Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Uzay-Zaman, Kütle Çekim ve Mariejois

Selamlar güzel insanlar , gene kaotik ve fantastik bir konu ile karşınızdayım. Bu konumda önce sizleri sıkmadan kısaca , uzay-zaman-kütle çekim ilişkilerinden bahsedip ve Oda'nın bunu One Piece evrenine nasıl uyguladığını göstereceğim. Hazırsanız başlayalım ;

Öncelikle zamanın farklı işlemesinin 2 yolu vardır.

*Hareket : Zaman herkes için aynı algılanır fakat , zaman harekete göre farklı işler. Daha hızlı hareket eden bir cismin zamanı daha yavaş akar. Ama hareket eden kişi zamanın yavaşlamasını algılayamaz. Bunun sebebi ise dünyanın hareketinin zaman üzerinde etkisinin çok az olmasındandır.

* Kütle çekim : Kütle çekim zaman kavramını değiştiren 2. özelliktir. Ve kütle çekim arttıkça ,zaman yavaşlar. Kara delik gibi çok büyük kütle çekime maruz kalan cisimler de zaman çok yavaş akar. Dünyanın yerçekimi de bir kütle çekimdir.(Elbette bu algılanamayacak kadar azdır.) Dünya üzerinde yerde , kütleçekim daha fazladır. Yani gökyüzünde yaşayan bir insanın zaman kavramı daha hızlı akar. Aynı anda doğmuş 2 kişiden , gökyüzünde yaşayan daha hızlı yaşlanır.

Şimdi , bu kısa bilgilendirmeden sonra One Piece evrenine dönelim. Ben Oda'nın bu algılanamayacak kütle çekimini , OP evreninde çok fazla arttırdığını söylesem?

1- Biliyoruz ki OP dünyası merkezde olmak üzere çevresinde birden fazla uydusu mevcuttur. Bu bana şunu düşündürdü , güneş galaksimizde merkez çekirdek görevi görür. Güneşin kütle çekimi 247.2 iken , Dünya'nın 9.81'dir. Yani güneşin kütle çekimi dünyadan 25.2 kat daha fazladır. Peki , Ohara da gördüğümüz resimlerde OP dünyasının bir merkez çekirdek görevi gördüğünü düşünmek hiç yanlış olmaz. Çünkü diğer küçük uydular , op dünyasının çekim gücünde yörüngesel olarak konumlanmış durumdalar. Yani OP evreni aslında bir güneşten farksızdır.
Böyle bir merkez çekirdek görevi içinde , diğer uydular ile en az 20-30 kat arası bir kütle çekim farkı ortaya koyar. Bu da kısaca OP evreninde yer ile gök arasında hatırı sayılır bir zaman akışı farkı ortaya çıkartır.

2- OP evreninin kütle çekiminin yer ve gök arasındaki zaman farkına 2. kanıtı ise ; Jaya'dır. Sizce Jaya'daki ağaçların , fırlatan akıntı ile gökyüzüne çıktıktan sonra yıllar içinde o kadar büyümesinin sebebi nedir? Elbette zaman akışının farkı.

/Peki soru 1 , ağaç da insanlar gibi aynı zaman akışına sahip, insanların boyutları neden büyümüyor?
Çünkü hızlı zaman akışı büyüme ile alakalı değildir , beslenme büyüme ile alakalıdır. Zaman akışının en yararlı olduğu şey doğa ve topraktır. Tıpkı Dünya'nın insan eli değmeden yaşayabilmesi gibidir. Çünkü toprak zamanla daha da zenginleşir.Oda Skypia da ki bu sistemi müthiş şekilde kurmuştur. Devam edelim , ağaçlar toprağın çok daha verimli ve zengin hale gelmesi sayesinde çok büyük boyutlara ulaşmışlardır. Sonra mı? Bu ağaçları yiyen böcekler ve böcekleri yiyen kuşlar. Besin piramidinde yükseldikçe toprağın verdiği besin zenginliği azalır. Yani Skypia'da yaşayan dev ağaçların ve hayvanların sebebi zamanın hızlı akmasının toprağı verimli hale getirmesindendir./

/Peki soru 2 , Skypia'da yaşlı diyebileceğimiz kaç kişi gördük ? Ben 3 tane sayabildim. (Amazon , Gan Fall , Kabile şefi) Bunun sebebi OP evreninde gökyüzü ile yer arasındaki zaman farkıdır. Gökyüzü insanlarının ömürlerinin bundan dolayı daha kısa olduğuna inanıyorum.

3- OP dünyası üzerinde gelmiş geçmiş en büyük kişi kimdir? Güç , zenginlik , şöhret... Roger!

Gold Roger => Altın mitoloji ve simya da GÜNEŞ'i temsil eder.
Silvers Rayleigh => Gümüş AY'ı temsil eder.
Scopper Gaban => Bakır ise VENUS'ü temsil eder.

Hükümet Roger için D. adını saklayarak ona Gold demiştir. Ve OP dünyası , güneşi temsil eder. Roger yani her şeyi elde eden adam aslında Dünya lakabını almıştır. Bu Oda'nın ince kelime oyunlarından biridir. Etrafındaki uyduların tayfa üyeleri olması da diğer ince mesajdır.

4- Şimdi işler biraz ilginçleşecek. Çoook yükseler de yaşayan diğer insanlar. Tenryuubito'lar!

Kutsal ejderlerin gerçek sorunsalı da bu zaman farkıdır. Onların da yaşam ortalamalarını düşürür. Yani düşürmesi lazım dimi , peki ya onların ki düşmüyorsa ? Daha uzun hayatlar elde ettiklerini söylesem?
Bu kısma girmeden önce şunu sormak istiyorum OP evreninde gerçekten değerli görülen meyveler hangileridir? Yok edici güç veren ve tehdit görülen Gura Gura mı? En güçlü kategori Logia'lar mı?
-Hayır OP evreninde ki en değerli meyveler , zamanı kavramını delen yani yaşamı uzatan meyvelerdir. Şimdi bir kaç örnek verelim.

# Ope ope no mi : Meyvenin kötü yanı , sadece 1 kişiye nihai gençlik ameliyatı yapılabilmesidir. Sengoku'nun top secret sınıfına koyduğu bir meyvedir. Nitekim meyveyi Doffy kendi için istemiştir. Son ana kadar da Law'a ameliyatı yapıp yapmayacağını sormuştur. Doffy için biraz parantez açmam gerekiyor. Doffy bize kutsal ejderlerin dünyayı sallayabilecek , hazinesini bildiğini söyledi.
Ayrıca nihai gençliğe sahip olsa dünyaya hükmedebileceğine değindi.

# Jewelry Bonney ve yaş manipülasyonu yapan meyve gücü : Meyvesinin adı bilinmese de bazı güçleri bilinen ve tahminen paramecia türü olduğu düşünülen bir gücü var. İnsanların yaşlarını küçültüp , büyütebiliyor. Tabi kendisininde. *Şimdi başka bir parantez açacağım , denizciler arasında Akainu'yu korsanlara olan acımasızlığı ve radikal adalet duygusu ile biliriz. Bonney karşısında kurduğu cümleye bakıyoruz ; 'Hükümetten kaçtığını duyduğumda , tüylerim diken diken oldu' . Bu cümle üzerine Bonny ile Akainu'nun akrabalık teorileri falan patladı. Çünkü herkes farkında BB tayfasına saldırmaya gelen Akainu'nun elleri bağlı bir korsan ile böyle konuşmayacağının.
Peki Bonney'in meyve gücünü öncesinde dünya hükümeti ve kutsal ejderler için kullanıyorlardı desem. Farkında iseniz onun davranışları sürekli olarak şımarık bir kız çocuğu gibi. Ve hükümetin elinden kaçtığı söyleniyor. Akainu gibi birinin onu hükümetin dışında , bu kadar büyük tehdit görmesinin sebebi nedir? Ope Ope 'nin 1 kişilik gençlik ameliyatı bile doğru kişiye yapılsaydı Mariejois Doffy'nin elinde olacaktı. Bonney'nin meyvesinin Akainu tarafından bu şekilde algılanmasının sebebi de budur.

Hop konuya geri döndük. Gökyüzü ve yerin zaman akış farkından ötürü yaşam sürelerinin kısa olmasından bahsediyorduk. Peki Mariejois'da ki Tenryuubito'lar nasıl daha hızlı yaşlanmıyor.
Ve burası konumuzun 2. Bölümü ; Çünkü Tenryuubito'ın ulusal hazineleri var.

Buradan sonrasını teorimin 2. bölümü olarak ilerleyen günlerde ele almaya çalışacağım.Kutsal ejderlerin ulusal hazineleri hakkında fikir ve düşünceleriniz varsa okumaktan mutluluk duyarım.

Son düzenleme:
Valla konu beni içine aldı. Zaten en sevdiğim konudur uzay zaman falan. Bağlantılarda güzel kurulmuş.

OP dünyasında insanların bedenlerinin genel olarak (bize göre) birçok şeye dayanmasının sebebi de kütle çekimin bedenlerini güçlendirmesi olabilir.

Valla konu beni içine aldı. Zaten en sevdiğim konudur uzay zaman falan. Bağlantılarda güzel kurulmuş.

OP dünyasında insanların bedenlerinin genel olarak (bize göre) birçok şeye dayanmasının sebebi de kütle çekimin bedenlerini güçlendirmesi olabilir.
Teşekkür ederim ve gayet mümkün söylediğin.

Dostum eline sağlık ders kitabı gibi anlatmışsın.İsimler konusunda o kadar bağlantı gormesemde diğer unsunlar dediğin gibi zaman herşeye farklı işlemesi op evreninde kabul edilir.

Konu mükemmel. Bu tarz teorileri görünce Oda'nın bu evreni ne kadar güzel ve ayrıntılı bir şekilde tasarladığının farkına varıyor ve kimin kimden daha güçlü olduğu konularına gülesin geliyor :)

Jaya bağlantısı çok iyiydi.

Bu bağlantı harika. Buradan ayrı teoriler bile çıkar.

Herkesin açabileceği bir konu değil bu. Farklı yani. Belki çok az kişi dikkat etmiştir böyle farklılıkların olduğuna. Bir de dikkat etmekle bu farklılığın neden oluştuğunu anlatabilmek arasında fark var tabi. Op evreninin nasıl oluştuğunu anlamamızı sağlayan böyle bir konu açtığın için teşekkür ederim. Ellerine sağlık :respect:

1- Dunyanın Ayı var, OP gezegeninin de 6 tane uydusu var, aynı şey, bu onu Güneş yapmaz. Bunun için OPverse yukardan bakmak lazım.

2- Jayadaki sırik fasulye ile devasa Piton için zaman hızlı akıyor diyorsan, oradaki insanların da devleşmesi gerekirdi ama normal boyutta insanlar. Zamanın hızindan değil yani mangaka adını hatırlamadığım bir filmden kopyala yapıştır yaptıģı için skypiea var. Òte yandan yeryüzünde de devasa deniz kralları, devasa canavarlar devasa çiçekler böcekler var. Bir şey ifade etmiyor yani.

3- Gold Silver Scoppan klasik E.Oda klişe üçlemesi, ince görüş olduğunu sanmıyorum, fazla zorlanmış.

4- Bonney icin eski bir teoridir zaten o bahsettiģin. Kimse Akainunun kız kardeşi diye düşunmez, ya kutsal ejder denir, ya da meyvesi dolayısıyla.kutsal ejderleri gençleştirdiği soylenır.

Buraya kadar sarmadı beni açikçası ama kutsal hazine mevzusunu merak ettim. Yaratıcı bir konu olur umarım. :)

1- Dunyanın Ayı var, OP gezegeninin de 6 tane uydusu var, aynı şey, bu onu Güneş yapmaz. Bunun için OPverse yukardan bakmak lazım.

2- Jayadaki sırik fasulye ile devasa Piton için zaman hızlı akıyor diyorsan, oradaki insanların da devleşmesi gerekirdi ama normal boyutta insanlar. Zamanın hızindan değil yani mangaka adını hatırlamadığım bir filmden kopyala yapıştır yaptıģı için skypiea var. Òte yandan yeryüzünde de devasa deniz kralları, devasa canavarlar devasa çiçekler böcekler var. Bir şey ifade etmiyor yani.

3- Gold Silver Scoppan klasik E.Oda klişe üçlemesi, ince görüş olduğunu sanmıyorum, fazla zorlanmış.

4- Bonney icin eski bir teoridir zaten o bahsettiģin. Kimse Akainunun kız kardeşi diye düşunmez, ya kutsal ejder denir, ya da meyvesi dolayısıyla.kutsal ejderleri gençleştirdiği soylenır.

Buraya kadar sarmadı beni açikçası ama kutsal hazine mevzusunu merak ettim. Yaratıcı bir konu olur umarım. :)
Anladım seni sarmamasına üzüldüm yazının ,

1-Dünyanın Ayı var , uydusu olan bir gezegen bile güneş çekiminin kontrolünde , Op evreninin çekimindeki onca gezegen mevcut , Op dünyası Güneştir demedim , Aralarında kütle çekim oranları muazzamdır ve benzerdir dedim. Bu da OP evrenini , bir güneş ile aynı işleve getirir.

2-İnsanların neden devleşmediğini açıkladım koyunlara özel. Gerçekten okudun mu yazıyı? Devlerin büyük olması da , cücelerin küçük olması da var. Onlar uzaydan yada yer küreden gelmiyorlar , Deniz Krallarının , devasa böceklerin de öyle çizilmiş olması mümkün olabilir mi??

3- Bonney'ye kutsal ejder demedim. Hükümet adına zorla kullanılıyor dedim. Teoriyi bulup yollarsan memnun olurum.

Dostum eline sağlık ders kitabı gibi anlatmışsın.İsimler konusunda o kadar bağlantı gormesemde diğer unsunlar dediğin gibi zaman herşeye farklı işlemesi op evreninde kabul edilir.
Çok teşekkürler.

Konu mükemmel. Bu tarz teorileri görünce Oda'nın bu evreni ne kadar güzel ve ayrıntılı bir şekilde tasarladığının farkına varıyor ve kimin kimden daha güçlü olduğu konularına gülesin geliyor :)

Jaya bağlantısı çok iyiydi.

Bu bağlantı harika. Buradan ayrı teoriler bile çıkar.

Herkesin açabileceği bir konu değil bu. Farklı yani. Belki çok az kişi dikkat etmiştir böyle farklılıkların olduğuna. Bir de dikkat etmekle bu farklılığın neden oluştuğunu anlatabilmek arasında fark var tabi. Op evreninin nasıl oluştuğunu anlamamızı sağlayan böyle bir konu açtığın için teşekkür ederim. Ellerine sağlık :respect:
Konu bir ağacın bir dalı gibi ve çok yönlü. Bundan kısa tuttum konudan uzaklaşmamak için. Güzel yorumların için teşekkür ederim.

Enel sama erken yaşlanacak ve güçten düşecek desene ah E.Oda Enel samayı yine güçsüz gösterecek.

Şaka bir yana uzay zaman en sevdiğim konudur, güzel yazmışsın devamını bekliyorum. Eline sağlık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık