne yerleştiler.

-Oğulları doğdu ve her şey mükemmel görünüyordu, taa ki intikamcı bir samurayın onları yakalamasına ve öldürmesine kadar.

-Yeni doğan çocuğu (Zoro) öldürmeden önce, Shimotsuki'nin lideri ve Wano'dan ayrılan en güçlü kişi olan Koshiro tarafından yenildi. Koshiro, bebeği aldı ve bu çocuğu yetiştirmek için bir çiftçi ailesini ikna etti.

- Çocuk, kılıçlara doyumsuz bir açlığı olan Roronoa Zoro olarak yetiştirildi ve kılıç sanatını öğrenmek için Shimoutsuki'ye döndü.

..........

-Yıllar sonra Zoro, Luffy ve tayfasıyla Wano'ya geldi.

-Zoro, Luffy'ye verdiği sözü hatırlayarak, samurayları toplamaya ve Kaido'ya karşı mücadelede onları yanlarına çekmeye ikna etmeye çalışacak.

-Ancak samuraylar, yabancılara nazik davranmazdı. Sadece Hippo Klanı'nın özelliklerini sergileyen Zoro'nun saygısız bir şekilde etrafta dolaştığından bahsetmiyoruz, klana ait olmayan bir kılıçla -Ryuma'nın mezarından bedeniyle beraber çalınan Wano hazinesi Shusui- dolaşan.

-Hasır Şapkaların, Wano'da, Kaido ve Shogun derecesinde büyük düşmanlar olarak kabul edileceği oldukça açık. Kaçmak zorunda kalmaya zorlanacaklar ya da onları öldürmeye çalışacaklar.

-Görünüşe göre tayfa, Hippo Klanı hariç gidecek hiçbir yer ve insan bulamayacak.

-Klan, tayfa için barınma ve destek sağlayacaktır, çünkü ilk elden nefret edilmesinin nasıl bir şey olduğunu biliyorlar. Zoro'yu kendilerinden biri olarak tanıyacaklarından bahsetmiyoruz. Bu noktada Zoro ilk defa atalarını öğrenir.

-Fakat Zoro, atalarının durumunu öğrendikten sonra, onların bu kadar zayıf davranmış olmalarından tiksinirdi. İnsanlarının, onlarla gurur duyulacakları bir savaştan korktuklarını söylerdi.

-Ve bu konuşmayla klan, yüzlerce yıl içinde ilk kez savaşmak ve Hasır Şapkalar'a tam anlamıyla müttefik olma konusunda onu örnek alırdı. Wano'da tayfayla yan yana gelen ilk grup bu insanlar olacak, sonra onları takip eden ninjalar.

-Sonunda Zoro değerini kanıtladıktan sonra, samuray(shogun galiba) Kaido'ya karşı son savaşta istemeden de olsa tayfanın tarafında savaşa katılacak.

Peki...Neden?

Bu benim fikrim olsa da, kimse Oda gibi düşünemez, bu yüzden asla % 100 emin olamayız. Ama aynı zamanda, Oda'nın böyle bir şey yapacağına inanıyorum. Niye ? Zoro'nun illam alındığını söylediğim Burakumin, hala kast dışı mı? Hala eziliyorlar.

Japonya’nın modern çağında bile Burakumin, Edo Dönemimde olduğu gibi olmasa da kötü muamele görüyor. Onlar, hala yoksul, konut, evlilik ve istihdam ayrımcılığıyla karşı karşıya kalıyorlar ve Japonya'nın suç örgütü Yakuza'nın % 60'ı Burakumin'dir. Konu aslında Japonya'da çok hassas, bu yüzden Burakumin hiç bir şekilde, herhangi bir mecrada dikkate alınmıyor. Onları tartışan tek bir manga bile yok.

Japonya'daki ayrımcılığa uğrayan diğer etnik azınlıklar hakkında , Ainu İnsaları'nı anlatan Golden Kamuy gibi mangalar vardır. Samuray Champloo'da, ironik olarak Zoro gibi bir kılıç ustası olan Mugen, Ryukyuan'dır(ayrımcılığa uğrayan başka bir grup). Ama bildiğim kadarıyla, Burakumin'i temsil eden/savunan bir manga yok.
Aslında, geçmişte olduğu şimdi de Burakuminler hakkında konuşmak hala yasak. Fakat, eğer bir mangaka onlar hakkında konuşacak olsa bu Oda olurdu. Hasar Şapkalar'ın hayalleri olduğu gibi Oda da bir hayale sahip: Dünya barışı.O, bunu bize birkaç kez söyledi. Bir Japon vatandaşı olan Oda'nın Burakumin konusuna el atıp atmayacağını merakla bekliyorum.

Oda'nın rüyası gerçekten dünya barışıysa, onları bir şekilde manga içine dahil etmelidir. Düşünün, bu mükemmel olur. One Piece, tüm zamanların en çok satan mangası. Zoro, her zaman anketlerde üst sıralarda olan en popüler karakterlerden biridir. Eğer Oda, Zoro'yu oluştururken Burakumin'den ilham aldıysa, onlar(Burakumin) kendilerinin hakkını savunan bir sese sahip olurlardı. Ve eğer böyle olursa onların durumu değişecek. Ama bu sadece bir düşünce. Oda'nın bunu yapmak zorunda olduğunu söylemiyorum, bunun çok düşünceli ve anlamlı bir davranış olacağını düşünmekteyim ve onun kişiliğine çok uyuyor.

Sonuç:

Teorim bu kadar. Bence:

Zoro'nun ailesi (kurulmasında büyük emeği olan) Wano'dan kaçan bir klana dayanmaktadır. Doğu Mavi'ye kaçtılar ama geldikten kısa bir süre sonra hayatlarını kaybettiler. Zoro, Wano'daki klanıyla buluşacak ve onları savaşmaya ikna edecek.

Ve buna inanıyorum çünkü:

-Sanji’nin hikayesiyle paralel
-Tarihi esinlemeler var
-Bir kapak hikayesinde bu duruma işaret edildi.
-Ve ayrıca modern zamanda bir önemi var.

Son düzenleme:
Ellerine sağlık.
Teoriye artı olarak Zoro daha çocukken ailesine üç kişinin saldırdığını ve babasının üçünü birden alt edemediği için Zoro' nun ne kadar kılıç taşırsam o kadar adam kesebilirim gibi çocuksu bir mantık geliştirmiş olabileceğini düşünüyorum.

Çok güzel bir teori, emeğine sağlık. Tutması halinde tayfadaki geçmişi sıradan belki de tek kişi Zoro olacaktır :) Açıkçası sanmıyorum ama teori bayağı destekli.

Burakuminleri bilmiyordum, bu vesileyle öğrenmiş oldum. (İlgilenenlere öğrendiğim linki atayım: https://japonkulturu.wordpress.com/2016/08/11/kast-sisteminin-disindaki-sinif-burakumin/)

Şu su aygırı kapak resmindeki göndermeler çok barizmiş gibi gerçekten :D Zaten seriyi okuyan 10 kişiden belki 9'u Zoro'nun ailesinin zamanında Wano'dan kaçtığını düşünüyordur herhalde.

Bu seride de, diğer shounen serilerde de, Japonlarda da genetik miras güçle çok ilişkilendirildiği için ben Zoro'nun atalarının klasik bir şekilde samuray olmasını bekliyorum. Adamın profili zaten tam bir samuray; onurlu, sadık vs. Bekleyip görelim.

Bugüne kadar Zoro'nun alt yapısı ile alakalı yapılmış en olabilir teori. Bence çok mantıklı yazmış. Diğer teoriler daha uçuk duruyor bunun yanında.

Zoro'nun olayı bence budur. Güzel de bir teori ve bahsettiği amaç da gayet güzel. Daha anlamlı olur Zoro karakteri diğer teorilere kıyasla.

Alt tabakadan gelmiş olmasını istiyordu zaten herkes. Yeni hiçbir şey katmamış. Wano'dan ve alt tabakadan gelmiş olabilir. Özü bu. Teoriyi desteklemeye çalışmasaymış keşke, saçmalamış. @Hyakuju no Kaido

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık