Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Yarı Değerli Taşlar

Yaklaşık 6 aydır bende gelişen bu merak biraz birikime dönüştü. 4-5 aydır arazi gezileri yapıp yarı değerli taş arıyorum .Ülkemizde kuvars türleri : Obsidyen , Kalsedon ,jasper, Sitrin , Opal, Akik ve agat bol bulunduğundan aramanızda bulmanız mümkün.

Kuvars dışında fosil ve nadir taşlar da bulunuyor.
Bazen taşları tanımlamak için özgül ağırlığı ölçülür Kuvars türleri 2.50-2.90 arası değişir elmas 3.52 yakut ve safir 3.95-4.10 civarıdır .
Taşları tanımak amaçlı örnek foto atayım .Nadir bulunanlar kırmızı ortalar sarı çok olanlar yeşil.

Kalsit

Obsidyen(Volkan Camı)
Siyah Obsidyen

Opal
Süt Opal

Garnet(Lal taşı)

Jasper
Kırmızı jasper

Kalsedon
Mavi kalsedon

Agat
Çubuk agat ( işlenmiş)

Akik

Dumanlı kuvars

Düşük kalite safir ve yakut

Şeffaf olmayan kuvars ,kalsit

Sitrin ,fosil ,yosunlu akik zebercet,pirit,garnet,azurit,mor jade

Meteor,Ateş opali ,topaz,

Dahası var ama en bilinenleri bunlar .

Son düzenleme:
Güzelmiş bayağı. Ben de Çekya'da jeoloji okuyan bir arkadaşla ödevine yardım etmek için kristal toplamıştım dağa çıkıp. Ne topladık bilmiyorum isim olarak ama çok eğlenceli olmuştu. Ankara'ya dönünce de bunun gibi hiking yapmaya devam etmek istiyorum ama hiç sanmıyorum Ankara'da böyle yemyeşil dağların olduğunu, varsa da ben bilmiyorum :D

Siyah obsidiyen ve agat taşları çok güzel görünüyor. Agatın içinin farklı dışının farklı olmasının işlenmişliğiyle alakası yoktur umarım.

DUMANLI KUVARS

Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde olan orta nadirlikte , kuvars damarlarında bulunabilecek kuvars türü .Gezdiğiniz bölgede toprak üstünde bulabilirseniz orada kuvars damarı olması muhtemeldir .

Değeri boyutlarına göre değişiyor .Facebook'ta grup mezatlarında ortalama ebatlı dumanlı kuvars kalitesine göre 100 tlye kadar çıkıyor.Satış sitelerinde kalitelileri daha pahalı oluyor bu sebeple mezatlar daha avantajlı.

Çok dişli olanlar daha nadir olduğundan tek dişlilere göre pahalıdır.

Mücevher kesimine uygundur.

Özellikleri
Dumanlı Kuvars kristali, enerji bedeninizi güçlendirebilir. Dumanlı Kuvars kristali, ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayabilir.

Dumanlı Kuvars’ın enerjisi size ağır geliyorsa üzerinizde taşımak yerine etrafınızda belli bir süreyle bulundurabilirsiniz. Çok güçlü bir kristal olmasından ve radyasyona maruz kalmasından dolayı, fazla ten teması ile enerji alanlarınızda artan titreşimler şeklinde baskı yaratabilir. Baş dönmesi yada mide bulantısı gibi olumsuz etkilerine maruz kalmamak için uyuduğunuz odaya yerleştirmemenizde fayda olacaktır. Ancak herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Bazı kişilerin uykularını düzene sokarken, kabus görmelerine engel olur. Doğal da olsa radyasyon içeriğinden dolayı kullanırken dikkatli olunmalıdır… Örneğin suda bekletilip suyu içilmemelidir! Bünyenize göre kristalinizi takı yada ortamlarda parça kütle olarak kullanabilirsiniz
.

Son düzenleme:
Güzel konu. Bir ara ben de değişik taşlar topluyordum ama gram bilgim yok taşlar hakkında.
Bilgi sahibi olsanda zamanın ekipmanın aracın birazda şansın olmalı aslında çokta profesyonel yapılcak iş değil .Bazen taş ararken insanlardan deli damgası yiyecem diye korkuyorum utancımdan onlar gidene kadar birseylerle ugraşıyor taklidi yapiyorum yerleşim yerlerinde.Bazen bisikletle dağlara çıkıyorum köpek kovalıyor .Çoğu zaman değerli denebilecek taş bulamıyorum boşa emek harcıyom.En iyisi Hobi olarak deniz kenarlarında aramak.

Bilgi sahibi olsanda zamanın ekipmanın aracın birazda şansın olmalı aslında çokta profesyonel yapılcak iş değil .Bazen taş ararken insanlardan deli damgası yiyecem diye korkuyorum utancımdan onlar gidene kadar birseylerle ugraşıyor taklidi yapiyorum yerleşim yerlerinde.Bazen bisikletle dağlara çıkıyorum köpek kovalıyor .Çoğu zaman değerli denebilecek taş bulamıyorum boşa emek harcıyom.En iyisi Hobi olarak deniz kenarlarında aramak.
Aynen insanlar böyle şeylere tuhaf gözle bakıyor :/

Ben zaten zevkine arıyordum. Özellikle cama benzeyen taşları seviyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık