Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Wano'daki Antik Silah: Pluton!

Selamlar selamlar hepinize iyi geceler. Canım sıkıldığından 2-3 şey yazmaya karar verdim. Son sayıyla birlikte gizemler artmaya başladı bende biraz araştırma yaptım.

Son sayıda malum sahneler hepinizin dikkatini çekti ve soru işareti bıraktı.

Bu sayfayı okuduktan sonra hayaletler kim? Mezar taşları ne ayak? tepkim böyle oldu.

Neyse sözü daha fazla uzatmadan konuya gireyim.

Tayfanın Wano'ya girişi

Kinemon "Orada bir set var... Geldiğiniz zaman bunu size sümüklü böcekten açıklarım. Bahsettiğim şey ülkeye girişi engelleyen bariyerlerden birisi. Ülke daimi olarak korkunç hava olayları ile çevrilidir. Dalgalar serttir ve akıntılar çok hızlıdır."

Set nedir? sözlük anlamını kopyalayıp yapıştırayım ve devam edelim.
  1. toprağın kayarak akmasına ya da suyun yayılmasına engel olmak amacıyla önüne yapılan kalın duvar.
Kinemon'un bahsettiği set yüksek ihtimal burada tayfanın tırmandığı akıntı.

Eğer burdaki set olmasaydı tayfa dümdüz ilerleyerek Wanoya girecekti. Seti sazanlar sayesinde tırmandılar ve yukarıya çıktılar lakin bu sefer Wano'ya değil Wano'nun üstüne çıkmış oldular.

İstemeden doğru bir şey yapıp girdapa girdiler, girdap tayfayı içine çekerek setin arka tarafına yani Wano'ya yolladı.

Velhasıl kelam Wano deniz seviyesi yüksek olan bir yerde ve aynı zamanda denizin altında olan bir ülke diğer bir deyişle denizle çevrili yeraltı ülkesi.

Luffy "Acaba şelalenin üst kısmında mıyım? yoksa geri aşağı mı düştüm? " diye soruyor kendine.

Ne şelalenin üstündesin nede aşağı düştün :D

Bilmemiz gereken şeyler:

1- Wano denizin altında.
2- Wano'nun iklimi değişken ve çok sert.

Karayip Korsanlarından ilginç bir sahneyi paylaşıp devam edeyim:

Bu sahneyi çoğunuz izlemiştir. Günbatımında karainciyi ters çevirip başka bir dünyaya geçiş yapıyorlar ve o dünyada gündoğuyor.

Oda'nın bunu Wano'da başka ama benzer bir şekilde uyguladığını ve Wano'nun yeraltı şehri olduğunu düşünüyorum.

Bildiğiniz üzere üç antik silah var ve antik silahlar tanrıların adını taşıyor.

1- Poseidon
2- Pluton
3- Üranüs

Pluton yeraltı tanrısı Hades ile alakalı ve Wano'nun yeraltı şehri olduğunu düşündüğümden antik silah pluton'un Wano'da olma ihtimali var.

Wano'da mitolojik tanrı Hadesten esintiler var. İlk önce wikiden özet geçip sonra benzettiğim yerleri aktarayım.

Hades (Antik Yunanca: Ἅιδης/ᾍδης), Yunan mitolojisinde ölülere hükmeden yeraltı tanrısıdır. Zeus, yeryüzünün hâkimiyetini kardeşleri arasında paylaşırken Zeus'a gökyüzü, Poseidon'a denizler ve Hades'e yeraltı düşer. O artık ölüler ülkesi tanrısıdır; ancak kötü değildir.

Kelime anlamı olarak "Hades" görünmez manasına gelmektedir. Onu görünmez yapan bir miğferi ve Bidentdenen iki uçlu bir asası vardır. Bu asanın bir ucu ölümü, bir ucu yaşamı temsil etmektedir. Yeraltı zenginliklerinin sahibidir, yerden çıkan değerli metaller onu bolluk çokluk ve servet tanrısı yapmıştır. Dilediğini zengin dilediğini fakir yapardı. Acımasız ve korkunç olsa da sözünden dönmez ve birçok tanrının aksine kaprisli bir tanrı değildir. Mitolojik öykülerde adı çokça yer almamaktadır. Bilinen en önemli öyküsü eşi Persephone'yi kaçırması ile ilgili olandır. Ancak Hades'in en önemli sıfatı, ölümün tanrısıdır.

Hades aynı zamanda ölüler ülkesinin de adıdır. Hades ülkesi Asphodel, Tartarus ve Elysium olmak üzere üçe ayrılır. Ölen insanlar, fani yaşamlarında iyilerse Elysium'da, ne kötü, ne de iyilerse Asphodel'de yaşamlarını sürdürürler. Zeus ve Olimpos tanrılarının düşmanları, katiller vb. kişiler ise ceza olarak Tartarus'a atılırlar.

Enteresandır ki, Hades'in yeraltı ülkesine yaşayanlar da ölmeden geçebilmektedir.

Hades her ne kadar birçok zenginliğe sahip olsa da ortalıklarda pek gezinmez, övünmez, konuşmaz, diğer tanrıların Olimpos'ta katıldıkları şölenlere katılmazdı.

Özet bu şimdi benzerliklere geçelim.

Son sayının son sayfasında Oden kalesinde hayaletlerin olduğunu ve tayfanın onlarla iletişime geçeceğini öğrendik. Hayalet diyince aklımıza gözle görünmeyen görünmez varlıklar geliyor ya da ölüler.

Hadeste görünmezmiş +
Diğer adı Plutonmuş +

Hades ülkesi Asphodel, Tartarus ve Elysium olmak üzere üçe ayrılıyormuş. Ve bu üç bölge belirli bir hiyerarşiye göre düzenlenmiş. Yani birine iyi insan diğerine kötü insan gidiyor vb. Wano'dada benzer bir hiyerarşi olduğundan buda +

Hadesin ülkesine ölü olmayanlarda geçebiliyormuş.

Hades pek övünmez ortalıkta gezinmez ve diğer tanrıların Olimposta katıldıkları şölene katılmazmış. Bu en önemli detay bana göre.

On İki Olimposlular ya da sadece Olimposlular (Olimpiyan), Yunan Mitolojisinde Dünya'yı yöneten tanrılar grubudur. Kendilerinden önceki tanrı grubu olan Titanları, Titanlar Savaşında yenerek yönetimi ele geçirmişlerdir. "Tanrıların Kralı" sıfatıyla Zeus, Olimposluların lideridir. Kraliçe sıfatı ise Zeus'un eşi Hera'ya aittir. Olimpos adı Yunanistan'ın en yüksek dağı olan Olimpos Dağı'ndan gelir. Tanrıların dağın zirvesinde bulutların arasında sarayları olduğuna inanılır.

Olimposlular (Kutsal Ejderler) dünyayı yöneten tanrılar grubuymuş. Kendilerinden önceki tanrı grubu olan titanları yenerek (boş yüzyıl) yönetimi ele geçirmişler. Olimpos adı Yunanistanın en yüksek dağı olan Olimpos dağından (Red Line) geliyormuş. Ve Tanrıların dağın zirvesinde bulutların arasında sarayları (Marigoe) olduğuna inanılırmış.

On iki tanrı → Kutsal Ejderler
Dünyayı yönetiyorlarmış +
Kendilerinden önceki tanrıları yenerek yönetimi ele geçirmişler → Antik krallık ve boş yüzyıl
Olimpos adı en Yunanistandaki en yüksek dağdan geliyormuş→ Red Line +
Ve tanrıların dağın zirvesinde sarayları varmış → Marigoe +

Ve dünyayı yöneten bu tanrıların hazırladıkları şölene Hades katılmazmış.

Şölen → Reverie! Wano reverie'ye katılmıyor +

Yanlış anlamayın Wano yeraltı ülkesi ve Hadesten esinlenme var (bana göre) fakat bu ülkede sadece ölüler yaşamıyor. Yani tam anlamıyla copy-paste durumu yok.

Devam edelim... Wano'da hayaletler varmış ve tayfa bunlarla görüşecek. Oden kalesinde 8 mezarlık var ve hayaletlerin bunlarla bir bağlantısı var gibi gözüküyor. Mezar taşlarında Kinemon, Kanjuro, Oden felan bunların isimleri var fakat bunlar yaşadığı için mezarların onlarla bir alakası olmadığını düşünüyorum.

Hayaletler ile ilgili bize çok önceden ileriye dönük mesaj verildiğini ve bu mesaj niteliği taşıyan kapak bir çok teoriye malzeme olmuştur. :D

944! Kediyi saymazsak 8 zombi!

Bu kapak hayaletlerin bizimkilerle iş birliği yapacağını ve kazandıkları zaferi hep birlikte kutlayacaklarını gösteriyor. Ve bu kutlama 944. bölümde olacak gibi.

Şimdi bu arc Kaido inecek olsaydı bu kutlama 944.bölümde imkanı yok kutlanamazdı. O yüzden bu kapaktan Kaido'nun bu arc inmeyeceğini bahsettiği büyük savaşta ineceğini ve bu arcta Jack'ın ve Orochi'nin ineceğini düşünmekteyim.

Orochi ve Jack inecek Wano kurtarılacak ve daha fazla samuray daha fazla ninja daha fazla tengu ile birlikte daha fazla güçlenen tayfa büyük savaşa doğru ilerleyecek.

Ekstra olarak teoriye şunlarıda ekleyip bitireyim:

1- Oden kalesinde Moriah var hayalet denilen varlıklar onun yaratmış olduğu askerler.
2- Absolom görünmezlik meyvesi yediği için hayalet tanımına uyuyor yani bu da +
3- Moria ve Kaido arasında çok öncesinde yaşanan bir olay var. Kaido eskiden Moria'nın tüm tayfasını katletmiş. Yani sürpriz bir şekilde kaybolan Moria Oden kalesinde müttefiklerini bekliyor.
4- Moria Oden'in cesedini canlandırıp güçlü bir zombi elde etmiş olabilir.

Teori burada bitiyor hepinize iyi geceler. Biraz yarım kaldı gibi ama çok yorgun ve üşengeç olduğumdan öyle şey ediverdim gerisi sizin hayal gücünüze kalmış artık. :D

Ben de bu arc' ın Thriller Bark ile büyük benzerlikler göstereceğini düşünüyorum. Çoktan o havayı verdi zaten Kaido' nun adamlarıyla.
Eline sağlık, okuması zevkliydi.
Yunan Mitolojisine az çok ilgim vardır, Hades' in asası olduğunu ilk defa duydum, sağol bilgi için. :D

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık