Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tayvan'da One Piece Felsefesi Dersi

Konuyu Gümüş'ün ricası üzerine açıyorum arkadaşlar :D. Şaşırtıcı ama durum tam da başlıktaki gibi. Haberimiz şu şekilde:

Liberty Times isimli Tayvan gazetesinin 11 Haziran tarihli haberine göre Huagan Üniversitesi gelecek yıldan itibaren One Piece'i işleyen felsefe üzerine bir dersi ana müfredata ekleyecek. Üniversitenin felsefe bölümü hocalarından Profesör Jiàn Zhì Jì tarafından verilecek olan ders şimdiden Tayvanlı öğrencilerin büyük ilgisini topladı.

Bir One Piece hayranı olan felsefe profesörü Ji bunu One Piece dünyasındaki karakterlerin kişiliklerini ve sarf ettikleri konuşmaları sunarak açıklıyor. Mayıs ayında satışa sunulan "One Piece'den Felsefe Dersleri: Muhteşem Birer Hayat Rehberi Olarak Hayaller" yaptığı gibi Ji, çeşitli hayat prensiplerini irdelemek istiyor.

Ji'ye göre "hayal", "macera" ve "inanç" gibi esaslar oldukça önemli, ancak pek çok gencin herhangi bir hayali yok veya bu gençler ne için yaşadıklarını bilmiyorlar. Profesör öğrencilerine hayallerinin içeriği hakkında düşünmelerini ve tek başlarına bir seyahate çıkıp bunun üzerine bir rapor hazırlamalarını istemeyi planlıyor.

Profesör Ji, favori karakterlerinden olan Karasakal'dan bir alıntı yapıyor:
"Vazgeç. İyilik ve kötülük üzerine gevezelik etmenin hiçbir anlamı yok. Ne kadar dikkatli bakarsan bak, bu tür saçma sorulara ASLA yanıt bulamayacaksın!"
Ji bunu "hayat dediğin hayallerinin peşinden gitmektir; neyin iyi, neyin kötü olduğunu tartışmak değil" şeklinde açıklıyor.

Ana kaynak:http://headlines.yahoo.co.jp/hl?a=20140612-00000004-ftaiwan-cn
İngilizce kaynak:http://onepiecepodcast.com/2014/06/13/one-piece-philosophy-class-in-taiwan/

Roronoa Zoro

Vay anasını...
Senelerdir tartışıyoruz burada; One Piece iyi veya kötüyü değil, hayalleri ve nedenleri işliyor diye, adamlar okulunu açmış.
Luffy tam bir True Naturel dediğimde, hayır o iyi, çünkü yaptığı hareketlerin sonuçları çoğunluğun etik değerlerine uyuyor diyorlardı. Adam BB'nin sözüyle çok güzel açıklamış.

kao.one

Ben 1 yada 1.5 ay sonra tayvana gidecem çince öğrenmek için daha önce giden arkadaşlar var mı? Bu vize işlemlerini tam olarak nasıl yapılıyor ve tam olarak neler gerekli bilen varsa sevinirim. Passport ' umu yarın almaya gidicem. İşler biraz aceleye geldiği için tam olarak araştıramadım yardımcı olursanız sevinirim.

profoserün algısı epey iyiymiş,tebrik ediyorum kendisini.cok oldu hayatımı one piece felsefesine göre şekillendireli.bir sey bana zor geliyorsa mesela sadece luffy,zoro,ichigo,naruto ve natsuyu hatırlarım.ondan sonrada yaparım.herkez benim umarsız bir kişi oldugumu sanıyor.hayır aslında farkındalıgım cok yüksek ama luffyi kopya edersen, dünya cok daha net :flaugh:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık