Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Yapımlarda Suç Unsurları

Yapımlarda Suç Unsurlarına Yer Verilmeli midir?

• Evet.

Kullanılan: 33 63.5%
  • Hayır.

Kullanılan: 19 36.5%

• Kullanılan toplam oy
    52
Bu çok manipüle edilebilecek bir konu olduğu için başlık başlık incelenmesi ve sosyologların bu tip araştırmaları varsa onlardan yararlanılması faydalı olabilir belki. Ancak uyuşturucu ticareti meselesi bir noktada sakınmaya çalıştığımız ve mümkün olduğunca kendimizden uzak tuttuğumuz bir şey olduğu için nasıl yansıtıldığı önemli. Mesela ana karakteri para içinde yüzen 'havalı' ve sadece olayın sefa kısmını gösterip olayı hypelamak içinse film saçmalıktır. Ama sonuçta bunlar hayatın gerçekleri ve bir noktada belirli bir kesimin bilgisi dahilinde izleniyor. Yasaklamak olmaz ancak çok da çekici bir hale getirip özendirmek bence makul değil. Ama insanlar bunu tahayyül edebilmeli.
Bu 'Cuties' dizisini izlemedim ama olayı twitter'dan takip ettiğim kadarıyla, bu dizideki ana karakterin reşit olmamasının ötesinde bir şeyi görmeye duymaya gerek yok bence ki bazı büyük sorunlara daha sahip dizi. Bir Müslüman olarak beni rahatsız eden ögelerin olmasını bile geçtim toplumda ideal olarak zıt düştüğüm insanlardan da sağlıklı tepkiler çekmesi ile bu dizinin hepimizin nezdinde çok da kabul görmediğini söyleyebiliriz. Yayından kalksa kimse bir şey kaybetmeyecektir :/

Minnoşlar filminin en tartışmaları sahnelerini izledim.
Eğer şu ana kadar film diline dair azcık bir şey öğrenmişsem, benim gördüğüm şu:

Film pedofililer için yapılmamış, pedofili olmayanları pedofili yapmak için yapılmış.
Filmde öyle kareler var ki, Yusuf Kaplan'ın "ayrıntının ayartısı" dediği türden, Tenkit değil bildiğin teşhir. Hiç masum gelmedi bana.

Minnoşlar filminin en tartışmaları sahnelerini izledim.
Eğer şu ana kadar film diline dair azcık bir şey öğrenmişsem, benim gördüğüm şu:

Film pedofililer için yapılmamış, pedofili olmayanları pedofili yapmak için yapılmış.
Filmde öyle kareler var ki, Yusuf Kaplan'ın "ayrıntının ayartısı" dediği türden, Tenkit değil bildiğin teşhir. Hiç masum gelmedi bana.
İzlemeye gerek yok zaten. Filmin tanırımında ifade şu; "11 yaşındaki kızın, twerk yaparak dişiliğini keşfetmesi". Bu sektörde müthiş paralar dönüyor o yüzden kimse engel olamıyor. Ama filmi yapan da, yayınlayan da, ödüllendiren de, o çocukların anaları babaları da çocuk istismarından yargılanmalıydılar.
Ama adamlar ve kadınlar para bastıkları için herhangi bir şey yapılmıyor. Sonra da kadın yönetmen savunma olarak 400bin (ya da milyon mu emin değilim) izlenen twerk yapan çocuk videosunu öne sürüyor.

Filmde bir sahne daha var. Film TRde yayımlanmadığı için pek tartışılmadı.

Ailesi kızın içine cin kaçtığını düşünüyor. Cin çıksın diye kızın üzerine okunmuş su serpip kuran okuyorlar. Kuranı duyunca kız twerk yapmaya başlıyor. Kamera da kızın etrafında Mevlana gibi dönüyor.

O sahnede başka ayrıntılar da var ama görsel ayrıntılar. Ancak izleyince anlaşılır.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık