Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Yonko Hakkında

Geçenlerde "Koca Ana çok güçlü." diye bir mesaj atmıştım, bunu açmamı istediler. Bu yüzden Yeni Dünya ve Yonko kavramı hakkında aklımdan geçenleri yazacağım. Uzun ve yorucu bir yazı olacak. En baştan başlayıp, sonra doğru ilerleyeceğim.

Yeni Dünya neydi? Yeni Dünya emekti. Biz Yeni Dünya diye bir yerin varlığını Zeff'ten duyduk. Ona göre orası öyle bir yerdi ki, "Korsan Mezarlığı" olarak adı çıkmış Grand Line bile oranın yanında cennet gibi kalıyordu. Peki Zeff söylediklerinde haksız mıydı? Bence değildi, tabii ki tatmin olmayanlar da var aramızda.

Yeni Dünya hakkında ilk spoilerı Zeff'ten yedikten sonra, karşımıza Monkey D. Garp çıkar ve oranın dünyanın en güçlü dört korsanı olarak kabul edilen ve kendilerine Yonko adı verilen bir grup korsanın elinde olduğunu söyler. Biz bu kişiler içerisinde sadece Shanks 'ı ve Edward Newgate'i tanıyorduk. Newgate bize dünyanın en güçlü adamı olarak tanıtıldığı için, az buçuk fikrimiz vardı bu korsanların kalibresi hakkında. Peki fikirlerimiz sönük kaldı mı? Fazlasıyla.

Yonko'nun güçlü olduğu kesindi, fakat bu güç ne kadar fazla olabilirdi? Cevabını almakta çok gecikmeyecektik. Zira bir Yonko adamı olan Portgas D. Ace, yine eskiden aynı Yonko'nun tayfasında olan Marhsall D. Teach tarafından mağlup edilmeden ve Denizciler'in kucağına oturtulmadan önce bu konuda Newgate ile istişare yapmak isteyen Shanks'ı durdurmak için savaş gemilerinden oluşan bir filo gönderilir, fakat Yonko Shanks sadece bayrak gemisi ile filoyu dümdüz eder. Sonra da korkulan buluşma gerçekleşir ve iki Yonko bizzat karşı karşıya gelir. Bu o kadar büyük bir olaydır ki, dünyayı yöneten adamlar (Gorosei) soğuk terler döker. Orada anlarız ki, iki Yonko'nun güç birliği yapması demek dünyayı yönetenler için büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Savaş ile ilgili aşağıdaki AVM'yi de izlemenizi tavsiye ederim. Beğenirseniz yoruma yazın.

Shanks, Newgate'i kendi sonundan kurtarmak için çabalasa da başarılı olamaz. Ace yenilir ve halka açık şekilde idam edileceği duyurulur. Buggy'den öğrendiğimiz üzere Newgate ne pahasına olursa olsun adamının intikamını alırmış. Bu bilgi ışığında savaş çanlarının sesi yavaştan kulağımıza gelmeye başlar. Savaş yaklaştıkça bir Yonko'nun aslında ne olduğunu daha iyi anlamaya başlarız. Marineford'da gerçekleşecek savaştan çok uzakta yaşayan insanlar bile korkudan evlerinden çıkamaz hale gelir. Dünyayı yutabilecek büyüklükte bir savaş kapıdadır ve durumu bu hale getiren kişi dört korsan içerisinde sadece bir tanesidir.

Savaş kaçınılmaz olmuştur. Newgate'in, karşısına Dünya Hükümeti'nin tüm askeri gücü çıkarılır. Marineford'un savunma sistemleri güçlendirilir. Bir Yonko deplasmanda maça çıkacağı halde, ev sahibi takım yenilme korkusu yaşamaktadır. Bunun sebebini de sonradan öğreniriz, çünkü gelen adamın dünyayı yok edecek bir gücü vardır. Derken Newgate sahneye çıkar. Tam o anda Yonko denen kişilerin güçlerinin bireysel yeteneklerden gelmediğini anlarız. Zira Newgate'in tayfasında son derece güçlü adamlar vardır, üstüne arkasında onlarca farklı korsan tayfasından oluşan büyük bir ordu ile savaşa gelmiştir. Gel gelelim savaş Denizciler'in zaferi ile sonuçlansa da, nispeten daha dengeli bir adam olan Newgate'in yerine dünyanın başına Teach gibi bir adam tebelleş olur. Bir Yonko'nun ne olduğunu çok iyi bilen Teach, elbette bu koltuğu kimseye kaptırmayacaktı.

Savaş ile serinin ilk yarısı da sona erer. Yeni sayfada çok anlatılan Yeni Dünya'nın nasıl bir yer olduğu görülecektir. Balıkadam Adası'nı saymazsak, kalan kısımlarda serinin öncesi ile pek alakası olmayan yeni bir güç skalası ortaya çıkar. Yeni Dünya'da bireysel güç bir anlam ifade etmemektedir. Burada çevresi ve arkası sağlam kişiler ayakta kalabilmektedir. Zayıfların saklanmaktan ve kaçak dövüşmekten başka şansları yoktur. Newgate'de gördüğümüz kabataslak ordu ve alan yönetimi sistemini daha detaylı bir şekilde görürüz.

Kaido ve Shanks hususunda çok boşluk var. O yüzden onlara değinmeyeceğim. Bunun yerine Koca Ana'dan yürüyeceğim. Linlin gördüğünüz üzere dünyadaki en güçlü dört korsandan birisi. Kadının tipini sevmezsiniz, kadın diye hor görürsünüz, bulunduğu yer ve hareketleri size dandik gelebilir. Ancak ne düşünürseniz düşünün bu kadın çok ama çok güçlü. Kendi bireysel gücü bir yana, bulunduğu ortam bile bambaşka bir seviyede olduğunu gösteriyor. Baktığınız zaman merkezinde kendisinin kaldığı Tüm Kek Adası'nın olduğu bir adalar sistemine sahip. Bu adalara yaklaşmadan çok önce bile sonar sistemi ile gelen ve giden açık şekilde görülebiliyor. Şimdi siz bu kadına nasıl saldıracaksınız? Devasa bir ordu ile bile gelseniz, kadının yanına varana kadar ne kadar adamınız kalır, meçhul. Kendisini geçtim, yanındaki adamlar bile oldukça güçlü kişiler

Anlatmak istediğim şey çok sağlam bir sistem kurduğu ve bu sistemi başarı ile yönetebildiği. Koca Ana güçlü derken, asıl söylemek istediğim şey buydu aslında. Luffy'ye yolladığı orduda bile kalburüstü adamlar vardı. Opera, Galeta, Amande gibi kişiler boş değillerdi gördüğünüz üzere. Yani bu adamlar çok güçlü birinin karşısına bile çıksalar, yenilene kadar rakibi biraz eskitebilirler. Yonko tayfasına bakın, bir de bizim tayfaya bakın. Bizim tayfa buralara kadar bireysel güç ile geldi sadece. Tayfayı bildiğin Luffy, Zoro ve Sanji sırtladı. Bunun haricinde kalan kişiler ufak tefek faydaları olan, ancak temelde güçsüz kimseler. Örnek verelim; Nami tek yedi, hem de iki kere. Usopp kendi gölgesinden korkuyor. Hiç yeri geldiğinde cesur oluyor demeyin, yemez yani bu. Chopper'ı salla. Kendine faydası yok, başkasına hiç olmaz. Robin desen iki sene önce Jigoro gibi kendi iradesi olmayan bir zombiye bile gücünü yetiremiyordu. Çok fazla bir kademe atladığını düşünmüyorum. Franky, kıytırık Buffalo ve Baby 5 ile yarım saat uğraştı. Robotunu da onu da hurdaya çevirirler burada. Brook desen, sadece gövdesi olan Kin'emon'u bile alt edemedi. Şimdi bir yanda bu tayfanın en güçlü adamının bir sürü yardım alarak 11 saatte zorla yendiği biri var. Bu yendiği kişiden daha güçlü bir komutan daha gördük. Kalan bir komutan belki ondan da güçlüdür. Bir de bunların üzerine kaptanları var.

Yazı çok uzadı. Sonuç olarak şunu demeye çalışıyorum; Yeni Dünya'da bireysel gücün çok bir önemi kalmadı. Artık sistem ve çevrendeki adamların gücüne bağlı olarak iş yapabiliyorsun. Önüne geleni indirerek ilerlenebilecek bir yer değil. Luffy'nin şu anki düştüğü durum tam olarak bunu özetler nitelikte. Şayet oraya Büyük Hasır Şapka Korsan Filosu ile gitseydi, yine başarılı olamazdı. Neden? Çünkü Linlin'in çok sağlam bir sistemi var. Bireysel gücü bir yana, kadının adamları nerede ne yapacağını çok iyi biliyor. Saldırmaya kalksan Linlin'in önüne gelene kadar mahvolursun. O da sana bir tane koyar, gebertir. Ben bu sistemin tüm Yonko için geçerli olduğunu düşünüyorum. Newgate, Roger'ın ölümünden sonra kendisininki hariç iki gemiyle birlikte geziyordu. Adamın gücü dillere destan olduğu için, sonradan tek başına gezmeye başlamış. Çünkü yemiyor adama saldırmaya. Kaido deseniz, şu boynuzlu ada gibi yerde yaşıyor sanırım. Onun bile kendince bir önlemi vardır dışarıdan gelecek tehditlere karşı. Teach tayfasını hemen filolara bölmüş ve adamlarına gani gani meyve dağıtmaya başlamış. Bir olay yerine bile iki gemisini gönderiyor sadece. Kalan sekiz geminin onun yanında olduğuna şüphesi olan yoktur sanırım. Bu denklem içerisinde tek sırıtan kişi Shanks olarak görünüyor. Onun da neyi neden yaptığı pek belli değil. Boş boş takılıyormuş gibi geldi bana.

Bu kadar sistematik ve kendisini korumayı bilen adamlara sen kafa göz giremezsin. Girersen de sonun Luffy gibi olur. Adamların sistemli gücünü geçtim, kendileri de aşırı derecede güçlü kimseler. Senin elinde Yonko ve ordusuna karşı koyacak güç yoksa, hiçbir şey yapamazsın. Hatta görecek kadar yanına bile yaklaşamazsın. Bu arkta Koca Ana inmez. En azından Luffy tarafından indirilemez. Belki bir ihtimal Germa 66 bir şeyler yapmaya kalkar, ancak onlarda da o göt yokmuş gibi görünüyor. Genel perspektiften bakarsak şayet, Koca Ana'ya saldırmaktan elde edecekleri bir kazanç yok. Hedef muhtemelen Kaido olacaktır ve Wano'da gerçekleşecek müsabaka yeterli katılımcı ile karşılıklı olarak dengelenecektir.

Geleceğe dair teori yapacak olursak; bu olaylar esnasında Teach, Shanks'ı ortadan kaldırır ve son büyük savaşta Dünya Hükümeti'nin yanında yer alır. Dünya Hükümeti'nin tüm güçleri ile birlikte minimum 3 Yonko ettiğini farz etsek, Teach ile birlikte 4 Yonko olur. Bizimkilerin tarafına Koca Ana gelse ve ittifak olan diğer güçler de 3 Yonko etse anca birbirine diş geçirir.

Şiir gibi yazmışsın. Baştan sona okudum, eline sağlık. Hala "Luffy'i küçümsemeyin!1!1" diye düşünenlerin de kafasında bir yer eder bu yazı.

Ortada olan şeyleri yazmışsın ama çoğunu göz ardı ediyorduk bu yazı da ortaya çıkarmış eline sağlık.

Usopp'un korkak olduğuna ve Kaido'nun kendisini koruma stratejisi uyguladığı konularına katılmıyorum. Gercekten yazıya emek vermişsin, eline sağlık.:respect:

Yazı uzun gözükebilir ama bir çırpıda okudum, amv de güzel, beğendim.

Luffy'nin haddine olmadığını gördük Yonko adasını basmanın. Yazıda güzel özetlemiş geçtiğimiz bölümler ve bağlantıları, eline sağlık.

Ben yazdıklarının bir kısmına katılmıyorum. Özellikle Luffy bence Cracker'ı her türlü alırdı. Hatta tükenmemiş olsa Orduyu da alırdı(yani Cracker'ın karşısına çıktığı full haliyle.) Zira yemekle alakalı meyveleri olan karakterlerde var orada Luffy g4 te bunların içinden geçer. Üstüne enerjide alır. Dof'tan güçlü adam yoktur orada. Ha ama dediğin tabi ki doğru Luffy tek başına gidinceye kadar ohooo. Bizim tayfa için için çok çok güçlü organizasyon. BM en organize Yonko olabilir. Çünkü Kaido Wano'ya yeni kamp kurmuş. Ama BM öyle değil yıllardır burada ve sistem kurmuş gibi duruyor. Zaten Oda boşuna Hasır Şapka filosunu kurmadı. 9 kişiyle kk olunamayacağı belli. Asıl bunu Roger nasıl başarmış o önemli olan kısım. Rakipleri Luffy'ninkiler kadar zorlu mu değildi. Zaten o zamana göre daha tehlikeli zamanlar olduğu çoğu kez söylendi. Şuan dünya büyük korsanlar çağında zaten.

Ben yazdıklarının bir kısmına katılmıyorum. Özellikle Luffy bence Cracker'ı her türlü alırdı. Hatta tükenmemiş olsa Orduyu da alırdı(yani Cracker'ın karşısına çıktığı full haliyle.) Zira yemekle alakalı meyveleri olan karakterlerde var orada Luffy g4 te bunların içinden geçer. Üstüne enerjide alır. Dof'tan güçlü adam yoktur orada. Ha ama dediğin tabi ki doğru Luffy tek başına gidinceye kadar ohooo. Bizim tayfa için için çok çok güçlü organizasyon. BM en organize Yonko olabilir. Çünkü Kaido Wano'ya yeni kamp kurmuş. Ama BM öyle değil yıllardır burada ve sistem kurmuş gibi duruyor. Zaten Oda boşuna Hasır Şapka filosunu kurmadı. 9 kişiyle kk olunamayacağı belli. Asıl bunu Roger nasıl başarmış o önemli olan kısım. Rakipleri Luffy'ninkiler kadar zorlu mu değildi. Zaten o zamana göre daha tehlikeli zamanlar olduğu çoğu kez söylendi. Şuan dünya büyük korsanlar çağında zaten.
Yener yahut yenemez, ben o kısmında değilim olayın. Sen zaten aslında ne demek istediğimi anlamışsın.

Usopp'un korkak olduğuna ve Kaido'nun kendisini koruma stratejisi uyguladığı konularına katılmıyorum. Gercekten yazıya emek vermişsin, eline sağlık.:respect:
Kaido'nun kendini koruduğunu değil, önlem aldığını söyledim. Önlemi herkes alır. Bizim tayfada bile gemi ile seyahat ederken gözcü kulesinde sürekli biri durur ki, tehlikeyi önceden görebilsinler.

Ellerine sağlık, akıcı olmuş, bir seferde okudum. Sistemleri iyi olmasa hükmetmeleri zor olurdu.

Ama Luffy veya tayfandan diğerlerinin, hala göstermediği bir sürü şey var diyenler için çok bir anlam ifade edeceğini sanmıyorum.:d

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık