Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Teach, Luffy ve Fujitora

Selamlar herkese. Bu konuda Luffy ve Teach üzerinden Yin-Yang bağlantısı kuracağım ve bu bağlantılar ile ileri de görebileceğimiz şeyleri tahmin edeceğim. Benzer bir konuyu daha önce açmıştım lakin bu konu sadece Luffy ve Teach ile kalmayıp Fujitorayada hitap edecek. O yüzden aynı bağlantılar ile farklı bir konunun temelini sağlamlaştırıyorum diyebiliriz.

Teachin bize gösterildiği andan itibaren Luffy ile bir ilişkileri olduğunu anlamıştık. D. olmasının yanı sıra Luffy ile bir Yin-Yang ilişkisi olduğu bazı sahnelerde ve yaşanılan bazı olaylarda gözümüze sokuluyor.

Peki bu Yin-Yang sahneleri neler? Teachin Luffy ile tanıştığı ilk sahneden başlayalım.

İğrenç ve Nefis

Ace

İlk sahnede Ace Teach tarafından yeniliyor ve Teach tarafından denizcilere teslim ediliyor.
İkinci sahnede ise Luffy Ace'i kurtarıyor.

Whitebeard

İlk sahnede Luffy Beyazsakalı koruyor ya da kurtarıyor.
İkinci sahnede Beyazsakal Karasakal ve adamları tarafından öldürülüyor.

Drum İsland

İlk sahnede Dalton, Karasakalın Drum adasına saldırdığını söylüyor.
İkinci sahnede ise Luffy Wapolu yenerek Drum adasını bir gereksizden kurtarıyor.

Ölüm

Luffy kimseyi öldürmedi.
Teach ise Beyazsakal ve Thatchı öldürdü.

Müttefik

Luffy etrafındakileri müttefiki yapma yeteneğine sahip.
Teach ise davranışlarıyla herkesi kendine düşman yapıyor.

Marco

Marco ve geri kalan Beyazsakal korsanları ile dövüşen Teach, Marcolara ağır bir yenilgi tattırıyor.
Aynı Marco Luffye Wano için desteğe gelecekler listesinin en başında bulunuyor.
Aslında bu da yukarıdaki "Müttefik" başlığına giriyor lakin buna ayrı bir başlık açmak istedim.

Evet arkadaşlar zıt benzerlikler burada bitiyor. Vardır daha lakin uzatmanın alemi yok.
Maksat Luffy ve Teach arasındaki zıtlığı anlamak. Bunu anladıysanız asıl olaya yani Fujitoraya geçelim. Geçmeden öncede J.Bonney için bu zıtlığı uyduralım.

J.Bonney ile başlayalım.

Kadınım ol Bonney!

Teach Bonneye kadınım ol diyor ve Bonney tarafından 2-80 uzuyor.

Bu sahneye bakarak Teach tarafından yenilen ve denizcilere teslim edilen Bonney başka bir yerde başka bir zamanda zor durumda iken Luffy tarafından kurtarılacak diyebilir miyiz? Hatta Karasakalı reddeden Bonney Luffy'e gönlünü kaptıracak... Nasıl ama :cool:

Şimdi sıra Fujitorada. Bazı konuları ve yorumları okudum lastik meyvesinin karanlık meyvesinin antisi olduğunu destekleyen üyelerle karşılaştım. Lastik itiyor, karanlık ise çekiyor denilen yorumlar ve benzerleri. Tabi bu yorumlarda bu konuda yazdığım Yin-Yangın üzerinden türemiş düşünceler. Ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Yani lastik meyvesinin karanlık meyvesinin antisi olduğunu düşünmüyorum. Lastik itebildiği gibi çekebiliyorda çünkü. Ve başka bir sebebi daha var. O da Fujitora!

Fujitora

Fujitoranın meyvesinin ismi açıklanmasada indirdiği meteordan ve kullandığı yerçekimi gücünden uzay ile alakalı olduğu aşikar. Kullandığı tekniklerde Gravity dediğine şahit oluyoruz.

Gravity (yerçekimi) tekniğinin sadece Fujitorada olmaması 1-2 üye dışında kimsenin dikkatini çekmemiş. En azından okuduğum yorumlar ve takip ettiğim konularda bunu belirten, konuşan yok.

Gravity tekniğini yani yerçekimini kullanan birisi daha var o da Teach!

Teach

Ace ile olan vs.'sini izlerseniz gravity tekniklerini görebilirsiniz.

Bana kalırsa Teach'in yani karanlık meyvesinin antisi (üst modeli) Fujitoranın meyvesi.

İkiside yerçekimini kullanıyor.
Karasakal yerçekimi ile herşeyi çekebiliyor.
Fujitora ise meyve gücü, yerçekimi ile istediği şeyi itebiliyor.

Karasakalın gücü karanlık meyvesi. Karanlıkta bir insan ne yapamaz? Göremez. Fujitora ise kör. Zaten göremiyor. Göremeyen bir insanda karanlık korkusu olur mu? Zaten ona her yer karanlıktır.

Şimdi gelelim Fujitoranın kendisini kör etme şeysine. Fujitora bildiğiniz üzere kendisini kör etmiş.
Bu bilgiyi kendisi veriyor bize ve hemen ardından ekliyor; "Görülmese daha iyi olacak bir çok şey biliyorum." diyor. Anlıyoruz ki reis görülmese daha iyi olacak şeyler için kendini kör etmiş.

Peki bu sizce ne olabilir? Mangaka bu zıtlıklar ile bize şimdiye kadar bir çok spoiler vermiş ipucu vermiş bu zamana kadar kullanmamışız bari şimdi kullanalım...

Fujitora Luffy'nin nasıl biri olduğunu görmek istiyor. Yüzünü merak ediyor. Nasıl birisisin diyor?

Zıtlık üzerinden yürüyecek olursam Fujitoranın kendisini kör etmesinin nedeni Teach.
Meyvelerin uzay tabanlı ve birbirlerine zıt olmasıda bunu destekliyor.
Fujitoranın rulet oynarken sürekli beyaza oynamasıda tesadüf olmayabilir.

Tabi en büyük etken Luffy'e sempati duyan Fujitoranın Karasakala tam tersi duygular hissediyor olma ihtimali.

Evet arkadaşlar biraz gereksiz biraz gerekli olan bu konuyu okuduğunuz için hepinize... benden sakız. Hadi iyi geceler.

Son düzenleme:
Eline sağlık. Çok güzel derlemişsin.

Ben de Teach vs Luffy konusunda ikisinin arasında ki bu benzerlik ve zıtlıktan bahsedip. WB ve Shanks'ın Teach'de sezdikleri şeyin saf güçle değil. Nasıl Luffy'de olumlu manada bir şeyler sezip D.'nin mirasını alacağını düşünüyorlarsa Teach için ise D. olmasına rağmen bu yolu engelleyeceğini hissettiklerini ve D.ler arasında antik krallığın yenilmesine sebep olan/ihanet eden Teach gibi bir ya da bir kaç kişi olabileceğini düşündüğümü ifade etmiştim.

Yanarım yanarım sırf senaryo uğruna ,korsanlığın şekil bulmuş hali varken zargananın biri Kk olacak.Tiçi reis.Gelecekte yenilsen de her zaman kalbimizde olacaksın.

Bu arada güzel bulmuşsun.BB fuji ilişkisi olabilir belki.

Güzel konu eline sağlık, olabilir güzel bağlantı kurmuşsun.
:sapkali:
Güzel düşünmüşsün karanlık meyve-Fujitoranın kör olması kısmı benim çok hoşuma gitti eline sağlık
Güzel yorumun için teşekkürler.

Eline sağlık. Çok güzel derlemişsin.

Ben de Teach vs Luffy konusunda ikisinin arasında ki bu benzerlik ve zıtlıktan bahsedip. WB ve Shanks'ın Teach'de sezdikleri şeyin saf güçle değil. Nasıl Luffy'de olumlu manada bir şeyler sezip D.'nin mirasını alacağını düşünüyorlarsa Teach için ise D. olmasına rağmen bu yolu engelleyeceğini hissettiklerini ve D.ler arasında antik krallığın yenilmesine sebep olan/ihanet eden Teach gibi bir ya da bir kaç kişi olabileceğini düşündüğümü ifade etmiştim.
Aynı şeyi bende düşündüm desem? Zaten bu Yin-Yangın temelinde o düşünce yatıyor benim için.

Yanarım yanarım sırf senaryo uğruna ,korsanlığın şekil bulmuş hali varken zargananın biri Kk olacak.Tiçi reis.Gelecekte yenilsen de her zaman kalbimizde olacaksın.

Bu arada güzel bulmuşsun.BB fuji ilişkisi olabilir belki.
:sapkali:

Emeğine, fikrine sağlık @Kensei. Çok güzel derlemişsin iki karakterin zıtlıklarını.

Bonney de arttırıyorum. Teach tayfasına almaya değer görmezken, Luffy değer verip tayfasına alabilir Bonney'i. Kız zaten tek tabanca takılıyor, katılsa güzel olur bizim tayfaya.

Fuji-Teach meyvelerinin anti olduğunu düşünmüyorum ben, daha önce de belirtecektim aslında. İkisi de uzayla ilgili ve aslında ikisi de çekiyor. Fuji'nin göktaşı düşürebilmesinin nedeni yerçekimi uygulayıp onu dünyaya çekmesinden kaynaklanıyor. Ama bilimsel olarak kabul edildiği gibi Karadeliğin inanılmaz bir çekim kuvveti var, kendi yörüngesine gelen her şeyi yutabilir. Bu nedenle bence, başka bir konuda bahsettiğin ast-üst ilişkisi var bu iki meyvede ve yami yami no mi üst olanı.

Pek aynı düşünen bulamadıydım o zaman. Senin gibi teorisyen bir forumdaşımın aynı fikirde olması mutlu etti : ))
:)

Emeğine, fikrine sağlık @Kensei. Çok güzel derlemişsin iki karakterin zıtlıklarını.

Bonney de arttırıyorum. Teach tayfasına almaya değer görmezken, Luffy değer verip tayfasına alabilir Bonney'i. Kız zaten tek tabanca takılıyor, katılsa güzel olur bizim tayfaya.

Fuji-Teach meyvelerinin anti olduğunu düşünmüyorum ben, daha önce de belirtecektim aslında. İkisi de uzayla ilgili ve aslında ikisi de çekiyor. Fuji'nin göktaşı düşürebilmesinin nedeni yerçekimi uygulayıp onu dünyaya çekmesinden kaynaklanıyor. Ama bilimsel olarak kabul edildiği gibi Karadeliğin inanılmaz bir çekim kuvveti var, kendi yörüngesine gelen her şeyi yutabilir. Bu nedenle bence, başka bir konuda bahsettiğin ast-üst ilişkisi var bu iki meyvede ve yami yami no mi üst olanı.
Zaten Teach Bonneyin tayfasını darmaduman ederek Luffye açık kapı bıraktı. :)

Peki sana üst model olduğunu düşündürten ney? Ya da anti olmadığını düşündürten? Antiden kastım Akainu-Ace ilişkisi :)
Ace ile Akainunun meyveleride ateş tabanlı. Yani demek istediğim uzay tabanlı olmaları anti olamayacakları anlamına gelmiyor. Bende bu analize göre Fujitoranın meyvesinin Yami yami no minin üst modeli olduğunu düşünüyorum.
Fujitoranın şimdiye kadar gravity ile birini çektiğini görmedik. Magmayıda yerçekiminin çekim kuvveti ile indirdiği belirsiz.
Aksine uzaya doğru bir itme kuvveti söz konusu. Attığım anime sahnesine bakarsan yukarıya doğru yerçekimi uyguladığını görürsün. Meyvesini kullandığı diğer tüm sahnelerdede hep meyvesinin itme kuvvetini kullanıyor. Gemiyi kaldırması, moloz yığınlarını kaldırması ve Zoroyu yerin dibine sokması. Bunlar hep itme kuvveti. Lakin Karasakal aynı yerçekimi yani itme kuvvetini meyvesi ile yapamaz.

:)

Zaten Teach Bonneyin tayfasını darmaduman ederek Luffye açık kapı bıraktı. :)

Peki sana üst model olduğunu düşündürten ney? Ya da anti olmadığını düşündürten? Antiden kastım Akainu-Ace ilişkisi :)
Ace ile Akainunun meyveleride ateş tabanlı. Yani demek istediğim uzay tabanlı olmaları anti olamayacakları anlamına gelmiyor. Bende bu analize göre Fujitoranın meyvesinin Yami yami no minin üst modeli olduğunu düşünüyorum.
Fujitoranın şimdiye kadar gravity ile birini çektiğini görmedik. Magmayıda yerçekiminin çekim kuvveti ile indirdiği belirsiz.
Aksine uzaya doğru bir itme kuvveti söz konusu. Attığım anime sahnesine bakarsan yukarıya doğru yerçekimi uyguladığını görürsün. Meyvesini kullandığı diğer tüm sahnelerdede hep meyvesinin itme kuvvetini kullanıyor. Gemiyi kaldırması, moloz yığınlarını kaldırması ve Zoroyu yerin dibine sokması. Bunlar hep itme kuvveti. Lakin Karasakal aynı yerçekimi yani itme kuvvetini meyvesi ile yapamaz.
Ben Akainu- Ace'i üst-ast olarak söylüyordum, senin de öyle düşündüğünü sanıyordum, pardon o zaman. Anti denince klasik Luffy-Enel tarzı şeyler aklıma geliyor. Benim açımdan Akainu'ninki Ace'in meyvesinin zıttı veya antisi değildir, benzer gruba dahil iki meyvenin üst ve galip versiyonudur.

Ben Yami yami'nin üst güce sahip olduğunu düşünüyorum.Attığın anime sahnesinde itme-çekme açısında herhangi bir netlik yok. Gravity yani yerçekiminin adında saklı zaten herşey, Fuji Uzaydaki göktaşını güçlü bir kuvvetle dünyaya çekiyor. Zaten göktaşlarının dünyaya düşme sebebi, dünya yörüngesine girdiklerinde, dünyanın çekimine mağlup olmalarıdır. Fujinin molozlarla ve insanlarla oynamasının nedeni çekim kuvveti ile oynamasından. Çekim kuvvetini, dünya yerçekiminden aza düşürüp molozları kaldırıyor, Zoro'ya fazla çekim uygulayıp yere gömüyor vs.

Teach'in Karadelik saldırısı var. Karadelik evrendeki en büyük çekime sahip oluşum olarak kabul ediliyor. Bu nedenle önüne geleni yutabiliyor, bilimkurgu filmlerinden alışkınız zaten. Yani evrenin en büyük çekimsel gücüne sahip Karadeliğin meyvesine, Fuji'nin çekim kuvveti ulaşabilir mi soru işareti.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık