Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Wapol

'Diğer Kişiler' forumunda Smoker tarafından 4 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Çok orijinal bir tasarıma sahip.

  5 oy
  14.3%
 2. Nefretlik bir adam.

  30 oy
  85.7%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 13,898
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Wapol
  (Waporu), Davul Krallığı'nın (şimdiki adı Sakura Krallığı) eski kralıdır. O dönemlerde Davul Tepesi olarak bilinen yerdeki kalede yaşardı.

  Wapol, ülkesi Marshall D. Teach ve tayfası tarafından saldırıya uğradığında kaçarak Bliking Korsanları'nı kurmuş ve bir korsan olmuştur. Tehlike geçtikten sonra tekrardan adaya dönüp, yönetimi ele geçirmeye çalıştıysa da bu çabaları Hasır Şapka Korsanları tarafından engellenmiştir. Monkey D. Luffy tarafından çok uzaklara uçurulan Wapol, bir süre sefil bir biçimde çöplüklerde yaşamıştır. Çöplükte bulduğu işe yarar malzemeleri meyve gücü sayesinde oyuncaklara dönüştürerek satmaya başlamış, daha sonra da kendi oyuncak şirketini kurmuştur. Çalışmaları esnasında Wapometal ya da Wapolium adı verilen alaşımı geliştirmiş ve büyük bir servet sahibi olmuştur. Hızla yükselen Wapol'e, Dünya Asilleri tarafından Şeytani Davul Krallığı adı verilen yeni bir krallık hediye edilmiştir. Bayan Evren ile evlenen Wapol, şu an bu krallığı yönetmektedir.

  Görünümü

  Wapol değişik bir vücut biçimine sahip, farklı bir görünümü olan bir adamdır. Yanlara doğru açılan siyah saçları ve kovaya benzeyen tenekeden bir çenesi vardır. Wapol, "Zayıflama Tekniği"ni kullandığı zaman meyve gücü ile kendisini yer ve daha zayıf bir görünüme sahip olur. Davul Adası'nde görüldüğünde üzerinde tenekeden bir zırh vardı ve omuzlarında Ak Yürüyen kürkünden yapılmış kapüşonlu bir pelerin duruyordu. Kalın ve kahverengi eldivenler takardı. Turuncu renkte kürklü bir şort giyerdi, ayakkabıları da kürkten yapılmıştı. Davul Adası'nın kralı olduğu zamanlarda üzerindeki teneke zırh hariç, aynı şeyleri giyiyordu. Zırhının yerine gri renkte bir gömlek giyerdi.

  [​IMG]

  İki yıllık zaman atlamasından sonra Wapol'ün görünümü önemli ölçüde değişmiştir. Üzerine beyaz renkte eşofmana benzeyen bir kıyafet giyer. Altında çizgili bir etek vardır, ayaklarında ise üst kısmında kordonları olan ayakkabılar vardır. Omuzunda yine kapüşonlu Ak Yürüyen kürkü, ellerinde ise eldivenleri bulunmaktadır. Saçları beyaz renktedir. Sakal ve bıyık bırakmıştır. Sakalı beyaz, bıyığı ise siyah renktedir.

  Kişiliği

  Wapol, babası halen hayatta iken Davul Krallığı'nın prensiydi. Babası halk tarafından büyük saygı görüyor ve seviliyordu. Babası öldükten sonra ülkenin başına geçen Wapol'ün son derece şımarık ve yozlaşmış biri olduğu ortaya çıkmıştır. Halkına hiç değer vermez. Ayrıca son derece korkak ve sadakatsiz biridir. Karasakal Korsanları ülkesine saldırdığında savaşmak yerine ülkenin doktorlarını ve ordusunu yanına alarak anında kaçmış, halkını kaderine terk etmiştir. Onun bu bencil davranışları yüzünden ülkesinin saygınlığı azalmış ve halk ondan nefret etmiştir.

  Ülke yönetimindeki kıstası çok basittir. Sadece kendi bencil istekleri yerine gelsin ister ve kendisine itaat etmeyenleri mümkün olan en şiddetli biçimde cezalandırır. Kendisinden başka kimseyi umursamadığını ve başkalarının güvenliğini sağlamak zorunda olmadığını söylemiştir. Wapol insanları sindirmeyi ve güç ile onların üzerinde mutlak bir otorite kurmayı sever. Diplomasinin ya da ülke yönetmenin ne olduğu hakkında en ufak bir fikri bile yoktur. Doğrudan ülkesini ilgilendirmeyen hiçbir konuyu takmaz. Ayrıca her yerde ülkesinde olduğu gibi kendisinden korkulacağına inanır. O zamanlar 10 yaşında bir çocuk olan Alabasta prensesi Nefeltari Vivi'yi dünya ülkelerinin katıldığı bir toplantıda dövmüş, Vivi'nin alttan alması sayesinde iki ülke arasında savaş çıkmamıştır.

  Wapol'ün bu bencil doğası ve isteklerinin yerine gelmesi için her şeyi yapması hatalarından ders almamasına yol açar. Perişan halde uzun süre çöplüklerde yaşamasına ve hayatını idame ettirebilmek için oyuncak satmak zorunda kalmasına rağmen hiç akıllanmamıştır. Tekrardan parayı ve gücü elde edince eski haline dönmüş. Şu an eski ülkesinin başına geçmiş olan Dalton'a büyük bir kin beslemektedir ve sırf ondan intikam alabilmek için Dünya Toplantısı'na katılmaya karar vermiştir.

  Wapol her ne kadar aptalca hareketler yapıyor gibi görünse de, kesinlikle aptal bir adam değildir. Nami'nin söylediklerinin yalan olduklarını anında anlamıştır. Wapol'ün ülkenin başına geçmesinden önce tüm Grand Line içerisindeki en iyi doktorlar Davul Krallığı'nda bulunuyordu. Wapol başa geçtikten sonra ülkedeki en iyi yirmi doktoru kendi hizmetine almış, kalanları ise ya öldürmüş ya da sürgüne göndermiştir.

  Son derece obur biridir. Hiç durmaksızın istediği kadar yiyebilir. Yediği şeyler sadece yiyecekler değildir. Meyvesinin gücü sayesinde kendisi dahil her şeyi yiyebilir. Bu oburluğu yüzünden kocaman şehirlerde büyük hasarlara sebep olmuş ve bu yüzden bir kez tutuklanmıştır. Yamyamlığa ilgisi varmış gibi görünmektedir. İki kez Luffy'yi yemeye çalışmıştır. Kuromarimo'dan, Kureha'nın kalesinde yaşadığını öğrendiğinde onu yiyeceğini söylemiştir. Ayrıca baka (aptal) demek yerine kaba (su aygırı) demek gibi tuhaf bir huyu vardır. Bu özellikleri onun zalim biri olmasına rağmen halen çocuksu ve şımarık bir yönünün olduğunu göstermektedir.

  Yetenek ve Güçleri

  Wapol dövüş tecrübesi pek olmayan biridir. Genelde bu konuda askerlerine güvenir ve kendisi mümkün mertebe doğrudan dövüşe girmez. Dayanıklı biri olduğu söylenebilir. Luffy'nin birkaç darbesine rağmen yıkılmamıştır. Ayrıca Davul Adası'nın aşırı soğuk ikliminde yaşayabilmektedir. Şişman biri olduğu için hareket ederken zorlanır, bu yüzden çeviklik gerektiren durumlarda kendisini yiyecek "Zayıf Wapol"e dönüşür.

  Serideki diğer ana kötülerin yanında Wapol çok güçlü biri olmasa da, kendisi ve askerleri koca bir ulusu dize getirebilmiştir. Wapol, "en güçlü formu"nda Dalton'u yenebilmiştir. Luffy ile yaptığı dövüşte bu formuna girememiştir. Çünkü bunu yapabilmesi için Davul Kalesi'nin cephaneliğindeki silahları yemesi gerekmektedir. Cephaneliğin anahtarı ise Nami tarafından ondan çalınmıştır.

  Şeytan Meyvesi
  Wapol, Paramecia türü bir Şeytan Meyvesi olan Baku Baku no Mi'yi yemiştir. Meyvesi sayesinde kendisi dahil her şeyi yiyebilir ve yediklerini vücudunda başka nesnelere dönüştürerek kullanabilir. Wapol hantal bir adam olmasına rağmen meyvesinin yeteneklerini etkili bir şekilde kullanabilmektedir. Meyvesinin gücü ilk olarak Going Merry'yi yemeye başladığında görülmüştür. Luffy'ye karşı gücünü değişik şekillerde kullanmıştır. Ağzını ya da kollarını topa dönüştürerek top gülleleri ile saldırmıştır. Dövüş tecrübesi düşük olduğundan girdiği mücadelelerde meyvesinin gücüne güvenir.

  Güçleri sayesinde oyuncaklar ve Wapometal denilen bir alaşım üretmiş, bunlar sayesinde kral olduğu zamandan çok daha büyük bir servet kazanmıştır.

  Ek Bilgiler

  - Birçok One Piece karakterinde olduğu gibi Wapol'ün de kendine has bir gülüş tarzı vardır; Mahahahahaha!

  - Wapol ürettiği oyuncakları 50 Belly'den satmaktadır.

  - Mangada Dalton, yaptığı güçlü saldırı sonucu Wapol'ün kafasını kesmiş, doktorlar sayesinde Wapol ölümden dönmüştür. Animede ise sahnenin içerdiği şiddet yüzünden bu kısım değiştirilmiş, Dalton saldırısını Wapol'ün gövdesine yapmıştır. İlgili sahneyi aşağıda görebilirsiniz;

  [​IMG]

  - 0. Bölüm'de Wapol'ün babası gösterilmiştir. Ancak adı açıklanmamıştır. Aşağıda görebilirsiniz;

  [​IMG]

  - Birçok yan hikaye bir şekilde animeye uyarlanmışsa da, Wapol'ün manga kapaklarında geçen hikayesi için herhangi bir uyarlama yapılmamıştır.

  - Wapol'ün sahip olduğu Robson isimli Ak Yürüyen'e ne olduğu bilinmemektedir. Aşağıda Robson'u görebilirsiniz;

  [​IMG]

  - Wapol, Luffy'nin savaştığı korsanlar içerisinde başında ödül olmayan az sayıda korsandan biridir.

  - Wapol seride gösterilen ilk kraldır.

  - Wapol karakterinin Yunan mitolojisinde yer alan açgözlü kral Erysikhthon'dan esinlenilmiş olduğu düşünülmektedir.

  Künye

  Adı: Wapol
  Okunuşu: Waporu
  İngilizce Adı: Wapol
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 131, Anime 79
  Bağlantıları: Şeytani Davul Krallığı, Davul Krallığı (Eski), Bliking Korsanları (Dağıldı)
  Unvanları: Şeytani Davul Krallığı'nın Kralı, Wapol Konzern'in Başkanı, Davul Krallığı Kralı (Eski), Korsan Kaptanı (Eski)
  Yaşadığı Yerler: Şeytani Davul Krallığı, Davul Krallığı (Eski)
  Lakabı: Teneke Wapol (Jap. Buriki no Waporu, İng. Tin-Plate Wapol)
  Yaşı: 33'ten az
  Durumu: Canlı
  Doğum Günü: 9 Ağustos

  Şeytan Meyvesi
  Adı:
  Baku Baku no Mi (Tr. Çiğneme Çiğneme Meyvesi, İng. Munch-Munch Fruit)
  Anlamı: Çiğnemenin Sesi
  Türü: Paramecia

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Wapol
  Çeviren: Smoker
  Yayınlayan: korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 30 Eki 2016
 2. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 13,898
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Güncellenmiştir.
   
 3. Raiden Jack the Ripper

  Raiden (Jack the Ripper)
  Mesaj Sayısı 8,403
  Üyelik Tarihi20 Mar 2014
  Tipinden tut da karakterine kadar her şeyiyle son derece lüzumsuz birisiydi. Tekrar görmemek dileğiyle diyeceğim ama elbet gözümüzün içine sokacaktır bu gereksizi Oda.
   
 4. Ghost Dead

  Ghost (Dead)
  Mesaj Sayısı 357
  Üyelik Tarihi28 Eki 2015
  Eline sağlık. Sevmediklerimdendir.
   
 5. Daredewill Dofy hıyar,ondan cacık olmaz.Lufy tek gerçek kral

  Daredewill (Dofy hıyar,ondan cacık olmaz.Lufy tek gerçek kral)
  Mesaj Sayısı 12,347
  Üyelik Tarihi29 Nis 2015
  Adam kral ya, yeniden hak etttiği yerlere gelmesi sevindirici. Teach'den kaçması da mantıklı, sonuçta gariban bir ülkeden Teach ne istesin ki? Sonra geri geliyor işte.
   
 6. Integrale Mamba Mentality

  Integrale (Mamba Mentality)
  Mesaj Sayısı 2,247
  Üyelik Tarihi28 Oca 2011
  Meyve güzel, karakter çöp. Reverie bölümlerinde gereksiz panel kaplayacak :/ Çeviri için teşekkürler.
   
 7. Uchiha Itachi carpe diem

  Uchiha Itachi (carpe diem)
  Mesaj Sayısı 8,681
  Üyelik Tarihi22 Şub 2015
  Evlat olsa çöpe atılır. Eline sağlık.
   
 8. MDL_Roronoa (Üye)
  Mesaj Sayısı 952
  Üyelik Tarihi16 Nis 2015
  Kılıç yapabilir mi la içinden acaba, yapsa daha çok para kırardı
   
 9. Kuzan Majesteleri

  Kuzan (Majesteleri)
  Mesaj Sayısı 1,131
  Üyelik Tarihi4 Kas 2014
  Gereksizin teki oksijen israfı, eline sağlık Smoker.
   
 10. Mesaj Sayısı 185
  Üyelik Tarihi30 Oca 2017
  Dovus icin olmasada adam meyvesini etkin kullaniyor :good:
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık