Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Yonko - Güç Dengeleri

@melih kutu kutu pense ? :)
Savaşın amacı Ace'i kurtarmak ve karşı tarafın amacı idam etmek değil mi ? Ace kurtulursa işlem tamam ondan sonra ne yaptıklarının yada yapmadıklarının ne önemi var ?
Ace'in yapacağı gelişimin tehlikesi Sengoku'yu bu savaşa itmişken, Ace'in gelişim kaydedemeyeceğini düşünmek saçma olur.

Bütün savaşı çöpe atıpta son sahnede olanlara göre yorum yapmakta yanlış bana göre, çünkü bütün savaşı son sahneden ele alacak isek, Sengoku neysede Garp olmasına rağmen BB adayı batırıyordu, sence niye ?
Shanks'ın savaşı bitirmesi için ortam hazırladı E.Oda. Hem Akainu hem BB'yi baş villain diyebileceğimiz iki ismi caydıran kişi olarak Shanks'ı seçti. Düşün ki Akainu dayak yesin yada devam edemesin, BB'de Garp tarafından durdurulsun. Shanks'ın gelişinin manası kalmıyor ve savaşın bitmesi nerdeyse olanaksız hale geliyor bu senaryoda.

Wb'yi severim, hatta forumda Roger dengi olduğunu savunanda bendim. Ancak Wb Akainu'yu yenemedi ve kalbi tekleyince olanlar oldu. Marco Kizaru'yu durdurmuşken, savaşta Kizaru bir daha Wb'ye saldırmadı dikkat kaybı olayına kadar, çünkü önce Marco'yu geçmesi gerekiyordu, aynı şekilde Jozu Aokiji'yi durduruyor, Aokiji kitlenip kalıyor dikkat kaybına kadar. Buradan tayfasının nasıl yetersiz olduğu sonucu çıkıyor ben anlamıyorum.
Vista'nın Mihawk'ı durdurabilmesi, Ace tutsak, Thatch'i de ölü, bunlarda savaş üçlüsünün ardından gelen isimler.

Ha bide karşılaşılan düşmanlara bakacaksın, bu savaşta bariz üstün taraf denizcilerdi, Shanks'ın önemli bir adamı tutsak olacak karşısında 3 amiral + shichibukailar + px ordusu, bide Sengoku ve Garp'ta idam platformunu koruyor, Shanks'ın da kazanmasına pek ihtimal vermiyorum bu senaryoda. Pek farklı olmazdı bana göre, sana göre olurdu sanırım.

Valla kürşat diyorsanki Beckman yanında Shanks ve L.Roo olmadan yanında ki diğer tayfa elemanları ile Akainu azmanını döver o zaman haklısın senin görüşün derim. Seride ilk üç adamın diğer tayfa elemanlarının hepsinden baya baya güçlü olduğunu biliyoruz, yani bir Sanji vs Zoro ve Luffy'siz geri kalan hasırşapkalar desek ben Sanji alır derim.
Bende tam aksine savaşta Wb'nin yapması gerekeni yapmadığı için kaybettiklerini düşünüyorum, Wb'nin yapması gereken Akainu'yu dövmekti ama kalbi tekledi ve dikkat kaybı oldu ardından Marco ve Jozu gitti. Ondan öncede hastalık sebebi ile Squardo'dan kılıç yemesi, Marco'nun normalde bunları yemezdi demesi.
Marco Kizaru'yu durdurdu yapması gerekeni yaptı, Jozu'da Aokiji'yi durdurdu, Wb'nin önünü açtı. İkiside yapması gerekenleri yaptılar bence.
Wb 2 attı deniyorda Ace ölmüş iş bitmiş, Akainu arkası dönük Marco ile uğraştığından Wb arkadan indiriyor yumruğu, savaşta ki Wb beklenen gücünde değildi, normalde Akainu'yu dövüp idam platformuna doğru gitmesi gerekiyordu ama olmadı.
E.Oda bunada haklı sebepler yazdı zaten ; hastalık, yaşlılık, squardo'nun ihaneti....
Jozu'nun abartıldığı konusunda sana hak veriyorum, bir amirale teke tekte vurması zor bence, (dikkat kaybı olmadan amiralinde vurması zor tabi denk giderler)
Aokiji'ye nasıl vurduğuna bakın, adamın içinde bisento var ve Aokiji Jozu'nun geldiğini görmesine rağmen içinde ki bisento sebebi ile kaçamıyor. Yoksa vuruş gücünde sıkıntı yok Jozu'nun, Marco'dan da Vista'dan da saldırı gücü yüksektir, baya etkili ama nasıl vuracak sıkıntı orda bence, ardındanda zaten Jozu Aokiji'ye vurduğunu görmüyoruz o sahne dışında ve ikiside savunmada bekliyorlar ta ki dikkat kaybına kadar.

Ek bilgi olarak Ivankov'un en iyi söylemi var ama ne kadar güvenilir yada manası tartışılır tabi
Beckman ve yancıları akainu ya ne yapar bilmiyorum,daha doğrusu bunu bilmenin şimdilik bir yolu yok.Fakat Shanks "savaşı bitirmeye geldim" pozu verirken yanında duran adamların arasında büyük güç farkları olduğunu düşünmüyorum,en azından bir marco-curiel kadar yoktur tahminimce.Bir önceki mesajımda Shanks ın tayfaya bizim tayfanın arketipi dedim ,yanlış anlaşılmalara sebep olmaması için ufak açalım bunu.Böyle dememin sebebi şu; sayı olarak görece azlar, Luffy açıkça hedef gösterdi bu herifleri ve ana adamları 10 kişi.
Eğer bir güç dengesi kurulacaksa bizim tayfayla kurulmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü sanmıyorum ki Shanks tayfasına asıl işi savaşmak olmayan bir arkeolog alsın(robin) ya da aynı şekilde bir rotacı vs vs.Tabi bu en basit şekliyle tahmin,belki desteksiz sallama değil ama olabileceği en iyi şey şimdilik tahmin:)

"Beckman ve roo madem o kadar güçlüydü neden tehdit ettikten sonra yasakani yapan Kizaru ile ice age yapan Aokiji yi engellemediler?"
Tahmin tabi ama makul bulduğum bir açıklamam var bunun için: Shanks savaş alanına girip savaşı bitireceğim ,hala devam etmek isteyen varsa rakibi benim dedi.Kizaru ve aokijinin saldırdığı kişiler luffy ve law ın tayfası, yani wb korsanları ile alakası olmayan
kişiler ve bu yaptıkları zaten savaş dışı.Eğer bu noktada roo ya da beckman amirallerin tekniklerini engellemek için bir şey yapsalardı
bu açıkça shanks ın 1 dakka önceki söylemini boşa çıkarmak olurdu.En başta tehdit edip durdurabileceklerini düşündüler ve bir süreliğine durdurdular da ancak amiraller aksi halde hareket etmeye başlayınca yukarıda söylediğim sebepten roo ve beckman da bir şey yapmadılar.Op gibi kaderciliğin dibine vurmuş bir seride bu garip gelmiyor bana,Luffy law ın gemisine ulaştırıldı ,bundan sonrası onun kendi şansına kalmış ki kizaru da benzer bir şey söylüyor.Umarım ilerde görürüz bir şeyler de komplo teorisi kurmak zorunda kalmayız

Marco ve yancıları Akainu nun karşısına geçtiğinde aralarında 2 eksik vardı,biri Akainu karşısında faydasız olan Ace diğeri ise Jozu ve bunların yokluğunu kapatabilecek 10 dan fazla adam vardı(sanırım).Hepsinin bir araya gelip bir akainu etmemesi ayrı bir mesele zaten ama onca adamın bir araya gelip bir jozu etmemesi ayrı bir durum.Jozu olsa değişirdi belki durum ama öyle olsa bile gördük ki şu kadar adam bir jozu edemiyor.Öyle bir hal ki nerden tutsan elinde kalıyor
Hadi bunu salla,orada amiral seviyesine yakın marco ve ana kadrodan vista var .Bunca adamın akainu karşısına geçip üstünlük sağlayamamasının bence 2 sebebi olabilir; ya Akainu amiral seviyesinin çok üstünde-ki aokiji ile birbirlerine ağır yaralar verip 10 gün dövüştülerse böyle olduğunu sanmıyorum- ya da wb nin tayfasının ederi bizim düşündüğümüzün altında.Bu sahneye bir kulp bulmak isterdim fakat bulamıyorum.Savaşın başında gördüğüm wb tayfası vay be dedirtmişti bana,Marco "sakin ol krala öyle hemen ulaşamazsın" derken yaşanılan toplu orgazmda ben de saflardaydım.Buraya kadar güzeldi her şey ama savaş sonunda aynı şeyleri söyleyemiyorum.Diyebilirsin ki; Marco nun yanındaki adamlar haki kullanmıyordu ne yapsınlar? .Bu aslında sağlam bir mazeret gibi gözüküyor ama gerçekte işleri wb nin tayfası için daha acı bir hale getiriyor.Sen dünyanın en güçlü korsan tayfalarından birinde kaptansın ve haki kullanmıyorsun? Bu mazaret,olur da biri tarafından dile getirilirse diye söylüyorum, Wb tayfasına "kesin" bir şekilde en güçlü sıfatının yapıştırılamayacağının bence açık itirafıdır.

Wb nin görevini tam olarak yerine getiremediğini söylemişsin ve ben de bir yere kadar katılıyorum buna fakat yine senin de söylediğin gibi Wb nin haklı bahaneleri vardı;hastalık,yaşlılık,oğlum dediği adamdan yediği kılıç vs vs.Burada önemli bir nokta var ,bunlar bir yere kadar haklı bahaneler.Hastalık ,yaşlılık Wb nin engel olabileceği şeyler değil ve squardo dan yediği kılıcın olayı benim için tam açıklığa kavuşmuş değil . Zaten squardo dan aldığı darbe benim için wb nin eksikliği de değil.Tamamen savaş dışı bir olay ve nakamasından geliyor o kılıç.Wb nin tam güç dövüşmemesinin başka sebepleri de var;
1-saldıracağı noktada ace var
2.Saldırı alanı çok geniş olduğundan kendi tayfasını etkilemesi çok olası

Wb belki görevi eksik yaptı ama görevini bu handikaplarla yapmaya çalıştı.Savaş 2 tarafın eşit olduğu bir yerde ve rehinsiz yapılsaydı nasıl olurdu bilmiyorum.
Marco ve Jozunun görevlerini yerine getirdiğine kesinlikle katılmıyorum.Hani Marco yu belki anlarım ama Jozu için bunu nasıl söylediğini anlamıyorum.Jozu nun savaştaki tek olumlu hareketi aokiji ye attığı omuzdu ,sonra salak gibi dondurdu kendini ve zerre faydası olmadı .Aokiji yi bir kere durduğu için mi görevini yerine getirmiş oldu?Hani şunu zaten sorgulamıyorum ;madem jozu görevini layıkıyla yapıyordu,aokiji wb ye nasıl saldırabildi? Jozu sağolsun bir de Crocodile a omuz attı.Jozu nun gücünü tartışmıyorum,muhakkak ki güçlü bir adam ama görevini yerine getirmesi?Hayır,hatta op konusunda net olacağım az sayıda konudan biri bu
Marco ise tamamen ayrı bir olay .Kizaruyu belli bir süre durdurdu,akainu yu keza aynı şekilde fakat o kadar ,ikisi de kısa süreler için durdular sadece.Sonra gitti manga tarihinin en dangalak hareketlerinden birini yapıp kendini kelepçeletti,hoba gelsin lazerler.Akainu ya yumruk atmak üzere olan bir Wb, kizarudan lazer yedi marco işini düzgün yapmadığı için.Marco ve Jozunun bu durumlarının bence bir açıklaması yok,hele dikkatsizlik gibi bir şey bence ağza alınmamalı:) Marco nun savaş performansı kelepçeler olmasa daha iyi olabilirdi ama kelepçeler sağolsun olamadı.Bir 2.kaptan olarak görevini tam anlamıyla yerine getirdiğini söyleyebilirim ama bir savaş gücü olarak bunu kesin bir şekilde söyleyemiyorum.

Savaş performansı olarak bence en ala adam Jinbei idi.Arada sert gelen kısımlar olabilir fakat onların senin yazdıklarınla alakası yok,onların sebebi Wb korsanlarının beni uğrattığı hayal kırıklığı

edit:haki öğrenmiş bir ace tehlikenin dik alasıdır benim gözümde

@melih kutu kutu pense ? :)
Savaşın amacı Ace'i kurtarmak ve karşı tarafın amacı idam etmek değil mi ? Ace kurtulursa işlem tamam ondan sonra ne yaptıklarının yada yapmadıklarının ne önemi var ?

Bütün savaşı çöpe atıpta son sahnede olanlara göre yorum yapmakta yanlış bana göre, çünkü bütün savaşı son sahneden ele alacak isek, Sengoku neysede Garp olmasına rağmen BB adayı batırıyordu, sence niye ?
Shanks'ın savaşı bitirmesi için ortam hazırladı E.Oda. Hem Akainu hem BB'yi baş villain diyebileceğimiz iki ismi caydıran kişi olarak Shanks'ı seçti. Düşün ki Akainu dayak yesin yada devam edemesin, BB'de Garp tarafından durdurulsun. Shanks'ın gelişinin manası kalmıyor ve savaşın bitmesi nerdeyse olanaksız hale geliyor bu senaryoda.

Wb'yi severim, hatta forumda Roger dengi olduğunu savunanda bendim. Ancak Wb Akainu'yu yenemedi ve kalbi tekleyince olanlar oldu. Marco Kizaru'yu durdurmuşken, savaşta Kizaru bir daha Wb'ye saldırmadı dikkat kaybı olayına kadar, çünkü önce Marco'yu geçmesi gerekiyordu, aynı şekilde Jozu Aokiji'yi durduruyor, Aokiji kitlenip kalıyor dikkat kaybına kadar. Buradan tayfasının nasıl yetersiz olduğu sonucu çıkıyor ben anlamıyorum.
Vista'nın Mihawk'ı durdurabilmesi, Ace tutsak, Thatch'i de ölü, bunlarda savaş üçlüsünün ardından gelen isimler.

Ha bide karşılaşılan düşmanlara bakacaksın, bu savaşta bariz üstün taraf denizcilerdi, Shanks'ın önemli bir adamı tutsak olacak karşısında 3 amiral + shichibukailar + px ordusu, bide Sengoku ve Garp'ta idam platformunu koruyor, Shanks'ın da kazanmasına pek ihtimal vermiyorum bu senaryoda. Pek farklı olmazdı bana göre, sana göre olurdu sanırım.
karsı tarafın amacı sadece acei öldürmek olsaydı zaten direk öldürürlerdi basta orda yanılıyorsun.halka acık idamın amacı wbyi savasa cekip onu öldürmek.dragon bile bundan bahsetti.adamlar wbyi ortadan kaldırarak,planları için yol acıyorlar.ace daha dünkü velet.wb ayarına gelceginin garantisi yok,kafasını keser koyarsın kazıkta marineforda wb yine savasa gelir.ama bu sefer hepsinin tüm müttefikleriyle istedigin tek bir alana cekemezsin ;)

bahane ace gibi görünsede,asıl amac wbyi öldürmekti.wb bile bahsetti ne yapmaya calıstıgınızı görüyorum diye.hedefleri wbyi indirmekti.öldü adam.sadece bir ara ace ve luffy potansiyellerinden dolayı dikkat cektiler wb yerine ama asıl öldürülmek istenen adam wbydi.

ben shanks gelse denizcilerin hepsiyle kapısabilir tayfası cok daha iyi demedim ;) shanksın tayfası,wbnin tayfasından daha kalitelidir dedim.muhtemelen wb bu kadar adamı olan ve müttefik cagırabilecek tek kişidir ;) adamın tayfası bile tümen komutanı olusumlu.tümen demek en büyük askeri birlik demek zaten askeri literatürde.

yani shanks tayfası gelse wb korsanları kadarda birsey yapamazlardı muhtemelen.çünkü ellerinde wb gibi bir adam yada askeri sayı gücü yok.söyledigim sey su wb ve ilk 5 tümeni haric kalanlar beni etkilemedi.bir esprilerini görmedim.gördüysen sen söyle ? marco akainuyu tek basınada tuttu belli süre tutmadımı ? peki marconun yanında 10 tane daha tümen komutanı girdigi halde neden bir halta yaramadılar ? benmkisi bir düsünce ama e.oda wb korsanlarını ortadan cekerken,bb korsanlarını ve kızılsac korsanlarını yükseltti.bu iki tayfanın ana kadrodaki olusmları denk muhtemelen,yelkenleri toplayan adamların bir önemi yok yani.shanksın asıl tayfası cıktı ortaya yanında, alayına gider yaptılar kimsenin savasmaya bir yeri yemedi mühim olan bu.ciddi diyorum ben seni anlıyorum yani marcoya yada wbye yada jozuya birsey diyemem ama cok büyük hüsran yasayıp yenildiler bu bir gercek.ilk 5 tümen komutanı haric kalanlar wbnin dövmesiyle adam olmuslar bence ;)

bu seviyede başka bir yonkou tayfası yoktur bence şu anda.
Big Mom' ın şeker toplayama yolladığı Pekoms karakteri güç açısından Marco'dan daha iyidir bence. Marco'nun hakisi ve meyvesinin verdiği iyileşme özelliği var tamam. Pekoms' unda kaplumbağa meyvesinden gelen yüksek dayanıklılığı ve kendi hakisi var. Ayrıca aslan bedenininde verdiği büyük bir fiziki güç vardır. Pekoms'un Marco'dan daha güçlü olduğunu düşünüyorum.

Karnını doyurmak için yiyecek toplamaya yolladığı bir adam bu seviyedeyse diğer adamlarını tahmin edemiyorum doğrusu.

Big Mom' ın şeker toplayama yolladığı Pekoms karakteri güç açısından Marco'dan daha iyidir bence. Marco'nun hakisi ve meyvesinin verdiği iyileşme özelliği var tamam. Pekoms' unda kaplumbağa meyvesinden gelen yüksek dayanıklılığı ve kendi hakisi var. Ayrıca aslan bedenininde verdiği büyük bir fiziki güç vardır. Pekoms'un Marco'dan daha güçlü olduğunu düşünüyorum.

Karnını doyurmak için yiyecek toplamaya yolladığı bir adam bu seviyedeyse diğer adamlarını tahmin edemiyorum doğrusu.
Bana kalırsa Pokemon Big Mom'dan da güçlüdür.

Pokemon deyip geçmeyin penbe giyiniyor olabilir ama adam bi koydu Caribou dünyasını şaştı üstelik herif efor sarfetmeden lafınıda koydu logialara bence pekoms çok güçlü çıkacak ki Tamago ondan da güçlü heralde.

Adamın saldırı gücünü geçtim savunması tek kelimeyle müthiş direk kaplumbağa kabuğuna çekiliyor sağlam karakter.
+1 :respect:

Tinerci - Bence 1000 wb korsanı 10000 big mom korsanını yok eder.

Yonkouların arasında Shanksı önde görüyorum. Ardından BB'yi 2.sırada görüyorum. Tecrübesiz falan değil bu adam En güçlü 2 DF'ye sahip ve zehir gibi kafası var. Big mom ise Smile ordusuna sahip olduğu için Shanks ve BB ile denktir diye düşünüyorum. Kaido'yu fasulye yonkou sayıyorum. Wb'yi durdurmaya çalışmış ama Shanks yolunu kesip ayarı verip yollamış. Sonuçta kızıl saçlı reyiz marinforda geldiğinde geçiyordum uğradım havasındaydı. Ultimatom verdikten sonra Kaido savaşmamış gibi en azından 2 yonkou kapışsa 1 günde bitmez.

diyorsun ki öylesine basit bir iş için gönderdiği adam beyazsakalın 1. tümen komutanından güçlü.as adamları da yonkou seviyesindedir herhalde.
Basit bir iş değil, Big Mam için şekerler son derece önemli konumda, bildiğin aç yani. Ne gemileri ne de parayı takıyor, şeker için adayı yok edecek kadar ileri gidebiliyor. Tayfasınada pek değer veriyor gibi gözükmüyor. Önceliği şekerlerde yani.

Bu arada Caribou, Jinbe'den de Luffy'den de tek yiyor Pekoms'tan da yemesi normal yani, ancak boş adam olmadığı da ortada.

1. tümen komutanı olmuş, 2. tümen komutanı olmuş veya 3. tümen komutanı olmuş bir anlamı yok. 1. tümen komutanı diye 1. tümendeki herkes 2. tümenden daha mı güçlü? WB'nin yanına aldığı ilk kişi Marco olduğundan 1. tümene o geçmiştir ilerliyen zamanlarda.

Marco 3 amiralide savuşturabilir yalnızca. Buda sadece meyvesi sayesinde. Bana göre Marco'nun güçlü rakiplere zarar verebilecek bir potansiyeli yok. Güçleri çok pasif.

Bir yonkou, şeker toplaması için adalara en iyi adamlarını yollar mı? One Piece' teki güç seviyesi farklılıklarından kaynaklanıyor bu. Bana göre Jozu, Pekoms'tan daha güçlüdür. Hem meyve hemde saf güç açısından Pekoms'tan daha iyi seviyededir ama Marco saf güç açısından Pekoms'tan daha alt seviyede kalıyor bence. Kaldı ki Pekoms' un meyvesi ciddi bir dayanıklılık sağlıyor. Üstünede haki eklerse, fiziksel saldırı gücü az olan bir karakter bu herife nasıl zarar verebilir?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık