Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Wano Hikayeleri

Heso millet, bu yazı Wano da 8 Minare konusunun devamıdır.
İlk konuyu kaçıranlar için;

Bu konuda Wano arcında olacağını düşündüğüm hikayeler ve bunların senaryoları hakkındaki bulgularımı yazacağım. Tıpkı güncel arc da Oda'nın 7-8 farklı masal dan yaptığı karakter ve olay sentezleri gibi. Wano bir Japon kültür mirasını yansıtan ve ülkeyi tanıtan bir arc olduğundan Oda'yı en çok terleten kısım olduğuna inanıyorum. Son yazdığım Momotaro efsanesinden sonra işleneceğine inandığım 2. hikaye Kaguya Hime.
Dinlemek isterseniz;
Keyifli okumalar

1-Kaguya Hime

Merak edenler için;
Özetle; Kaguya Hime Ay'dan Dünya'ya gelmiş biridir. Bir bambu filizinin içinden bebek olarak çıkmıştır. İlk olarak parlayan bir ruh sanılır. Daha sonra baba dediği biri tarafından bulunarak yetiştirilir ve mucizevi olduğu düşünüldüğünden ona prenses gibi davranırlar. Büyüdükçe ve güzelleştikçe Dünya'nın kötü yönlerini görür ve üzüntüsü daha çok artar. Daha sonra gerçek evi olan Ay'a götürülür. Tam o sırada bir gerçeği anlar. Dünya iyilik ve kötülük ile birlikte güzeldir. Ama o bunu anladığında çok geçtir.

# Gelelim Kaguya Hime hikayesinin OP evrenine yansımasına. Resmi olarak Oda bunu 304. manganın son sayfasında Luffy ağzından hikayeye ilk dokunuşu yapmıştır. Hikayede parlayan bir bambu gören adam onu keser ve içinden ruh şeklinde Kaguya çıkar. One Piece;

-Luffy 'Bambuyu kırınca bir cin ortaya çıktı' 'Demek bir bambu ruhu değildin'

Ben Kaguya Hime'nin Wano prensesi olduğuna inanıyorum. Lakin hikayedekinin aksine acımasız ve Dünya'nın kötü yönlerini seven biri. Bunu destekleyen diğer durum ise hikayede Ay'dan yollanmış olması. Wano da 8 Minare konusunda da bahsettiğim gibi Ay, 8 Güneş ittifakının üyesidir. Ve burada yaşayan üstün teknoloji ve zeka sahibi kişilerin Wano da bulunduğunu söylemiştim.

Şahsen Kaguya Hime rolü için çizilecek karakteri gördüğümüzü düşünüyorum. Bu konuda ki adayım Kuina. Yok artık gene mi ölü dirilttin diyebilirsiniz. Kaguya Hime'nin neden Wano prensesi olarak işleneceği veya One Piece de yer alacağına inandığım sebepler;

# Kaguya Hime'nin hayali bulunduğu köyde arkadaşları ile hep mutlu şekilde yaşamaktır. Sutemaru onun en yakın arkadaşıydı. Bir gün akşam yemeği için birbirlerine söz verdikten sonra Kaguya Hime apar topar şehre taşınmış ve bu sözleri hiç tutulamamıştır. => Zoro ve Kuina'nın verdikleri sözden sonra Kuina kazara ölmüştür. Zoro'nun sülük çocuk Hiruko olduğundan bahsetmiştik.

Gözüken şey ise Mitoloji ile Kaguya Hime hikayesinin kesiştiği noktadır.

Hiruko = Sabah Güneşi ve Çocukların sağlığını koruyan tanrı
Zoro = Dolunay ve Kuina'nın ölümü

Kaguya = İlahı ışık prensesi, verilen söze ihanet.
Kuina = 2001 zafer ardından ölümü ile Zoro'ya sözünü tutamamıştır.

(Zoro hakkında ki detaylı bilgi için)
Kısaca Tanrıların çirkinliğinden dolayı sürdüğü çocuk Zoro ve Wano Prensesi Kuina.

# Kaguya Hime şehre taşındıktan sonra hayatı değişir, mutsuz ve sıkıcı bir yaşama itilir. Kendisini kafesteki bir kuşa benzetir hep. Ve kendine hediye edilen ender kafes kuşlarını da kendi yaşadıklarını bildiğinden özgür bırakır. => Kuina: Japonya da yaşayan uçamayan bir kuştur.

# Kaguya Hime karakteri Wano prensesi olarak karşımıza çıktığında doğal olarak iyi veya kötü Momonosuke'nin hiyerarşik üstü olacaktır. Burada ise Momotaro efsanesi ile Kaguya Hime hikayeleri kesişecektir.

Kaguya Hime hikayesinde bir prensese layık olması için gene parlayan bir bambudan en kaliteleri kumaşlar ve elbiseler çıkar. Bu elbiselerin kalitesi şehirde bile bulunamaz. Kinemon hikayede Momo'nun oğlu olduğu yalanını sürdürürken 'Bir Wano çocuğu böyle giyinir' diyerek gücünü kullanmıştır. Aynı şekilde Momotaro efsanesinde de özel kumaştan yapılma elbiseler yer alır.

Kaguya = Parlayan ilahi ışık anlamındayken,
Kozuki = Ay ışığı anlamındadır.
Wa = Uyum demektir. Japonlar için geleneklerine bağlı kalmayı ve onları yaşatmayı tasvir eder.

Wa no Kuni= Bir uyum ülkesidir. Yani ülke; Hem Wano güneşi hemde Ay'dan oluşmuştur.

Japonya da çok meşhur bir hikaye olan Kaguya Hime, One Piece evreninde ilk dokunuşunu belirttiğim şekilde 'Uzun halka uzun toprak' adasında almıştır. Bölgenin özelliği hayvan, bitki hatta meyvelerin bile uzun olmasıdır. Bu özelliklerinin sebebi ise bu topraklarda özgürce ve rahatça yaşamaları olarak sunulmuştur.

Bu adadan çıktığı düşünülen bir başka hayvanımız daha var.

Zunisha'nın bacaklarının uzunluğu sayesinde sonsuza dek yürümeye mahkum edilebilecek bir canlı. Yani demek istediğim ona bu cezanın verilmesinin gerçek sebebi suçu değil, tarihi ve kitabeyi koruması. Nitekim Mink ırkı da sırtında koruyucu görevini üstlenmişlerdir. Bu tıpkı Oda'nın Alabasta, Skypia halklarında işlediği mirası koruma güdüsüdür.

Gelelim Zunisha'nın Hint mitolojisindeki baş düşmanı; Ashura Vritra. Kısaca Dev şeytani yılan. Peki Uzun halka uzun toprak adasında Usopp'un söylediği yalan?

'Adanın patronu dev canavar yılan'

Kısaca bambucuk aydan Dünya'ya gönderilen biriyken Dünya da ona prenses gibi davranılır ve Kaguya Hime adını alır. Kaguya Hime kesinlikle Wano da işlenecek bir hikaye olacaktır. Bu karakter çizilmemiş yeni biri yada Kuina olacaktır.

Momotaro efsanesinden bir nebze eski 3 amiralin bir şekilde Wano'ya geleceğini düşünüyoruz. Gerek büyük savaşta gerek öncesinde. Buna ek olarak;

Kapak resminde gördüğünüz Bonsai Japon hobi bitkisidir. Bu ağaçlar düzenli sulanarak, yoğun ilgi ile yavaş yavaş budanır. Japonya'dan dünyaya yayılmıştır. Bir çok kişinin hobisi haline gelmiştir. Tıpkı Sakazuki gibi. Bonsai bitkisi fazla suya veya susuzluğa karşı çok narin olduğundan sulaması dikkatli yapılmalıdır. Bitkinin sulanması için spreyli veya delikli şişeler bitkinin tepesinden yapraklarına dökülmelidir. İşte resimde arkadaki filin işlevi de budur. Muhtemelen bitkileri sulama amacı ile kullanılıyor. Ve ikilinin kıyafetleri ayrıca arka plan mimarisi Japon kültürüne yatkınlığı gösteriyor. Öyle ki Wano göreceğimizden emin olduğum ikili.

Wano Hikayeleri konusunun devamında Okami adlı oyundan Kanjuro ve Japon mitolojisine, Ki no Kuni adlı oyundan Kuma ve çocuk masalına değineceğim.

Wano'dan bıktık diyenlere müjde, 3. kısım Meyvelerin Doğuşu-Mutasyonu olacaktır. Umarım beğenirsiniz.

Eline sağlık hocam. :respect:

Yazdıklarına göre Kaguya Hime göndermesi yapılmış, tekrar değinilir mi kullanılır mı bilmiyorum ama olursa güzel olur. Ay ve Uzay'a dair daha çok şey öğreniriz.
İki veya daha fazla amirali de birlikte görürsek harika olur : ))

Sırf şu konuya yorum yapmak ve diğer üyeler ile bağlantı kurabilecek bilgiler paylaşmak için girdim.
Eline sağlık on numara olmuş.

Emeğine sağlık yine zevkli bir yazıydı.Sakazuki ve Borsalino'nun kapak fotoğrafını arşivlemen ne kadar emek dolu olduğunu gösteriyor yazının.İlk kez keşke One Piece ve Kf ile çok erkenden tanışsaydım dedim.Tebrikler :respect::sapkali:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık