Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Tower of God ''Spoiler'' Tartışma

http://www.manhwa-manga.ml/2017/07/tower-of-god-340-2-260.html
After an hour of getting out of the FOD

----------------

Baam : Whaa!? You met Yihwa and Danhwa?

Urek : Yeah. They're probably trying to catch up with you guys.

Baam : It's a good thing, Mr. Khun!!

Khun : Yeah.

Baam : But what about Mr.Rak..?! Was there anyone who looked like a croc?!

Yuze : ...There was no person like that. Though I mean to find him... There were only two when i tried to save them.

Baam : No way...

Khun : Don't worry, Baam. There's no way he's dead. Even those two have survied!

Urek : By the way... Let's get back to the point... What i wanna know is... the reason why FUG gave you the thorn...

And How they could have the shot splitting Joe and Red Bari.

Considering Garam and Gustang having been watching you, well...this is my guess but... Did you come from 'outside'?

Baam : I...(Mr. Urek...could be alright....) ....As you expected. I'm from outside of the tower.

But ... I don't know where i exactly come from.. I had been underground since my birth...

So There's not much to say if you ask me about outside. Plus, It was my first time hearing about my parents.

I also learned that Zahard was the enemy of them.

Urek : ...So...You're from outside too... Don't concern about what you've heard and seen in this place.

Never give a shit about what people want from you.

You look like you know. Never forget about it.

Baam : Never...!!

Urek : So...Are you going back to the train?

Yuri : Yeah. Evan and the others are already gone. I have to get back as soon as possible.

Urek : But don't bother your babies too much.

Yuri : And that's the last thing i wanna hear from stalker like you?

Urek : Haha- Well~ Now it's time to say good-bye. I'm sorry but someday we'll meet again.

Have a nice trip. Babies.

Yuze : Are you alright? Leaving them like that... The boy will definitely...

Urek : Never mind. Don't rush. Someday we'll meet in the higher place. Then we will be able to have more talk.

(By the way, i feel like i forgot something...)

---------------------------------------------------------------------

Hidden room, HT

Wangnan : (What is that door? It's not like others in the train. Very suspicious...)

Karaka : I don't know about this place either. No matter how i tried, it won't open.

Wangnan : Then why did you bring us to such a suspicious place!!

( Karaka grabs Wangnan and Yura with his badassery tendril )

Karaka : Just stay still for a while. I got you here, but that's not for doing something strange.

I brought you guys here to use as baits.

Wangnan : ...What!?

Karaka : I don't know why teammate of viole has been with them... But you are surely useful.

If you do as what i say, i can spare your life. Just cooperate to catch Viole.

Wangnan : (...Bastard!!)

-------------------------------------------------------

Sachi : So, Has Urek Mazino left?

Baam : Yeah.

Boro : It was incredible. I saw the most powerful man in this tower with my eyes.

No one's gonna believe this.

Endrossi : Ahh--- so tired. I'm gonna get inside and some rest.

Baam : Thank you for your hard work, Miss Endrossi!

Endrossi : ..... // Baam : ...Endrossi?

Endrossi : Nothing. Just take some rest.

Baam : ...Why is she doing that?

Khun : Never mind. It's just what she does every day.

Yuri : Then i'm going to Evan. Let's talk about details later.

Baam : Alright, Yuri.

Yuri : Oh, By the way i have no idea what you heard in FOD but... cheer up!!

Baam : TY.

Khun : And Now It's time to have a break. See you later in our meeting.

Baam : Oh, Mr.Khun I have something to talk...

--------------------------------------------------------------------

Khun : What...!? Master key that enebles you to enter into the hidden floor...!?

Baam : Yeah. He said we can get to that place with this key...

Khun : That's amazing. The hidden floor!! Are we going to see the childhood of Zahard!?

Baam : Yeah. But we don't know where the exact place to insert this key is.

Khun : Hmmm... Boro ans Sachi won't able to talk about this... That means we have to find the way by ourselves... Oh!

Maybe he can tell us about this thing?

---------------------------------------------------

Staff quater, HT

Poe : What!? Master key of hidden floor!? I never thought such a thing had ever existed... For real???

Baam : Yeah. this is it. I thought you would know how to use this stuff since you're director staff.

Poe : Let me take a look... I think i have to find about this in manual.

Khun : Is there something like that...?!

Poe : Well, I'm to be informed about it but i rarely read...

Hmmm... Just in case there are any problems, there is a master key to access inner data of hidden floor.

To use it, you have to reach to 'the room staring past.' The location is written down here and you can only enter at 9 p.m.

'There is a door that opens only with Master key.

But the user who left data in hidden floor cannot enter due to clash.

So you have to erase all the data to enter into the floor.

Just be careful to find exit or you will be trapped for good...?'

'the room staring past'??? I've never heard of this...

'Plus, Master key is lost so unable to use for now'?

Khun : Then we have to check that room first.

Baam : got it...!

----------------------------------------------------------------

Fatgirl : So you're back!! What did you do in there?! How was the FOD!?

Was there any incredible battle!? What did you do!?

Phonsekal Irure : ...I slept.

Fatgirl : (What the...?)

Phonsekal Irure : I need more sleep.

Fatgirl : Ah...Kay... I've been traveling with her for years but she's really a deep one.

------------------------------------------

Phonselkal Irure's text

I'm sure of it, sir.

As you order, Family leader.

I'll take care of him after finding the stuff.

---------------------------------------------

Khun : 'the room staring the past' ... How can we possibly get there...

Baam : But it's a good thing to figure out the location.

Khun : Yeah. It's just as well that he's on our side. The thing about hidden floor has to be between us for now.

We don't know if Boro or Sachi want their datas being erased.

Baam : Yeah...

Khun : Next station is the final one so we have to get there before we arrive.

Baam : Can we make it?

Khun : Nah... Let's just try. By the way, Are you alright?

Baam : Huh?

Khun : You got second thorn.

Baam : Well...I'm not sure if it's fully mine. I have promise with Rachel and....Feel sorry about people of FOD.

I brought it here but never used it.

I wanna check who deserves the thorn more than either of us when Rachel wakes up.

Khun : Well... If that's what you want.

Baam : Oh and besides, after battle against Joe - I come to do something like this...

( Shinsoo blast )

Khun : ...?! What was that? Where the hell did shinsoo come from...?

Baam : I've just created bang on straight back that aisle.

After that battle... My range of shinsoo and sense of scale grew up.

Just like-- what Red Bari did....

Khun : Hmmmm... That's impressive.

-------------------------
I don't give shit about Hockney.

-------------------------

Gustang : Yeah. I know there is a huge variable like Urek Mazino but the blueprint is still ongoing

The second thorn was given to him, too.

And I also gave a small present to the 'joker' that you've been raising -

---------------------------

Rachel : ( What the...? I see something..?! )

--------------------------

Gustang : Still- It's up to them whether those powers become disaster or gift.

Baam daki anaktar karakanin.giremedigi yerin anahtari galiba. Birde baam arkasinda beliren sey ne olaki thorn gucuyle alakali bir imgemi yoksa canavar falanmi cikti karsilarina

Baam daki anaktar karakanin.giremedigi yerin anahtari galiba. Birde baam arkasinda beliren sey ne olaki thorn gucuyle alakali bir imgemi yoksa canavar falanmi cikti karsilarina
Normalde kurallılar gizli kata nasıl giriyor bilmiyoruz ama trende kayıtlı olan verileriyle yer değiştiriyorlar ve güçleri o verilere göre belirleniyor. Gustang2in verdiğiyse bir admin key yani Baam şu anki 2 diken parçası ve red barili haliyle girebilir.
Görünüşe göre Red bari Baam'ın şeytanıyla birleşmiş, ve Baam onun gibi shinsooyu geniş bir alanda kullanabiliyor. Normalde herkes kol mesafesinde bang oluşturup onu fırlatırken falan Baam adamın burnunun dibinde oluşturabilir. Yani rakibinin saldırıları savuşturması çok zor.
Baam Koon'a red bariyi absorbe ettiğini itiraf etmek yerine onunla dövüştüğü için bu tekniği kopyaladığını söylüyor benim anladığım. Tabi kendisi de farkında olmayabilir ama pek sanmıyorum.
Gustang Rachel'a gözlemci gibi bir şey vermiş, hadi iyi yine bizim orspu.

Pembeli kız da Eurasia'nın yan ailesindendi. Yüksek ihtimalle Gustang'in istediği şeyi Blossom da istiyor ve kızı cehennem trenine casusluk için göndermiş.
Urek ortaya çıkana kadar onu WHS casusu olabileceğini düşünüyordum. En azından casusluk kısmı doğru çıktı :D
Bir de eşyayı bulunca ''onun icabına bakacapım'' diyor. Gücünü saklıyordu zaten hep bakalım ne kadar güçlü çıkacak.

Son düzenleme:
Normalde kurallılar gizli kata nasıl giriyor bilmiyoruz ama trende kayıtlı olan verileriyle yer değiştiriyorlar ve güçleri o verilere göre belirleniyor. Gustang2in verdiğiyse bir admin key yani Baam şu anki 2 diken parçası ve red barili haliyle girebilir.
Görünüşe göre Red bari Baam'ın şeytanıyla birleşmiş, ve Baam onun gibi shinsooyu geniş bir alanda kullanabiliyor. Normalde herkes kol mesafesinde bang oluşturup onu fırlatırken falan Baam adamın burnunun dibinde oluşturabilir. Yani rakibinin saldırıları savuşturması çok zor.
Baam Koon'a red bariyi absorbe ettiğini itiraf etmek yerine onunla dövüştüğü için bu tekniği kopyaladığını söylüyor benim anladığım. Tabi kendisi de farkında olmayabilir ama pek sanmıyorum.
Gustang Rachel'a gözlemci gibi bir şey vermiş, hadi iyi yine bizim orspu.

Pembeli kız da Eurasia'nın yan ailesindendi. Yüksek ihtimalle Gustang'in istediği şeyi Blossom da istiyor ve kızı cehennem trenine casusluk için göndermiş.
Urek ortaya çıkana kadar onu WHS casusu olabileceğini düşünüyordum. En azından casusluk kısmı doğru çıktı :D
Bir de eşyayı bulunca ''onun icabına bakacapım'' diyor. Gücünü saklıyordu zaten hep bakalım ne kadar güçlü çıkacak.
Yani mavi ve kirmizi birlesmis o seklimi almis baam nezamn aldiki 2. dikenin ben kacirmisim :) gozlemci dedigin yurinin trende oldurdugu yaratik gibi birseymi?

Yani mavi ve kirmizi birlesmis o seklimi almis baam nezamn aldiki 2. dikenin ben kacirmisim :) gozlemci dedigin yurinin trende oldurdugu yaratik gibi birseymi?
http://www.manhwa-manga.ml/2017/06/tower-of-god-338-2-258.html şu bölümde almış ben de orada gösterip, görevini başarırsa vereceğini söylediğini sanıyordum ama vermiş.
Şeytanın her ikisine de benzeyen tarafları var ama belki de Hell Joe olmadan red barinin saf formudur.
Item ne tam bilmiyoruz da Rachel onu lens gibi gözünde görüyor yani shinsoo okumakla ilgili bir şey bence. Gustang'in gözlüğü de yine benzer olduğu için tahmin sadece.
Gözlemci normalde keşifçilerin kullandığı mobil bir aygıt. Yuri'nin öldürdüğü antik zamanlarda keşif için kullanılan bir canlıydı.

Son düzenleme:
http://www.manhwa-manga.ml/2017/06/tower-of-god-338-2-258.html şu bölümde almış ben de orada gösterip, görevini başarırsa vereceğini söylediğini sanıyordum ama vermiş.
Şeytanın her ikisine de benzeyen tarafları var ama belki de Hell Joe olmadan red barinin saf formudur.
Item ne tam bilmiyoruz da Rachel onu lens gibi gözünde görüyor yani shinsoo okumakla ilgili bir şey bence. Gustang'in gözlüğü de yine benzer olduğu için tahmin sadece.
Gözlemci normalde keşifçilerin kullandığı mobil bir aygıt. Yuri'nin öldürdüğü antik zamanlarda keşif için kullanılan bir canlıydı.
Ok okadar cok tabir varki karisiyor simdi dikenin son parcasimi kayip yoksa 2 parca dahami vardi

Ok okadar cok tabir varki karisiyor simdi dikenin son parcasimi kayip yoksa 2 parca dahami vardi
Bir parçanın Madaraco'da olduğunu biliyoruz. Diğeri Hockney'nin bu bölüm söyledikleriyle ilgili ama çevrilmemiş.
Baam'ın aldığı parça Gran ailesinin elinde olandı. Normalde vermeyeceklerdi ama Gustang'in gelişiyle problem çözülmüş oldu.
Ayrıca bu bölüm Gustang'in konuştuğu kişi de çok önemli. ''Senin yetiştirdiğin jokere bir hediye verdim'' diyor Rachel kastedilerek.
Yani Yu Hansung Luslec Headon gibi ihtimaller söz konusu. Ama Koreceden çeviren kişi, konuşma şeklinin kaba olduğunu söylediğinden Headon olma ihtimali düşük.

Bir parçanın Madaraco'da olduğunu biliyoruz. Diğeri Hockney'nin bu bölüm söyledikleriyle ilgili ama çevrilmemiş.
Baam'ın aldığı parça Gran ailesinin elinde olandı. Normalde vermeyeceklerdi ama Gustang'in gelişiyle problem çözülmüş oldu.
Ayrıca bu bölüm Gustang'in konuştuğu kişi de çok önemli. ''Senin yetiştirdiğin jokere bir hediye verdim'' diyor Rachel kastedilerek.
Yani Yu Hansung Luslec Headon gibi ihtimaller söz
konusu. Ama Koreceden çeviren kişi, konuşma
şeklinin kaba olduğunu söylediğinden Headon olma ihtimali düşük.
Ozman desene seri sonuna kadar baam hepsini anca toplar birde birsey merek ediyorum senin tahminin ne daha dogrusu baam yenbir bang ogrendiye gercek olan falan dendi sence bundan düzinelerce yapma gibi bir durum olurmu malum shinsoo emince buyuyor yani cok fazlayada ihdiyac olurmu?

Ozman desene seri sonuna kadar baam hepsini anca toplar birde birsey merek ediyorum senin tahminin ne daha dogrusu baam yenbir bang ogrendiye gercek olan falan dendi sence bundan düzinelerce yapma gibi bir durum olurmu malum shinsoo emince buyuyor yani cok fazlayada ihdiyac olurmu?
Açıkçası ben de emin değilim. Bildiğimiz kadarıyla shinwonryu tekniğin nihai hali değil ve Baam sadece bir tane bang yaratıp kontrol edebiliyordu.(Arc başında)
Bana kalırsa bu teknik HJGPS gibi bitirici hamle olarak kalacak. Ölüm Katında bu tekniği çok sık kullandı çünkü bildiği diğer tekniklerin işe yarama ihtimali düşüktü.
Ama shinwonryu her koşulda işe yarar bir teknik gibi gözükmedi bana. Mesela bu son bölümde yeni shinsoo kullanımını gösterirken normal bang oluşturdu, maviydi.
İşin doğrusu rasenganlardan, getsuga tenshoulardan, sürekli aynı tekniği görmekten bıktım usandım, bence Hoaqinle savaşırkenki gibi YHS'nin tekniklerini kullansa çok daha güzel olur :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık