Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Zoro Güç Konusunda Kime Daha Yakındır?

Zoro Kime Daha Yakın?

• Kullanılan toplam oy
    397
Mesele bizim üçlünün performanslarının düşmesi ya da çıkması değil. Aralarındaki ilişkinin değişken olması.
Oda Enies Lobby'de canavar üçlünün rakiplerinin dorikilerini gösterdiğinde tamam demiştim, demek ki Oda bizim üçlüyü böyle tasavvur ediyor.
Çünkü o zamana kadar ki en net göstergeyi sunmuştu, net rakam vermişti.
En güçlü adam Luffy'ye, onun yarısı gücündekini Zoro'ya, ona yakın güçtekini de Sanji'ye veriyor.
Fazla değil bir ark sonra yanıldığımı gördüm.
EL'deki güç dinamiklerini örnek alıp "hep böyle" diye hatalı genelleme yaptım.
Bunu TB'dekine uygulamak da aynı hataya düşmek olmaz mı?

Demem o ki canavar üçlünün güç ilişkisinin değişken olduğu tecrübeyle sabit. Öyleyse değişken olan bir konuda sabit ve her zaman geçerli düşüncelere kapılmamak lazım.
İsteyen istediğini düşünebilir elbette ama ben aynı hataya bir daha düşmem.
Oda'nın güç unsurlarından sadece birine dayanarak silik bir resim çizmesi aldatıcı bir durum. Resmi silik yapan şey zaten verdiği douriki ölçütü. Hatta ortada şöyle trajikomik bir durum da var. Mangakanın vermiş olduğu suni rakamlar douriki içerikli olmasına rağmen douriki unsurunun içinde yer alan hız ve dayanıklılık gibi etmenler bile bu rakamlara dahil değil. Fukuro'ya vurarak hız ve dayanıklılık ölçülemez zaten. Sadece fiziksel güç içerikli bir veri bu. Hesapta adam rakam veriyor ama o rakamların aldatıcılığı ve yüzeyselliği o kadar ortada ki söz meclisten dışarı dourikiye bakarak karakterler arasındaki güç seviyesini belirlemek de bir o kadar yüzeysel oluyor.

Bu hesaplamada şeytan meyvesi nerde, haki nerde ? Hee şeytan meyvesi ve hakinin X kişiye ne kadar değer/fayda sağladığı belli değil bu yüzden dourikiye güvenmek ve buna göre yorum yapmak daha sağlıklı ve mantıklı şeklinde bir düşünceye sahipsen bu düşüncenin yukarıda anlattığım 2 tane eksiği var:

1- Güç denilen şey serideki güç unsurlarının tamamı değerlendirilerek ele alınmalı. Bütünsel yaklaşım şart.

2- Birinci maddeye bağlı olarak sadece dourikiyi güç seviyesi belirleme noktasında kullandığın taktirde Fukuro'nun ölçütü dourikinin kendi içinde yer alan hız ve dayanıklılık ölçmediği için dourikiye göre güç belirlemek yine hatalı, doğruyu tam olarak yansıtmayan bir kıstas olacaktır.

Zoro ve Luffy kıyaslamak da olmuyo reis. Biri YC3 YC1 paketlemiş artk yonkoulara saldırıyo, diğeri de daha anca YC2lerla karşılaşıyo...
Bekle sen ;)

Oda'nın güç unsurlarından sadece birine dayanarak silik bir resim çizmesi aldatıcı bir durum. Resmi silik yapan şey zaten verdiği douriki ölçütü. Hatta ortada şöyle trajikomik bir durum da var. Mangakanın vermiş olduğu suni rakamlar douriki içerikli olmasına rağmen douriki unsurunun içinde yer alan hız ve dayanıklılık gibi etmenler bile bu rakamlara dahil değil. Fukuro'ya vurarak hız ve dayanıklılık ölçülemez zaten. Sadece fiziksel güç içerikli bir veri bu. Hesapta adam rakam veriyor ama o rakamların aldatıcılığı ve yüzeyselliği o kadar ortada ki söz meclisten dışarı dourikiye bakarak karakterler arasındaki güç seviyesini belirlemek de bir o kadar yüzeysel oluyor.

Bu hesaplamada şeytan meyvesi nerde, haki nerde ? Hee şeytan meyvesi ve hakinin X kişiye ne kadar değer/fayda sağladığı belli değil bu yüzden dourikiye güvenmek ve buna göre yorum yapmak daha sağlıklı ve mantıklı şeklinde bir düşünceye sahipsen bu düşüncenin yukarıda anlattığım 2 tane eksiği var:

1- Güç denilen şey serideki güç unsurlarının tamamı değerlendirilerek ele alınmalı. Bütünsel yaklaşım şart.

2- Birinci maddeye bağlı olarak sadece dourikiyi güç seviyesi belirleme noktasında kullandığın taktirde Fukuro'nun ölçütü dourikinin kendi içinde yer alan hız ve dayanıklılık ölçmediği için dourikiye göre güç belirlemek yine hatalı, doğruyu tam olarak yansıtmayan bir kıstas olacaktır.

Bekle sen ;)
e bu bin kere tartışıldı, vahşi olan zoan gelişime daha açık olur gibi bi açıklama yok muydu :S onu neden değerlendirmene katamıyorsun reyiz :d

Bu iki karaktere nazaran Kid'e daha yakın.
Ankette ise Zoro daha adil bir dövüşte zorlanmamasından mütevellit beklentim var ve Luffy diyorum.

Sanji ve Zoro'yu kıyaslamak bu seride yapılabilecek en hatalı işlerin başında gelir. Çünkü Sanji Zoro'yu her zaman 1 ya da 2 arc geriden takip eder.
Zoro zaten arc atlaya atlaya gelmiyor mu :oleyo2: yüzünü gören cennetlik sağ kolumuzun. Canı istediği arc'a gelir sonra vay efendim ben kaybolduydum da ne oldu sizin işler vsvs.
Konuya dönecek olursak luffy'e daha yakın 'olacağı'nı düşünüyorum çünkü potansiyel farkı var sanji ile arasında. Zoro timeskip sonrası kılıç kombini hariç ağır p.up almadı doğru düzgün. Ama bu sadece sıfata nail olduğu için sanji'ye daha yakın olur dememi sağlamıyor ne yazık ki

genel olarak değerlendirildiğinde;
kaido>>akainu>>luffy>>jinbei>zoro~~sanji
(>>: bayaa büyük fark, >: biraz büyük fark, ~~: ihmal edilebilecek kadar küçük fark)

güncel halleri ile sadece ikisi değerlendirildiğinde;
zoro>sanji (az da olsa zoro önde)
zoro, sanjiden daha potansiyelli, o yüzden seri sonuna doğru ikisi arasında fark açılabilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık